Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Yazılım

Acronis’in araştırmasına göre işletmelerin %42’si veri kaybediyor!

Acronis'in

Acronis’in araştırmasına göre işletmelerin %42’si geçen yıl veri kaybına uğradı. Kuruluşlar ve bireyler, sıfır günlük fidye yazılımlarında, kripto jacking, hackleme ve sosyal mühendislik saldırılarındaki artışa rağmen eski çözümleri ve stratejileri kullanmaya devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Acronis Cyber Files Cloud, servis sağlayıcılarına ücretsiz verilecek!


Firma, içinde bulunduğumuz Dünya Siber Koruma Haftası’nda (World Cyber Protection Week)  işletmelerin yüzde 42’sinin geçen yıl kesinti ile sonuçlanan bir veri kaybı olayı yaşadığını açıkladı. Bu yüksek oran, işletmelerin %90’ının sadece sorumlu oldukları kritik verileri yedekleyebilmeleri ve sadece %41’inin günlük yedek alabilmelerinden kaynaklanıyor. Bu da birçok işletmenin değerli verilerinin korunmasında boşluklar oluşmasına neden oluyor.

Acronis’in 2020 Dünya Siber Koruma Haftası Araştırması’nda açıklanan rakamlar, geleneksel stratejilerin ve veri korumasına yönelik çözümlerin artık bireylerin ve kuruluşların modern BT gereksinimlerini karşılayamadığı gerçeğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Acronis, 31 Mart’ta verileri yedeklemeyi hatırlatmak amacıyla kutlanan Dünya Yedekleme Günü’nü Dünya Siber Koruma Haftası olarak genişletti.

Bu yıl yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla tamamlanan yıllık anket, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların koruma alışkanlıklarını ölçüyor. Bulgular, bireylerin yüzde 91’inin verileri ve cihazları yedeklerken veri kaybediyor. Yüzde 68’inin ise yanlışlıkla silme, donanım-yazılım hatası veya güncel olmayan bir yedekleme nedeniyle veri kaybettiğini ortaya koyuyor.

Kuruluşların yüzde 85’i günde birden çok kez yedekleme yapmıyor!

Bu arada, kuruluşların yüzde 85’i günde birden çok kez yedekleme yapmıyor, günlük birden fazla yedekleme yapan işletmelerin oranı sadece yüzde 15 olarak görülüyor. Yedekleme yapan işletmelerin yüzde 26’sı günlük, yüzde 28’i haftalık, yüzde 20’si aylık yedekleme yaparken  ise hiç yedekleme yapmıyor. Bu da tam kurtarma olanağı olmadan günler, haftalar veya aylarca tutulan değerli verinin kaybı anlamına geliyor.

İşin kötü tarafı yedekleme yapmayan profesyonel kullanıcıların yaklaşık yüzde 50’si yedeklemeye gerek olmadığına inanıyor. Ankete katılan kuruluşların yüzde 42’si bu yılki kapalı kalma süresi yüzünden önemli veri kaybı yaşadı. Yüzde 41’i ise erişilmezlik nedeniyle üretkenlik veya para kaybettiğini bildirdi.

Acronis'in

Konu hakkındaki görüşlerini aktaran Acronis Ülke Satış Müdürü Cüneyt Atınç, “Türkiye’deki kamu kurumlarının, şirketlerin ve servis sağlayıcı firmaların değerli verilerini Acronis Siber Veri Koruma Çözümleri ile korumalarına Türkiye’de bulunan ekibimiz, ekosistemimiz ve çözüm ortaklarımız ile destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Siber koruma, oyunu değiştirebilir!

Artan siber saldırılarla, geleneksel yedekleme artık verileri, uygulamaları ve sistemleri korumak için yeterli olmuyor. Ayrıca gerçek iş sürekliliği için sadece yedekleme yapmaya güvenmek de çok tehlikeli olur. Siber suçlular, kullanılan yedekleme yazılımını fidye yazılımı ile hedefe alır. İş dosyalarını geri yüklerken özgünlük doğrulaması ihtiyacını artıran yedekleme dosyalarını değiştirerek zarar vermeye çalışır. Anket sonuçlarına göre fidye yazılımı gibi siber tehditler hakkında evrensel olarak yüksek düzeyde endişe duyulması ve önlem alınması gerekiyor.

Acronis'in

Ankete katılan BT profesyonellerinin yüzde 88’i fidye yazılımı konusunda endişe duyduğunu, yüzde 86’sı şifreleme hakkında endişelendiğini, yüzde 87’si kimlik avı gibi sosyal mühendislik saldırılarına karşı uyanık olmak gerektiğini ve yüzde 91’i de veri ihlallerinden endişe duyduğunun altını çiziyor. Kişisel kullanıcılar arasında, bu tehdit türlerinin dördüne ilişkin farkındalık ve endişe aynı seviyede yüksekti. Aslında, Acronis’in 2019 anketine kıyasla siber tehditler hakkındaki endişelerinin yüzde 33 oranında arttığı da görüldü.

Anket ayrıca, daha fazla görünürlük ve analitik ile siber koruma çözümlerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor. Veri yönetimine ilişkin bir anlayış eksikliğini de ortaya çıkıyor. Şaşırtıcı bulgular; kişisel kullanıcıların yüzde 30’unun ve BT profesyonellerinin yüzde 12’sinin, verilerinin beklenmedik şekilde değiştirilip değiştirilmediğini bilmeyeceğini gösteriyor. Kişisel kullanıcıların yüzde 30’u ve BT uzmanlarının yüzde 13’ü ise kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümlerinin tehditleri engellendiğinden emin değil. Ayrıca, kuruluşların yüzde 9’u bu yıl veri kaybı nedeniyle kesinti yaşayıp yaşamadıklarını da bilmediklerini bildirdi.

Tam koruma sağlamak için güvenli yedeklemeler, bir kuruluşun fidye yazılımı koruması, olağanüstü durum kurtarma, siber güvenlik ve yönetim araçlarını içeren kapsamlı siber koruma yaklaşımının bir parçası olmalı. Bu derinden entegre yaklaşım ayrıca tüm veri, uygulamalar ve sistemler için güvenlik, erişilebilirlik, gizlilik, özgünlük ve güvenlik (SAPAS) sağlayan Siber Korumanın Beş Vektörü’nü adresliyor.

Acronis’in veri güvenliği için önerileri

Kişisel dosyalarınız ya da şirketinizin iş sürekliliği konusundaki güvenlik endişelerinize yönelik Acronis’in iş yüklerinizin hızlı, verimli ve güvenli bir şekilde korunmasını sağlamak için beş basit önerisi var:

    • Her zaman önemli verilerin yedeklerini oluşturun. Yedeklemenin birden çok kopyasını hem yerel olarak (böylece hızlı, sık geri kazanımlar için kullanılabilir) hem de bulutta (bir yangın, sel veya felaket durumunda her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için) saklayın.

    • İşletim sistemlerinizin ve uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun. Eski işletim sistemlerine veya uygulamalara güvenmek, siber suçluların sistemlerinize erişmesini engellemeye yardımcı olan hata düzeltmelerinden ve güvenlik yamalarından yoksun kalacağınız anlamına gelir.

    • Şüpheli e-posta, bağlantı ve eklere dikkat edin. Çoğu virüs ve fidye yazılımı enfeksiyonu, şüpheli olmayan kişileri virüs bulaşmış e-posta eklerini açmaya veya kötü amaçlı yazılım barındıran web sitelerine bağlantılara kandırmaya yarayan sosyal mühendislik tekniklerinin sonucudur.

    • Sisteminizin kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasını sağlamak için otomatik güncellemeleri etkinleştirirken virüsten koruma, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve fidye karşıtı yazılım yükleyin, en iyi yazılım sıfır gün tehditlerine karşı da koruma sağlayabilir.

    • Yedekleme, fidye yazılımı, anti-virüs, güvenlik açığı değerlendirmesi ve yama yönetimini tek bir çözümde birleştiren entegre bir siber koruma çözümü kullanmayı düşünün. Entegre bir çözüm, kullanım kolaylığını, verimliliği ve güvenilirliği artırır.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

iOS 14, bazı geliştiriciler tarafından aylardır ulaşılabilir durumda!

iOS 14

Daha önce pek çok özelliği sızdırılan iOS 14 sürümünün bazı geliştiriciler, korsanlar ve blog yazarları tarafından ulaşılabilir olduğu ortaya çıktı.

Apple’ın tanıtmak üzere olduğu yazılım sürümlerinin bazı özelliklerinin tanıtıma aylar kala sızdırılması oldukça alışılmış bir olay. Fakat henüz yayımlanmamış olan bir iOS sürümünün tamamıyla internet üzerinde ulaşılabilir olması oldukça şaşırtıcı bir durum. Haberin kaynağı olan Vice’a göre böyle bir sızıntı ilk kez gerçekleşmiş.

Sızdırılan iOS 14 özellikleri neler?

iOS 14 sürümünün şimdiye kadar sızdırılan özellikleri arasında yeni bir fitness uygulaması, Apple’ın kalemi ile uyumlu çalışacak uygulamalar için yeni bir PencilKit API’ı, iMessage güncellemeleri, yeni bir ana ekran görünümü, yeni iCloud Keychain yer alıyor. Tabii ki Aralık Ayı’ndan bu bugüne kadar sızdırılan özellikler, iOS 14’ün yayımlanacak nihai kararlı sürümünde bulunmayabilir.

iOS 14


İlginizi çekebilir: Apple AirPods Studio yakında geliyor!


Apple, yıllardır sürdürdüğü geleneğini bu yılda devam ettirerek yeni iOS sürümünün Beta versiyonunu 22 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan World Wide Developer Conference’da tanıtacak. WWDC 2020 etkinliği, tahmin edebileceğiniz gibi COVID-19 pandemisi sebebiyle internet üzerinden yapılacak. Bu yıl 31.’si düzenlenecek olan WWDC 2020 etkinliğinde, her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından katılacak olan geliştiricilere iOS 14’e ek olarak iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerine erken erişim şansı verilecek.

Haberimizde konusu geçen iOS 14’e ait özelliklerin sızıntılara dayandığını ve nihai sürümde değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Android’de AirDrop benzeri Peer to Peer platformuna yeni markalar katıldı!

Peer To Peer

 OnePlus, Black Shark, Realme ve Meizu da daha önce Xiaomi, Oppo ve Vivo tarafından başlatılan Peer to Peer Transmission Alliance’a katıldığını duyurdu. Topluluk, Apple’ın AirDrop sisteminin benzerini Android’e getirmeyi hedefliyor.

Markalar arası ortak dosya paylaşım topluluğu, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında duyuruldu ve çok kısa bir zamanda sistemi bünyesine katan telefonları gördük. Duyuruyu yaparken tüm markaları katılıma davet eden Xiaomi, aylar sonra OnePlus, Black Shark, Realme ve Meizu markalarından davete cevap aldı. Topluluğa yeni katılan markalar dün itibarıyla, Weibo üzerinden birliğe üyelik ile ilgili koordineli olarak duyurular gerçekleştirdi. Topluluğun kurucuları arasında yer alan Xiaomi ve Oppo çatısı altındaki Black Shark, OnePlus ve Realme’nin platforma katılması şaşırtıcı olmadı. Fakat Meizu, topluluğa kurucular dışında katılan ilk marka olma özelliğini taşıyor.


İlginizi çekebilir: Firefox Send ile güvenli dosya paylaşımı yapılabiliyor!


XDA Developers’a göre, topluluk tarafından kullanılan Peer to Peer dosya paylaşım protokolü 20 MBps’ye kadar dosya aktarım hızı sunabiliyor. Uzun zamandır Android tarafından beklenen cihazlar arası kablosuz dosya paylaşımı özelliği ne yazık ki sunulamadı. Özelliği cihazlarına entegre eden markaların artması ile bir gün Android’li cihazlarda da kablosuz dosya paylaşımı kolay ve hızlı bir hal alabilir.

Devamını oku

Yazılım

MIUI 12 Global sürümün çıkış tarihi ve ilk cihazlar belli oldu!

MIUI

MIUI 12 Global sürümü bügün Çin’de canlı olarak duyurulan ve 15:00’te başlayan lansman itibarıyla açıklanmış oldu. Lansmanda MIUI 12’yle birlikte gelene özellikler ve sürümün dünya çapında çıkış tarihleri açıklanmış oldu.


İlginizi çekebilir: MIUI 12 özellikleri: Karanlık mod, yeni dizayn ve dahası


MIUI, Xiaomi’nin kendi cihazları için senelerdir geliştirmesini üstlendiği ve oldukça yol kat ederek dünya üzerindeki en gelişmiş arayüzlerden biri haline gelen işletim sistemi. MIUI’ın ilk yayınlanma tarihi 16 Ağustos 2010 yani bundan 10 sene öncesine tekabül ediyor. O zamandan bu yana oldukça gelişen işletim sistemimizde açıklanan bilgilere göre “doğadan ilham alınan” bir çizgide yoluna devam ediyor.

MIUI 12: Doğadan ilham alarak geliştirildi.

Örnek olarak, telefonunuzun depolamasını kontrol ederken ne kadar dolu olduğunu “su seviyesine” bakarak anlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte arayüzümüzün iskelet yapısı ve animasyonları da daha gerçekçi bir format kazandı. Firmanın, Mi Light Core Animation Framework adına verdiği yeni mimari, arayüzün tepkiselliğinin artmasına yararken arayüzü de daha akıcı hale getiriyor.

İşte MIUI 12’de yer alan tüm özellikler! Neler yeni?

 • Arayüz ve bildirim paneli geliştirildi. Doğadan ilhamalanözellikler arayüze dahil edildi. Depolama’daki suikonu gibi.
 • Hava durumu uygulaması değişti. Yerine daha gerçekçi bir uygulama tasarlandı.
 • Yeni “Süper Duvar Kağıtları” eklendi! Mars ve Dünya versiyonları şu an kullanımda. Kilit ekranı ve ana ekranda çalışıyor.
 • Mi Light Core Animation Framework: Animasyon sistemi geliştirildi. Doğadan ilham alan yeni animasyon sistemi (Harekete duyarlılık arttı.)
 • Ekran yayınlamada yeni gizlilik özellikleri oluşturuldu.
 • Multitasking: Split Screen yerine daha iyi bir alternatif olan Snapsistemi geliştirildi. Snap ile daha verimli ikili ekran deneyimi (Yine, Framework temelli çalışıyor).
 • Yeni Süper Pil Modu: Daha gelişmiş pil tasarruf modu.
 • Dark Mode (Universal): Tüm uygulamalara uyarlanabilir Karanlık Mod.
 • Uygulama çekmecesi geldi (İstek halinde kullanılabiliyor.).
 • Privacy sistemi geliştirildi. Kamera ve bilgilendirme olarak ikiye ayrıldı.
 •  Dünya standartına gizlilik sertifikası alındı.

MIUI 12’nin çıkış tarihi ne? İlk cihazlar hangileri?

MIUI 12’nin stabil versiyonu, lansmanda belirtilen duyuruya göre, Haziran’ın sonunda çıkacak. Net bir tarih verilmese üç aşamalı bir liste halin,de aşama aşama yayınlanacak. Güncelleme alacak cihazlar şu şekilde;

MIUI 12

İlk Aşama:

Mi 9T

Mi 9T Pro

K20 

K20 Pro

İkinci Aşama:

Redmi Note 9 Pro Max

Redmi Note 9 Pro

Redmi Note 9

Redmi Note 8 Pro

Redmi Note 8

Redmi Note 7

Redmi Note 5 Pro

Redmi Note 5

Pocophone F1

Pocophone F1 Pro

Pocophone X2 

Mi Note 10 Lite 

Mi 8

Mi 8 Pro

Mi Mix 3 

Mi Mix 2S

Mi 9 Lite

Redmi 8A

Redmi 7A

Redmi 7

Redmi Note 7S

Redmi Y3

Devamını oku