Sosyal medya

Yazılım

Yeni emojiler geliyor: Kutup ayısı, çaydanlık ve dahası!

Emojiler, kullanıcıların istekleri dahilinde sürekli değişiyor ve yenileniyor. 2020 yılındaki ilk güncelleme ortak emoji sisteminin sahibi Unicode.org tarafından yayınlanmaya başladı. Bakalım sosyal medyada, simgeler ne zaman aktif olarak kullanıma geçecek.


İlginizi çekebilir: Apple’ın yeni emojileri sonbaharda geliyor


İnsanlar emojileri çok seviyor. Android tabanında da tüm telefonlarda kullanılan açık kaynaklı geliştirilen bir emoji sistemi mevcut. Unicode Emoji 13.0 ile birlikte simgeler daha basit ve eğlenceli hale geliyor. Tamamlanan listeyle birlikte, 62 yeni ikon Unicode’un bloğunda yayınlandı.

Emoji

Bunlar arasında en çok dikkat çekenler sırasıyla, kutup ayısı, pickup kamyon, transseksüel bayrak (LGBTİ+), pinyata ve oldukça şık duran kırmızı çaydanlıkta simgelere dahil edilmiş. Yeni simgeler, bazı şirketler için avantajlı reklam stratejileri içerisinde olabiliyor.

Emoji_LGBTİ

Ayrıca, cinsiyet eşitliğine dikkat çeken emojiler de eklenmiş. Şahsen oldukça komik ve bir o kadar da eşitlikçi durduğunu söyleyebiliriz.

Fakat, yıl sonuna kadar yeni emojileri görmemiz pek muhtemel gözükmüyor. Unicode’a göre, akıllı telefon yazılımlarına dahil etmek zaman alabiliyor. En son gerçekleşen güncelleme, eylül ayında olmuştu. Tüm listeye ulaşmak için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Whatsapp yeni özellikler kazanıyor: Detaylı medya arama ve dahası

Rakiplerine kıyasla açık ara en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen karanlık moda kavuşan uygulamanın son olarak arama yeteneklerini geliştirme gibi çalışmalar içinde olduğu sızdırıldı.

Çoğu zaman Whatsapp ile ilgili sızıntıların kaynağı olan WABetaInfo, uygulamaya gelecek birkaç yeni özelliği sızdırdı. Başta arama özelliğine yapılan geliştirmeler olmak üzere uygulamaya gelecek yeniliklere yakından bakalım.

Söz konusu özellik arama çubuğuna eklenen filtreler ile uygulama içinde döküman, link, GIF, video veya ses dosyalarını kolayca bulmanızı sağlayacak. Arama konusunda daha da ileri gidip dosya boyutuna göre arama yapma gibi özelliklerin sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Whatsapp Arama

Whatsapp uygulamasına gelecek bir diğer özellik ise görüşme yedeklerimizi parola korumasına almak olacak. Haberimizin devamında bulunan görselde de göründüğü gibi söz konusu özellik ile görüşme yedeklerimizi 8 haneli ve harfe duyarlı parola korumasına almamız mümkün olabilecek. Sızıntı kaynağı, yedekleme parolalarının Whatsapp ve Facebook veritabanına alınmadığını ve parolanın kaybedilmesi durumunda yedeklerimize ulaşmamızın mümkün olmayacağını da belirtiyor.

Whatsapp Parola


İlginizi çekebilir: WhatsApp durumlarına sınırlama yolda!


Son olarak uygulama, gruplarda yönlendirme yoluyla yayılan medyaların (Video, ses kaydı, resim vb.) yarattığı bilgi kirliliğini önlemek amacıyla bu medyaların otomatik indirilmesini engellemeye yönelik bir özelliği de bünyesine ekleyecek.

Whatsapp uygulamasına karanlık modun geleceği WABetaInfo tarafından 2018 yılında sızdırılmıştı. Özelliğin uygulamaya eklenmesi ise 2020 yılında gerçekleşti. Bu sebeple haberimizde bahsettiğimiz ve şu an beta sürümlerinde bulunan özelliklerin uygulamaya ne zaman ekleneceği ile ilgili bir tarih vermek oldukça zor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Yazılım

Acronis’in araştırmasına göre işletmelerin %42’si veri kaybediyor!

Acronis'in

Acronis’in araştırmasına göre işletmelerin %42’si geçen yıl veri kaybına uğradı. Kuruluşlar ve bireyler, sıfır günlük fidye yazılımlarında, kripto jacking, hackleme ve sosyal mühendislik saldırılarındaki artışa rağmen eski çözümleri ve stratejileri kullanmaya devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Acronis Cyber Files Cloud, servis sağlayıcılarına ücretsiz verilecek!


Firma, içinde bulunduğumuz Dünya Siber Koruma Haftası’nda (World Cyber Protection Week)  işletmelerin yüzde 42’sinin geçen yıl kesinti ile sonuçlanan bir veri kaybı olayı yaşadığını açıkladı. Bu yüksek oran, işletmelerin %90’ının sadece sorumlu oldukları kritik verileri yedekleyebilmeleri ve sadece %41’inin günlük yedek alabilmelerinden kaynaklanıyor. Bu da birçok işletmenin değerli verilerinin korunmasında boşluklar oluşmasına neden oluyor.

Acronis’in 2020 Dünya Siber Koruma Haftası Araştırması’nda açıklanan rakamlar, geleneksel stratejilerin ve veri korumasına yönelik çözümlerin artık bireylerin ve kuruluşların modern BT gereksinimlerini karşılayamadığı gerçeğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Acronis, 31 Mart’ta verileri yedeklemeyi hatırlatmak amacıyla kutlanan Dünya Yedekleme Günü’nü Dünya Siber Koruma Haftası olarak genişletti.

Bu yıl yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla tamamlanan yıllık anket, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların koruma alışkanlıklarını ölçüyor. Bulgular, bireylerin yüzde 91’inin verileri ve cihazları yedeklerken veri kaybediyor. Yüzde 68’inin ise yanlışlıkla silme, donanım-yazılım hatası veya güncel olmayan bir yedekleme nedeniyle veri kaybettiğini ortaya koyuyor.

Kuruluşların yüzde 85’i günde birden çok kez yedekleme yapmıyor!

Bu arada, kuruluşların yüzde 85’i günde birden çok kez yedekleme yapmıyor, günlük birden fazla yedekleme yapan işletmelerin oranı sadece yüzde 15 olarak görülüyor. Yedekleme yapan işletmelerin yüzde 26’sı günlük, yüzde 28’i haftalık, yüzde 20’si aylık yedekleme yaparken  ise hiç yedekleme yapmıyor. Bu da tam kurtarma olanağı olmadan günler, haftalar veya aylarca tutulan değerli verinin kaybı anlamına geliyor.

İşin kötü tarafı yedekleme yapmayan profesyonel kullanıcıların yaklaşık yüzde 50’si yedeklemeye gerek olmadığına inanıyor. Ankete katılan kuruluşların yüzde 42’si bu yılki kapalı kalma süresi yüzünden önemli veri kaybı yaşadı. Yüzde 41’i ise erişilmezlik nedeniyle üretkenlik veya para kaybettiğini bildirdi.

Acronis'in

Konu hakkındaki görüşlerini aktaran Acronis Ülke Satış Müdürü Cüneyt Atınç, “Türkiye’deki kamu kurumlarının, şirketlerin ve servis sağlayıcı firmaların değerli verilerini Acronis Siber Veri Koruma Çözümleri ile korumalarına Türkiye’de bulunan ekibimiz, ekosistemimiz ve çözüm ortaklarımız ile destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Siber koruma, oyunu değiştirebilir!

Artan siber saldırılarla, geleneksel yedekleme artık verileri, uygulamaları ve sistemleri korumak için yeterli olmuyor. Ayrıca gerçek iş sürekliliği için sadece yedekleme yapmaya güvenmek de çok tehlikeli olur. Siber suçlular, kullanılan yedekleme yazılımını fidye yazılımı ile hedefe alır. İş dosyalarını geri yüklerken özgünlük doğrulaması ihtiyacını artıran yedekleme dosyalarını değiştirerek zarar vermeye çalışır. Anket sonuçlarına göre fidye yazılımı gibi siber tehditler hakkında evrensel olarak yüksek düzeyde endişe duyulması ve önlem alınması gerekiyor.

Acronis'in

Ankete katılan BT profesyonellerinin yüzde 88’i fidye yazılımı konusunda endişe duyduğunu, yüzde 86’sı şifreleme hakkında endişelendiğini, yüzde 87’si kimlik avı gibi sosyal mühendislik saldırılarına karşı uyanık olmak gerektiğini ve yüzde 91’i de veri ihlallerinden endişe duyduğunun altını çiziyor. Kişisel kullanıcılar arasında, bu tehdit türlerinin dördüne ilişkin farkındalık ve endişe aynı seviyede yüksekti. Aslında, Acronis’in 2019 anketine kıyasla siber tehditler hakkındaki endişelerinin yüzde 33 oranında arttığı da görüldü.

Anket ayrıca, daha fazla görünürlük ve analitik ile siber koruma çözümlerine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor. Veri yönetimine ilişkin bir anlayış eksikliğini de ortaya çıkıyor. Şaşırtıcı bulgular; kişisel kullanıcıların yüzde 30’unun ve BT profesyonellerinin yüzde 12’sinin, verilerinin beklenmedik şekilde değiştirilip değiştirilmediğini bilmeyeceğini gösteriyor. Kişisel kullanıcıların yüzde 30’u ve BT uzmanlarının yüzde 13’ü ise kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümlerinin tehditleri engellendiğinden emin değil. Ayrıca, kuruluşların yüzde 9’u bu yıl veri kaybı nedeniyle kesinti yaşayıp yaşamadıklarını da bilmediklerini bildirdi.

Tam koruma sağlamak için güvenli yedeklemeler, bir kuruluşun fidye yazılımı koruması, olağanüstü durum kurtarma, siber güvenlik ve yönetim araçlarını içeren kapsamlı siber koruma yaklaşımının bir parçası olmalı. Bu derinden entegre yaklaşım ayrıca tüm veri, uygulamalar ve sistemler için güvenlik, erişilebilirlik, gizlilik, özgünlük ve güvenlik (SAPAS) sağlayan Siber Korumanın Beş Vektörü’nü adresliyor.

Acronis’in veri güvenliği için önerileri

Kişisel dosyalarınız ya da şirketinizin iş sürekliliği konusundaki güvenlik endişelerinize yönelik Acronis’in iş yüklerinizin hızlı, verimli ve güvenli bir şekilde korunmasını sağlamak için beş basit önerisi var:

    • Her zaman önemli verilerin yedeklerini oluşturun. Yedeklemenin birden çok kopyasını hem yerel olarak (böylece hızlı, sık geri kazanımlar için kullanılabilir) hem de bulutta (bir yangın, sel veya felaket durumunda her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için) saklayın.

    • İşletim sistemlerinizin ve uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun. Eski işletim sistemlerine veya uygulamalara güvenmek, siber suçluların sistemlerinize erişmesini engellemeye yardımcı olan hata düzeltmelerinden ve güvenlik yamalarından yoksun kalacağınız anlamına gelir.

    • Şüpheli e-posta, bağlantı ve eklere dikkat edin. Çoğu virüs ve fidye yazılımı enfeksiyonu, şüpheli olmayan kişileri virüs bulaşmış e-posta eklerini açmaya veya kötü amaçlı yazılım barındıran web sitelerine bağlantılara kandırmaya yarayan sosyal mühendislik tekniklerinin sonucudur.

    • Sisteminizin kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasını sağlamak için otomatik güncellemeleri etkinleştirirken virüsten koruma, kötü amaçlı yazılımdan koruma ve fidye karşıtı yazılım yükleyin, en iyi yazılım sıfır gün tehditlerine karşı da koruma sağlayabilir.

    • Yedekleme, fidye yazılımı, anti-virüs, güvenlik açığı değerlendirmesi ve yama yönetimini tek bir çözümde birleştiren entegre bir siber koruma çözümü kullanmayı düşünün. Entegre bir çözüm, kullanım kolaylığını, verimliliği ve güvenilirliği artırır.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge için yazılım desteği sonlandırıldı!

Samsung, 4 yıl önce piyasaya sürdüğü amiral gemisi modelleri Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge için verdiği yazılım desteğini resmi olarak sonlandırdı.

Bugüne kadar 3 aylık periyotlar ile güvenlik güncellemelerini almaya devam eden Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge son olarak Mart Ayı güvenlik güncellemesini aldı. Ne yazık ki gelecekte bu şekilde bir güvenlik güncellemesi olmayacak gibi görünüyor. Zira Samsung’un yazılım güncellemesi veri tabanında cihazlara ait veri bulunmuyor. Söz konusu seriden yalnızca S7 Active modeli bir süreliğine daha güvenlik güncellemelerini alabilecek.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A21s, Geekbench testinde göründü!


Galaxy S7 ve S7 Edge modelleri 2016 yılında Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ile piyasa sürülmüştü. O günden 2018 yılına kadar iki büyük Android güncellemesini alan cihazlar son olarak Android 8.0 Oreo sürümü üzerine güvenlik güncellemelerini alıyorlardı. Söz konusu modeller için 4 yıl güncelleme desteği sağlanmasının oldukça iyi bir süre olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S7 Edge modellinin özelliklerini hatırlayacak olduğumuzda, cihaz ülkemizde 14 nm üretim teknoljisine sahip Samsung Exynos 8890 işlemcisi ile satıştaydı. 4 GB RAM ile birlikte 32, 64 ve 128 GB depolama kapasitesi seçeneklerine sahip olan modelde UFS 2.0 hızında depolama çözümleri bulunuyor. Cihazın AMOLED teknolojisi kullanan ekranı 5.5 inç boyutunda ve 2560 x 1440 piksel çözünürlük sunuyor. 12 MP çözünürlüklü tek arka kamera barındıran cihaz, özçekim kamerası olarak 5 MP çözünürlüklü lense sahip. Bunlara ek olarak cihazda 15 W gücünde hızlı şarj destekli ve 3.600 mAh kapasiteli bir batarya yer alıyor.

Galaxy S7 modeli işlemci ve RAM bakımından Edge modeli ile aynı özelliklere sahip. Depolama kapasitesi tarafında yalnızca 32 ve 64 GB seçeneklerine sahip olan model UFS 2.0 hızında depolama çipleri kullanıyor. Galaxy S7, 5.1 inç boyutunda 2560 x 1440 piksel çözünürlüklü AMOLED teknolojili bir ekran paneline sahip. Kameraları Edge modeli ile bire bir aynı olan modelde 15 W gücünde hızlı şarj destekleyen 3.000 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku