Sosyal medya

Haber

54. SES uydusu ASTRA 2E, başarıyla uzaya fırlatıldı

SES, yeni uydusu ASTRA 2E’nin 29 Eylül’de ILS Proton Breeze M roketi üzerinde uzaya fırlatıldığını açıkladı. 9 saat 12 dakika süren görevin ardından, Proton roketinin Breeze M üst kademesi, ASTRA 2E uydusunu doğrudan transfer sabit yörüngesine başarıyla fırlattı.

ASTRA 2E, “28,2 / 28,5 derece yörüngesinde” yer alıyor. Yeni SES uydusu, Fransız Astrium firması tarafından üretildi. Son derece emniyetli olan Eurostar E3000 platformu üzerine inşa edilen, uzay aracı, 60 Ku-band transponder’ı 2 yedek transponder ve 4 Ka-band transponder ile birlikte, Avrupa dışı sinyal aktarımı için tasarlandı. Bu da ileriki dönemler için yeni nesil yayıncılık servislerinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için kullanılabilir olmasını sağlayacak.

6 tonluk bir kütleye sahip olan ASTRA 2E, 40 metrelik kanat açıklığı ile yörüngesi içinde, 3 kW’lık güç üretim kapasitesine ve 15 yıllık çalışma ömrüne sahip.

SES Başkanı ve CEO’su Romain Bausch değerlendirmesinde; “54’üncü SES uydusu global filoya, Avrupa’ya komşu kıtalar için, önemli bir kapasite artışı sağlıyor. ASTRA 2F kombinasyonu ve gelecek yıl devreye girecek olan ASTRA 2G ile birlikte ASTRA 2E, bu yörüngedeki filo faaliyetleri için son derece önemli. Genişleyen SES filo yapısı, her adımda kullanıcılara daha teknolojik ve daha yenilikçi bir yayın deneyiminin kapısını açıyor. Özellikle Ka-band teknolojisi, yeni nesil yayıncılık imkânları için son derece önemli” diyor.

Editöre not

Bir sonraki SES uydusu, SES-8 Ekim 2013’te, SpaceX Falcon 9 roketi ile Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval