Sosyal medya
MSI reklamı

Donanım

NVIDIA’nın Yeni Profesyonel GPU Serisi Quadro’yu Görsel Hesaplama İş Akışlarının Merkezine Yerleştiriyor

nvidia

NVIDIA, dünyanın önde gelen tasarımcılarının, sanatçılarının ve bilim adamlarının görsel hesaplama gereksinimlerini karşılamak üzere yeni araçlar ve teknolojiler sağlayan yeni nesil NVIDIA Quadro GPU’ları duyurdu.

Yeni seri, daha önceki nesle göre iki kata kadar uygulama performansı ve veri yönetimi kapasitesi ile kurumsal düzeyde bir görsel hesaplama platformu sunar. NVIDIA’nın çeşitli sektörlerde önde gelen müşterilere daha karmaşık modellerle çalışma, bulut tabanlı kaynakları bir araya getirme ve işlerine genellikle mobil cihazlarda uzaktan erişme gibi gereksinimleri konusunda daha iyi bir görüş sağlamak üzere yaptığı kapsamlı çalışmaları yansıtmaktadır.

reklam

NVIDIA Profesyonel Görüntüleme başkan yardımcısı Jeff Brown, “Yeni nesil Quadro GPU’lar, büyük veri setlerini yönetmek için yalnızca grafik ve hesaplama performansını artırmaz. Aynı zamanda görsel hesaplama kavramını bir iş istasyonundaki grafik kartından bağlanılan ortama genişletirler” dedi. “Yeni Quadro serisi, kullanıcılara tasarımları veya verileri ile yerel olarak bir istasyonunda, uzaktan bir mobil cihazda veya bulut tabanlı hizmetler ile uyum içinde etkileşim kurma olanağı sağlıyor.”

NVIDIA Quadro grafik işlem birimi, en önemli çalışmaları için ona güvenen önde gelen yaratıcı ve tasarım profesyonellerinin öncelikli tercihidir. Geçen altı yıl boyunca, En İyi Görsel Efektler Akademi Ödülüne aday gösterilen her film Quadro teknolojisi kullanılarak yapılmıştı. Quadro aynı zamanda dünya genelinde tüm otomotiv tasarımcılarının tercihidir.

Framestore baş teknoloji sorumlusu Steve MacPherson, “Daha fazla verimlilikten yeni iş akışı modellerine, en yeni Quadro GPU’lar ile elde ettiğimiz sonuçlar geleceğimiz için esas oluşturmaktadır” dedi. “Dünyanın önde gelen markaları ve stüdyoları, yaratıcı bir vizyon oluşturmak açısından sınırları olmayan bir teknoloji altyapısı ve yetenek tabanına bağlı olan yaratıcılık ve başarılı iş teslimi geçmişimiz nedeniyle Framestore’a güvenmektedir. NVIDIA Quadro rekabet gücümüzü korumamızda bize yardımcı olan temel bir güçtür ve bize sanatçılarımızın kullandığı grafik teknolojisinin en yüksek güvenilirlik ve uyumluluk standartları olan profesyonel kullanıcılar için özel olarak geliştirildiği konusunda güvence vermektedir.

 Geçen altı yıl boyunca, En İyi Görsel Efektler Akademi Ödülüne aday gösterilen her film Quadro teknolojisi kullanılarak yapılmıştı

Geçen altı yıl boyunca, En İyi Görsel Efektler Akademi Ödülüne aday gösterilen her film Quadro teknolojisi kullanılarak yapılmıştı

Yeni Quadro GPU’ların Avantajları
Yeni nesil K5200, K4200, K2200, K620 ve K420 Quadro GPU’lar kullanıcılara şu olanakları sağlar:

• Daha önceki nesillere göre iki kata kadar daha büyük boyutta veri setleri ile etkileşim.
• PC, Mac ve tabletler dahil olmak üzere genel olarak tüm cihazlardan Quadro tabanlı bir iş istasyonundan grafik uygulamalar ile uzaktan etkileşim.
• Adobe CC, Autodesk Design Suite ve Dassault Systèmes SOLIDWORKS 2014 gibi başlıca uygulamaları daha önceki Quadro kartlarına göre ortalama yüzde 40 daha hızlı çalıştırma.
• NVIDIA Iray renderleme kullanarak yerel GPU renderlemeden bulut tabanlı sunumlara kolay geçiş.

İlk Olumlu Tepkiler
“Büyük veriler, bulut ve mobil bağlanabilirlik günümüzde kurumların karşılaştığı en önemli sorunlardır. Bu birbirine yaklaşan trendleri etkin bir şekilde yönetmek için NVIDIA’nın yaptığı gibi yaklaşımlar gerekecek.”
-Jon Peddie, Jon Peddie Research

“PSA’nın tasarım ve üretim mühendisliği iş gücünün önemli bir kısmı çoğu zaman uzaktan çalışmaktadır. Ekiplerimiz NVIDIA Quadro K2200’ün gücü ile çalışarak, gereksinim duydukları performansa ve sistem tutarlılığına dünyanın herhangi bir yerinden erişebilir. Bu, araç montajı değerlendirmelerini büyük ölçüde kolaylaştırarak mühendislerimize geleceğin en yenilikçi araçlarını daha hızlı ve verimli bir şekilde üretime sokma olanağı sağlayacaktır.”
-Alain Gonzalez, grafik teknolojisi ve 3D görüntüleme uzmanı, PSA Peugeot Citroën

“Gelecek nesil NVIDIA Quadro GPU hızlı ve verimli düzenlemeye olanak sağlıyor. Tamamen Adobe Premiere Pro CC’de düzenlenen ve gişe rekorları kıran Gone Girl filminin çevrimdışı düzenlenmesinde test edilmiştir. Adobe video araçları ve en yeni NVIDIA Quadro GPU’lar, film yapımcılarına film ve post prodüksiyon sektöründeki büyük miktarlarda veriyi renderlemek için gereksinim duydukları yaratıcı gücü verir.”
-Simon Williams, stratejik ortaklıklar direktörü, Adobe

“Precision iş istasyonu sistemleri, olağanüstü performans ve güvenilirlik sunarak müşterilerimize günümüzün veri yoğun ve çok kaynak kullanan iş yüklerinin artan taleplerini karşılamalarında yardımcı olur. NVIDIA, kullanıcılarımızın en yaratıcı ve en güzel çalışmalarını oluşturmak için gereksinim duyduğu özellikleri gerçekten anlıyor. Yeni NVIDIA Quadro GPU serisi, kullanıcılarımızın gereksinim duyduğu performans ve özellikleri sunar.”
-Andy Rhodes, yönetici direktör ve genel müdür, dünya genelinde Dell Precision iş istasyonları

“Performans ve zengin görsel uyumluluk, koşu ayakkabılarından yarış arabalarına kadar her şeyin geliştirilmesinde bir HP iş istasyonu zorunluluğudur. NVIDIA’nın yeni Quadro serisi ürünleri, gelişmiş fotoğraf gerçekliğinde renderleme ve esnek çoklu GPU konfigürasyonları ile kullanıcılara yaratma özgürlüğü veriyor.”
-Jim Zafarana, Ticari Çözümler İş Birimi başkan yardımcısı ve genel müdür, HP

“Müşterilerimize en ileri teknoloji çözümleri sunmak üzere NVIDIA ile çalışıyor olmaktan daima heyecan duyuyoruz. NVIDIA kullanıcıların nasıl etkileşim kurduğunu, yarattığını ve işbirliği yaptığını anlıyor. NVIDIA Quadro grafikleri ve Tesla kartları ThinkStation P Serisi iş istasyonları ile bir araya geldiğinde müşterilerimize sınırları mümkün olanın ötesine zorlama gücünü veriyor. Yeni Quadro serisi, iki kata kadar performans ve hızın yanı sıra kusursuz bağlanabilirlik ile kullanıcılarımızın en fazla gereksinim duyduğu olanakları sunuyor.”
-Victor Rios, İş İstasyonu İş Birimi başkan yardımcısı ve genel müdür, Lenovo

Quadro GPU’lar 100’den fazla 100 CUDA mimarisi, DirectX, OpenCL ve OpenGL uygulamasını hızlandırmaktadır. En yeni Quadro GPU serisi, bu sonbahardan itibaren HP, Dell, Lenovo ve diğer başlıca iş istasyonu sağlayıcıları dahil olmak üzere NVIDIA iş istasyonu OEM’lerinden, BOXX Technologies ve Supermicro gibi sistem bütünleyicilerinden ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da PNY Technologies, Japonya’da ELSA ve Ryoyo, Asya Pasifik’te Leadtek gibi yetkili dağıtım ortaklarından temin edilebilir.

 

Galeri: Efsane yapımlara alternatif afişler

 

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

TP-Link’ten küçük işletmeler için WiFi çözümü: TL-WA1201

TP-Link

TP-Link, küçük ofisler, kafeler, kuaförler ve benzeri salonlar için yeni geliştirdiği WiFi çözümünü satışa sundu. Kablolu interneti, kablosuz ağa çevirmeyi sağlayan ve güvenli Wifi ağı oluşturan TL-WA1201 erişim noktası, tek bir kasada dört farklı işlevi barındırıyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link TL-MR150 neler sunuyor? “4G SIM kart destekli router”

reklam

Kablolu ağı, kablosuz ağa dönüştüren bir erişim noktası (access point) olan TL-WA1201 modeli, aynı zamanda üç farklı işleve daha sahip. Tek bir kasada dört WiFi işlevi sunan ürün, bu sayede küçük işletmeler için ekonomik bir çözüm sağlıyor.

Küçük ofisler, kafeler, atölyeler, kuaför salonu gibi işletmeler için geliştirilen ürün, hem güvenli hem de geniş kapsama alanına sahip bir WiFi ağı oluşturuyor. Erişim noktası modu dışında WiFi menzil genişletici (range extender), çoklu SSID ve istemci (client) modları olan ürün, küçük işletmelerin WiFi konusundaki tüm ihtiyaçlarını bir kasada sunuyor.

TP-Link

Kısıtlı Portal özelliği sayesinde güvenli konuk ağı

TP-Link TL-WA1201 erişim noktası, Kısıtlı Portal (captive portal) özelliği sayesinde güvenli konuk ağı oluşturuyor. Müşterilerin bu ağa güvenle bağlanması ve ağ güvenliğinin de korunmasını sağlayan bu özellik, aynı zamanda işletmelere tanıtım yapma olanağı da sunuyor.

Müşterilerin ağa bağlandığı sayfayı istedikleri gibi tasarlayabilen işletmeler, bu sayede reklamlarını yapabiliyorlar, tanıtım mesajlarını iletebiliyorlar. Örneğin, müşterinin ağa dahi olabilmesi için reklamı görüntüleme koşulu getirilebiliyor. Ya da internet erişimi için bir dizi terimi kabul etmeleri istenebiliyor.

Üründe yer alan Çoklu SSID modu sayesinde aslında tek bir ağ altında, farklı erişim özellikleri olan dört ayrı alt ağ oluşturulabiliyor. Adları ve erişim özellikleri farklı olan bu ağlar ile örneğin personelin eriştiği WiFi ağı ile müşteri ağı ayrılabiliyor. Bu da güvenliği ve denetimi kolaylaştıran önemli bir özellik. Bu özellik, bölümler ya da personeller arasında WiFi erişim ilkeleri farklı olan küçük ofislerin de ‘Ofis 1-2’ ya da ‘Muhasebe, Yönetim’ vb şeklinde dörde kadar farklı ada sahip ağ oluşturmasına olanak veriyor.

TP-Link

Genişletilmiş WiFi kapsama alanına sahip!

TP-Link’in yeni ürünü, küçük işletmelerin daha geniş bir WiFi ağı kurmalarını da sağlıyor. Ürünün menzil genişletici modu ve hüzmeleme teknolojisi (beamforming) sayesinde çok daha geniş WiFi ağı kuruluyor ve ağa bağlanan cihazların yönüne doğru WiFi sinyali gönderilebiliyor. TL-WA1201 üzerindeki dört harici anten, uzun mesafelerde bile ofisin ya da evin her köşesine WiFi sinyallerini eriştirebiliyor.

TP-Link, yeni erişim noktasının kurulumu da basit. Ethernet kablosu üzerinden enerji almayı sağlayan PoE (Power over Ethernet) özelliği sayesinde, elektrik prizi olmayan yerlere de kolayca monte edilebiliyor. Ayrıca cihazı, duvara da monte edilebiliyor.

TL-WA1201, işletmelere sadece kullanım ve kurulum avantajı sunmuyor; aynı zamanda güçlü bir WiFi ağı oluşturmalarını da sağlıyor. Çift bant desteği olan ve 802.11AC standardındaki ürün, bu sayede daha hızlı ve performansı yüksek WiFi ağı oluşturuyor. Toplamda 1200 Mbps (5 GHz bandında 867 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps olmak üzere) kablosuz hızlara ulaşabilen ürün, ağ yoğunluğunu iki banda dağıtarak tıkanıklığı önlüyor. MU-MIMO teknolojisi ise iki kat daha hızlı performans sağlıyor.

Ayrıca ürün üzerinde yer alan Gigabit Ethernet girişi sayesinde, İnternet servis sağlayıcının sunduğu gigabit bant genişliği tam olarak kullanılabiliyor. Ev kullanımlarında ise cihazın istemci modu sayesinde bu bağlantı noktasına PC, IPTV, oyun konsolu gibi cihazlar yüksek hızda bağlanabiliyor.

Küçük işletmeler için ideal bir ağ çözümü olan TL-WA1201 erişim noktası, aynı zamanda evlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Ürünün tavsiye edilen satış fiyatı ise KDV dahil 63 USD olarak açıklandı.

Devamını oku

Donanım

AMD, mobil işlemcilerindeki verimliliği 6 yılda 25 kattan fazla arttırdı!

AMD, 2014 yılında ilk defa duyurduğu 2020 yılına kadar mobil işlemcilerini, 25 kat daha verimli hale getirme hedefini 25×20’ye ulaşıp geride bıraktığını açıkladı.


İlginizi çekebilir: AMD, yeni Ryzen 3000XT serisi işlemcileri duyurdu!

reklam

Daha verimli çalışan işlemciler, daha iyi pil ömrü, daha iyi performans, daha düşük enerji maliyeti ve bilgisayar kullanımının çevreye daha az etkisi olması anlamına geliyor.

AMD CTO’su ve Yönetici Başkan Yardımcısı Mark Papermaster, konu ile ilgili şunları söyledi: İşlemcilerimizde her zaman verimliliğe odaklandık. Ancak 2014 yılında bu özelliğe daha fazla vurgu yapmaya karar verdik. Mühendislik ekibimiz bu hedef için bir araya geldi. 2020 yılında enerji verimliliğini 25 kat artırmaya yönelik bir yol haritası çıkardı. Hedefimizi geçmeyi başardık ve 31.7 katlık bir ilerlemeyle oyun ve ultra ince dizüstü bilgisayarlarda rakipsiz performans, grafik ve uzun pil ömrüne sahip olduk. Mühendislik ve kurumsal ekiplerimizle ne kadar gurur duysak az.

AMD

İşemciler için enerji verimliliği, tüketilen birim enerji başına yapılan işle ölçülüyor. 25×20 hedefine ulaşmak için AMD, oldukça bütünleşik ve verimli bir SoC mimarisi geliştirmeye odaklandı. Bu mimaride gelişmiş, gerçek zamanlı güç yönetim özellikleri ve silikon seviyesinde güç optimizasyonları yapıldı.

AMD bu sayede 2014’ten 2020’ye, verilen bir görev için ortalama işlem süresini %80 azalttı. Güç tüketimini de %84 oranında azaltmayı başardı. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 2014 model 50 bin AMD dizüstü bilgisayarı 2020 modelleriyle değiştiren bir işletme, beş kat daha fazla işlem gücü sunabiliyor. 1.4 milyon kilovat saatlik elektrikten tasarruf elde edebiliyor. Bu da 971000 kg’lık bir karbon salınımına, yani 10 yaşına kadar yaşamış 16000 ağaç anlamına geliyor.

AMD

25×20 enerji verimliliği hedefi, sadece daha iyi bir kullanıcı deneyimi değil, AMD’nin sürdürülebilirlik konusundaki iddiasını da güçlendirmek olduğu dile getiriliyor. AMD, 25×20 hedefi gibi daha önce de Science Based Targets insiyatifi tarafından “bilim tabanlı hedef” olarak onaylanmış, iklim koruma hedefi bulunan ilk yarı iletken şirketidir.

Devamını oku

Donanım

AMD, yeni Ryzen 3000XT serisi işlemcileri duyurdu!

AMD

AMD, 3. nesil Ryzen masaüstü işlemci ailesine üç yeni model daha eklediğini duyurdu. Yeni modeller arasında Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT ve Ryzen 5 3600XT yer alıyor.


İlginizi çekebilir: AMD Ryzen 4000 işlemcili RedmiBook duyuruldu!

reklam

Ryzen işlemci ailesine XT markasını ekleyen bu yeni Ryzen 3000XT masaüstü işlemcileri, her türlü iş için yüksek performans vadediyor. Ödüllü 3. nesil Ryzen işlemci ailesini genişleten 3000XT serisi masaüstü işlemcileri, oyun ve içerik üretimi alanlarına hükmeden, üst düzey performansı sağlamak için, daha yüksek boost frekansı ile güçlendirildi.

Aynı zamanda PCIe 4.0 desteğini genel kullanıcılara sağlayan AMD’nin yeni B550 yonga setinin de tüm dünyada satışa sunulduğu da açıklandı. Farklı anakart boyutlarında mevcut olan B550 yonga seti, oyun ve iş için yüksek hızlı performansa yönelik üretildi.

Bununla birlikte şirket, AM4 soket ve 3.nesil Ryzen masaüstü işlemciler için A520 yonga setinin yeni tasarımlarını da geliştirdiğini ekledi.

Bu yeni yonga setleri ve işlemcilerle birlikte AMD, depolama hızlandırma yazılımı StoreMI’ı baştan tasarladığını ve yeni bir arayüz ve gelişmiş hızlandırma algoritmasıyla yeniden kullanıcılara sunulduğunu da duyurdu.

AMD Ryzen 3000XT Serisi İşlemciler

3. nesil AMD Ryzen işlemci ailesinin güçlü altyapısı üzerine inşa edilen 3000XT serisi işlemciler, dünya sınıfı “Zen 2” mimarisini, gelişmiş 7nm üretim teknolojisi ile iyileştirerek, daha yüksek boost frekansı ve Ryzen 3000 serisinde aynı TDP değerine sahip akranlarına göre artırılmış performans sunabiliyor.

MODEL ÇEKİRDEK BOOST/ TABAN FREKANSI (GHZ) TOPLAM ARA BELLEK (MB) TDP (WATT) Platform TETT (USD) BEKLENEN SATIŞ TARİHİ
AMD Ryzen™ 9 3900XT 12/24 4.7/3.8’e kadar 70 105 AM4 499$ 7 Temmuz 2020
AMD Ryzen™ 7 3800XT 8/16 4.7/3.9’a kadar 36 105 AM4 399$ 7 Temmuz 2020
AMD Ryzen™ 5 3600XT 6/12 4.5/3.8’e kadar 35 95 AM4 249$ 7 Temmuz 2020

Termal Çözümler

Ryzen 5 3600XT kutulu işlemciler, bir adet Wraith Spire soğutucu barındırıyor. Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT ve Ryzen 5 3600XT işlemciler, mümkün olan en yüksek performans için özellikle harici olarak satılan işlemci soğutucuları için özellikle hassas hazırlanmış özelliklere sahip. Bunun bir sonucu olarak AMD, bu ürünleri mümkün olan en iyi koşullarda kullanabilmek için, minimumda 280mm’lik radyatöre sahip bir hepsi bir arada sıvı soğutma çözümü kullanımı öneriyor. AMD’nin önerdiği soğtucuların bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla AM4 Seçeneği

AM4 soket için üretilen yeni A520 yonga seti, 500 serisi yonga seti ailesinin en yeni üyesidir. Günlük PC kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için kolay kullanılan ve güvenli bir platformdur. Yeni A520 yonga seti de dahil bu yeni 500 Serisi anakartlar, 3. nesil Ryzen işlemciler ve ötesi için gereken performansı sunmaktadırlar. Ryzen 3000XT Serisi işlemciler, Ryzen 3000’e hazır BIOS’a sahip tüm anakartlarla uyumludur ve tüm 500 serisi yonga seti ailesi üyeleriyle de ilk günden çalışacak şekilde tasarlanmışlardır.

AMD StoreMI

AMD StoreMI teknolojisi, tamamen yeni bir arayüz ve yeni özelliklerle yeniden geliştirildi. 2.0 sürümünde kulllanılan yeni bir arabellek tabanlı hızlandırma algoritması, veri bütünlüğünü geliştirir ve en çok kullanılan verilere öncelik tanır. Bu sayede boot süresi %31’e kadar hızlanır ve sadece HDD üzerinden çalışan bir sisteme göre oyun yükleme süreleri %13’e kadar azalır.

Devamını oku