Sosyal medya

Otomobil

Almanya kamyonlar için yeni eHighway sistemini açtı

eHighway

Bu hafta Almanya ve Siemens tarafından geliştirilen, sera gazı emisyonunu azaltmaya yardımcı olacağı umulan, kamyonlar için elektrikli bir eHighway yolu açıldı.


İlginizi çekebilir: Google Asistan için yepyeni özellikler!

reklam
HONOR MagicWatch 2

eHighway ile yakıttan tasarruf yapılacak!

Geçtiğimiz gün, Almanya dizel yakıtlı kamyonlar ile birlikte çok fazla yayılan sera gazını azaltmak için geliştiği yeni eHighway otobanını açtı. Bu sistem troleybüslerin ve elektrikli trenlerin çalışma biçimine benzer şekilde, elektrik motorunun gücünü sağlamak için askıda bulunan kablolardan yardım alır. Tranway mantığı ile çalışan sistem, aracın üst kısmında bulunan elektrik çekme sistemi ile otobanın üst kısmında bulunan kablolardan gücünü sağlar.

Siemens tarafından geliştirilen elektrifikasyon sistemi, 10 km otoban üzerine döşendi. Üzerinde ekipmanı bulunan araçların kullanabileceği bu şerit, araçların 90 km hıza kadar ulaşmalarını sağlayacak. Elektrik sisteminden çıktıktan sonra dizel yakıta geçebilecek olan araçlar, yollarına bu şekilde devam edebilecek.

Ayrıca bu şekilde yapılacak tüm otoyollarda kullanılacak araçlarda yakıttan tasarruf yapılmış olacak. Siz ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

2021 Kia Sorento’nun resmi fotoğrafları ve detayları paylaşıldı!

sorento

Önümüzdeki ay Cenevre Otomobil Fuarı‘nda ilk kez görücüye çıkacak olan 2021 model Kia Sorento‘ya ait resmi fotoğraflar ve detaylar paylaşıldı.


İlginizi çekebilir: Mobil Dünya Kongresi 2020’nin iptali, büyük bir finansal yük getirdi!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Sorento, casus fotoğraflardaki kamuflajlı haliyle bile önceki neslinden çok daha farklı bir dış görünümle karşımıza çıkacağını hissettiriyordu. 2021 model Kia Sorento’nun ön tarafında ilk dikkat çeken, markanın tasarım yüzü olan “kaplan burnu” diye tabir ettikleri ızgarasından, farlarına kadar uzanan LED gündüz farları oluyor.

 

Yan taraftan baktığımızda ise C sütunu üzerinde bulunan ve cam çerçeveleriyle bütünleşik görünen, köpek balığı yüzgeci şeklindeki krom detay dikkat çekiyor. Arka kısımda ise birbirinden ayrı tasarlanmış arka farlar, bagaj üstü rüzgarlığı ve büyük fontlarla yazılmış “Sorento” yazısı bulunuyor.

Yeni Sorento’nun iç tasarımında neler karşımıza çıkıyor?

İç tasarım olarak büyük değişiklikler sunan 2021 Kia Sorento, markanın açıkladığına göre, artan dingil mesafesinden ötürü kabin hacmi genişlemiş. Orta konsola konumlandırılmış 10.12 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Devir ve hız göstergelerinin olduğu kısımda 12.3 inçlik dijital göstergeler yer alıyor. Ayrıca renkli ambiyans aydınlatması ve çift renkli deri döşeme gibi özellikler de 2021 Sorento’da yer alıyor.

2021 Kia Sorento hangi motor seçeneklerini göreceğiz?

Güney Koreli üreticinin açıkladığı detaylarda motor seçenekleri henüz bulunmuyor. 2020 Kia Optima Hybrid’te bulunan 2.0 litrelik, elektrik motoruyla desteklenmiş, markanın “ECO Hybrid” adını verdiği motorun, yeni Sorento’nun motor seçenekleri arasında yer alması bekleniyor.

3 Mart 2020‘de uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı‘nda, 2021 Kia Sorento ile ilgili tüm detaylara sahip olacağız.

Devamını oku

Genel

Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Tesla Roadster ne alemde?

tesla

Elon Musk, yaklaşık iki sene önce Space X‘in Falcon Heavy roketiyle uzaya, kendi Tesla Roadster aracını göndermişti. Bakalım iki senedir devam eden bu uzun macerada Starman‘in başına neler gelmiş.


İlginizi çekebilir: Tesla, 15 bin aracını geri çağırıyor

reklam
HONOR MagicWatch 2

Ben Pearson tarafından yönetilen “Roadster nerede?” içerikli siteden Musk’ın kırmızı Tesla aracını ve sürücü koltuğunda oturan, uzay kostümlü “Starman” isimli arkadaşı takip edebiliyorsunuz. Söz konusu siteye göre Tesla ve Starman ikilisi, uzaya fırlatıldıkları 6 Şubat 2018 tarihinden beri 1.6 milyar kilometreden fazla yol almış.

Tesla Roadster ve Starman şu an nerede?

Uzaydaki bu ikili, gezegenimizden 346.9 milyon kilometre uzakta. Ayrıca saatte 9656 kilometre hızla (Bugatti’ye selamlar) yolculuklarına devam ediyorlar. Mars’a oldukça yakın bir konumda bulunuyorlar. Yani 96.1 milyon kilometre mesafe, uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurduğumuzda yakın sayılabilir.

tesla roadster

Tamamen elektrikli spor araç şu anda Güneş etrafındaki ikinci turunu atarken, araştırmacıların son hesaplarına göre 2091 yılında, gezegenimizin birkaç 100 bin kilometre yakınından geçeceğini öngörüyor.

Bunların hepsinin birer tahmin olduğunu ve Roadster’ın tam durumunu bilmenin oldukça zor olduğunu unutmamak lazım. Çünkü maruz kaldıkları uzay boşluğu koşulları bir hayli çetin. Radyoaktif dalga ve parçacıklar, ileri sıcaklık seviyeleri ve değişimleri gibi şartlar Starman’in direksiyon başında ecel terleri dökmesine yol açıyor olabilir.

Devamını oku

Haber

Tesla, 15 bin aracını geri çağırıyor

tesla model x

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, hidrolik direksiyon arızası potansiyeline sahip 15 bin aracını geri çağırıyor. Geri çağrılan araçların Tesla‘nın SUV sınıfında ürettiği Model X aracı olduğu belirtildi.


İlginizi çekebilir: Tesla Cybertruck, dizüstü bilgisayarlara ilham veriyor

reklam
HONOR MagicWatch 2

Kuzey Amerika’da satılan 15 bin Model X, hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle geri çağrıldı. Yapılan açıklamaya göre, direksiyon bileşenini direksiyon dişlisine bağlayan cıvataların paslanıp kırılabileceği ve güç desteğinin kaybına yol açabileceği söylendi. Konuyla ilgili şu ana kadar bir kaza ya da yaralanma olmadığı da belirtildi.

Belirtilen hidrolik direksiyon sorunu, Ekim 2016 öncesi üretilen Tesla Model X’leri kapsıyor

tesla model x

Tesla, otomobil sahipleri ile iletişime geçerek olası bir arızayı ve kazayı engellemek adına araçları servislerine çağırdı. Buna göre, paslanma potansiyeli bulunan cıvatalar değiştirilecek ve yeni parçalara korozyona dayanıklı bir macun uygulanacak. 

Tesla bir diğer benzer sorunu Mart 2018‘de yaşamış ve 123 bin Model S sedan aracını geri çağırmıştı. Şirket o tarihte, Model X‘in ve Model 3‘ün sorundan etkilenmediğini belirtmişti.

Devamını oku