Sosyal medya

İnternet

Antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve neden?

Antivirüs varsayılan özellikleri

Antivirüs yazılımları, bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllardan bu yana virüslerden korunmak için kullandığımız yegane yöntem. Tarihi 1980′lere dayanan antivirüs yazılımları, tabii ki gelişen teknolojiyle birlikte yıllar içerisinde evrim geçirdi. Hem ortaya çıkan virüs türlerinin değişmesi, hem de internet çağıyla birlikte online bankacılık gibi yeni güvenlik ihtiyaçlarının doğmasıyla antivirüs yazılımlarının geçmişte sunduğu özelliklerle bugün sunduğu özellikler arasında oldukça fark var. Peki, antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve bunun nedeni nedir?

Bu yazımızda, antivirüs programlarının genelinde yer alan güvenlik seçeneklerine yakından bakacağız. Bu sayede günümüzde BitDefender gibi gelişmiş antivirüs programlarında olduğu gibi, bir antivirüs yazılımında olması gereken temel özellikleri sıralamış olacağız. Günümüzün ihtiyaçlarını düşündüğümüzde, BitDefender’da yer alan tüm zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma, ransomware koruması, kimlik hırsızlığı ve tarayıcı güvenliği, webcam koruması gibi özellikler öne çıkıyor.

reklam
Aorus reklamı

Zararlı yazılım koruması

Günümüzde kullandığımız antivirüs programlarını akıllı telefonlara benzetebiliriz. Çünkü akıllı telefonların ana amacı aslında telefon görüşmelerimizi gerçekleştirmektir. Ancak uygulama dünyası sayesinde akıllı telefonumuzla telefon görüşmesi haricinde pek çok şey için kullanıyoruz. Antivirüs yazılımları da birçok farklı özellik sunuyor olsa da temel işlevleri bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumaktır. O nedenle hangi antivirüs yazılımını kullanıyor olursanız olun, varsayılan olarak açık olan yegane işlev zararlı yazılım korumasıdır.

Adventure İstanbul

Zararlı yazılım dediğimizde sadece virüslerden söz etmiyoruz. Virüslerle birlikte trojan ve casus yazılımları gibi bilgisayarınızı veya bilgisayarınızın içerisindeki verilerinizi hedef alan tüm zararlı yazılımlar bu gruba dahil. Ayrıca kullandığınız antivirüs yazılımında sözünü ettiğimiz korumanın gerçek zamanlı olması da önemli. Zira gerçek zamanlı korumaya sahip olmayan antivirüs programlarımda, zararlı yazılımların tespiti için tüm bilgisayarın taranması gerekir. Ancak gerçek zamanlı koruma olduğunda, yazılım dinamik olarak bilgisayarınızdaki dosyaları tarar ve zararlı bir durum gördüğü anda aksiyon alarak sizi korur.

Tarayıcı güvenliği, ransomware ve diğer ek koruma özellikleri

Kullanıcıların güvenliğini tehdit eden unsurların birçoğu internette yer alıyor. O nedenle popüler antivirüs programlarının hemen hemen hepsi, tarayıcı güvenliği ile birlikte kullanıcıların internette karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Yazımızın başında gelişen teknolojiyle birlikte virüslerin ve diğer zararlı yazılımlarınn da evrim geçirdiğini söylemiştik. Bunun en güzel örneği son yıllarda milyonlarca bilgisayarı etkisi altına alan ransomware veya Türkçe adıyla fidye yazılımları.

Bugün popüler antivirüs programlarının birçoğunda ransomware koruması varsayılan olarak aktif bir şekilde kullanılıyor. Kendi içerisinde de türlerine göre farklılık gösteren fidye yazılımları, temelde bilgisayarınıza girdiğinde verilerinizi kitleyen ve açılması için sizden fidye isteyen bir zararlı yazılım türü. Fidye genellikle paranın izinin takip edilmesini zorlaştırmak adına Bitcoin üzerinden talep ediliyor. Ancak işin kötü tarafı, bazı ransomware örneklerinde fidyeyi ödeseniz dahi sizin için hayati önem taşıyan dosyalarınıza ulaşamayabiliyorsunuz. O nedenle günümüzün en önemli antivirüs özelliklerinden birisi ransomware diyebiliriz.

Tabii ki internette kullanıcıların güvenlik ihtiyacı duyduğu farklı alanlar da var. Örneğin son yıllarda artan kimlik bilgileri hırsızlığı veya bankacılık işlemlerinde görülen kişisel veri hırsızlığı. O nedenle antivirüs yazılımlarında güvenlik duvarıyla birlikte tarayıcı güvenliği genellikle varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor. Böylece kullanıcılar sadece harici kaynaklardan gelebilecek zararlı yazılımlara değil, internet üzerinde karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara da korunaklı oluyor.

Anti-izleyici

Anti-izleyici özelliği, aslında tarayıcı güvenliğinin içerisinde olduğu bir konu. Çevirimiçi gizlilik sağlayan anti-izleyici özelliği, web sitelerinin sizinle ilgili veri toplamasını engelleyerek kişisel veri güvenliği adına oldukça önemli bir işlev görüyor. Popüler birçok antivirüs programında anti-izleyici özelliği varsayılan olarak açık geliyor. Ancak eğer iyi bir antivirüs programı kullanıyorsanız, hangi tarayıcıda bu özelliğin aktif olabileceğini seçebiliyor ve böylece tek bir tarayıcıya mahkum kalmıyorsunuz. Böylece eğer bilgisayarınızda Firefox, Chrome veya Opera gibi tarayıcıları kullanıyorsanız, tümü için anti-izleyici özelliğini kontrol edebiliyorsunuz.

Sistem ve güvenlik açıklarını kontrol

Gelişmiş antivirüs programları, bilgisayarınızı sadece kötü amaçlı yazılımlardan korumuyor. Aynı zamanda bilgisayarınızda güvenlik açığı olabilecek noktaları da kontrol ederek, daha kapsamlı bir güvenlik sunuyor. Sözünü ettiğimiz programlar bilgisayarınızın Windows güncellemesini, sistemin genel durumunu, uygulamaları ve bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını kontrol eder. Böylece eksik güncellemeden dolayı bir güvenlik açığına maruz kalmaz veya bilmeden güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda zarar görmezsiniz. Antivirüs yazılımı, tüm bu konularda gerçek zamanlı bir kontrol yapar.

Webcam koruması

Son dönemde antivirüs programlarında varsayılan olarak görmeye başladığımız bir diğer önemli özellik webcam koruması. Zira hem masaüstü PC’lerde hem de neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde webcam bulunuyor ve eğer bilgisayarımızı korumuyorsak, zararlı yazılımlar aracılığı ile webcam’e ulaşmak hiç de zor değil.

Bu konu öylesine önemli ki, hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Mark Zuckerberg’in ortaya çıkan bir fotoğrafında, dizüstü bilgisayarındaki webcam’i güvenlik nedeniyle bantladığını ortaya çıkmıştı. Neyse ki başarılı antivirüs programlarında artık bu özellik varsayılan olarak geliyor ve istenmeyen uygulamaların gizlice kameraya ulaşması engelleniyor. Aynı şekilde birçok antivirüs yazılımı, sadece kameraya değil bilgisayarınızdaki dahili mikrofona erişimi de koruyarak, konuşma kayıtlarının istenmeyen kişilere ulaşmasını engelliyor.

Anti-spam

Zararlı yazılımların kullanıcılara ulaşma yöntemlerinden bir diğeri de e-postalar. O nedenle popüler yazılımlar, ransomware gibi koruma yöntemlerinin yanı sıra spam mailleri filtreleyen özellikleri de varsayılan olarak kullanıyor. Genellikle bilgisayarınızda Microsoft Outlook veya Thunderbird gibi istemciler üzerinde çalışan bu anti-spam filtresi, otomatik olarak spam e-mailleri filtreliyor ve gelen kutunuzu temiz tutuyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Honor V40, iPhone 12 Pro’dan daha iyi 5G hızına sahip!

Honor V40

Honor, Huawei‘den ayrılmasının ardından Honor V40 adlı ilk amiral gemisi akıllı telefonunu bugün resmi olarak bir lansman ile tanıttı. Akıllı telefon ile birlikte, daha yüksek hızda veri indirebilmek için geliştirilen Link Turbo teknolojisi de duyuruldu.


İlginizi çekebilir: Realme C20, Helio G35 yonga seti ile tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Honor V40, 5G testlerinde hangi sonuçları aldı?

Resmi bilgilere göre Honor V40‘ın en yüksek indirme hızı 2.3 Gbps’ye ulaşıyor. Honor, basın toplantısında Honor V40, Oppo Reno 5 Pro ve iPhone 12 Pro‘yu içeren bir speedtest karşılaştırması gösterdi. Bu speedtest karşılaştırmasında cihazların arasındaki indirme hızları kıyaslandı. Ölçümler, China Unicom’un 5G ağında gerçekleştirildi. Sonuçlar, Honor V40‘ın indirme hızının 2 Gbps’yi aştığını gösterdi. Ulaşılan 5G hızı cihazın tepe indirme hızı değil, ortalama indirme hızıdır. Karşılaştırmaya katılan diğer telefonlar ise bu hızın yarısı kadar bir ortalama hız ile değerlendirildi.

Honor V40

Adventure İstanbul

Link Turbo teknolojisi nedir?

Link Turbo teknolojisi, yüksek bant genişliği kullanan ve daha hızlı internet bağlantısı gerektiren durumlarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistem, sorunsuz ağ bağlantısı sağlamak için hem 5G hem 4G hem de Wi-Fi ağını otomatik olarak kullanıyor. Honor‘un CEO’su Zhao Ming, Honor‘un donanım ve yazılım yeteneklerine dikkat çekti. Zhao Ming‘e göre, kullanıcılara mümkün olan en iyi performansın bu teknoloji ile sağlanması planlanıyor. Huawei‘den ayrılan ve yeni teknolojiler üretmeye çalışan Honor için şimdilik işlerin iyi gittiği söylenebilir.

Devamını oku

Güncelleme

Microsoft Edge şifrelerin açığa vurulması durumunda uyaracak

Şifre yöneticisi veya çift aşamalı onaylama türü teknolojiler kullanılsa da şifrelerin ifşa edilmesi gibi bir durum yine de söz konusu. Microsoft ise Edge tarayıcısı için Şifre Ekranı denilen bir özellik getiriyor. Böylelikle bir sitedeki şifrenin ifşa olup olmadığını bulabilmek için sitelere bağlı kalınmak gerekmeyecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Edge tarayıcısına kaydettiğiniz şifrelerin bir tanesinin üçüncü parti veri ihlaline dahil olması durumunda bu şifreyi değiştirmeniz için size bir uyarı gelecek. Böylelikle, özellikle de aynı şifre başka bir yerde de kullanılmış durumda ise, potansiyel tehlikelerin ihtimali daha azaltmış olacak.

Aslında bir açıdan bakacak olursak Microsoft burada da biraz geriden geliyor. Çünkü Google Chrome ve Firefox tarayıcıları buna benzer özelliklerini birkaç yıl öncesinde sunmuşlardı. Aynı şekilde 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticileri de aynı işlevi görebiliyor. Ancak Microsoft’un sunacağı sistemin ilgi çeken başka bir kısmı da duruma nispeten daha değişik bir yaklaşım sergilemesi. Bu yaklaşım ise Homomorfik şifreleme ismi verilen özellik ile şirkettekiler de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partinin şifrelere erişemeyecek olması.

Adventure İstanbul

edge

Algoritmanın verileri korumasının yollarından birisi de bir bilgisayarın şifrelenmiş verilerle şifrelerini çözmeden etkileşime geçmesine imkan vermesi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda, nispeten eski bir işlemciye sahip olanlar da dahil, geniş bir cihaz yelpazesi için de çalışır durumda. Dolayısıyla çok daha geniş bir topluluk Şifre Ekranı özelliğinden yararlanabilecek gibi duruyor.

Devamını oku

Genel

Twitter Çin’in ABD büyükelçiliğinin hesabını kapattı!

Yazan:

Twitter

Twitter, Çin’in ABD büyükelçiliğinin hesabını Uygur Türkleri için attığı “bebek yapma makineleri” tweet’inden sonra kilitledi.


İlginizi çekebilir: Apple, Çin’deki Uygur Türkleri’nin Zorla Çalıştırılmasına Karşı Çıktı

reklam
Aorus reklamı

Tweet, insanlık kurallarını ihlal ediyordu

Bloomberg’in bildirdiğine göre Twitter, Çin’in ABD büyükelçiliğinin resmi hesabını, insanlık kuralları politikasını ihlal ettiğini söylediği bir tweet yüzünden kilitledi. İlk olarak 7 Ocak‘ta paylaşılan tweet, komunist Çin hükümetin işgali öncesinde Uygur Türkü kadınlarına “bebek yapma makineleri” olarak atıfta bulundu. Twitter tweet’i kaldırdı ve artık mevcut olmadığını belirten bir bildirimle değiştirdi. Ancak Twitter, hesap sahiplerinin hesapların kilidini açmadan önce kendi kurallarını ihlal eden tweetleri manuel olarak silmesini gerektirir.

Twitter, Bloomberg’e yaptığı açıklamada hesabın kilitlendiğini doğruladı. “İnsanlık kuralları politikamızı ihlal ettiği için bu Tweetle ve hesapla ilgili işlem yaptık” dedi. Platformun bir insan grubunun “din, kast, yaş, engellilik, ciddi hastalık, ulusal köken, ırk veya etnik kökene dayalı olarak insanlıktan çıkarılmasını ve zorbalığı yasakladığını söyledi. ” Bu haber itibariyle, ABD’deki Çin Büyükelçiliği hesabından gelen son tweet atılalı neredeyse iki hafta oldu.

Adventure İstanbul

Twitter

Mike Pompeo Çin’in yaptıklarına “soykırım” demişti

Çin, Sincan eyaletinde yani Doğu Türkistan‘da yaşayan Uygur Türkleri‘ne yönelik muamelesi nedeniyle şiddetli eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve bir çok eleştirmen Uygur Türkü kadınlarının zorla kısırlaştırıldığını iddia etti. Bloomberg’in bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler bölgedeki toplama kamplarında 1 milyon kadar Uygur Türkü’nün tutuluyor olabileceğini tahmin ediyor. Salı günü, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygurlara yönelik muamelesinin “soykırım” anlamına geldiğini söyledi.

Pekin’de bir brifingde, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyükelçiliğin hesap kilidi nedeniyle “şaşırdığını” söyledi ve büyükelçiliğin “Sincan ile ilgili sahte raporları ve bilgileri” düzeltmeye çalıştığını söyledi. Çin Büyükelçiliği, ABD sayfasında hala görülebilen tweet’lerde, nüfus artışı ve Sincan’daki politikalarıyla ilgili raporları ve infografikleri paylaştı. Büyükelçilik, Çin’in eleştirilere karşı koyma çabalarının bir parçası olarak 2019’da Twitter’a katılmıştı.

Twitter daha önce eski ABD başkanı Donald Trump ve sosyal ağın Cumhuriyetçileri’ni haksız yere hedef alırken yabancı hükümetlerin politikalarını ihlal etmesine izin verdiğini iddia eden müttefikleri tarafından eleştirilmişti. Mayıs 2020’de, tweet’lerine yerleştirilen uyarı etiketlerine yanıt olarak Trump, sosyal ağın “Çin veya Radikal Sol Demokrat Parti tarafından yapılan tüm yalan ve propaganda konusunda hiçbir şey yapmadığını” iddia etti.

BBC News’in belirttiği gibi, Twitter daha önce İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney‘in tweet’ini kaldırmıştı. Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve hükümetinin üyeleriyle ilgili hesapları da askıya almıştı.


Mutfak ve temizlik eşyalarında müthiş fırsatlar! Sizin için hazırladığımız, indirimli kişisel bakım, temizlik, mutfak ve ev alışverişi fırsatlarına göz atmak için buraya tıklayın.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler