Sosyal medya

Güvenlik

17 Milyon Zomato Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Eğer son zamanların popüler restoran bulma uygulaması Zomato’ya üye olduysanız bilgilerinizi değiştirmeye başlasanız iyi edersiniz.

Bugün yapılan açıklamaya göre Zomato’ya üye 17 milyon kişinin kimlik bilgileri, kullanıcı isimleri, şifreleri ve e-posta bilgileri çalındı. Yapılan açıklamaya göre herhangi bir ödeme bilgisi ya da kredi kartı bilgisi çalınmış değil. Çünkü bu bilgiler farklı bir yerde saklanıyor. Facebook veya Google hesabı ile giriş yapan kişilerinde korkmasına gerek yok. Ancak uygulamaya üye olanların şifrelerini acilen değiştirmesi gerekiyor. Eğer bu uygulamada kullandığınız bir şifreyi başka bir yerde kullandıysanız o şifreyi de değiştirmelisiniz.

Bu tamamen son günlerdeki WannaCry saldırılarından farklı bir saldırı ve saldırganlar bilgiler için fidye istemiyor. Bu bilgiler deep web üzerinden satışa çıkarılacak. Şirket yaptığı açıklamada 6.6 milyondan fazla şifrenin çalındığını, bu şifrelin kriptolu olduğunu ancak brute force saldırıları ile şifrelerin çözülebileceğini belirtti.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik

Acronis bulut yönetimi ve güvenlik araçları portfolyosuna 5nine’ı da ekledi

Acronis 5nine

Acronis günümüzün en büyük siber koruma firmalarından biri olarak yeni bir duyuru gerçekleştirdi. Bu bağlamda Microsoft Hyper-V ve Azure bulut yönetimi ve güvenliği çözümleri konusunda dünya çapında bir tedarikçi olan 5nine‘ın satın alındığını açıkladı. Anlaşmanın bir parçası olarak 5nine, Acronis’in% 100 bağlı ortaklığı olacak.


İlginizi çekebilir; Acronis CEO’su Serguei Beloussov röportajı | Blockchain ile siber güvenlik


5nine, Hyper-V için uçtan uca bulut çözümleri ve Hyper-V ve Azure için ilk ve tek çok katmanlı güvenlik çözümü sunuyor. Yenilikçi, güçlü ve kullanımı kolay yazılımı maliyetleri azaltmak, verimliliği artırmak ve güvenlik risklerini azaltmak için tasarlandı. Acronis, 5nine teknolojisini Acronis Siber ​​Platformu‘na entegre etti ve Acronis Siber Bulut Çözümleri portalı üzerinden yeni hizmetler sunacak. Böylece 5nine’a ait çözümler, yönetilen servis sağlayıcıların (MSP’ler) ve BT kuruluşlarının bulut hizmeti düzenlemesini basitleştirmesini, yeni iş oluşturmasını ve müşterilerin ihtiyaçlarını yönetmesini sağlayacak.

Acronis, 5nine ile birlikte müşterilere ve iş ortaklarına, iş yüklerini fiziksel veya sanal altyapılarından Acronis Siber Altyapı, Microsoft Azure veya her ikisine geçirmek için daha kolay bir yol sunacak. 5nine’ın bulut geçişini, yönetimini, izlemesini ve yenilikçi iş yükü yönetim araçlarını ve süreçlerini birleştirme becerisi, müşterilerin Beş Siber Koruma Vektörü‘nü kapsamasını sağlayacak. Bu sayede tüm verilerin (SAPAS), uygulamaların ve sistemlerin güvenliğini, erişilebilirliğini, gizliliğini, orijinalliğini sağlayacak.

5nine İcra Kurulu Başkanı Karen Armor, “Acronis ile birleştirerek, ürün yeniliğini hızlandırabilir, dağıtım kanalımızı genişletebilir ve mevcut teknolojimizi kaldırarak müşteri gereksinimlerini karşılayabileceğiz” dedi. “Müşterilerimiz adına Microsoft sanal makinelerini yönetme ve koruma konusunda neredeyse on yıllık deneyimden edinilen bilgiler sayesinde, bu satın almanın bulut benimsemesini teşvik edeceği ve dünya çapında güvenli ve güvenilir bulut altyapısı dağıtımları sağlayacağından eminiz”

Acronis, 5nine’nın BT kanalındaki 50.000’den fazla partnerlerine ve ortağının değerini görerek MSP’lerin ve bulut servis sağlayıcılarının hibrit altyapı iş yüklerini daha iyi yönetmelerini sağlayacak. Acronis’in altyapı dağıtım gereksinimlerini lokasyona, bütçeye ve kullanım durumuna göre karşılayabilmesi, Acronis Siber Altyapı, Microsoft Azure ve daha fazlası ile siber koruma sağlamak için onlara en üst düzeyde kontrol ve esneklik sağlıyor olacak.

Acronis Kurucusu ve CEO’su Serguei “SB” Beloussov“Siber koruma ürünleri ve hizmetleri portföyümüze 5nine’ın çözümünü ekleyerek, ortaklarımıza ve müşterilerimize Microsoft hibrit bulut platformunu benimsemenin kolay bir yolunu sunuyoruz. Birleştirilmiş bir çözümle, kuruluşlar tümünü bulutlara taşıyabilecek veya iş yüklerini buluta taşıyabilecek ve daha sonra hem kurum içi hem de bulut sanal makinelerini tek bir arayüzle yönetebilecek. Acronis’in kullanımı kolay, tek cam bölmesini genişleterek BT ​​yöneticilerinin tüm iş yükleri için siber korumayı izlemesi, yönetmesi ve sağlamasını sağlayarak iki çözümün işlevselliğini birleştirmeyi düşünüyoruz ”dedi.

Acronis, 5nine’nın ödüllü Bulut Yönetimi, Bulut Geçişi ve Güvenlik Platformu’na yatırım yapmaya ve geliştirmeye devam edecek. Her iki şirket de geniş bir deneyime sahip olmasıyla ve Microsoft ekosisteminde olması sayesinde Microsoft Gold Certified iş ortakları, Microsoft Azure’un daha fazla benimseme kazanmasıyla yenilemeyi sürdürmeyi planlıyor.

Devamını oku

Güvenlik

ESET yeni güvenlik yazılımlarını piyasaya sürdü

ESET

Bilgisayarlar için güvenlik yazılımları üreten ESET, özel olanın özel kalması için yeni güvenlik sorunlarına odaklanmış 2020 model yazılımlarını piyasaya sürdü.


İlginizi çekebilir: Google yönetiminde, yeni bir dönem başlıyor!


İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında ESET NOD32 Antivirus’ün yanı sıra Internet Security ve Smart Security Premium programlarının 2020 yılı sürümleri tanıtıldı. Yeni sürümler, en güncel virüs, truva atı, solucan, rootkit ve botnetleri koruyor. Ayrıca oltalama teknikleri, fidye yazılımları, casus programları ve kripto madenci yazılımları gibi kötü amaçlı kodlarla mücadele etmek için tasarlandı.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 130 milyon yeni zararlı yazılım ortaya çıkarken, her 4 saniyede bir ESET yazılımları bir tehtidle karşılaşıyor. Yeni sürümlerle birlikte, 13 ana koruma modülü oluşturulmuş durumda. Bu 13 modülün yanı sıra Web Kamerası Koruması, Akıllı Ev Koruması, Oyun Modu, Ebeveyn Kontrolü, Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması, Parola Yöneticisi ve Güvenli Veri Şifrelemesi gibi onlarca modül daha, verilerimize ulaşmaya çalışanlara karşı koyuyor.

Gizliliğe yönelik yapılan yeni sürüm yükseltmelerinde, makine öğrenmesi ile birçok farklı algoritma çalışıyor. Ayrıca ESET tarafından sunulan Tam Disk Şifrelemesi özelliği ile ESET Full Disk Encryption (EFDE) ile çözüm sunuyor.

Devamını oku

Basın Bülteni

Star of Bosphorus Veri Merkezi’nde yapay zeka ile sanatın buluşması!

Star of Bosphorus

Star of Bosphorus Veri Merkezi açılışını gerçekleştiren NGN, bu açılışı yapay zeka destekli özel bir şovla yaparak dikkat çekti.


İlginizi çekebilir; Star of Bosphorus veri merkezi açıldı


Star of Bosphorus

Yapay zekayı kullanan, Türkiye’nin ilk görsel ve işitsel sahne performansı olarak tanınan Under One Minute, Star of Bosphorus açılışında merkezdeki sismik izolatör alanında gerçekleştirdikleri şov ile merkezin fiziksel güvenliğine dikkat çekerek ileri teknolojiyi sanatla buluşturdu.

‘’Türkiye’nin datasını koruyan dijital kale’’ olarak adlandırılan SoB Veri Merkezi, Türkiye’deki ve bölgedeki şirketlerin  siber güvenliğin yanı sıra fiziksel güvenliğe de son derece önem veren bir iş ortağı olacak. Deprem etkisini en aza indiren, yapısal sismik izolasyonu sayesinde kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği bulunan merkez, bu özellikleriyle dünyadaki en önemli merkezlerden biri.

Star of Bosphorus

138 adet sismik izolatör üzerinde inşa edilen ve depremde operasyonun devamlılığı için tasarlanan veri merkezi, Türkiye’de de bir ilki başardı. Projenin yaratıcılarından Mehmet Ünal ve Hakan Yılmaz, ‘’Seismic Waves’’ olarak adlandırıldıklarını performansın ilhamını 1993 ile 2013 arasında dünyadaki büyük depremlerden aldıklarını ifade ettiler. Işık sanatçısı Sadık Avcı işbirliği ile gerçekleşen özel performans, depremlerin görselleştirilmesiyle ve seslendirilmesiyle ortaya çıktığı belirtiliyor.

Devamını oku