Sosyal medya

Donanım

Microsoft, Windows 10’la Çalışan Bir Mobil Cihaz mı Üretiyor?

Microsoft yeniden mobil alanda şansını mı deneyecek.

Uzun zamandır Microsoft tarafından adam akıllı, sükseli bir mobil cihaz haberi duymamıştık. Özellikle Nokia’nın mobil departmanını satın alıp Lumia markası ile şansını deneyen firma ne yazık ki rakiplerine çok fazla üstünlük sağlayamadı. Son birkaç yıldır üst seviye Windows 10 işletim sistemli bir mobil cihaz üzerinde çalıştığına dair söylentiler de çıkan firma bu tarz bir cihazı hiç tanıtmadı lakin söylentiler susmuş değil.

reklam
MSI reklamı

Thurrott.com sitesinden Brad Sams‘e göre Redmond’lu firmanın mobil benzeri bir cihazın prototipinin hazırladığını ve şirket içinde denenmeye başladığını belirtti. Akla ilk gelen cihaz elbette Surface Phone, lakin kaynağa göre bahsedilen cihaz Microsoft’un Surface departmanı tarafından üretilmemiş.

Şu anda hakkında tek bilinen şey cihaz içerisinde AR ve VR özelliklerinin bulunduğu. Daha fazla detayı ilerleyen günlerde öğrenmeyi bekliyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-9900K’yı ezip geçiyor!

Yazan:

AMD Ryzen 5 5600X, Intel i9-9900K’yı ezip geçiyor!

Zen 3 mimarisiyle beraber gelecek olan Ryzen 5000 serisi işlemciler, SiSoftWare incelemesine konuk oldu. İnceleme ve test verilerine göre AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-9900K işlemcisini adeta ezip geçiyor.


İlginizi çekebilir: AMD Ryzen 5000 serisinin üst seviye işlemcileri stok soğutucusuz gelecek

reklam
MSI reklamı

Kıyaslama verileri yayınlayan SiSoftware, son yayınladığı inceleme raporlarında Ryzen 5000 serisi yonga setlerini konuk ediyor. İnceleme verilerine göre Zen 3 mimarisiyle gelecek olan modeller, seleflerinden bir hayli performanslı. Ryzen 5 5600X, 3600X’e nazaran ortalama yüzde 15 ila 40 arasında daha iyi performans sergiliyor. Ryzen 7 5800X tarafında ise selefine nazaran performans artışı, yüzde 25 ila 40 dolaylarında.

Intel Core i9-9900K, Ryzen 5 5600X modelinin gerisinde kalıyor

SiSoftWare tarafından gerçekleştirilen inceleme ve test verilerine göre 6 çekirdek 12 izlekli 5600X, Intel Core i9-9900K’dan çok daha performanslı. VideoCardz’da yer alan habere göre ise inceleme ve testler hakkında pek fazla bilgi paylaşılmadığı için veriler oldukça spekülatif. Şirket tarafından testlerin gerçekleştirildiğine dair herhangi bir görsel paylaşımı yapılmasa da uygulamanın kullanıldığı 3. parti sistemlerden elde edilen verilerin toplayarak sunulması da kuvvetle muhtemel.

AMD Ryzen 5 5600X, Intel i9-9900K’yı ezip geçiyor!

Performans farkının bu kadar iyi olmasını beklemediklerini belirten SiSoftWare, Ryzen 7 5800X işlemcisinin 12 çekirdekli Ryzen 9 3900X ile benzer performans sunduğunu ifade ediyor. Ryzen işlemci serisiyle beraber oldukça başarılı işlere imza atan AMD, yeni nesil işlemci ailesiyle beraber Intel‘le olan savaşında galip gelecek gibi görünüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei, 200W’a kadar hızlı şarj teknolojisine sahip!

Huawei

Huawei Mate 40 serisinin Çin versiyonu için gerçekleşen basın toplantısında Yu Chengdong, şirketin hızlı şarj teknolojisi ile ilgili konuştu. Chengdong, Huawei‘nin aktif 120W hatta 200W’a kadar hızlı şarjı destekleyecek teknolojiye sahip olduğunu söyledi. Firmanın neden bu teknolojiyi cihazlarında kullanmadığını da açıkladı. Huawei yöneticisine göre 66W hızlı şarj, şimdilik en uygun hızlı şarj teknolojisi. Bunun nedeni yüksek hızlı şarj teknolojisinin büyük bataryalarda daha efektif kullanılabilir olması.


İlginizi çekebilir: HarmonyOS, akıllı telefonlar için aralık ayında piyasaya sürülecek!

reklam
MSI reklamı

Huawei Mate 40 serisi neden 120W hızlı şarj kullanmıyor?

Huawei Mate 40 serisi, daha ince bir cihaz olmasına karşın pil kapasitesini önceki nesile benzer düzeyde tutacak. Bu nedenle 120W veya 200W hızlı şarj teknolojisi, bu boyuttaki pillerle verimli bir şekilde kullanılamayacağı için 66W olarak gelecek. Ayrıca Yu Chengdong, 50W kablosuz hızlı şarjın en optimum şarj hızı olduğunu iddia ediyor. Tabii ki bu kesin bir bilgi değil, sadece bir iddia. Bunun dışında Huawei yöneticisi, Mate 40 serisi telefonların kutularından 66W hızlı şarj cihazı çıkacağının da altını çizdi. Burada Apple‘a bir gönderme olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor.

Huawei

Huawei bugün Çin‘de Mate 40 serisini resmi olarak piyasaya sürdü. Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40 Porsche Design, 66W kablolu hızlı şarj ve 50W kablosuz hızlı şarja sahip. Taban model Mate 40 ise 40W hızlı şarjı destekleyecek.

Devamını oku

ASUS

Asus, AMD Radeon RX 6800 Serisi ekran kartlarını duyurdu

Asus ROG Strix LC Radeon RX 6800 XT_1

Asus, ROG Strix ve TUF Gaming, AMD Radeon RX 6800 Serisi ekran kartlarını duyurdu. ROG Strix LC Radeon RX 6800 XT, düşük sıcaklıklar sağlamak için entegre AIO sıvı soğutma çözümüne sahipken; ROG Strix Radeon RX 6800, düşük çalışma sıcaklığı sağlamak ve gürültüye çözüm sağlamak için büyük bir soğutma bloğu ve üç adet fana sahip.


İlginizi çekebilir: ASUS Zenfone 7 Pro için Android 11 beta güncellemesi yayınlandı

reklam
MSI reklamı

Asus ROG Strix Radeon RX 6800_2

Asus ROG Strix ve TUF Gaming, AMD Radeon RX 6800 Serisi kartlarıyla karşımızda

Yeni AMD Radeon RX 6000 serisi ve ona güç veren RDNA 2 GPU oyun mimarisi, Radeon için yeni bir dönemin başlangıcı gibi gözüküyor. Asus mühendisleri, bu yeni GPU’lardan en iyi şekilde yararlanmak için; yüksek performans, düşük sıcaklıklar ve sessiz çalışma olanağı sağlayan ROG Strix ve TUF Gaming ekran kartlarını geliştirdiler. Radeon RX 6800 XT, AMD’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü GPU’lardan biri konumunda. Bu yüzden Asus mühendisleri, AMD’nin yeni ekran kartlarında sınırları zorlamaya karar verdiler. Görünen o ki Asus ekibi, bu amacını gerçekleştirebilmek adına, sıvı soğutmaya yönelmiş durumda.
ROG Strix LC Radeon RX 6800 XT, hava ve sıvı soğutmadan oluşan hibrid bir soğutma sistemine sahip. Bir ekran kartının soğutma gereksinimlerine göre tasarlanan soğutma plakası, hem GPU’yu hem de onu çevreleyen GDDR6 bellek modüllerini soğutabilecek şekilde konumlandırılmış. Bu bileşenlerden gelen ısı, kasanın içi yerine doğrudan sıvı soğutma döngüsüne aktarılıyor. Döngünün diğer ucundaki 240 mm’lik radyatör; yüksek soğutma potansiyeli ve geniş uyumluluk arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyor. Grafik kartının muhafazası içindeki fan ise, bileşenlerin soğuk kalmasına yardımcı oluyor.
ROG Strix LC Radeon RX 6800 XT, büyük EATX kasalarda bile kolaylıkla montaj yapılabilmesi için, aşınmaya karşı korumalı ve dokuma kılıfa sahip 600 mm’lik uzun soğutucu hortumlara sahip. Hem yüksek CFM değeri hem de statik basınç için optimize edilmiş bir çift 120 mm radyatör fanı, ısıyı döngüden çıkarmak için havanın termal bloğun sıkışık kanatları boyunca hareket etmesini sağlıyor.
Asus TUF Gaming Radeon RX 6800 Series_1

TUF Gaming,  RX 6800 XT ve RX 6800 modellerini şekillendirirken, geçmişten gelen bilgi birikimini ve tecrübesini de kullanmış

ASUS, sağlam ekran kartları isteyen oyuncular için Radeon RX 6800 XT ve RX 6800’ün TUF Gaming tasarımlarını da piyasaya sürdü. Dayanıklılığıyla öne çıkan TUF Gaming modelleri de; birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilecek gibi görünüyor. Her iki kartın da soğutma tasarımı 2,9 inç slot kaplayan kalın bir soğutucu bloğa sahip. Hava, yüksek yüzey alanlı soğutma bloğuna üç adet fan kullanılarak iletiliyor. Merkezi fan, saat yönünde dönerken, yandaki iki fan türbülansı azaltmak için tıpkı ROG Strix soğutucudaki gibi saat yönünün tersine dönüyor. Kullanıcılar ayrıca, yerleşik Aura RGB LED’leri kullanarak kartı sistemin geri kalanına uyacak şekilde kişiselleştirebiliyor. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 
TUF Gaming Radeon RX 6800 Series_2
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler