Sosyal medya

Video

120 Hz ekran tazeleme hızı bataryanızın düşmanı mı? | Standart ekranlara kıyasla ne kadar fazla pil tüketiyor?

60 Hz üstü (90 Hz, 120 Hz) ekran tazeleme hızı sunan çoğu cihazda kafamıza takılan; “Eğer ekranı, yüksek tazeleme hızlarında kullanırsam şarjım ne kadar çabuk biter?” şeklinde bir problem var. Bu videoda, kafanızdaki bu soru işaretini yanıtlayacağız.


İlginizi çekebilir: Poco X3 NFC inceleme | Poco bu işi başarmış

reklam
Aorus reklamı

120 Hz ekranlar, standart ekranlara göre ne kadar fazla pil tüketir

Biliyorsunuz 90 Hz ve 120 Hz gibi tazeleme hızlarını artık eskiye göre çok daha fazla görüyoruz. Yüksek tazeleme hızlarının akıcılık anlamında telefon kullanım deneyimimize ciddi bir artısı var. Haliyle insanlar içerik tüketirken, oyun oynarken vesaire bu olanağı kullanmak istiyorlar. Tabi bunun bir de dezavantajı var; o da batarya tüketimi. Cihazlarımızı 90 Hz veya 120 Hz’de kullandığımızda batarya ömrümüzden ne kadar kaybediyoruz gelin bunu cevaplandıralım.

Bu testi yapmak için, 90 Hz tazeleme hızlarına sahip olan realme 7’yi ve realme 6 Pro’yu ve bunlara ek olarak; 120 Hz ekran tazeleme hızı sunabilen Samsung S20 FE’yi ve Poco X3 NFC’yi kullandık. 4 cihazla da aynı koşullarda birçok PCMark testi gerçekleştirdik.

Adventure İstanbul

İlk testlerde zorlu ve yoğun kullanım senaryosunu ele alabilmek adına PCMark batarya testini full ekran parlaklığında gerçekleştirdik. 2. Testleri de, aradaki pil süresi farkı teorik olarak hangi düzeye kadar çıkabiliyor bunu anlayabilmek adına; ekran tazeleme hızı hariç batarya tüketimine negatif etki eden bütün parametreleri minimize ederek gerçekleştirdik. Yani ekran parlaklığını en düşük seviyeye getirdik; cihazları uçuş moduna alarak bütün yan fonksiyonları ve uygulamaları kapattık. Bu sayede cihazların verebilecekleri en yüksek ekran süresini almaya çalıştık.

realme 7, yoğun kullanımda 60 Hz ve 90 Hz tazeleme hızlarında ne kadar pil tüketiyor

Gelin 1. testin, yani full ekran parlaklığı ve yoğun kullanım senaryosunda gerçekleştirdiğim testlerin sonuçlarına bir göz atalım. Burada realme 7, ekran tazeleme hızını 90’a çıkarmadan önce; yani 60 Hz’de 8 saat 15 dakika ekran süresi verebilmeyi başardı. Sonrasında cihazın şarjını tekrardan fulleyerek ve ekranı 90 Hz’e alarak testi tekrarladık. Haliyle 90 Hz’lik ekranla bataryaların daha çabuk tükenmesini bekliyoruz. Bu sefer aldığımız sonuç ise; 7 saat 59 dakika oldu. Yani realme 7’de, yoğun kullanımda 16 dakika daha kısa ekran süresi alabildik. Burada 16 dakikanın kısa olduğunu düşünmeyin çünkü bu noktada cihazların bütün fonksiyonları açık ve ekran parlaklıkları da en sonda. Yani bu aradaki farklarla cihazın ekranını kapalı tutacak olsanız saatler süren bir farka tekabül ettiğini söyleyebilirim.

realme 7 - 60 Hz - Full ekran parlaklığı

realme 7 – 60 Hz – Full ekran parlaklığı

realme 7 - 90 Hz - Full ekran parlaklığı

realme 7 – 90 Hz – Full ekran parlaklığı

Peki realme 6 Pro için aynı koşullarda pil tüketimi ne durumda

90 Hz ekran tazeleme hızını destekleyebilen bir başka cihaz da; realme 6 Pro. Peki realme 6 Pro, aynı şartlarda nasıl bir performans gösterdi? Ekran tazeleme hızını 60 Hz olarak ayarlayarak ilk testi başlattık; ve aldığımız ekran süresi 6 saat 53 dakika oldu. Sonrasında cihazın şarjını tekrardan fulleyerek ve ekranı 90 Hz’e alarak testi tekrarladık. Bu sefer aldığımız süre ise; 9 dakika daha kısa, yani 6 saat 44 dakika oldu. realme 7 için yaptığımız uyarıyı burada da yapalım. 9 dakikanın kısa olduğunu düşünmeyin çünkü bu noktada cihazların bütün fonksiyonları açık, ekran parlaklıkları da en sonda. Yani bu aradaki farklarla cihazın ekranını kapalı tutacak olsanız; saatler süren bir bekleme süresi alabilirsiniz.

realme 6 Pro - 90 Hz - Full parlaklık

realme 6 Pro – 90 Hz – Full ekran parlaklığı

realme 6 Pro 60 Hz - Full parlaklık

realme 6 Pro – 60 Hz – Full ekran parlaklığı

120 Hz tazeleme hızı, batarya katili mi

Şimdi gelelim muhtemelen daha da çok merak ettiğiniz 120 Hz ekranlara. Haliyle 120 Hz’de farkın daha da açılmasını bekliyoruz çünkü bildiğiniz gibi 120 Hz ekranlar 90 Hz ekranlardan da fazla pil tüketiyor. 120 Hz ekran için yaptığımız deneyde ise konuklarımız; Samsung Galaxy S20 FE ve Poco X3 NFC oldu.

Poco X3 NFC, farklı tazeleme hızlarında ne kadar pil tüketiyor

Önceki testlerle aynı aynı zorlu kullanım koşullarında, ekranlar 60 Hz’e ayarlıyken Poco X3 NFC, 9 saat 51 dakika ekran süresi gösterebildi. Tekrardan şarjı fulleyerek; tazeleme hızını 120 Hz’e ayarlayınca aynı koşullarda aldığımız değer 9 saat 23 dakika oldu. Aradaki fark ise; 28 dakika. Yoğun kullanımda oluşan 28 dakikalık fark ise; gerçekten etkili bir fark. Bataryanız tam şarja ulaşmadan evden çıktıysanız; ekran tazeleme hızınızı 60 Hz’e düşürmek sizin için ciddi bir fark yaratarak; günü kurtarmanızı sağlayabilir.

Poco X3 NFC - 60 Hz - Full parlaklık

Poco X3 NFC – 60 Hz – Full parlaklık

Poco X3 NFC - 120 Hz - Full parlaklık

Poco X3 NFC – 120 Hz – Full parlaklık

Samsung Galaxy S20 FE pil tüketimi, 120 Hz tazeleme hızında ciddi manada yükseliyor

Samsung’un bu yıl en çok konuşulan akıllı telefonlarından Galaxy S20 FE, yoğun kullanım senaryosunda 60 Hz ekran tazeleme hızına ayarlıyken 7 saat 51 dakika ekran süresi verebildi. Şarj tekrar doldurulduktan ve ekran hızı 120 Hz’e ayarlandıktan sonra; aynı koşullarda Galaxy S20 FE için de testi tekrarladık. S20 FE için ise yeni sonuç, 34 dakika daha kısa bir ekran süresi; yani 7 saat 17 dakika olarak karşımıza çıktı. Bu noktada mesela o gün evden nispeten daha az şarjla çıktıysanız ve gün içinde pil durumunuz sizin için önemli olacaksa; ekran tazeleme hızınız ve batarya performansınız arasındaki önceliğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy S20 FE - 60 Hz - Full parlaklık

Samsung Galaxy S20 FE – 60 Hz – Full parlaklık

Samsung S20 FE - 120 Hz - Full parlaklık

Samsung S20 FE – 120 Hz – Full parlaklık

 

Peki ekran tazeleme hızının pil tüketimine maksimum etkisi ne kadar olabilir?

Yoğun kullanım senaryosundan bahsettik; peki ekran açıkken aradaki bu fark teorik olarak ne gibi sürelere kadar çıkabiliyor gelin bir de bunu konuşalım. bu noktada, 90 Hz’lik realme 7 ve 120 Hz’lik Poco X3 NFC için cihazların pil performansını etkileyebilecek bütün fonksiyonları kapalıyken ve ekran parlaklığı en düşükteyken 60 Hz’de verdikleri ekran süresini söyleyelim. Sırasıyla realme 7 için 15 saat 46 dakika ve Poco X3 NFC için 30 saat 49 dakika.

Poco X3 NFC - 60 Hz - düşük parlaklık

Poco X3 NFC – 60 Hz – düşük parlaklık

Poco X3 NFC - 120 Hz - düşük parlaklık deneme 1

Poco X3 NFC – 120 Hz – düşük parlaklık

realme 7 - 60 Hz - düşük parlaklık

realme 7 – 60 Hz – düşük parlaklık

realme 7 - 90 Hz - düşük parlaklık

realme 7 – 90 Hz – düşük parlaklık

Sonrasında, realme 7’yi 90 Hz’e, Poco’yu da 120 Hz’e ayarladık ve realme 7, 14 saat 47 dakika Poco da 30 saat 22 dakika ekran süresi verdi. Açıkçası burada Poco, istikrarlı performansıyla bizi şaşırttı. Yoğun kullanımda da, bu hafif kullanımda da fark yaklaşık yarım saat oldu. 90 Hertzlik realme’deyse 1 saatlik fark oluştu. Yani bu skorları şöyle özetleyelim. Seçmiş olduğunuz ekran tazeleme hızı, gün içinde alacağınız ekran süresini 1 saate kadar etkileyebiliyor. Tabi bu, kullandığınız diğer fonksiyonlar ve ekran parlaklığınıza bağlı olarak da değişebilecektir fakat yaklaşık bir değer vermek gerekirse durum bu şekilde. Artık, “pilim bugün bana yeter mi” korkusunu yaşadığınızda, ekran tazeleme hızınızı belirlerken (özellikle 120 ve 144 Hz destekli bir ekran söz konusu olduğunda) daha rahat seçim yapabileceğinizi düşünüyoruz.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi lütfen yorumlarda paylaşın. Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz başka konular da varsa lütfen bizlere yazın ve bizler de değerlendirip; sizlere bilgi sunmaya çalışalım. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

1 yorum

1 yorum

  1. WEIS

    6 Aralık 2020 at 00:28

    Huawei’yi tebrik ediyorum. 90 Hz’in yeterince akıcı bir deneyim sunduğunu tesbit ederek bazı üst düzey telefonları 90 Hz ile çıkardı. 120 Hz çok büyük fark oluşturmuyor kullanımda, batarya tüketiyor ancak..

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

Poco M3 için zorlu kapışma! | Redmi Note 9 ve Poco M3 karşı karşıya

poco m3 vs Redmi Note 9 thumbnail

Poco M3, henüz Türkiye’de olmasa da biliyorsunuz ki Almanya’da satışa çıktı. Hatta biz de bir takipçimiz aracılığıyla M3’ü Türkiye’ye getirebilmeyi başardık ve M3’ün çok detaylı bir inceleme videosunu da Ersin Abi sizler için yayınladı. Cihazın çok yakında Türkiye’de satışa sunulacağını da biliyoruz. O yüzden biz de sizin için M3’ü en dişli rakiplerinden biri olan Redmi Note 9’la karşılaştırdık.

Giriş segmentinde önerdiğimiz akıllı telefonları HepsiBurada üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Giriş segmentinde önerdiğimiz akıllı telefonları Trendyol üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: 2.300 TL Olursa Süper Olur 👍👍👍 | POCO M3 İnceleme

Adventure İstanbul

Giriş segmentinin 2 şampiyonu kapışıyor!

İlk önce fiyatlardan başlamak isterdim fakat biliyorsunuz Poco M3’le ilgili şuan net bir fiyat söyleyemiyoruz hatta depolama tarafında hangi versiyonunun geleceğini bile bilmiyoruz. Ama beklentimiz, 2.500 TL’nin altında bir fiyata sahip olacağı yönünde. Öte yandan çok benzer niteliklerdeki Redmi Note 9’un da Xiaomi Türkiye garantili 64 GB’lık versiyonunu 2.400 TL’ye bulabilirken; 128 GB’lık versiyonunu 2.600 TL’ye bulabiliyorsunuz. Bir de 64 GB’lık versiyonda 3 GB Ram bulunurken 128 GB’lık versiyonda 4 GB Ram bulunuyor. Ben o yüzden tercihinizi 128 GB’lık versiyondan yana kullanmanızı öneririm. Bakalım Poco M3 de, fiyat konusunda rekabetçi olmayı başarabilecek mi. Ve ülkemizde hangi opsiyonlarını göreceğiz. Merak edenler için bizim elimizdeki, 4’e 64’lük versiyon.

İşlemcilerde durum ne

Gelelim cihazların işlemcilerine çünkü iki cihazın da en çok ayrıştığı nokta işlemciler. Poco M3’te, 11 nanometrelik süreçle üretilen Snapdragon 662 bulunurken Redmi Note 9’da MediaTek’in Helio G85 işlemcisi bulunuyor. Bu noktada MediaTek işlemci kullanılması bazı kullanıcıların kafasını karıştıracaktır fakat MediaTek’in G yani Gaming ailesi, ciddi bir performans atılımı yaptı özellikle G90T ve G95’le beraber. G85 ve G95 arasında bugün ciddi bir fark olsa da; G85 de kesinlikle kötü bir işlemci değil. Öte yandan iki işlemci için de belirtmek istediğim bazı detaylar var. Snapdragon 665 Nisan 2019’da tanıtılmıştı Snapdragon 662 ise her ne kadar 2021’e girmiş olsak da 2020 yılının güncel işlemcilerinden biriydi. Bu noktada M3’ün 665 yerine 662 kullanıyor olması da bir avantaj.

Helio G85 ile ilgili de ilk duyumları 2019 yılında alsak da; yine 2020 yılında satışa sunulan işlemcilerden biri. Bu noktada iki tarafın da nispeten güncel işlemcileri kullanması güzel. Oyun konusunda da PubG’de Redmi Note 9 HD Grafiklerde Yüksek kare hızında oyunu açabiliyor. G85 oyun performansı yönünden cidden iyi seviyede. Poco M3’deyse Pubg’yi Dengeli Grafiklerde Orta Kare Hızı’nda oynayabiliyorsunuz. Yaptığım performans testlerinde de aldıkları sonuçlar şu şekilde: AnTuTu’da Redmi Note 9: 190977 Puan, M3: 184.420 puan aldı. GeekBench’te Redmi Note 9 tek çekirdekte 362, çoklu çekirdekte 1.310 puan aldı.  Poco M3, tek çekirdekte 315 çoklu çekirdekte 1.384 puan aldı. 3D Mark’ta Wildlife’da Redmi Note 9 682 puan M3, 373 puan aldı. Sling Shot’ta da Note 9 1.753, M3 1.859 puan aldı.

Tasarım yönünden bizce Poco M3 önde

Gelelim tasarımlara çünkü bana kalırsa iki cihazın en çok ayrıştığı noktalardan bir diğeri de tasarımları. Ben bu noktada önce Poco M3’le başlayacağım çünkü Poco burada hiç alışkın olmadığımız bir şey yaptı ve kamera modülünün etrafını Piano Black bir yüzeyle kapladı. Siyah rengi seven biri olarak Piano Black’i de hep çekici bulmuşumdur ve giriş segmenti bir telefonda böyle bir detay oluşturulmuş olması güzel. Ama hatırlatayım piyano siyahının şöyle bir dezavantajı var: çok leke tutuyor.

Şimdi diyeceksiniz ki ya günümüzde hemen hemen bütün telefonlar çok leke tutuyor evet haklısınız ama Poco M3’te arka tarafta mat plastik bir yüzey var ve burada deri hissiyatı oluşturmaya çalışmışlar ve bu yüzey leke tutmuyor. Hal böyle olunca telefonunuzun üst kısmı lekeli olurken aşağısı temiz kalıyor. Bunun titiz kullanıcılar için problem olabileceğini söyleyebilirim. Bir de benim değineceğim son nokta buraya kocaman şekilde POCO logosu koyulmuş olması. Bu benim kişisel görüşüm fakat ben böyle marka logolarının insanların gözüne gözüne sokulmasına karşıyım yani bu bir Lamborghini veya Maserati logosu olsa bile abartmamak gerek diye düşünüyorum. Keşke logoyu daha minimal bir şekilde yerleştirselermiş dedim ben. Ama buradaki iyi nokta kamera çıkıntısını minimum seviyede tutabilmeyi başarmışlar. Ben de böyle seviyorum zaten.

Parmak izi okuyucusu için durum ne

Redmi Note 9 tarafındaysa yine Redmi Note 9 ailesinde sürekli olarak gördüğümüz ve göz alışkanlığı edindiğimiz tasarım anlayışı var. Bu yüzden tek tek her detayı artık anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum ama kısaca değineyim. Arka tarafta yukarıda simetrik olarak konumlanmış 4’lü kamera modülü var. Buradaki kamera modülü Poco M3’e oranla daha büyük bir çıkıntıya sahip. Tasarım konusunda diğer bir büyüklük farklılık da Redmi Note 9’da parmak izi okuyucu arkada bulunurken Poco M3’te güç tuşuna entegre edilmiş durumda. Ya şu parmak izi okuyucuyu arkaya almasalar çok mutlu olacağım gerçekten. Güç açma tuşuna entegre parmak izi okuyucu benim gözümde en kullanışlısı.

Ön tarafa geçersek de Poco’da damla çentik Redmi’de delikli ekran görüyoruz. Burada değinmem gereken nokta ön taraftaki malzeme kalitesi. Redmi Note 9 Corning Gorilla Glass 5 kullanırken  Poco M3 Gorilla Glass 3 kullanıyor. Bu noktada Redmi Note 9’un hanesine artı puan yazıyoruz. Onun dışında ekran boyutu 2’sinde de aynı ve 6.53 inç. Ekran kasa oranı da aynı. Hatta cihazların ölçüleri bile hemen hemen aynı. O yönden eliniz küçükse veya büyükse biri diğerinden daha iyi diyebilmem mümkün değil.

Poco M3 stereo hoparlörlere sahip

3. En büyük fark stereo ses. Şöyle ki; Poco M3 birçok amiral gemisi cihazda bile zar zor gördüğümüz bir şekilde stereo hoparlörlere sahip. M3’teki stereo hoparlörler ses yüksekliği anlamında Note 9’a göre büyük bir avantaja sahip olmasa da netlik bakımından daha temiz bir ses sunuyor. O yüzden ses konusunda da ben oyumu M3’ten yana kullanıyorum.

  1. en büyük farklılık da batarya tarafında. Redmi Note 9, 5020 mAh kapasiteli bir bataryaya sahipken Poco M3 6.000 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Ayrıca Snapdragon 662 de Helio G85’e göre daha ihtiyatlı güç tüketimine sahip olan bir işlemci. Bu durum batarya performansına da yansıyor. Full ekran parlaklığında gerçekleştirdiğim PC Mark testlerinde Redmi Note 9 7 saat 37 dakika ekran süresi verdi. Poco M3 de 11 saat 51 dakika ekran süresi verdi. Buradan bile batarya performansı arasındaki farkları anlıyoruz zaten. Bu noktada Helio G85’in daha güçlü bir işlemci olsa da; tüketim konusunda daha agresif olduğunu da hesaba katmak lazım. Yani bu farkın tek nedeni aradaki batarya kapasitesi farkı değil.

Gelelim en çok merak edilen noktaya yani kamera performansına. İki cihazda da 48 MP ana kamera var. Yeterli ışık altında Poco M3 renkleri biraz daha abartıp doğal renklerin dışına çıkabiliyor yani yeşiller daha yeşil kırmızılar daha kırmızı oluyor. Bundan hoşnut olmayanlar olabilir ve doğala yakın renkleri görmek isteyenler olabilir. Daha parlak renkler elde etmek isteyen kullanıcılar M3’ü, daha doğal renkler elde etmek isteyenler de Redmi Note 9’u tercih edebilir. Ama gece performansı konusunda kimsenin itiraz etmeyeceğini düşündüğüm bir nokta var ki o da grenlenmelerin ve bozulmaların Poco M3’te çok daha az olduğu. Gece çekimlerinde benim tercihim kesinlikle Poco M3 olurdu.

Video performansı

Video tarafına gelince de iki cihazda da yetersiz ışıkta sürekli olarak bir auto focus atma durumu oldu. Zaten bunu video örneklerinde de göreceksiniz. Bu arada bu çekimleri tripodla yaptığımı da hatırlatayım. Kamera konusundaki genel yorumuma gelecek olursam ben oyumu Poco M3’ten yana kullanacağım. Renklerin Poco M3’teki halini daha çok beğeniyorum. Ayrıca bence giriş segmenti için gayet iyi bir kamera kalitesi var M3’te. M3 elimize ilk ulaştığında da Ersin Abi birçok fotoğraf paylaşmıştı ve hepimiz vay M3’e bak bayağı iyi çekmiş diye bakıyorduk. Yine aynı şekilde ben de cihazın kamera performansından memnun kaldım. Ama burada M3’ü eleştireceğim bir nokta var. Maalesef M3’te geniş açılı kamera yok. Ana kameraya ek olarak sadece 2 megapiksel makro kamera ve   2 megapiksel derinlik sensörü var. Redmi Note 9’da bunlara ek olarak bir de 8 MP ultra geniş açılı kamera var bu sayede Note 9’da geniş açılı çekimler yapabiliyorsunuz.

Tabi M3’ün avantajlarının yanında geniş açı olmaması bence kabul edilebilir ama benim için geniş açı olmazsa olmaz diyenler de olacaktır. Geniş açı kameranın olmaması eleştirilebilir ama ben yine de toplam anlamda konuşayım bu karşılaştırmada tercihim Poco M3’ten yana olurdu tabi burada fiyat da önemli olacak ama eşit fiyatlarda olduklarını varsayalım hadi. Eşit fiyat bandında Poco M3 bu karşılaştırmada benim kazananım oldu. Tabi M3, beklediğimiz fiyatlandırmayı yakalayamazsa o zaman düşüncelerim değişebilir.

Devamını oku

Video

Samsung Galaxy S21 ailesi değerlendirmesi | Uzun uzun konuştuk!

Samsung Galaxy S21 ailesi değerlendirmesi | Uzun uzun konuştuk!

Samsung Galaxy S21 ailesi tanıtıldı. 10.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılan Samsung Galaxy S21, Galaxy S21+ ve Galaxy S21 Ultra modellerini Aydoğan, Ersin ve Eray lansmanın hemen ardından değerlendiriyor.


İlginizi çekebilir; Samsung, S21 Ultra için S Pen Pro’yu duyurdu. S Pen’den farkı ne?

reklam
Aorus reklamı

Samsung Galaxy S21 ailesi değerlendirmesi | Uzun uzun konuştuk!

S21 ailesi her zaman olduğu gibi üç modelden oluşuyor. S21, S21+ ve S21 Ultra modelleriyle gelen cihazlarda S21 ve S21+ benzer özellikler ile gelirken, S21 Ultra’da önemli gelişmeler var. Peki HWP ekibi bu cihlazlar hakkında neler düşünüyor? Detayları bu uzun uzun konuştuğumuz videoda!

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy S21 özellikleri

151.7 x 71.2 x 7.9 mm
171 gram
6.2 inç 2400 x 1080 piksel Dynamic AMOLED 2X ekran
60-120 Hz tazeleme hızı
HDR10, 1300 nit
Gorilla Glass Victus koruma
8 GB RAM
128/256 GB depolama
64 MP telefoto (OIS)
12 MP ultra geniş açı (120 derece)
12 MP ana kamera (OIS)
10 MP ön kamera
8K 30fps, 4K 60fps, FHD 120fps, HD 960fps
4.000 mAh batarya
Hızlı şarj desteği
Qi kablosuz şarj desteği
Bluetooth 5.0
Wi-Fi ax
NFC
5G

Samsung Galaxy S21+ özellikleri

161.4 x 75.6 x 7.8 mm
202 gram
6.7 inç 2400 x 1080 piksel Dynamic AMOLED 2X ekran
60-120 Hz tazeleme hızı
HDR10, 1300 nit
Gorilla Glass Victus koruma
8 GB RAM
128/256 GB depolama
64 MP telefoto (OIS)
12 MP ultra geniş açı (120 derece)
12 MP ana kamera (OIS)
10 MP ön kamera
8K 30fps, 4K 60fps, FHD 120fps, HD 960fps
4800 mAh batarya
Hızlı şarj desteği
Qi kablosuz şarj desteği
Bluetooth 5.0
Wi-Fi ax
NFC
5G

Samsung Galaxy S21 Ultra özellikleri

165.1 x 75.6 x 8.9 mm
228 gram
6.8 inç 3200 x 1440 piksel Dynamic AMOLED 2X ekran
1-120 Hz tazeleme hızı
HDR10, 1600 nit
Gorilla Glass Victus koruma
12 GB RAM
128/256/512 GB depolama
108 MP ana kamera (OIS)
12 MP ultra geniş açı (120 derece)
10 MP telefoto (3x zoom)
10 MP periskop (10x zoom)
40 MP ön kamera
8K 30fps, 4K 60fps, FHD 120fps, HD 960fps
5000 mAh batarya
Hızlı şarj desteği
Qi kablosuz şarj desteği
Bluetooth 5.0
Wi-Fi ax
NFC
5G

Devamını oku

Video

REALME 7 PRO İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah’la 1 ay #1

REALME 7 PRO İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah'la 1 ay #1

Realme 7 Pro ile 1 ay videomuz ile karşınızdayız. Realme 7 Pro modelini bir ay boyunca kullanan Dilşah, kendi görüşlerini bu videoda aktarıyor. Artık HWP’de Dilşah’ın rol alacağı bir serimiz daha var. “Dilşah ile 1 ay” adını verdiğimiz serimizde Dilşah her ay farklı bir telefonu deneyimleyerek HWP ekranlarında aktaracak.


İlginizi çekebilir; Realme 7 Pro inceleme – Yeni seri ne sunuyor?

reklam
Aorus reklamı

REALME 7 PRO İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah’la 1 ay #1

İlk olarak Realme 7 Pro cihazını deneyimleyen Dilşah’ın bu yılın en dikkat çeken telefonlarından biri hakkındaki düşüncelerini, beğendiği ve beğenmediği noktaları da bu videoda görebilirsiniz.

Adventure İstanbul

İyi seyirler…

Realme 7 Pro özellikleri

Boyut: 160.9 x 74.3 x 8.7 mm
Ağırlık: 182 gr
Ekran: 6,4 inç Super AMOLED
İşlemci: Snapdragon 720G (8 nm)
RAM: 8 GB
Depolama: 128 GB
Arka Kamera: 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP
Ön Kamera: 32 MP
Batarya: 4500 mAh
Hızlı Şarj: 65W Hızlı Şarj

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler