Sosyal medya

Haber

2013’ün bombası GTA 5 ne kadar sattı?

Geçtiğimiz yıl sadece konsollara çıkmasına rağmen ortalığı altüst eden bir oyun vardı: Grand Theft Auto 5. Rockstar Games’in arkasındaki isim Take-Two Interactive,  NPD araştırma verilerine göre oyunun 2013’ün en çok satan oyunu olduğunu açıkladı. Verilere göre yıl boyunca toplamda 32.5 milyon satış rakamına ulaşan GTA 5, bu verileriyle şirketi ve oyunun yayımcısını en tepeye taşıdı.

ve

reklam

17 Eylül’de Japonya ve Brezilya hariç tüm dünyada PS3 ve Xbox 360 için sunulan oyun daha ilk haftadan rekorlar kırmıştı.Oyun 2014’te de özellikle yeni nesil konsollara ve PC’ye de gelirse bu rakamları katlayacağa benziyor.

Android KitKat kullanımı sadece yüzde 1.8 kullanımı ile dikkat çekiyor

Adventure İstanbul

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekran Kartı

Steam PC donanımı anketinde Nvidia üstünlüğü var

steam

Steam tarafından yapılan donanım anketinde Nvidia firması ekran kartlarında ilk 20’deki 18 sırayı alıyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

AMD’nin artırdığı rekabete rağmen; GTX 1650, RTX 2060 ve RTX 3080 modelleri bu ayın yüzdesi en çok değişen kartları. Kendi nesilleri içinde lider olan bu kartlar sırasıyla +0.24%, +0.21% ve +0.11% aylık artışa ulaştılar. Diğer yandan GTX 1650 SUPER versiyonundaki artışın da daha düşük bütçeli oyuncu laptopları ve PC’leri tercih edenlerden dolayı olması muhtemel. Ancak bu durumda kartları kripto para için kullanan kişilerin de payı var gibi duruyor. Yine RTX 3080 için stok sorunu çözülmeden ilk ona girmesinin zor olduğunu söyleyelim. Hatta mevcut ilk onda hala GTX 1000 serisi kartların olduğu görülebiliyor.

Nvidia firması son zamanlarda ekran kartlarının farklı platformlar için çok çeşitli versiyonlarını piyasaya çıkartmış durumda. Dolayısıyla kullanıcıya geniş bir seçenek yelpazesi sunan firma için bu sonuçlar fazla şaşırtıcı gözükmüyorlar.

reklam
Aorus reklamı

steam

AMD firmasının ise ilk 20 içindeki iki kartını RX 570 ve RX 580 olarak görebiliyoruz. Bu kartlar da sırasıyla 16. ve 11.sırada yer alıyorlar. Yani özellikle Ryzen işlemcilerden sonra önemli bir müşteri tabanı kazanan Kırmızı Takım; bu kısımda biraz geride kalıyor. Bu durumda Nvidia firmasına nispeten biraz daha uygun tekliflerle gelebilen firmanın hem eski hem de yeni ekran kartları için kullanıcılara daha fazla ulaşım imkanı vermesi firma açısından önem taşıyor.

Tabii ki bu sıralamanın bütün bir ekran kartı piyasasını yansıttığını söyleyemeyiz. Ancak oyuncular açısından düşünürsek; Steam Donanım ve Yazılım Anketi muhtemelen oldukça önemli ve gerçeğe yakın sonuçlar veriyor gibi gözüküyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Aksesuar

TCL S150, S200 ve S600 kablosuz kulaklıklar ülkemizde satışa sunuldu!

TCL_MOVEAUDIOS600_2

TCL, özellikleriyle öne çıkan üç yeni kablosuz kulak modeli TCL MoveAudio S150, TCL S200 ve TCL S600’ün Türkiye’de satışa çıktığını duyurdu. TCL MoveAudio’nun bu 3 yeni üyesi, kablosuz kulaklık pazarında kendilerine sağlam bir yer edinecek gibi gözüküyor. Gelin 3 kulaklığın da detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: 2.399 TL’ye En İyisi TCL 10 Plus!

reklam

TCL MoveAudio S150 neler sunuyor?

13mm çapındaki hoparlörlere sahip olan TCL S150, IPX4 suya, sıçramalara ve tere karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. Bu sayede, “spor yaparken terlersem kulaklığım için problem oluşturur mu” gibi endişelerin de önüne geçiliyor. TCL S150’nin iç yapısı da, pasif bir yalıtım sağlayarak; çevre gürültülerinin azaltılmasına katkı sunuyor. Ayrıca TCL’in akıllı kontrol özelliği de; kolay yoldan cihazınıza komut verebilmenizi sağlıyor.

TCL MoveAudio S150

reklam
Aorus reklamı

Teknik özelliklere gelirsek de; çift taraflı Bluetooth 5.0 desteğine sahip olan S510; iki kulaklığın da iletişimini ayrı bağlantılarla sağlıyor. Bu sayede TCL, kulaklıklar arasındaki senkron problemlerinin önüne geçmeyi amaçlamış. TCL MoveAudio S150, tek kullanımda 3,5 saat, şarj kutusuyla da 20 saate varan batarya ömrü sunabiliyor. MoveAudio S150’nin satış fiyatıysa; 249 TL olarak belirlenmiş durumda.

TCL MoveAudio S200, orta segmentte iddialı

TCL MoveAudio S200 gerçek kablosuz kulaklıklarla; konfor ve tüm cihazlarla kolay bağlantı imkanı vadediyor. Kulaklıklar, dış gürültüyü ortadan kaldırmak; ve kullanıcının sesine odaklanmak için beamforming (hüzmeleme) teknolojisini kullanan dört dahili mikrofona sahip. Çift Bluetooth aktarımına sahip Bluetooth 5.0’ın düşük aktarım süresi sayesinde kullanıcılar film izlerken; ya da oyun oynarken senkron problemleri de yaşamıyor.

TCL Moveaudio s200

Elips tasarımı sayesinde konfor konusunda da bir artıya sahip olan S200, IP54 sertifikası sayesinde suya, toza ve tere karşı dayanıklı. Akıllı kullanım tespit özelliği sayesinde kulaklık takıldığında veya çıkarıldığında otomatik olarak müziği başlatıyor ya da durduruyor. TCL S200 True Wireless (TWS) kulaklıklar tek kullanımda 3.5 saate varan ve şarj kutusuyla birlikte kullanıldığında 23 saate varan batarya ömrü sunuyor. 499 TL’den satışa sunulan kulaklık, siyah ve beyaz olarak iki farklı renk seçeneğine sahip.

TCL Moveaudio s200

TCL MoveAudio S600, Aktif gürültü engelleyicisiyle (ANC) TCL’in amiral gemisi

TCL MoveAudio S600 gerçek kablosuz kulaklıklar (TWS); kullanıcıların kalabalık ve gürültülü ortamlarda bile rahatça ses alabilmek; ve seslerini iletebilmek için ihtiyaç duyduğu bütün donanıma sahip. Her iki kulaklıkta da ortam gürültüsünü azaltan dahili üç mikrofon sayesinde; çağrı yaptığınızda veya müzik dinlediğinizde dış ortamdan izole hale gelebiliyorsunuz. Bas sesler konusunda da iddialı olan MoveAudio S600; müzik dinlemeyi sevenler için yüksek kaliteli ses sunuyor.

TCL Moveaudio s600

Bluetooth 5.0 sayesinde herhangi bir gecikme olmadan tüm cihazlara kolayca bağlanabilen TCL MoveAaudio S600’de; “Smart Wear” adı verilen akıllı kullanım tespiti sayesinde kulaklık takıldığında müzik otomatik olarak devam ederken; kulaklık çıkarıldığında müzik otomatik olarak durduruluyor. Kullanımı daha da kolay hale getirmek için her kulaklıkta aktif gürültü engelleme özelliğini çalıştıran alanlar bulunuyor. Bu dokunmatik alanlar aynı zamanda müzik değiştirmek, aramaları cevaplamak, çalma listesini yönetmek; ve Google Sesli Asistanı çalıştırmak gibi birçok işlevde de kullanılabiliyor. Tek bir şarjla 8 saate varan, şarj kutusuyla da 32 saate varan batarya ömrü sunan bu kulaklıklar; hafif olmasının yanında ergonomik olarak tasarlanmış. Bu sayede TCL, uzun kullanımlarda kullanıcının kulaklarının rahat kalabilmesini amaçlamış. Kulaklıktaki IP54 sertifikası da; cihazın suya, toza ve tere karşı korunmasını sağlıyor.

TCL_MOVEAUDIOS600_2

799 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip kulaklıklar; Grafit Grisi, Saf Mermer, Gümüş Krom ve Turkuaz Mavisi olmak üzere 4 ayrı renk seçeneğine sahip.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Donanım

AMD kullanıcıları sonunda Intel’in bu önemli özelliğini alabilir

amd

ASUS anakart piyasasında Intel’in yeni özelliklerinden birini sunarak önemli bir hamle yapmak üzere gibi. Öyle ki firma anakartlarına Thunderbolt 4 özelliğini getirecek. Bu özellikle de AMD kullanıcıları için sevindirici bir haber.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

ASUS Teknik Ürün Pazarlama Yöneticisi Reddit üzerinde yaptığı paylaşımda ProART B550-Creator hakkında bilgi verdi. Kart, özellikle profesyoneller ve içerik üreticileri için önemli olan Thunderbolt 4 desteğini veren ilk AMD anakart olacak. ASUS Z490 anakartların tasarımları takip edilmeye devam edilirken; yeni donanımlarda güç verimliliği ve ısı performansı dengesi ön planda. 12+2 VRM tasarımı ve ProCool II güç konektörleriyle anakart ağır yük altında bile serin kalacak.

Anakart bahsettiğimiz gibi sade görünüşünü koruyacak. Bununla beraber kullanıcılara USB 3.0 ve USB 3.2 Gen 1 Type bağlantı seçeneklerini getirecek. Ayrıca iki PCIe 3.0 x1 slotu ve iki de PCIe M.2 slotu imkanı verecek. Diğer yandan arka tarafta ise B550 Thunderbolt 4 Type-C portlarını barındıracak. Son olarak kart USB 3.2 G2 Type-A bağlantısının yanında; bir görüntü veri girişi ve beş tane de 3.5mm ses girişlerine sahip.

reklam
Aorus reklamı

amd

Yine tasarım açısından bakarsak ProART B550-Creator şirketin M.2 Q-Latch dizaynına yer verecek. Böylelikle firma kullanıcılara M.2 sürücü kurulumlarında daha iyi bir deneyim sağlanmasını planlıyor. Dahili depolama alanı dışında ise ASUS dört SATA, iki de M.2 girişini karta yerleştirmeyi düşünüyor. Aynı zamanda bu depolama alanlarına imkan sağlayacak soğutma sistemi de hazır olacak.

Son olarak izole ses bileşeni ve ALC 1220A teknolojisinin yer alacağı ASUS anakartın, ses kalitesini geliştiren diğer bir teknoloji ASUS AiNoise ile birlikte yüksek bir ses kalitesi sağlamasının beklendiğini de not olarak düşebiliriz.

ASUS ProART B550-Creator anakartın çıkışının ise Nisan ayında 300 Dolar civarında olmasını bekliyoruz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler