Sosyal medya
MSI reklamı

Haber

ABD Hükumeti, Huawei’yi ağları hukuksuz kullanmakla suçluyor

ABD Hükumeti

ABD Hükumeti, Huawei’yi elinde bulundurduğu telefon ağlarında bulunan açık kapıları hukuksuz olarak kullanmakla suçluyor.


İlginizi çekebilir: Galaxy S9 / S9 Plus için Android 10, Türkiye’de dağıtıma çıktı!

reklam

Huawei’nin Amerika ile olan ticari gerginliği sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay, firmaya getirilen yaptırımları yenileri engellenmiş. ABD Ticaret Departmanı tarafından ülke içine ithal edilen ürünlere limit getirilmişti.

Şimdi ise bir suçlama daha geldi. İşin hukuksal tarafında daha büyük suçlamalar Çinli şirkete yöneltilmeye devam etti. Bildiğiniz gibi, dünyanın en büyük ağ altyapı şirketlerinden biri Huawei ve iştirakı olduğu şirketler bütünü.

Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da uzun zamandır iletişim altyapısını Huawei geliştiriyor. Her ne kadar rekabet içerisinde de olsa yükün büyük bir kısmını marka omuzluyor.

ABD Fedaral Yönetimi; Huawei’yi sahip olduğu  çeşitli telefon ağlarının içerisindeki arka kapıları, yasa dışı yollarda kullandığını iddia ediyor.

The Wall Street Journal’in yayınladığı son rapora göre, Amerikan Hükumeti, dünya çapında kolluk kuvvetlerinin kullanımına yönelik olarak geliştirilmiş telefon ağlarının Huawei tarafından izinsiz ve yasa dışı yollarla kullanıldığını iddia ediyor.

ABD

Önceki aylarda da, benzer suçlamalara tutulan şirket en son; firma içinde askeri personel çalıştırmak ve firmaya gönderilen kişisel verileri Çin Hükumeti’ne sızdırmakla suçlanmıştı.

Huawei tarafı ise gelen suçlamalara ilişkin yaptığı açıklamada tüm iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Ayrıca bu teknolojilerin casusluk yöntemi olarak kullanmadığını da belirtti. ABD Hükumeti’nin yine suçlamalarını herhangi bir somut delil sunmadan yönelttiğini söylediler.

Suçlamalar, bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Huawei’de Google’dan artık ümidini kesmiş durumda. Kendi uygulaması olan App Gallery Market’ine yöneldi ve ayrıca HMS adı verilen Play Services alternatif geliştiriyor.

Her ne kadar, bu kadar suçlama ve ambargo süreçlerine karşılık şirket, büyüme istatistiklerini kararlı bir şekilde sürdürüyor. Google’ın dünyadaki tekeli, böyle giderse tamamen kırılmış olacak.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Fold 2 çıkış tarihi ertelenebilir!

Samsung Galaxy Fold 2

Samsung, her sene gerçekleştirdiği Unpacked etkinliğini bu sene 5 Ağustos’ta gerçekleştirecek. Şirket, etkinlikte Galaxy Note 20 serisini tanıtacak. Note 20 serisinin yanında Galaxy Z Flip 5G ve Samsung Galaxy Fold 2 telefonlarını da tanıtacağı tahmin ediliyordu. Ancak bugün ortaya çıkan söylentilere göre Galaxy Fold 2 daha geç bir zamanda piyasaya sürülecek.


İlginizi çekebilir: Huawei MatePad T10 ve T10s, özellikleriyle ortaya çıktı!

reklam

Samsung Galaxy Fold 2 ne zaman piyasaya çıkacak?

Samsung Galaxy Fold 2, XDA Developers‘da çalışan Max Weinbach’e göre %100 ertelenecek. Weinbach, cihazın yazılımının Eylül ayında bile hazır olmayabileceğini iddia ediyor. Bu da telefonun en erken Eylül ayında çıkacağını gösteriyor. Weinbach, yazılım geliştirmeleriyle ilgili referanslar göstererek bu duruma kesin gözüyle bakıyor. Test edilen Galaxy Fold 2, “blv0” sürümünde olduğu için bu sızıntıların doğru olma ihtimali yüksek gözüküyor.

Samsung Galaxy Fold 2

Birkaç gün önce Weinbach, Galaxy Fold 2 hakkında yazılım geliştirmeleriyle ilgili ekran görüntüleri paylaşmıştı. Bütün bu sızıntıları değerlendirdiğimizde Galaxy Fold 2’ye henüz uzak olduğumuz ortaya çıkıyor. Galaxy Store’da Galaxy Note 20 ve Galaxy Z Flip 5G ile birlikte görüntülenmesi ise henüz geliştirilme aşamasında olmasından kaynaklanıyor olabilir. Samsung genellikle cihazları lansman tarihinden bir veya iki ay önce listeye eklediği için cihazın en fazla bir ay erteleneceği söyleniyor.

Henüz çıkış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmasa da Galaxy Fold 2, Eylül ayı sonunda Galaxy S20 Fan Edition ile birlikte tanıtılabilir.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 fiyatı belli olmuş olabilir!

Yazan:

iphone 12 4K 120FPS

iPhone 12 çıkışına yakın yeni sızıntılar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ortaya atılan son bilgilere göre cihazın baz modelinin fiyatı sızdırıldı.


İlginizi çekebilir; Fırsat: Watch Dogs 2, Ubisoft etkinliğinde 1 saatliğine ücretsiz dağıtılacak!

reklam

5G iPhone 12 fiyatlarında artışa neden olacak gibi!

Apple, en büyük ürünü olan iPhone 12 ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Firma yeni cihazlarını hazırlarken, seri hakkında yeni dedikodular da çıkmaya devam ediyor. MacRumors isimli haber sitesinde yer alan iddiaya göre iPhone 12 5G‘nin fiyatlandırma detayları belli oldu. Ortaya atılan iddiaya göre baz model olan 5.4 inçlik modelin, 749 dolardan piyasaya çıkacak. Bu da geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan iPhone 11‘in fiyatına nazaran 50 dolarlık bir artış demek.

Öte yandan diğer versiyonlar üzerinden de tahminler ortaya atılırken, 6.1 inç boyutundaki iPhone 12′nin ise 799 ile 849 dolar arası fiyat etiketine sahip olacak. Pro ve Pro Max modelleri hakkında herhangi bir bilgi yer almaz iken, olası fiyat artışının hayranları üzeceği düşünülmekte. OLED ekran ve 5G‘nin fiyatları olumsuz etkileyeceğine kesin gözüyle bakılırken, Apple‘ın bir ihtimal 4G versiyonlu model çıkarma ihtimalinin de olduğu konuşuluyor. Fiyatlandırma olarak ve ucuz olacağı düşünülen cihazlar hakkında henüz kesinleşmiş bir bilgi ne yazık ki yer almıyor. Ancak olası ucuz 4G‘li serisinin ülkemizde önemli satış rakamlarına ulaşabileceğini tahmin etmek çok da zor değil. Serinin Ekim 2020‘de Apple tarafından yapılacak lansman ile tanıtılması bekleniyor.

Devamını oku

Haber

Serious Sam 4 oynanış fragmanı yayınlandı!

Yazan:

serious sam 4

Nostaljik serinin yeni oyunu Serious Sam 4 için oynanış fragmanı nihayet yayınlandı. Ağustos ayında çıkış yapması beklenen yapım, serinin geçmiş yapımlarında da gördüğümüz aksiyon türünü 2020 yılında yeni grafikler ve silahlarla deneyimlemeyi mümkün kılıyor.

Çıkış tarihi yaklaşan ve Steam üzerinde ön siparişe açılan yapım, hem PC hem de Google’ın bulut tabanlı platformu Stadia için çıkış yapacak. Hikayeye odaklandığımızda, serinin üçüncü oyunu BFE’nin geçmiş bir döneminde yaratıklarla mücadele edeceğiz. İlk olarak Serious Sam 4: Planet Badass olarak duyurulan oyun, şimdilerle sadece Serious Sam 4 adıyla nitelendiriliyor. Yapımcı firmanın Planet Badass ekini neden kaldırdığı ise halen belirsiz.

reklam

İlginizi çekebilir: Haftanın Epic Games ücretsiz oyunları (The Escapists 2 de var)

Bol cephane, çok sayıda düşman ve yeni silahlar gibi şeyleri görebileceğimiz oyun, bazı yeni patron çeşitlerine de kavuşmuş gibi görünüyor. Ayrıca bahsedildiği kadarıyla yeni bir nişangah moduna da bu yapımda merhaba diyeceğiz. Oyunun ağustos ayında çıkış yapmasından sonra, geçmişe dair özlemimizi bir kez daha giderebileceğiz.

Devamını oku