Sosyal medya

İnternet

2025 yılına kadar web sitelerinin yarısı WordPress tabanlı olacak

Oturduğunuz yerden, tek satır kod bilgisine sahip olmaya gerek kalmadan web sitesi açabilmenizi sağlayan WordPress, istatistiklere göre kullanım oranını yılda ortalama %2,47 oranında yükseltiyor. WordPress’in bu yükselişinden yola çıkarak bazı tahminlerde bulunan analistlere göre, 2025 yılında web sitelerinin yarısı WordPress tabanlı olacak.


İlginizi çekebilir: Apple Podcast artık web sitelerine gömülebilir

reklam
Aorus reklamı

İçerik Yönetim Sistemi WordPress, günümüz dünyasında kendi web sitesini veya blog sayfasını açmak isteyenlerin çaldığı ilk kapılar arasında yer alıyor. Tek satır kod bilgisi gerektirmemesinin verdiği rahatlık sebebiyle WordPress, günümüzde şirket sitesinden CV sitesine varana kadar çoğu alanda web sitesine ev sahipliği yapan bir sistem haline geldi.

WordPress, 2025 yılına kadar, web sitelerinin yarısına ev sahipliği yapan bir platform haline gelecek

Gün geçtikçe daha fazla web sitesini bünyesinde barındırarak pazar payını artıran bu sistemle ilgili, analistlerin ise bazı kehanetleri var. W3Techs’in verilerine göre WordPress’in şu anda %39,1’lik bir kullanım oranı bulunuyor ve yılda ortalama %2,47 oranında da kullanım oranı artıyor. W3Techs’e göre, eğer WordPress önümüzdeki yıllarda da büyümeye bu hızda devam ederse, pazar payı beş yıl içerisinde %50’yi aşacak.

Adventure İstanbul

Aşağıya eklediğimiz tabloda, geçen seneden bu yana İçerik Yönetim Sistemi pazarının kilit oyuncularının kullanım oranlarıyla ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Tabloya bakılırsa, sektörde bir zamanların söz sahibi diyebileceğimiz platformlar önemini yitirmeye yüz tutarken, kimilerininse yüzü gülmüş durumda.

WordPress

Örneğin Joomla ve Drupal’ın kullanım oranlarında geçen seneden bu yana gözle görülür bir düşüş yaşandığı açıkça belli oluyorken; bir başka İçerik Yönetim Sistemi Wix’te ise garip bir belirsizlik havası kendini gösteriyor. Gözle görülür artışın açıkça yaşandığı en önemli iki platform ise, Shopify ve WordPress.

Bu iki platformun bu kadar yükselişte olmasının aslında birçok sebebi olabilir; ancak en önemli iki sebebinin, tek satır kod yazmaya bile ihtiyaç duymamaları ve kullanıcı dostu olmaları olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde web sitesi açmak ve işlerini çevrim içi ortama taşımak isteyen çoğu işletme veya bireysel kullanıcı, platformda kullanım kolaylığı ve işlevsellik arıyor.

Fakat WordPress’in rakibi olan İçerik Yönetim Sistemleri, bu konuda ne yazık ki WordPress’in eline su bile dökemeyecek durumdalar. Diğer taraftan WordPress, rakiplerine göre daha az teknik bilgi gerektiriyor. Öyle ki, WordPress’e kayıt olarak Instagram hesabı açar gibi site açabiliyorsunuz.

İşte tüm bu hususlar, WordPress’in günümüzde en çok kullanılan ve hala da kullanılmaya devam edilen bir İçerik Yönetim Sistemi olmasının temel sebepleri. Bu sebepler ortadan kalkmadığı müddetçe yani insanları WordPress’e çeken şeyler önemini yitirmediği sürece, WordPress yükselişini sürdürmeye devam edecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

Microsoft Edge tema desteği tarayıcının kendisine getiriliyor

microsoft edge tema

Microsoft yakın zamanda açıkladığı üzere Microsoft Edge tarayıcısı için kendi tema desteğini getiriyor. Güncelleme bir süredir Chrome Web Store üzerinden ulaşılabilir olan temaları chromium tabanlı tarayıcının kendisine getirerek görünüş değiştirme işlemini hızlandırmış olacak.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Böylelikle Microsoft Edge kullanıcıları direkt olarak eklentiler sayfasına gidip kurmak istedikleri temayı seçebilecekler. Temanın yanındaki uygulama butonuna basıldığı zaman da sayfa direkt olarak o temayı tarayıcıya uygulayacak.

Microsoft hali hazırda birçok temayı kullanıcılara sunuyor. MSPowerUser tarafından gelen bilgilere göre ise mevcut temaların içerisinde Xbox ile alakalı çokça tema da görülebiliyor. Gelecek zaman için düşünülen başka bir güncellemede ise kullanıcılara kendi temalarını tarayıcıya uygulama desteği verilecek. Aynı şekilde Edge Ayarları üzerinden farklı bir tema rengi seçme imkanı da gelecek olan yenilikler arasında.

Adventure İstanbul

Microsoft Edge tema gibi yeni özellikleriyle eski yerini almaya çalışıyor

Konuyla alakalı hafif bir tarihçe verecek olursak; çok uzun süre önce Microsoft firması Explorer tarayıcısı ile interneti tekeline aldığı gerekçesiyle Amerikan Devleti ile bazı sorunlar yaşamıştı. Bunun sonucunda açılan davanın ardından uzun bir süre sonra bile piyasada önemli bir yere sahipti.

Sonrasında 2010’lu yıllarda ise Google Chrome inanılması güç bir çıkış yaşadı ve GlobalStats istatistiklerine göre hali hazırda kullanıcı kitlesinin %65 civarına sahip durumda. Şimdi ise Microsoft Edge ile birlikte firma, tarayıcı alanına tekrardan geri dönmeye çalışıyor.

microsoft edge tema

Geçen seneki çıkışının ardından yeni chromium tabanlı Edge tarayıcısı yavaş yavaş yükselmeye başlamış gibi duruyor. %8.39 orana sahip Firefox’un hemen arkasında %7.43 ile yerini almış durumda olan tarayıcının Chrome ile ise arasında hala ciddi bir fark var. Ancak bu konudaki çabalarının devam ettiği görülebiliyor.

Microsoft Edge için gelen kendi tema desteği de bu çabalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle Microsoft, kullanıcı kazanmak için tarayıcısına farklı özellikler eklemeye devam ediyor. Ki nispeten yeni bir tarayıcı olduğunu da düşünürsek, gelecek aylar ve yıllar içerisinde bu özelliklere git gide yenilerinin eklenmesi oldukça muhtemel.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor V40, iPhone 12 Pro’dan daha iyi 5G hızına sahip!

Honor V40

Honor, Huawei‘den ayrılmasının ardından Honor V40 adlı ilk amiral gemisi akıllı telefonunu bugün resmi olarak bir lansman ile tanıttı. Akıllı telefon ile birlikte, daha yüksek hızda veri indirebilmek için geliştirilen Link Turbo teknolojisi de duyuruldu.


İlginizi çekebilir: Realme C20, Helio G35 yonga seti ile tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Honor V40, 5G testlerinde hangi sonuçları aldı?

Resmi bilgilere göre Honor V40‘ın en yüksek indirme hızı 2.3 Gbps’ye ulaşıyor. Honor, basın toplantısında Honor V40, Oppo Reno 5 Pro ve iPhone 12 Pro‘yu içeren bir speedtest karşılaştırması gösterdi. Bu speedtest karşılaştırmasında cihazların arasındaki indirme hızları kıyaslandı. Ölçümler, China Unicom’un 5G ağında gerçekleştirildi. Sonuçlar, Honor V40‘ın indirme hızının 2 Gbps’yi aştığını gösterdi. Ulaşılan 5G hızı cihazın tepe indirme hızı değil, ortalama indirme hızıdır. Karşılaştırmaya katılan diğer telefonlar ise bu hızın yarısı kadar bir ortalama hız ile değerlendirildi.

Honor V40

Adventure İstanbul

Link Turbo teknolojisi nedir?

Link Turbo teknolojisi, yüksek bant genişliği kullanan ve daha hızlı internet bağlantısı gerektiren durumlarda kullanılan bir sistemdir. Bu sistem, sorunsuz ağ bağlantısı sağlamak için hem 5G hem 4G hem de Wi-Fi ağını otomatik olarak kullanıyor. Honor‘un CEO’su Zhao Ming, Honor‘un donanım ve yazılım yeteneklerine dikkat çekti. Zhao Ming‘e göre, kullanıcılara mümkün olan en iyi performansın bu teknoloji ile sağlanması planlanıyor. Huawei‘den ayrılan ve yeni teknolojiler üretmeye çalışan Honor için şimdilik işlerin iyi gittiği söylenebilir.

Devamını oku

Güncelleme

Microsoft Edge şifrelerin açığa vurulması durumunda uyaracak

Şifre yöneticisi veya çift aşamalı onaylama türü teknolojiler kullanılsa da şifrelerin ifşa edilmesi gibi bir durum yine de söz konusu. Microsoft ise Edge tarayıcısı için Şifre Ekranı denilen bir özellik getiriyor. Böylelikle bir sitedeki şifrenin ifşa olup olmadığını bulabilmek için sitelere bağlı kalınmak gerekmeyecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Edge tarayıcısına kaydettiğiniz şifrelerin bir tanesinin üçüncü parti veri ihlaline dahil olması durumunda bu şifreyi değiştirmeniz için size bir uyarı gelecek. Böylelikle, özellikle de aynı şifre başka bir yerde de kullanılmış durumda ise, potansiyel tehlikelerin ihtimali daha azaltmış olacak.

Aslında bir açıdan bakacak olursak Microsoft burada da biraz geriden geliyor. Çünkü Google Chrome ve Firefox tarayıcıları buna benzer özelliklerini birkaç yıl öncesinde sunmuşlardı. Aynı şekilde 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticileri de aynı işlevi görebiliyor. Ancak Microsoft’un sunacağı sistemin ilgi çeken başka bir kısmı da duruma nispeten daha değişik bir yaklaşım sergilemesi. Bu yaklaşım ise Homomorfik şifreleme ismi verilen özellik ile şirkettekiler de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partinin şifrelere erişemeyecek olması.

Adventure İstanbul

edge

Algoritmanın verileri korumasının yollarından birisi de bir bilgisayarın şifrelenmiş verilerle şifrelerini çözmeden etkileşime geçmesine imkan vermesi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda, nispeten eski bir işlemciye sahip olanlar da dahil, geniş bir cihaz yelpazesi için de çalışır durumda. Dolayısıyla çok daha geniş bir topluluk Şifre Ekranı özelliğinden yararlanabilecek gibi duruyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler