Sosyal medya

Kripto Para

Almanya’da Devlet ve Kripto Para

Almanya, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin vergilendirilmesi konusunda benzersiz bir yaklaşım sunuyor. Diğer birçok devletin aksine, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Bitcoin’i bir para birimi, emtia veya hisse senedinin aksine özel para olarak görüyor.

Almanya’da ikamet edenler için, bir yıldan fazla süreyle tutulan herhangi bir kripto para birimi, miktarı ne olursa olsun vergiden muaftır . Varlıklar bir yıldan daha kısa bir süre elde tutulursa, tutar 600 Euro’yu (692 $) aşmadığı sürece satışta sermaye kazancı vergisi tahakkuk etmez. Bunun gibi küçük işlemler vergi kanunu 23 EStG kapsamına girer. Örneğin, 100€ değerinde Bitcoin satın aldıysanız ve birkaç ay sonra 200€ karşılığında sattıysanız, 100€ kazanç vergiye tabi olmayacaktır. Yine belirttiğimiz gibi 1 yıldan uzun süre elde tutulan kripto paralar vergi muafiyetini doğurur. Örneğin, 100€ değerinde Bitcoin satın aldıysanız ve bir yıldan fazla bir süre sonra 800€ karşılığında sattıysanız, 700 Euro’luk kazanç vergiye tabi olmayacaktır.

Yine başka bir örnek verecek olursak; Almanya’da kripto ile mal ve hizmet alımları, kripto ticareti ile aynı muameleye tabi tutulur. Örneğin, 8.000€ değerinde bitcoin alırsanız ve o bitcoin ile şimdi 10.000€ değerindeyken bir motosiklet satın alırsanız, o bitcoin üzerindeki 2.000€ net kazanç üzerinden sanki gelirmiş gibi vergilendirilirsiniz. Bununla birlikte, motosikleti satın almadan önce bitcoin’i bir yıl boyunca elinizde tutarsanız bu vergiden kaçınabilirsiniz.

Kripto ticaretinin vergi muamelesi, Almanya’daki Gelir Vergisi Yasası’nın 22. Bölümüne giriyor. Kripto para ticareti yapıyorsanız, satış anında kazandığınız veya kaybettiğiniz net tutarınız, gelir olarak vergilendirilen ilgili miktardır. Yani vergiye tabi tutarlar, kriptodaki net kârdır. İster bir kripto para birimini başka bir kripto para birimiyle takas ediyor olun ister kripto para birimini itibari para birimine (EUR gibi) dönüştürüyor olun, bu vergiye tabi bir satıştır.

Ancak işletmeler için durum farklıdır; Almanya’da kurulmuş bir girişimin, tıpkı diğer varlıklarda olduğu gibi, kripto para birimi kazançları üzerinden kurumlar vergisi ödemesi gerekiyor.

Ancak 2021’de, Almanya’da kripto türevleri ticaretini etkili bir şekilde ortadan kaldıran tartışmalı yeni bir vergi yasası yürürlüğe girdi, çünkü ekonomideki kayıplar artık kontrol edilemiyordu . Mevzuat, kripto türevlerini düzenlemeye yönelik Avrupa çapındaki hamleleri yansıtıyor.

Dünyadaki pek çok ülke ve Türkiye’deki gibi Almanya’da kripto parayı vergiye tabi tutma hamlesini uyguluyor. Vergilendirilmesi bir nevi resmiyet kazanması ve bu işin daha güvenli bir şekilde yapılması olarak düşünülebilir. Böyle düşünülünce devletler kripto paralara olumlu bakıyor diyebiliriz. Fakat bir yandan çeşitli kısıtlamalarda söz konusu olabiliyor. Bunun en bariz olarak Türkiye’de kripto para piyasalarıyla çalışan aracı kurumların işlevlerinin yasaklanmasını örnek gösterebiliriz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ömer Faruk TAŞÇI

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku