Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Android 8.0 Oreo, Kasım Ayında HTC U11 Modellerine Geliyor

HTC, Android 8.0 Oreo güncellemesini duyuran ilk üreticilerden bir tanesiydi ancak şirket kesin bir tarih açıklamamamıştı.

HTC yaptığı açıklamada Android 8.0 Oreo güncellemesini 2017’nin dördüncü çeyreği içerisinde göndereceğini duyurmuştu. Ancak o günden bu yana herhangi bir şekilde açıklama yapılmadı.

reklam
Aorus reklamı

Ancak şirketin içerisinden gelen bilgilere göre güncellemenin geliştirilmesi son aşamasına geldi. Şirketin güncellemeyi Kasım ayı içerisinde ya da en geç Aralık ayı başında dağıtacağı söyleniyor. Android 8.0 Oreo güncellemesinin U11’in dışında U Ultra ve 10 modellerine de gelmesi bekleniyor. Ancak güncellemeyi alacak modeller ile lgili de henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Windows 10X bu özelliği çalıntı cihazların sıfırlanmasını önleyecek

windows 10x

Windows 10 işletim sisteminin başka bir varyantı olacak olan Windows 10X sisteminin işe yarar birkaç eklentiyle birlikte gelmesi bekleniyor. Bu eklentilerden birisi de çalıntı cihazların sıfırlanmasını çok daha zor hale getirecek bir özellik.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Sistem geldiği zaman yeni bir entegre hırsızlık karşıtı koruma sunacak. Buna göre çalınan cihazların fabrika ayarlarına döndürülüp tekrardan satılması engellenmiş olacak.

Mevcut Windows 10 sisteminde Ayarlara gidip “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğiyle bunu yapmak çok daha basit. Ancak yeni özellik için oluşturulan ayarlar sayfasında da belirtildiği üzere; Windows 10X ile beraber gelecek olan hırsızlık karşıtı koruma, cihazları sıfırlamaya kalkan herhangi birinin öncelikle PIN kodunu veya cihazla bağlantılı Microsoft hesap bilgilerini girmesi gerektirecek. Böylelikle cihazın sıfırlanıp tekrardan kullanılabilmesinin önüne geçilecek.

Adventure İstanbul

windows 10x

Şu anda Windows cihazlarının tekrardan satılmalarının kolaylığını düşünürsek yeni gelecek güvenlik hamlesi oldukça mantıklı duruyor. Microsoft daha önceden benzer bir özelliği Windows Mobile işletim sistemlerine de getirmişti. Ancak normal Windows 10 platformu için benzer bir hırsızlık karşıtı planları görülmüyor.

Windows 10 sisteminin daha hafif bir versiyonu olacak olan Windows 10X özellikle taşınabilir cihazlarda önem taşıyacak. Microsoft yeni güvenlik işlevine bundan dolayı da öncelik vermiş olabilir. Sistemin sunacağı Başlat Menüsü değişiklikleri, yuvarlak kenarlar gibi diğer yeniliklerin yanında ise Cortana desteğinin de olmaması bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Windows 10 21H1, yeni sızıntıya göre küçük çaplı olacak

windows 10 21h1

Windows 10 işletim sisteminin yeni özellik güncellemesi 21H1, daha önceden de belirttiğimiz üzere küçük çaplı bir güncelleme olacak. Ancak bu sefer sisteme gelen yeni bir yamayla birlikte yeni güncelleme hakkında bu konuda kanıt da bulunmuş gibi duruyor. Yine de Microsoft tarafından gelecek onayı beklemek ve bu bilgileri kesin olarak almamak gerektiğini vurgulamakta fayda var.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bahsedilen kanıt Bleeping Computer’ın tespit ettiği üzere Deskmodder.de tarafından Ocak 2021 KB4598291 toplu güncelleme ön izlemesinin yüklenmesiyle birlikte bulundu. Bu versiyon ise Windows Insider kanalına geçen hafta gelmişti. Dolayısıyla hala test aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

Versiyon üzerinde bazı gezinmeler yaptığında ise Deskmodder; Kayıt Defteri kısmında “Microsoft-Windows-21H1Enablement-Package~31bf3856ad364e35~amd64~~0.0.0.0” isimli bir aktifleştirme alanı keşfetti.

Adventure İstanbul

Bu keşif, 2021 ilk yarısında gelmesi beklenen güncellemenin; aynı Ekim 2020 güncellemesinde olduğu gibi bir aktifleştirme kısmıyla harekete geçirilebileceğini bize gösteriyor. Yani daha kısacası güncellemeyle gelecek olan küçük değişiklikler, bilgisayarlarda hali hazırda yüklenmiş durumdalar. Güncelleme yayınlanma zamanına geldiği zaman ise sadece aktifleştirme butonu kullanılarak bu işlem yapılacak. Dolayısıyla büyük bir indirme işlemi yapılması gibi bir durum oluşmayacak.

windows 10 21h1

Microsoft açısından bu şekildeki art arda güncellemelerin küçük değişiklikler barındırması pek de alışıldık bir şey değil. Önceleri firmadan gördüğümüz stratejide gelen büyük güncellemelerin ardından küçük güncellemeler sunulması tercih ediliyordu. Ancak yine hatırlayacağınız üzere bu sene bu stratejide değişime gidildi çünkü muhtemelen büyük değişiklikleri tam hazırlayabilmek için daha çok zaman harcanmak isteniyor.

Şunun da altını çizmemiz gerekiyor ki; Mayıs 2020 ve sonraki güncellemeye sahip olan kullanıcılar daha kolay bir şekilde yeni güncellemeyi kurabilecekler. 2020 öncesi bir Windows 10 versiyonuna sahip olanlar ise gerekli temele sahip olmayacaklarından 21H1 için indirme yapmaları gerekecek.

Son olarak güncellemenin ve aktifleştirme anahtarının test aşamasında görülmelerinin 21H1 güncellemesini Nisan, hatta Mart gibi yakın bir zamanda görebileceğimiz anlamına gelebileceğinin iletildiğini de belirtelim.

Devamını oku

Haber

HarmonyOS 2.0 beta Huawei P30 ve Mate 30 Pro5G için yayınlandı

Huawei HarmonyOS 2.0

Huawei’nin aralık ayında Çinli geliştiricilerin beğenisine açtığı mobil işletim sistemi HarmonyOS 2.0 beta, iki cihaza daha geldi. Şimdiye kadar Huawei MatePad Pro, P40 serisi ve Mate 30/30 Pro için yayınlanan HarmonyOS 2.0, şimdiyse Huawei P30 ve Mate 30 Pro5G olmak üzere iki yeni akıllı telefona daha yüklenebilecek. Görünüşe bakılırsa Huawei, HarmonyOS 2.0’ın ilk geliştirici izlenimlerinden memnun kalmış ki betanın yayılımını genişletmeye devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate X2 özellikleri ortaya çıktı

reklam
Aorus reklamı

Uzun zamandır hepimizin merakla beklediği HarmonyOS işletim sistemi geçtiğimiz ay yayınlanır yayınlanmaz, telefonuna yükleyen geliştiriciler ilk görüntüleri paylaşmaya başlamışlardı. Hatta bizim de sizlere haberlerimizde aktardığımız bir videoda, HarmonyOS 2.0 işletim sistemi Android tabanlı EMUI 11 arayüzüne benzerliğiyle dikkat çekmişti. Bu yönüyle çokça eleştirilen HarmonyOS 2.0, bugünden itibaren Huawei P30 ve Mate 30 Pro5G’ye de yüklenebilir hale geldi.

Huawei P30 sahibi bir kullanıcının paylaştığı bilgilere göre, HarmonyOS 2.0 beta sürümü şimdilik yalnızca Çin’deki müşteriler tarafından yüklenebiliyor. HarmonyOS 2.0 betayı kendi telefonuna yükleyip bunun üzerine bir de video paylaşan P30 kullanıcısının aktardıklarından anladığımız kadarıyla, HarmonyOS 2.0 yüklü olan bir Huawei telefonun açılışı yani önyükleme işlemi, Android’li bir Huawei telefondan farksız olacak. Ayrıca, doğrusunu isterseniz HarmonyOS 2.0 beta sürümü Huawei’nin EMUI 11 kullanıcı arayüzüne de çok benziyor.

Adventure İstanbul

HarmonyOS 2.0 beta, Huawei P30 ile böyle çalışıyor

Tamamıyla Huawei mühendisleri tarafından geliştirilen HarmonyOS 2.0, ilk bakışta uygulama menüleri ve ve simgeleri bakımından EMUI 11’in hık deyip burnundan düşmüş gibi gözükse de, betadan çıkıp kararlı haliyle kullanıcılara sunulduğunda çok daha farklı bir arayüze sahip olacak. Zira HarmonyOS daha çok yolun başında ve ilk etapta geliştiricilerin ortama ısınmaları için sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Bundan dolayı da nihai arayüzüyle karşımızda değil.

HarmonyOS, Android uygulamalarını da destekliyor

Huawei’nin işletim sistemi Harmony OS sadece Huawei kullanıcılarına değil, aynı zamanda Android kullanıcılarına da hitap ediyor. Zira gelen bilgilere göre Huawei, HarmonyOS kullanıcılarının telefonlarında Android uygulamalarını da istedikleri gibi çalıştırabilmelerine imkan verecek. Yani siz .apk formatındaki bir Android uygulamasını HarmonyOS’a rahatlıkla kurabileceksiniz.

Hatta büyük ihtimalle HarmonyOS, AppGallery ekosisteminde bulunan uygulamaların da tamamını destekleyecek. Çünkü mantıken düşünürsek, AppGallery’deki uygulamalar şu an teorik olarak Android uygulaması ve hepsi de Huawei’nin HMS ekosistemi kapsamındalar.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler