Sosyal medya

Google

Android 10, yeni paylaşım sekmesiyle geliştiricilerin oyununu bozdu!

Android 10

Android 10, geçtiğimiz günlerde Google’ın üretip, resmi satışını yaptığı Pixel serisi akıllı telefonlara yayınlandı. Sessiz sedasız yayınlanan güncellemede bazı detaylar oldukça ilgi uyandırıcı gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft: ABD hükümeti Huawei’ye haksızlık etti

reklam
HONOR MagicWatch 2

Android’de yer alan paylaşım sekmesindeki yenilikler, güncellemeyle gelen birçok değişiklikten sadece birini oluşturuyor. Sözde daha hızlı paylaşım kolaylığı, paylaşımdan önce bağlantılar için yeni önizlemeler ve görüntüler belirleme, 9 farklı hedefle bunları paylaşma gibi özellikler sunuyor.

İşinizi kolaylaştırmak için kullanılması gereken 4 kısayolu sekme içerisinde kullanıcılara önerebiliyor. Fakat Beta 3’ten beri varolan ve hiç bahsedilmeyen bir özellik daha var.  Artık uygulama geliştiricileri tarafından paylaşım sekmesine isim belirlenemeyecek.

Android

Yani demek istediğim şu ki, Android 10 çeşitli kurnazlıklarla uygulamaların alfabetik olarak üst sıralarda yer almasını engelleyecek.

Android’in önceki versiyonlarında İngilizce’de daha bariz kullanılan “Add to” fiili kelime başına getirilerek uygulamanın ön sıralarda yer alması sağlanırdı. Görselde görüldüğü üzere hala yerini koruyor fakat uygulama simgelerinin altına konumlandırılmış.

Android

Yeni sistemle birlikte tüm uygulamalar alfabetik şekilde sekme içerisinde yerlerini alıyor. Bu da tüm yazılımları eşit kılarak kullanmak istediğiniz uygulamayı seçmenizi kolaylaştırıyor.

Bu tip tarafsız hareketler Google’a fazlasıyla yakışıyor. Özellikle 21. yüzyılda şirketlerin buncasına rekabet içerisinde olduklarını düşünürsek, biraz olsun bu karmaşadan kurtulabiliyoruz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Chrome; AR ve NFC teknolojilerini daha ulaşılabilir kılmak istiyor

Google Chrome 81

Google Chrome yeni gelecek versiyon 81 ile AR ve NFC teknolojilerini kullanıcılar için daha ulaşılabilir kılmak istiyor. Bilmeyenler için açıklayalım; AR (Augmented Reality) yani artırılmış gerçeklik; NFC (Near Field Comminucation) yani yakın alan iletişimi.


İlginizi çekebilir: Google Chrome Android sürümü için 5 harika özellik!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Google Chrome 81

Google Chrome 81 neyi hedefliyor?

Google Chrome yeni versiyonunda uygulamayı fiziksel teknolojilerle daha uyumlu, daha entegre hale getirmek istiyor. Google; Chrome 81’in beta versiyonunu Android, Linux, Mac ve Windows işletim sistemleri için yayınladı. Bu sürümde WebXR diye adlandırılan yeni bir uygulama desteği bulunuyor. WebXR‘ın amacı ise tarayıcı destekli artırılmış gerçekliği sağlayabilmek. Bu sayede ilerleyen zamanlarda geliştiriciler ekstra uygulamalar üretmek zorunda kalmadan istedikleri artırılmış gerçeklik ürünlerini kullanıcılara ulaştırabilecek. Zaman içinde geliştiricilerin Chrome için daha çok artırılmış gerçeklik içeriği üretmeye başlamasıyla bu teknoloji daha çok hayatımızın içine girecektir diye düşünüyoruz.

NFC için konuşmak gerekir ise Google Chrome üzerinden ek uygulamalar kullanmaya gerek kalmadan birçok işlemi gerçekleştirebileceksiniz. Örneğin bir ödeme yapmak istediğinizde NFC özellikli telefonunuzda Google Chrome üzerinde ödeme ekranı açıkken kredi kartınızı telefonunuza temas ettirdiğinizde ödeme işleminizi gerçekleştirebileceksiniz. Kulağa çok pratik geliyor! Tabi AR’de olduğu gibi bütün bu teknoloji de hayatımıza girmeden önce geliştiricilerin bunlar üzerinde çalışması ve yaygın hale gelmesi gerekiyor. Neyseki artık bu teknolojinin temelleri Google Chrome 81 üzerinde artık hazır. Bakalım bu yeni teknolojilerin Chrome’a entegre edilmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber başka ne yenilikler göreceğiz.

Google Chrome 81 NFC

Yeni versiyonda başka ne yenilikler var?

Google Chrome 81 versiyonunda sadece AR ve NFC üzerine yeniliklerle gelmiyor elbette. Artırılan güvenlik protokolleri ve HTTPS trafiğini optimize etmek adına TLS 1.0 ve TLS 1.1 yerine son HTTPS protokolü olan TLS 1.3 versiyonu bulunacak. Web siteleri artık TLS 1.2 veya TLS 1.3‘ü desteklemezse Google tarafından güvensiz site olarak işaretlenecek. Bu yüzden birçok site kendini uzun süre garantiye almak için TLS 1.3’e geçecektir diye tahmin ediyoruz. Zaten Google’ın bunu yapmaktaki amacı da eski web sitelerini güncel güvenlik protokollerine uygun hale gelmeye zorlamak. Yani Google Chrome 81 ile internette daha güvenli dolaşacağız.

Devamını oku

Google

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 milyon TL ceza!

Rekabet Kurumu'ndan Google'a ceza

Rekabet kurumu tarafından Google aleyhinde açılan soruşturma bugün itibarıyla sonuçlandı. Verilen karara göre dev firma, 98 milyon 354 bin TL ceza ödeyecek.


İlginizi çekebilir: Rekabet Kurumu, Google ile neden papaz oldu! (Video)

reklam
HONOR MagicWatch 2

Rekabet kurumu soruşturmanın sonuçlandığını resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Karar duyurusunda ” Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.” ifadelerine yer verildi.

Karar metninin tamamına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Genel

Google Podcasts artık masaüstünde!

Yazan:

Google Podcasts artık masaüstünde

Bir süredir hayatımızda yer alan ancak sadece Android işletim sisteminde görebildiğimiz Google Podcasts artık masaüstünde de kullanılabilecek.


İlginizi çekebilir; Google YouTube’un klasik masaüstü tasarımını kaldırıyor.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Google Podcasts bizlere neler sunuyor?

Oldukça sade ve anlaşılması kolay bir arayüze sahip olan Google Podcasts, geniş bir veri tabanına sahip. Aynı zamanda YouTube Music ile uzaktan yakından benzerliği olmayan site mevcut Android uygulamasına da benzememekte. Ancak tek sorun maalesef ki bu değil. Google Podcasts‘in masaüstü versiyonunda ne yazık ki abone olma ve liste oluşturma gibi seçenekler yer almamakta. Dinlemek istediğiniz yayını arama barından bulmak dışında pek bir seçeneğiniz olmuyor. Liste oluşturamama konusu ise podcast dinleyip koleksiyon yapan insanların pek hoşuna gidecek bir gelişme değil maalesef. Bir diğer önemli eksiklik ise, servisin Android uygulamasında kaydettiğiniz ve abone olduğunuz yayınların da masaüstü versiyonda açılmaması ve tekrar oynat seçeneğinin site içinde bir türlü senkron olamaması.

Google Podcasts artık masaüstünde

An itibariyle bilgisayar üzerinden podcast dinleyip koleksiyon yapmak isteyen kullanıcıların ilk tercihlerinden olmayan servis, çok net bir şekilde geliştirilmeyi bekliyor. Haliyle masaüstünde podcast dinlemek isteyen kullanıcıların zaten dinledikleri yayınların kendi sitelerine ulaşabilmeleri gibi bir durum da söz konusu iken, Google Podcasts‘in önünde uzun ve meşakkatli bir yol varmış gibi gözüküyor. Yine de denemenizi ve yorumlarınızı beklediğimiz Google Podcasts‘e dair yorumlarınızı bizlere ulaştırmayı unutmayın.

Devamını oku