Sosyal medya

Genel

Amazon, True Tone teknolojisine sahip Yeni Kindle Oasis’i duyurdu!

Amazon

Amazon, fiyatıyla dikkat çeken yeni e-kitap okuyucusu Kindle Oasis’i kullanıcılara duyurmuş oldu. Üst düzey kullanıcı sınıfına hitap edecek cihaz Apple‘ın teknolojilerini kullanacak.


İlginizi çekebilir: Amazon, Amerika’nın yüzde 72’sine bir günde ürününü ulaştırabiliyor!


Amerikan Devi, özellikle bu aralar ürün ailesinin üyelerinin donanımlarını birbir yenilemeye başlamıştı. Geçtiğimiz ay, Fire 7 tabletinde donanımsal yükseltmelerde bulunan firma ayrıca yeni akıllı asistan özelliğine sahip bluetooth hoporlör olan Kids Echo Dot‘unu tanıttı.

Amazon‘un bu yeni kitap okuyucusunda geçen yılın tasarımsal çizgisi korunmuş. Üst düzey e-mürekkep ekrana sahip olan cihaz eski versiyona nazaran dikkat çekici bazı özellikler sunuyor.

Yeni Kindle Oasis, gece kullanıma uyum sağlayan renkli arka aydınlatmalı bir panelle geliyor. Apple’ın özellikle iPad cihazlarında gördüğümüz True Tone teknolojisini ilk defa kitap okuyuculara taşıyan firma, bununla birlikte gözümüze zarar verecek mavi ışığın filtrelenmesini sağlayarak iPad‘lerde gördüğümüz konforu yaşatmayı hedefliyor.

Amazon

Yeni Kindle Oasis ve True Tone teknolojisi

Sorunlar ve çeşitli endişeler iyi belgenmiş gözüküyor. Buna bağlı olarak çözüm üretmeye kalkışan şirket, 2019 yılının yarattığı problemlere en uygun çözümler getirecek ürünler sunuyor.

Yeni Kindle Oasis, Apple’ın True Tone özelliğini kendi teknolojileri ile birleştirerek, ekranda varolan beyaz ve mavi ışık alanlarını, gözü daha az yoracak sarı ışığa çeviriyor. Apple’ın Night Shift teknolojisine benzer olarak, günün belirli saatlerinde kullanıcılar cihazlarını bu moda otomatik olarak geçmesini sağlayabiliyorlar.

Yeni Kindle Oasis fiyatı, kullanılabilirlik durumu ve daha fazlası

Amazon’un yeni cihazı, tüm maceralarınız için yol arkadaşı olması için tasarlanmış. Dikkat çekici özelliklere sahip cihaz, 8GB veya 32 GB olmak üzere iki farklı depolama seçeneğine sahip. 7inç e-mürekkep ekran ve 300ppi çözünürlük sunacak kitap okuyucu, IPX8 su geçirmezlik sertifikasıyla birlikte gelecek. Cihazın tüm özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

  • 300 ppi çözünürlüğe sahip gelişmiş Paperwhite Ekran.
  • Suya ve toza karşı dayanıklılık sağlayan IPX8 teknolojisi.
  • Sayfa çevirme düğmeleriyle ince ve hafif ergonomik tasarım.
  • Milyonlarca kitap, dergi ve yayınlara kolay erişim.
  • Bluetooth kulaklıklara ve hoparlörlere sesli kitaplar için eşleştirme imkanı.

Yeni Kindle Oasisi, şu an ön siparişten satın almak isterseniz 8GB depolama seçeneğine sahip modeli 250 dolara alabiliyorsunuz. Eğer, 32GB depolamaya sahip bir üst modeli almak istiyorsanız 280 dolar ödemeniz gerekiyor. Amazon’un önümüzdeki hafta 24 Haziran’dan itibaren siparişleri göndermeye başlayacak.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Microsoft klavyelerine Office ve Emoji tuşu geliyor!

Microsoft

Microsoft, piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni klavyelerde artık Office ve Emoji tuşlarına yer vermeyi planlıyor. Şirket, hemen herkesin kullanmaktan geri durmadığı emojileri bilgisayar ortamında kullanımını kolaylaştırmak için yeni bir çözüm buldu. Geliştireceği yeni klavyelerine Office ile birlikte Emoji tuşu eklemeyi planlayan şirket, böylece kullanıcıların PC başında yazışırken de kolayca emojileri kullanabilmesine olanak vermeyi planlıyor.

İlginizi çekebilir: Facebook, yeni masaüstü tasarımını devreye alıyor

Microsoft

Windows tuşu ile birlikte dikkat çekecek diğer tuş ise Office olacak. Office tuşu, klavyenin sağ tarafında bulunan Windows tuşunun yerini alıyor. Bu tuşla Microsoft, üretkenlik uygulamaları için bir tür merkez işlevi gören Office Windows 10 uygulaması başlatılıyor. Örneğin, Office tuşuna ve W’ya basıldığında Word, X’e basıldığında ise Excel açılabilecek. Böylece Outlook, Teams, Word, Excel, Powerpoint gibi uygulamalar kolayca açılabilecek. Bir diğer yeni düğme olan Emoji’ye basıldığında ise Windows 10’un içinde yer alan bir emoji servisini açacak. Kullanıcılar da buradan seçecekleri ifadeyi kolayca kullanabilecekler.

Microsoft

Microsoft, Office tuşu için başka klavye üreticilerine lisans verebilir

Microsoft’un dışında diğer klavye üreticilerinin bu tuşlara klavyelerinde yer verip vermeyeceği ise henüz belirsiz. Windows tuşu, Microsoft’un üreticilerle yaptığı lisans anlaşmalarının sonucu olarak standart bir konumda sunuluyor. Yazılım devinin Office tuşu için de benzer bir lisans planının olup olmadığı bilinmiyor.

Söz konusu klavyeler 15 Ekim‘de satışa sunulacak. Kumaştan avuç içi dayanağı içeren ergonomik versiyonu 59.99 dolara, küçük Bluetooth klavye ise (Bluetooth 5.0 desteği ve 3 yıla kadar pil ömrü) 49.99 dolara satılması bekleniyor.

Devamını oku

Genel

Facebook, video reklam izlenmelerini şişirdiği için ceza ödeyecek

Facebook şirketinin, parayla sattığı reklamların görüntülenme sayılarını şişirdiği ortaya çıktı. ABD’deki birçok reklam ajansı, video izleme sürelerindeki rakamları şişirmesi nedeniyle Facebook’a dava açtı.

İlginizi çekebilir: Redmi Note 8 ön inceleme | Efsane telefon 2.000 TL fiyatıyla yenilendi!

Facebook

Facebook izlenme sayılarını, raporda gözüktüğü gibi %60 ila %80 arasında değil, %150’den %900’e kadar arttırdığı belirtiliyor. İzlenme sayılarının artması ile birlikte daha fazla reklam alma şansına sahip olan Facebook’un bu sayede haksız kazanç sağladığının altı çiziliyor.

Şirketlerden yapılan ortak açıklamaya göre Facebook, iddialar karşısında 40 milyon dolar ceza ödeyebilir. Facebook’un açıkladığı basın raporlarında sorunun farkında olduğu halde eyleme geçmediği, dolayısı ile reklam şirketlerinin zarara uğradığı iddia ediliyor.

Facebook

Dava kapsamında haksız rekabet yasasını ihlal etme, sözleşmeyi ihlal etme ve dolandırıcılık yapma iddiasıyla karşı karşıya kalan Facebook, reklam verenlerin öne sürdüğü zarara itiraz ederek, reklam zamanı satın almaya karar vermede gerçekten bu ölçümlemelere güvenip güvenmediklerini sordu.

Sosyal medya devinin sus payı olarak reklam verenler için 40 milyon dolar bir bütçe ayırmış. Bu bütçenin 12 milyon doları reklam verenlere gönderilecekken, yüzde 30’u ise davacıların avukatları için ayrılmış.

Davacılar, kandırıldıklarını belirterek sosyal medya devinden 100 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında tazminat istiyor. Ancak ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Jeffrey White bu davanın belirsizliğinin yanı sıra talep edilen bu tazminatın çok yüksek olduğunu belirtiyor.

Devamını oku

Genel

Uzayda inek hücresinden 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi

Uzayda

Uzayda ilk kez 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronot ve kozmonotlar için inek hücrelerinin üç boyutlu yazıcıyla çoğaltılması yoluyla biftek üretildi. Deney tüpü içinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen et hücreleri, Rus kozmonotlar tarafından yazıcıdan çıkarılarak biftek haline getirildi.

İlginizi çekebilir: Huawei-ABD krizinde ABD’den ticaret izni çıktı

Uzayda

Uzmanlar, İsrailli bir şirketin geliştirdiği teknolojinin denendiği bu projede, dünyanın her yerinde et üretimi yapılabileceğini kanıtladığını söylüyor. Bu yöntemin özellikle tarıma elverişli olmayan bölgelerde et üretimi için bir çözüm olabileceği belirtiliyor.

Aralık 2018‘den bu yana laboratuvar ortamında et üreten Aleph Farms adlı şirketin ineklerden aldığı hücreler, etin besin değerini artıran bir suyla birlikte bir deney tüpüne konularak 25 Eylül’de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan‘dan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. 400 kilometrelik yolculuktan sonra istasyona ulaşan hücreler, Rus kozmonotlar tarafından, 3D Bioprinting Solutions adlı Rus şirketinin ürettiği manyetik yazıcıyla kas dokusuna (et) dönüştürüldü.

Uzayda

Rus kozmonotların uzayda denemediği et, 3 Ekim’de Dünya’ya gönderildi. Eti deneyenler, ortaya çıkan ürünün hoş bir tadı olduğunu, geleneksel biftekle aynı tat ve kıvama sahip olduğunu söylüyor.

3D Bioprinting Solutions’un proje müdürlerinden Grigoriy Şalunov, Business Insider dergisine “Bu deney konseptimizin geçerliliğini güçlü bir şekilde kanıtlıyor” dedi.

Şalunov, gelecekte uzayın derinliklerinde yapılacak yolculuklar ve Ay ile Mars’taki ilk kolonilere protein kaynağı sağlamayı umduklarını söyledi. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2015’te yapay ortamda marul üretilmişti.

Devamını oku