Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Androidli cihazınızda uğraşsız Adobe Flash

Androidli-cihazınızda-uğraşsız-Adobe-Flash

Photon Flash Player & Browser

Adobe resmi desteğini çektiğinden beri Androidli cihazlarda Flash içeriğini görüntülemek için zahmetli bir süreçten geçmek gerekiyor. Photon ise her şeyi kendi başına hallediyor.

Steve Jobs, en başından beri Adobe Flash’a karşıydı. Her ne kadar Photoshop başta olmak üzere Adobe’un yaynıncılık uygulamaları en iyi biçimde Mac’ler üzerinde çalışıyor olsa da Jobs, Flash’ın cihazların kaynaklarını gereksiz derecede fazla sömürdüğünü savunuyordu. Zaten bu yüzden ki iOS’lu cihazlar hâlâ doğal olarak Flash desteğine sahip değiller. Apple’ın aksine Android’li cihazlar ise ilk günden bu yana Flash desteğine sahiptiler. Fakat aynı sorundan Google da muzdarip olunca iki taraftan da “ben seni desteklemiyorum” mesajı geldi ve artık Androidli cihazlarda da Flash desteklenmiyor.

Forumlarda 

yöntemler var ama…

Özellikle Android kurtlarının buluşma noktası XDA-Dev forumlarında pek çok yöntem var Android’de Flash çalıştırmak için. Fakat açıkçası hepsinde uğraş var. Bunun yerine kullanılabilecek en basit alternatif Photon isimli tarayıcı.

Photon Flash Player & Browser ismiyle Google Play üzerinde bulabileceğiniz uygulama şimdiye kadar gördüğümüz en kolay Flash çözümünü sunuyor. Performans olarak çok iyi olduğunu söyleyemeyiz, hatta LG Nexus 4 gibi üst düzey bir akıllı telefonda bile sayfaların gecikme yaşadığı ortada. Yine de Flash içeriğini görüntüleme ihtiyacınız olduğunda ya da Kongregate üzerinden bir Flash oyun oynayacağınızda rahatlıkla Photon üzerinden oynayabiliyorsunuz.

Flash ikonu ama süperkahraman Flash

Photon Browser’ı açtığınızda adres çubuğunu göremeyebilirsiniz. Çok fazla düğme olduğu için adres çubuğu akıllı telefonlarda ancak yatay pozisyonda görüntülenebiliyor. Girmek istediğiniz siteyi adres çubuğuna yazdıktan sonra isterseniz standart bir tarayıcı olarak kullanabiliyor ya da sağ üstteki Flash ikonuna (ki bu Adobe Flash ikonu değil, yıldırım ikonu ya da süper kahraman Flash’ın ikonu diyebiliriz) tıklarsanız da tarayıcınızı Flash moduna geçiriyor ve her türlü Flash uygulamasını görüntüleyebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Photon Flash Player & Browser iyi bir tarayıcı değil. Fakat konu Flash içeriği göstermeye gelince, Android’deki en iyi seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir