Sosyal medya

Apple

Apple, Epic Games geliştirici hesabını kapattı!

Fortnite Mobile’dan dolayı başlayan Apple ve Epic Games gerilimi, yaşanan son gelişme ile birlikte bambaşka bir boyuta taşındı. Epic Games’in App Store geliştirici hesabı tamamen kapatılırken, uygulama marketinde yer alan bütün oyunları da silindi!


İlginizi çekebilir: Bazı yeni Fiat modelleri, PSA platformu kullanacak!

reklam
Aorus reklamı

Apple dediğini yaptı, Epic Games’i App Store’dan çıkardı!

13 Ağustos’tan beri yaşanan gerilim, Fortnite Mobile’a gelen ödeme sistemi güncellemesinden dolayı kaynaklanıyor. App Store’un uygulama içi satın alma sistemine alternatif bir ödeme yöntemi geliştiren Epic, bu yeniliği Ağustos başında kullanıcılara sundu. Ancak ilgili güncellemenin yayınlanmasından yalnızca birkaç saat sonra popüler oyun Apple tarafından uygulama marketinden kaldırıldı. Bunun üzerine Epic Games sert bir açıklama yayınlayarak Apple’ı dava ettiklerini duyurmuştu.

epic games apple

Adventure İstanbul

Son olarak Apple, Epic Games’e istenen değişiklikleri yapması ve davayı geri çekmesi için 14 gün süre vermişti. Dün sona eren süreçte herhangi bir olumlu gelişme gerçekleşmedi ve Epic Games’in App Store geliştirici hesabı resmen kapatıldı. Böylece Fortnite dışında Battle Breakers ve Infinity Blade Stickers gibi diğer Epic Games oyunları da uygulama marketinden kaldırıldı.

Apple’ın yaptığı açıklamada sürecin bu şekilde sona ermesinden dolayı duyulan üzüntü dile getirildi. Epic Games ile uzun süredir başarılı bir iş ortaklığı sürdürdüklerini belirten Apple, “Epic Games, mahkemenin verdiği tavsiyelere rağmen App Store’un kurallarını ihlal etmeyi sürdürdü. Bizimle anlaşmak yerine maalesef geliştirici sözleşmesine aykırı Fortnite güncellemelerini tekrar tekrar gönderdiler. Epic Games ile gelecekte yeniden çalışabileceğimizi umuyoruz ama maalesef bu mevcut şartlarda mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Epic’in sahibi olduğu Unreal Engine oyun motoru ile misilleme yapabileceği düşünülüyordu. Ancak bu ihtimal, mahkemenin aldığı ara karar ile ortadan kalkmış gibi görünüyor. Epic Games’in yaptığı başvuru karşısında Apple’ı haklı bulan yargıç, Unreal Engine’e erişimin engellenemeyeceğine hükmetmişti. Yine de davada kesin karar yıl sonuna doğru alınacağı için Epic Games’in karşı hamle yapabileceği belirtiliyor.

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple TV 6, 2021 yılında karşımıza çıkabilir

Yazan:

2020 yılında ortalıkta dolaşan bazı söylentiler, Apple TV 6 cihazının geleceğini işaret ediyordu. Daha sonra bu durum gerçekleşmedi ve 2020 yılı sona erdi. Fakat bir süredir bu cihazın 2021 yılı içerisinde ortaya çıkacağı söylentileri ortada dolaşıyor. Bugün de The Verifier adlı güvenilir bir kaynak, bu söylentiyi konu olan yeni bir haber paylaştı. Böylelikle yeni Apple TV 6’nın bu yıl karşımıza çıkma ihtimalinin arttığını söylemek mümkün.


İlginizi çekebilir: Apple TV, Google TV ile Chromecast’lere geliyor

reklam
Aorus reklamı

Apple TV 6 özellikleri nasıl olacak?

Fakat bu kaynağın haberinde Apple TV 6’nın en yeni Apple donanımlarıyla birlikte geleceğinin söylendiğini görüyoruz. Bu da 5nm’lik A14X Bionic işlemcisine işaret ediyor. Hatta Mart ayında gelmesi beklenen yeni iPad Pro’ların da bu işlemciden güç alması bekleniyor. Daha önceki bazı söylentilerde ise yeni Apple TV’nin A12X işlemcisine sahip olacağı bilgisi yer alıyordu. Fakat A14X işlemcisini işaret eden söylentiler daha kuvvetli görünüyor diyebiliriz.

Belirtilenlere göre Apple TV 6, artık daha gelişmiş grafiklere sahip oyunlar da sunacak. Hatta Apple Arcade+ adlı bir oyun kontrolcüsünün de Apple tarafından eşzamanlı olarak geliştirildiği söyleniyor. Fakat bu aksesuarın 2021 Apple TV ile birlikte sunulup sunulmayacağı bilgisi henüz bulunmuyor. Bu bilgilerle de Apple’ın 2021 yılında resmen oyun sektörüne giriş yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

İlginizi çekebilecek bazı uygun fiyatlı ürünleri eklediğimiz Hepsiburada listemizi de ziyaret edin!


 

Devamını oku

Aksesuar

watchOS 7.3 güncellemesi çıktı! Yeni kadran eklendi

watchos 7.3

Apple bugün, watchOS 7 işletim sisteminin Eylül ayında yayınlanan üçüncü büyük güncellemesi olan watchOS 7.3 güncellemesini yayınladı.


İlginizi çekebilir: iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

reklam
Aorus reklamı

watchOS 7.3 yenilikleri neler?

watchOS 7.3, Apple Fitness+ aboneleri için “Yürüme Zamanı” özelliği ekliyor. Bu özellik, Antreman uygulamasında yürüyüş yapan kullanıcılar için antreman sırasında ilham verici verici hikayeler dinleyebilecekleri bir ses deneyimi ekliyor. Yürüme Zamanı, müzik sanatçıları, sporcular ve diğer etkili kişilerden Apple Watch sahiplerinin ve Apple Fitness+ abonelerinin yürürken dinleyebileceği hikayeler sunuyor.

WatchOS 7.3 güncellemesiyle EKG işlevselliği Japonya, Mayotte, Filipinler ve Tayland’a genişlerken; Japonya, Mayotte, Filipinler, Tayvan ve Tayland’a düzensiz kalp ritmi bildirimleri de geliyor.

Adventure İstanbul

Güncelleme, gün boyunca hareketle değişen şekillere sahip Pan-Afrika bayrağının (siyah, kırmızı ve yeşil) renklerinden ilham alan yeni bir Unity Kadran ekliyor. Ayrıca tercihlerde siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renk seçeneklerinin yanı sıra siyah/gri renk seçeneği de bulunuyor.

apple watch unity face


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


watchOS 7.3 yeni özellikler, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içerir:

 • Pan Afrika bayrağından esinlenilmiş ve şekiller siz hareket ettikçe değişerek yalnızca size özel bir kadran oluşturan Birlik saat kadranı
 • Antrenman uygulaması ile siz yürürken misafirlerin ilham verici hikâyelerini paylaştıkları bir sesli deneyim olan Apple Fitness+ üyeleri için Yürüme Zamanı
 • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Apple Watch Series 4’te veya daha yenisinde EKG uygulaması
 • Japonya’da, Mayotte’de, Filipinler’de ve Tayland’da Düzensiz Kalp Ritim Bildirimleri
 • Büyütme etkinleştirildiğinde Denetim Merkezi’nin ve Bildirim Merkezi’nin yanıt vermeyen bir duruma gelmesine neden olabilen bir sorunu düzeltir

 

Devamını oku

Apple

iOS 14.4 yayınlandı, işte tüm yenilikler!

ios 14.4

Geçtiğimiz hafta RC (Release Candidate) sürümü yayınlanan iOS 14.4, artık destekleyen tüm iPhone kullanıcıları tarafından yüklenebilir durumda.


İlginizi çekebilir: Düşük fiyatlı iPhone SE Plus! Beklenen özellikler neler?

reklam
Aorus reklamı

iOS 14.4 tam sürüm güncellemesi an itibariyle iPhone cihaza sahip tüm kullanıcılar için indirilebilir durumda. iOS 14’ü destekleyen cihazlarda güncellemeyi Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye giderek manuel olarak tamamlayabilirsiniz.

iOS 14.4 yenilikleri neler?

iOS 14.4, kameranın daha küçük QR kodlarını tanımasına olanak sağlıyor ve üçüncü parti Bluetooth bağlantılı ses cihazları için bir cihaz türü belirleme özelliği getiriyor, bu sayede Kulaklık Ses Düzeyleri ölçümlerinin daha doğru şekilde yapılabilmesinin önünü açıyor.

Adventure İstanbul

ios 14 4 bluetooth device type


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Güncelleme ayrıca, tüm iPhone 12 modellerinde gerçekleşecek olası kamera değişiminden sonra, yeni kameranın Apple lisanslı orijinal bir kamera olup olmadığına dair bildirim sağlayacak.

Bununla birlikte güncellemede, iPhone 12 Pro ile çekilen HDR fotoğraflarda görünen görüntü kusurları, Fitness araç takımında verilerin doğru şekilde güncellenmemesi sorunları, klavyeyi kullanırken yazıların gecikmeli gelmesi ve kelime önerilerinin görünmemesi gibi sorunlar için de çeşitli hata düzeltmeleri barındırıyor.

Apple tarafından yayımlanan iOS 14.3 güncelleme notları şu şekilde;

 • Kameranın daha küçük QR kodlarını tanıyabilmesi
 • Ses bildirimlerine yönelik kulaklıkların doğru şekilde belirlenmesi için Ayarlar’da Bluetooth aygıt türünü sınıflandırma seçeneği
 • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde iPhone’daki kameranın yeni, orijinal Apple kamerası olarak doğrulanamadığı zamanki bildirimler

Buna ek olarak sürümde düzeltilen sorunlar şu şekilde;

 • iPhone 12 Pro ile çekilen HDR fotoğraflarda görüntülerde yapaylıkların görünmesi
 • Fitness araç takımında güncellenmiş Aktivite verilerinin görüntülenmemesi
 • Klavye ile yazı yazarken gecikmelerin meydana gelmesi ve sözcük önerilerinin klavyede görünmemesi
 • Klavye’nin Mesajlar’da doğru dilde ekrana gelmemesi
 • Erişilebilirlik’te Anahtar Denetimi’nin etkinleştirilmesinin telefon aramalarının Kilitli Ekran’da yanıtlanmasını engellemesi

 

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler