Sosyal medya

İnternet

Antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve neden?

Antivirüs varsayılan özellikleri

Antivirüs yazılımları, bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllardan bu yana virüslerden korunmak için kullandığımız yegane yöntem. Tarihi 1980′lere dayanan antivirüs yazılımları, tabii ki gelişen teknolojiyle birlikte yıllar içerisinde evrim geçirdi. Hem ortaya çıkan virüs türlerinin değişmesi, hem de internet çağıyla birlikte online bankacılık gibi yeni güvenlik ihtiyaçlarının doğmasıyla antivirüs yazılımlarının geçmişte sunduğu özelliklerle bugün sunduğu özellikler arasında oldukça fark var. Peki, antivirüs yazılımlarında hangi ayarlar varsayılan olarak açık olur ve bunun nedeni nedir?

Bu yazımızda, antivirüs programlarının genelinde yer alan güvenlik seçeneklerine yakından bakacağız. Bu sayede günümüzde BitDefender gibi gelişmiş antivirüs programlarında olduğu gibi, bir antivirüs yazılımında olması gereken temel özellikleri sıralamış olacağız. Günümüzün ihtiyaçlarını düşündüğümüzde, BitDefender’da yer alan tüm zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma, ransomware koruması, kimlik hırsızlığı ve tarayıcı güvenliği, webcam koruması gibi özellikler öne çıkıyor.

reklam
MSI reklamı

Zararlı yazılım koruması

Günümüzde kullandığımız antivirüs programlarını akıllı telefonlara benzetebiliriz. Çünkü akıllı telefonların ana amacı aslında telefon görüşmelerimizi gerçekleştirmektir. Ancak uygulama dünyası sayesinde akıllı telefonumuzla telefon görüşmesi haricinde pek çok şey için kullanıyoruz. Antivirüs yazılımları da birçok farklı özellik sunuyor olsa da temel işlevleri bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumaktır. O nedenle hangi antivirüs yazılımını kullanıyor olursanız olun, varsayılan olarak açık olan yegane işlev zararlı yazılım korumasıdır.

Zararlı yazılım dediğimizde sadece virüslerden söz etmiyoruz. Virüslerle birlikte trojan ve casus yazılımları gibi bilgisayarınızı veya bilgisayarınızın içerisindeki verilerinizi hedef alan tüm zararlı yazılımlar bu gruba dahil. Ayrıca kullandığınız antivirüs yazılımında sözünü ettiğimiz korumanın gerçek zamanlı olması da önemli. Zira gerçek zamanlı korumaya sahip olmayan antivirüs programlarımda, zararlı yazılımların tespiti için tüm bilgisayarın taranması gerekir. Ancak gerçek zamanlı koruma olduğunda, yazılım dinamik olarak bilgisayarınızdaki dosyaları tarar ve zararlı bir durum gördüğü anda aksiyon alarak sizi korur.

Tarayıcı güvenliği, ransomware ve diğer ek koruma özellikleri

Kullanıcıların güvenliğini tehdit eden unsurların birçoğu internette yer alıyor. O nedenle popüler antivirüs programlarının hemen hemen hepsi, tarayıcı güvenliği ile birlikte kullanıcıların internette karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Yazımızın başında gelişen teknolojiyle birlikte virüslerin ve diğer zararlı yazılımlarınn da evrim geçirdiğini söylemiştik. Bunun en güzel örneği son yıllarda milyonlarca bilgisayarı etkisi altına alan ransomware veya Türkçe adıyla fidye yazılımları.

Bugün popüler antivirüs programlarının birçoğunda ransomware koruması varsayılan olarak aktif bir şekilde kullanılıyor. Kendi içerisinde de türlerine göre farklılık gösteren fidye yazılımları, temelde bilgisayarınıza girdiğinde verilerinizi kitleyen ve açılması için sizden fidye isteyen bir zararlı yazılım türü. Fidye genellikle paranın izinin takip edilmesini zorlaştırmak adına Bitcoin üzerinden talep ediliyor. Ancak işin kötü tarafı, bazı ransomware örneklerinde fidyeyi ödeseniz dahi sizin için hayati önem taşıyan dosyalarınıza ulaşamayabiliyorsunuz. O nedenle günümüzün en önemli antivirüs özelliklerinden birisi ransomware diyebiliriz.

Tabii ki internette kullanıcıların güvenlik ihtiyacı duyduğu farklı alanlar da var. Örneğin son yıllarda artan kimlik bilgileri hırsızlığı veya bankacılık işlemlerinde görülen kişisel veri hırsızlığı. O nedenle antivirüs yazılımlarında güvenlik duvarıyla birlikte tarayıcı güvenliği genellikle varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor. Böylece kullanıcılar sadece harici kaynaklardan gelebilecek zararlı yazılımlara değil, internet üzerinde karşılaşabilecekleri zararlı yazılımlara da korunaklı oluyor.

Anti-izleyici

Anti-izleyici özelliği, aslında tarayıcı güvenliğinin içerisinde olduğu bir konu. Çevirimiçi gizlilik sağlayan anti-izleyici özelliği, web sitelerinin sizinle ilgili veri toplamasını engelleyerek kişisel veri güvenliği adına oldukça önemli bir işlev görüyor. Popüler birçok antivirüs programında anti-izleyici özelliği varsayılan olarak açık geliyor. Ancak eğer iyi bir antivirüs programı kullanıyorsanız, hangi tarayıcıda bu özelliğin aktif olabileceğini seçebiliyor ve böylece tek bir tarayıcıya mahkum kalmıyorsunuz. Böylece eğer bilgisayarınızda Firefox, Chrome veya Opera gibi tarayıcıları kullanıyorsanız, tümü için anti-izleyici özelliğini kontrol edebiliyorsunuz.

Sistem ve güvenlik açıklarını kontrol

Gelişmiş antivirüs programları, bilgisayarınızı sadece kötü amaçlı yazılımlardan korumuyor. Aynı zamanda bilgisayarınızda güvenlik açığı olabilecek noktaları da kontrol ederek, daha kapsamlı bir güvenlik sunuyor. Sözünü ettiğimiz programlar bilgisayarınızın Windows güncellemesini, sistemin genel durumunu, uygulamaları ve bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını kontrol eder. Böylece eksik güncellemeden dolayı bir güvenlik açığına maruz kalmaz veya bilmeden güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda zarar görmezsiniz. Antivirüs yazılımı, tüm bu konularda gerçek zamanlı bir kontrol yapar.

Webcam koruması

Son dönemde antivirüs programlarında varsayılan olarak görmeye başladığımız bir diğer önemli özellik webcam koruması. Zira hem masaüstü PC’lerde hem de neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinde webcam bulunuyor ve eğer bilgisayarımızı korumuyorsak, zararlı yazılımlar aracılığı ile webcam’e ulaşmak hiç de zor değil.

Bu konu öylesine önemli ki, hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Mark Zuckerberg’in ortaya çıkan bir fotoğrafında, dizüstü bilgisayarındaki webcam’i güvenlik nedeniyle bantladığını ortaya çıkmıştı. Neyse ki başarılı antivirüs programlarında artık bu özellik varsayılan olarak geliyor ve istenmeyen uygulamaların gizlice kameraya ulaşması engelleniyor. Aynı şekilde birçok antivirüs yazılımı, sadece kameraya değil bilgisayarınızdaki dahili mikrofona erişimi de koruyarak, konuşma kayıtlarının istenmeyen kişilere ulaşmasını engelliyor.

Anti-spam

Zararlı yazılımların kullanıcılara ulaşma yöntemlerinden bir diğeri de e-postalar. O nedenle popüler yazılımlar, ransomware gibi koruma yöntemlerinin yanı sıra spam mailleri filtreleyen özellikleri de varsayılan olarak kullanıyor. Genellikle bilgisayarınızda Microsoft Outlook veya Thunderbird gibi istemciler üzerinde çalışan bu anti-spam filtresi, otomatik olarak spam e-mailleri filtreliyor ve gelen kutunuzu temiz tutuyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Google Chrome, kayıtlı şifrelerin düzenlenmesine izin verecek

Yazan:

Google Chrome internet tarayıcısı, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreleri düzenlemenize olanak veren bir özellik üzerinde çalışıyor. Halihazırda ‘https://passwords.google.com/’ bağlantısı üzerinden şifre değişikliği yapılabiliyor fakat pek kullanışlı değil. Google Chrome internet tarayıcının mobil ya da bilgisayar versiyonunda mevcut şifremizi düzenlemek istediğimizde, daha önce tarayıcıya kaydettiğiniz şifreyi silip, yenisiyle değiştirmeniz gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Google Chrome, güvenli olmayan formları doldurmayı engelleyecek

reklam
MSI reklamı

Google Chrome, şifre düzenleme özelliğine kavuşuyor

Bu özellik ilk olarak 2014 yılında talep edilmiş fakat şirket tarafından karşılık bulamamıştı. Şirket, 2018 yılının sonunda, tarayıcı şifrelerini daha erişilebilir bir hale getirdi ve şifre özelliklerine daha fazla odaklanmaya başladı.

Şirket, konuyla ilgili olarak, “Bu özellik, geçmişte çokça istenen fakat genel öncelik sıralamamızda bulunmayan bir özellikti. Versiyon 69 ile birlikte, ayarları/şifreleri daha erişilebilir bir pozisyona getiren yeni kullanıcı arayüzünü sunmuştuk. Bu özelliği üç aylık planlamamız içerisine dahil ettik ve yakında yeni gelişmeleri sizlere sunuyor olacağız.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu özellik şu anda beta versiyonlarında kullanıma sunulmuş durumda. Google Chrome’da kayıtlı olan şifrelerinizi düzenlemek için, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek.

1. Google Chrome’un bilgisayar veya Android için sunduğu beta versiyonunu indirip kurun.

Bilgisayar versiyonunu indirmek için tıklayın.
Android versiyonunu indirmek için tıklayın.

2. Adres çubuğuna ‘chrome://flags/#edit-passwords-in-settings’ yazıp ‘Enter’ tuşuna basın.

3.Edit passwords in settings’ bölümünü ‘Enabled’ olarak değiştirin.

Google Chrome

4. Tarayıcıyı yeniden başlatın.

5. Adres çubuğuna ‘chrome://settings/passwords’ yazıp ‘Enter’ tuşuna bastığınızda, halihazırda kayıtlı olan şifrelerinizin bulunduğu bölümü göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz şifrenizin karşısında dikey pozisyonda bulunan üç noktaya tıklayıp, ‘Edit password’ seçeneğiyle mevcut şifrenizi düzenleyebilirsiniz.

Google Chrome

Versiyon 86 ile birlikte sunulması bekleniyor

Özellik henüz stabil olarak çalışmıyor ve çeşitli hatalar içeriyor. Google Chrome versiyon 86’nın kararlı hali önümüzdeki hafta yayınlandığında, özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

TP-Link Deco X20 ve X60, Wi-Fi 6 ve Mesh desteğine sahip olacak

TLink Deco X60, x20

TP-Link, Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojisine sahip iki yeni cihazı olan Deco X20 ve X60 modellerini satışa sunuyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link, Wi-Fi 6 destekli ürün gamına Archer AX20 modelini ekledi

reklam
MSI reklamı

TP-Link Deco X20 ve Deco X60 modelleri, ev kullanıcılarının beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış

TP-Link, son dönemde kullanıcıların en çok aradığı 2 özellik olan Mesh ve Wi-Fi 6 teknolojilerini, Deco X20 ve X60 modellerinde kullanıcılara sunuyor. Ev Mesh Wi-Fi sistemleri olan Deco ailesinin bu iki yeni üyesi, yüksek Wi-Fi hızı, geniş kapsama alanı ve çok sayıda cihaza aynı anda bağlantı olanağı sunuyor. Oluşturulan ağa, Mesh teknolojisi sayesinde evin her yerinde aynı ağ adı ve şifre ile bağlanabilmek de mümkün. Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojilerinin bir arada bulunması sayesinde, geniş, çok katlı ve çok sayıda cihazın ağa bağlandığı (her iki yeni Deco sistemi 150’den fazla cihaza Wi-Fi desteği sunuyor) evlerde; evin her yerinde hızlı, kesintisiz ve güvenli bir Wi-Fi ağı oluşturulabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojili Deco X20 Mesh sistemi, 5 GHz bandında 1201 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 574 Mbps olmak üzere toplamda 1800 Mbps’ye varan kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Deco X60 modeli ise toplamda 3000 Mbps (5 GHz: 2.402 Mbps; 2.4GHz: 574 Mbps) gibi hızlara kablosuz olarak ulaşabiliyor.

TLink Deco X60 (1) copy x20

TP-Link, yeni modelleriyle evlerdeki ölü Wi-Fi alanlarını da yok edebilmeyi amaçlamış

Deco X20 ve Deco X60 modelleri, Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı ‘artırılmış kapsama alanı’ ile, evlerdeki Wi-Fi ölü bölge sorununu çözen sistemlere sahip. BSS Color ve Hüzmeleme
(beamforming) teknolojileri sayesinde, iki birimli bir Deco X60, 460 metrekareye varan bir kapsama alanı sunabiliyor. Üç birimli Deco X20’nin kapsama alanı mesafesi ise, yaklaşık 540 metrekareyi buluyor. Bunlara ek olarak, ağınızı daha da genişletmek isterseniz; yeni Deco birimleri ekleyerek bu işlemi gerçekleştirebilmeniz de mümkün. Tüm Deco ürünleri,
(farklı modeller bile olsa) bir arada ve sorunsuzca çalışabiliyor. TP-Link Mesh teknolojisi, Deco birimlerinin tek bir birleşik ağ oluşturarak birlikte çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar, evde hareket halindeyken telefonlarından ya da tabletlerinden otomatik olarak en hızlı Deco’ya bağlanabiliyor; ve bu sayede, sorunsuz bir Wi-Fi deneyimi yaşayabiliyorlar.

Her iki modelde de, en yeni 1024-QAM ve daha yüksek sembol hızı, kablosuz bağlantı hızlarını 2-3 Gbps’ye kadar artırmak için bir araya geliyor. Bu da, daha keyifli online oyun oynama ve 4K video izleyebilme imkanı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, kesintisiz video ve arabelleksiz ses akışı ile, canlı video izleme deneyimini problemsiz bir şekilde yaşayabiliyorlar.

Deco X60 (12)

TP-Link, güvenliğe verdiği önemi yeni Deco modellerinde de ihmal etmemiş

Yeni Deco modellerinde TP-Link, WPA3 şifreleme ve TP-Link HomeCare güvenlik paketi ile, ağın ve ağa bağlı cihazların güvenliğini sağlamayı amaçlamış. İçinde yerleşik bir antivirüs yazılımı da olan TP-Link HomeCare uygulamasıyla, ağ güvenliği seçeneklerinizi özelleştirilebilmeniz de mümkün. Ayrıca bütün bu işlemleri, kolay kullanıma sahip bir arayüz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Deco X60 (3)

TP-Link, yeni Deco modellerini satın alan kullanıcıların kolayca kurulum yapabilmesi adına, kurulum işlemini de olabildiğince basit bir yapıda tutmuş. Ürünleri kutudan çıkarıp, Android ve iOS destekli Deco uygulamasını telefon ya da tablete yükleyip, uygulamadaki talimatları izleyerek kurulum gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede Deco uygulaması, gerekli işlemleri birkaç dakika içinde yapmanızı sağlıyor ve sistem çok kısa bir süre içinde çalışır hale geliyor. Aynı uygulama ile, ağ yönetimi de basit bir hale getirilmiş. Ev dışındayken bile akıllı telefonlar ile ağı denetlemek, bağlı  cihazları görmek, belli cihazlara/kişilere öncelik vermek, konuk ağı oluşturmak, tüm ebeveyn denetimlerini ayarlamak, düzenlemek gibi işlemler yine Deco uygulaması ile yapılabiliyor.

Deco X20 ve Deco X60’ın Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatları ise şu şekilde:
– Deco X20 2 birimli paket : 267 USD (KDV dahil)
– Deco X60 2 birimli paket : 367 USD (KDV dahil)

Deco X20 (3)

TP-Link Deco X20

Deco X60 (2)

TP-Link Deco X60

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

SpaceX uydu internetindeki gecikme süresi 20 ms!

Yazan:

SpaceX tarafından geliştirilen uydu interneti hizmeti Starlink, gecikme (ping) süresinin 20 ms‘nin altında olduğunu açıkladı. Bu değer, halihazırda kullandığımız fiziksel altyapı ile benzer düzeyde.


İlginizi çekebilir: SpaceX, insanlı ilk uzay aracını başarıyla fırlattı!

reklam
MSI reklamı

SpaceX tarafından açıklanan gecikme değeri ne anlama geliyor?

Gecikme süresini, bilgisayarımız ile karşı sunucu arasında bir veri iletilmesi sırasında geçen süre olarak tanımlamak yanlış olmaz. Özellikle çevrimiçi (online) oyunlar oynayan kullanıcılar tarafından oldukça fazla önemsenen bir değer.

SpaceX
SpaceX söz konusu verileri dahil ettiği sunumu geçtiğimiz hafta FCC‘ye (Federal İletişim Komisyonu) iletti. Reddit kullanıcıları tarafından fark edilen detayda, Ookla‘nın herkes tarafından bilinen Speedtest hizmeti üzerinden yapılan iki ayrı karşılaştırma testine ulaşıldı. Starlink‘in 102 Mbps ve 103 Mbps  indirme (download) hızlarına, 40 Mbps ve 42 Mbps yükleme (upload) hızlarına, 18 ms ve 19 ms gecikme (ping) sürelerine ulaştığı görülüyor.

Sunumda aynı zamanda SpaceX‘in uydu politikaları direktörü David Goldman‘ın beta sürecinde 30 ms‘nin altına inme hedefinin gerçekleştiğine dair bir beyanatı da var. ABD‘deki fiziksel altyapının ortalama gecikme süreleri 25 ms iken, mobil tarafta alınan ortalama gecikme süresi ise 48 ms.

SpaceX geçtiğimiz aylarda 100 Mbps üstünde indirme değerine ulaştıklarını müjdelemişti. FCC‘ye aktarılan raporlar, şirketin abartılı bir açıklama yapmadığını gösteriyor. Her iki ölçüm de 30 Haziran tarihinde, Seattle/Washington‘da gerçekleştirildi. 30 Haziran tarihinde SpaceX‘in 500 adet Starlink uydusu yörüngedeydi. Şu anda bu sayının 700 olduğunu belirtmekte fayda var.

Sunuma göre, SpaceX ayda 120 adet Starlink uydusu üretiyor. SpaceX‘in hedefleri; dünya çapında bir kapsama alanı sunma ve 1 Gbps indirme (download) hızını sağlama. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için, binlerce Starlink uydusunun uzaya fırlatılması gerekiyor. Starlink hizmetinin son kullanıcıya ulaşabilmesi için alıcı terminallere gereksinim duyulduğu biliniyor. Şirket bir yandan da söz konusu alıcıları üretmeye çalışıyor. SpaceX yakın zamanda birçok eyaleti kapsayan ve herkese açık bir beta testi yapmayı planlıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu