Sosyal medya

İnternet

Antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve neden?

Antivirüs varsayılan özellikleri

Antivirüs yazılımları, bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllardan bu yana virüslerden korunmak için kullandığımız yegane yöntem. Tarihi 1980′lere dayanan antivirüs yazılımları, tabii ki gelişen teknolojiyle birlikte yıllar içerisinde evrim geçirdi. Hem ortaya çıkan virüs türlerinin değişmesi, hem de internet çağıyla birlikte online bankacılık gibi yeni güvenlik ihtiyaçlarının doğmasıyla antivirüs yazılımlarının geçmişte sunduğu özelliklerle bugün sunduğu özellikler arasında oldukça fark var. Peki, antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve bunun nedeni nedir?

Bu yazımızda, antivirüs programlarının genelinde yer alan güvenlik seçeneklerine yakından bakacağız. Bu sayede günümüzde BitDefender gibi gelişmiş antivirüs programlarında olduğu gibi, bir antivirüs yazılımında olması gereken temel özellikleri sıralamış olacağız. Günümüzün ihtiyaçlarını düşündüğümüzde, BitDefender’da yer alan tüm zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma, ransomware koruması, kimlik hırsızlığı ve tarayıcı güvenliği, webcam koruması gibi özellikler öne çıkıyor.

Zararlı yazılım koruması

Günümüzde kullandığımız antivirüs programlarını akıllı telefonlara benzetebiliriz. Çünkü akıllı telefonların ana amacı aslında telefon görüşmelerimizi gerçekleştirmektir. Ancak uygulama dünyası sayesinde akıllı telefonumuzla telefon görüşmesi haricinde pek çok şey için kullanıyoruz. Antivirüs yazılımları da birçok farklı özellik sunuyor olsa da temel işlevleri bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumaktır. O nedenle hangi antivirüs yazılımını kullanıyor olursanız olun, varsayılan olarak açık olan yegane işlev zararlı yazılım korumasıdır.

Zararlı yazılım dediğimizde sadece virüslerden söz etmiyoruz. Virüslerle birlikte trojan ve casus yazılımları gibi bilgisayarınızı veya bilgisayarınızın içerisindeki verilerinizi hedef alan tüm zararlı yazılımlar bu gruba dahil. Ayrıca kullandığınız antivirüs yazılımında sözünü ettiğimiz korumanın gerçek zamanlı olması da önemli. Zira gerçek zamanlı korumaya sahip olmayan antivirüs programlarımda, zararlı yazılımların tespiti için tüm bilgisayarın taranması gerekir. Ancak gerçek zamanlı koruma olduğunda, yazılım dinamik olarak bilgisayarınızdaki dosyaları tarar ve zararlı bir durum gördüğü anda aksiyon alarak sizi korur.

Tarayıcı güvenliği, ransomware ve diğer ek koruma özellikleri

Kullanıcıların güvenliğini tehdit eden unsurların birçoğu internette yer alıyor. O nedenle popüler antivirüs programlarının hemen hemen hepsi, tarayıcı güvenliği ile birlikte kullanıcıların internette karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Yazımızın başında gelişen teknolojiyle birlikte virüslerin ve diğer zararlı yazılımlarınn da evrim geçirdiğini söylemiştik. Bunun en güzel örneği son yıllarda milyonlarca bilgisayarı etkisi altına alan ransomware veya Türkçe adıyla fidye yazılımları.

Bugün popüler antivirüs programlarının birçoğunda ransomware koruması varsayılan olarak aktif bir şekilde kullanılıyor. Kendi içerisinde de türlerine göre farklılık gösteren fidye yazılımları, temelde bilgisayarınıza girdiğinde verilerinizi kitleyen ve açılması için sizden fidye isteyen bir zararlı yazılım türü. Fidye genellikle paranın izinin takip edilmesini zorlaştırmak adına Bitcoin üzerinden talep ediliyor. Ancak işin kötü tarafı, bazı ransomware örneklerinde fidyeyi ödeseniz dahi sizin için hayati önem taşıyan dosyalarınıza ulaşamayabiliyorsunuz. O nedenle günümüzün en önemli antivirüs özelliklerinden birisi ransomware diyebiliriz.

Tabii ki internette kullanıcıların güvenlik ihtiyacı duyduğu farklı alanlar da var. Örneğin son yıllarda artan kimlik bilgileri hırsızlığı veya bankacılık işlemlerinde görülen kişisel veri hırsızlığı. O nedenle antivirüs yazılımlarında güvenlik duvarıyla birlikte tarayıcı güvenliği genellikle varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor. Böylece kullanıcılar sadece harici kaynaklardan gelebilecek zararlı yazılımlara değil, internet üzerinde karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara da korunaklı oluyor.

Anti-izleyici

Anti-izleyici özelliği, aslında tarayıcı güvenliğinin içerisinde olduğu bir konu. Çevirimiçi gizlilik sağlayan anti-izleyici özelliği, web sitelerinin sizinle ilgili veri toplamasını engelleyerek kişisel veri güvenliği adına oldukça önemli bir işlev görüyor. Popüler birçok antivirüs programında anti-izleyici özelliği varsayılan olarak açık geliyor. Ancak eğer iyi bir antivirüs programı kullanıyorsanız, hangi tarayıcıda bu özelliğin aktif olabileceğini seçebiliyor ve böylece tek bir tarayıcıya mahkum kalmıyorsunuz. Böylece eğer bilgisayarınızda Firefox, Chrome veya Opera gibi tarayıcıları kullanıyorsanız, tümü için anti-izleyici özelliğini kontrol edebiliyorsunuz.

Sistem ve güvenlik açıklarını kontrol

Gelişmiş antivirüs programları, bilgisayarınızı sadece kötü amaçlı yazılımlardan korumuyor. Aynı zamanda bilgisayarınızda güvenlik açığı olabilecek noktaları da kontrol ederek, daha kapsamlı bir güvenlik sunuyor. Sözünü ettiğimiz programlar bilgisayarınızın Windows güncellemesini, sistemin genel durumunu, uygulamaları ve bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını kontrol eder. Böylece eksik güncellemeden dolayı bir güvenlik açığına maruz kalmaz veya bilmeden güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda zarar görmezsiniz. Antivirüs yazılımı, tüm bu konularda gerçek zamanlı bir kontrol yapar.

Webcam koruması

Son dönemde antivirüs programlarında varsayılan olarak görmeye başladığımız bir diğer önemli özellik webcam koruması. Zira hem masaüstü PC’lerde hem de neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde webcam bulunuyor ve eğer bilgisayarımızı korumuyorsak, zararlı yazılımlar aracılığı ile webcam’e ulaşmak hiç de zor değil.

Bu konu öylesine önemli ki, hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Mark Zuckerberg’in ortaya çıkan bir fotoğrafında, dizüstü bilgisayarındaki webcam’i güvenlik nedeniyle bantladığını ortaya çıkmıştı. Neyse ki başarılı antivirüs programlarında artık bu özellik varsayılan olarak geliyor ve istenmeyen uygulamaların gizlice kameraya ulaşması engelleniyor. Aynı şekilde birçok antivirüs yazılımı, sadece kameraya değil bilgisayarınızdaki dahili mikrofona erişimi de koruyarak, konuşma kayıtlarının istenmeyen kişilere ulaşmasını engelliyor.

Anti-spam

Zararlı yazılımların kullanıcılara ulaşma yöntemlerinden bir diğeri de e-postalar. O nedenle popüler yazılımlar, ransomware gibi koruma yöntemlerinin yanı sıra spam mailleri filtreleyen özellikleri de varsayılan olarak kullanıyor. Genellikle bilgisayarınızda Microsoft Outlook veya Thunderbird gibi istemciler üzerinde çalışan bu anti-spam filtresi, otomatik olarak spam e-mailleri filtreliyor ve gelen kutunuzu temiz tutuyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Glovo Türkiye pazarından çekiliyor

Glovo

İspanya merkezli yemek ve benzeri ihtiyaçların kurye yoluyla tüketiciye ulaşmasını sağlayan Glovo, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerdeki faaliyetlerine son veriyor.

İspanya merkezli teslimat şirketi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı pazarlardan çıkma kararı aldı. Ülkemizde hali hazırda YemekSepeti, Getir gibi rakipleri olan İspanyol şirket, beklediği ilgiyi bulamamaktan şikayetçi.

İlginizi çekebilir: Samsung, Hindistan’da ekran paneli üretecek

Glovo

Bu kararın arkasındaki sebep ise, Glovo’nun pazar liderliği elde etmek istediği diğer pazarlara odaklanması ve enerjisini kısa dönemde kârlılığa erişebileceği bölgelere kaydırma stratejisi olarak açıklandı. Glovo ayrıca, ülkemizle birlikte Mısır, Uruguay ve Porto Riko gibi ülkelerde operasyonlarını durduruyor.

Henüz geçtiğimiz yılın sonunda aldığı 150 milyon Euro‘luk yatırımla birlikte, unicorn ünvanına sahip olan Glovo faaliyet gösterdiği diğer pazarlara odaklanacak. Glovo’nun Güneybatı ve Doğu Avrupa ile Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgesine odaklanacağı açıkladı.

Glovo

Glovo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre, yaptığı açıklamada; “Bu çok zor bir karar oldu, ancak stratejimiz her zaman müşterilerimiz için birinci sınıf bir kullanıcı deneyimi sunmak oldu. Ayrıca kendimizi en iyi şekilde yetiştirip karlılığı arttıracağımız pazarlara odaklanmak istiyoruz.”dedi.

Tüm çalışanlarına, kuryelerine ve iş ortaklarına teşekkür ederek pazardan çekileceğini duyuran Glovo, birkaç hafta daha faaliyetlerini sürdürecek. Şirket halihazırda Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere üç farklı şehirde faaliyet gösteriyordu.

Devamını oku

Haber

Türk Telekom’dan internet problemi hakkında açıklama

Türk Telekom Google

Bugün gün boyunca Türk Telekom kullanıcılarında yaşanan Google servislerine erişim sorunu ve internet problemi hakkında açıklama geldi.


İlginizi çekebilir; Türk Telekom kullanıcıları Google servislerine erişemiyor


Yapılan açıklamada sorunun Türk Telekom DNS servislerine yapılan siber saldırı olduğu ve Türk Telekom kanadının gerekli önlemi aldığı belirtiliyor. Açıklamanın tam metnini aşağıda görebilirsiniz.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklama

“20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Devamını oku

Basın Bülteni

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yeni yıla fiber altyapı ekibiyle girdi!

Türk Telekom

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yeni yılda da çalışmaları bırakmadı. Bizzat kendi katılımlarıyla Erzurum’da -15 derecedeki altyapı çalışmalarını gerçekleştirdi.


İlginizi çekebilir: Türk Telekom, fiberde Avrupa ülkelerini geçti: 7,5 milyon kilometre!


Daha önceki söylemlerinde tüm operatörlere Türkiye’nin altyapı gitmemiş noktalarına fiberi birlikte götürme çağrısında bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yeni yıla Erzurum’da zorlu şartlarda fiber dönüşümü için çalışan ekipleriyle girdi.

Türk Telekom, gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Sosyal medya üzerinden tüm operatörlere Türkiye’nin altyapı gitmemiş noktalarına fiberi birlikte götürme çağrısında bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal Türkiye’yi fiber ağlarla örme vizyonu doğrultusunda, dur durak bilmeden çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Türk Telekom; kar, yağmur çamur bilmeden çalışmaları sürdürüyor!

Önal, yeni yılda Erzurum’da eksi 15 derecede karlarla kaplı fiber dönüşüm sahasında çalışan ekiplere yaptığı ziyarette; “Türk Telekom’un bu birleştirici gücünü yerinden hissetmek. Fiber dönüşüm çalışmalarına refakat ederek saha çalışanlarımızın yeni yıllarını kutlamak için Erzurum’da bulunuyorum. 2020’de de ‘sadece merkeze değil herkese’ hizmet sunma gayesindeyiz. Yağmur, kar, kârlı, kârsız demeden, ülkemizin her karışı için birlikte çalışmaya, Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Türk Telekom

Önal, Türkiye’deki fiber altyapının yüzde 80’inde imzası bulunan Türk Telekom’un, İzmir’den Ağrı’ya, Trabzon’dan Hatay’a, memleketin en ücra köşelerinde yaşayan her bir kişiden kalabalık ailelere, küçük işletmelerden en büyük şirketlere, tüm Türkiye’yi birbirine bağladıklarını açıkladı.

Önal, “Ülkemizi dijitalleştirmek ve bilgi toplumuna dönüştürmek; internet üzerinden bilgiyi ‘sadece merkeze değil herkese’ ulaştırmak için bu toprakları köy köy, mahalle mahalle, karış karış geziyoruz.

Fiber altyapımız 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı!

Ümit Önal; Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için ülkenin dijital dönüşümüne son on dört yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptıklarını, dijitalleşmenin olmazsa olmazı fiber altyapılarını ise son on yılda 10 kattan fazla artırdıklarını belirtti.

Önal, “Ülkemizin dört bir yanını, yüksek kapasiteli ve hızlı internet altyapısıyla ilmek ilmek örüyoruz ve yatırım yapmadık yer bırakmıyoruz. Gururla söylemek isterim ki; Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik.

Türk Telekom

Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı” dedi. Tüm zorlu coğrafi koşullarda, sadece kârlı yerlerde değil Türkiye’nin her karışında, büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Ümit Önal, “Her gün altyapımıza ortalama 2 bin kilometre fiber ekliyoruz. Bu rakam Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar her gün en az bir kez gitmek anlamına geliyor.

Türkiye’nin dijital varlıklarının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom olarak her gün 10 bin yeni haneye erişim sağlıyoruz” diye konuştu.

Bu başarısından ötürü Türk Telekom’u kutlar, yılbaşını sevenleriyle kutlayamayan işinin başında olmak zorunda kalan personellerinin yanında olduğu için Ümit Bey’i tebrik ederiz. Herkese mutlu seneler dileriz.

Devamını oku