Sosyal medya

Haber

Yayıncıların Protestosu Twitch İzlenmelerini Düşürdü

Twitch yayıncılarının yaptıkları protesto sebebiyle 1 Eylül’de Twitch izlenme sayıları önemli oranda düştü. Protestoyu gerçekleştiren yayıncılar durumdan memnun gözüküyor ve eylemin başarılı geçtiğini belirtiyorlar.

Twitch, 1 Eylül tarihinde bazı yayıncıları tarafından protesto edildi. Özellikle platformdaki marjinal yayıncılara karşı bot hesaplar tarafından yapılan otomatik nefret mesajları yayıncıları zor durumda bırakıyordu. Twitch’ten de konuyla ilgili somut bir adım gelmeyince yayıncılar protesto yoluna gittiler. Detaylı bilgi için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Twitch Yayıncılarının Protesto Eylemleri Büyüyor!

Protestoya katılan Twitch yayıncıları 1 Eylül tarihinde ortak olarak yayın yapmadılar. Her ne kadar Twitch’in büyük yıldızları konuya karşı sessiz kalsa da Twitch yönetiminden eyleme destek gelmişti. Yine de bu eylem büyük yayıncıların da desteğini alabilseydi çok daha büyük bir etki yaratabilirdi. Yine de şu anda yarattığı etki de nefret saldırılarına dikkat çekmeyi başardı.

Protestonun başarısının bir ölçütü olarak 1 Eylül tarihindeki Twitch izlenme rakamları yakından incelendi. Oyun analiz şirketi Gamesight tarafından açıklanan verilere göre 1 Eylül tarihinde Twitch izlenme rakamlarında önemli bir düşüş oldu. Örneklemin alındığı son 1 haftada Twitch izlenme rakamları 4 milyon barajını aşmakta sıkıntı yaşamıyorken 1 Eylül tarihinde bu rakam 3.5 milyon seviyelerine kadar düşmüş. Yayın yapan yayıncı sayısı da genellikle 180 ile 200 bin arasında değişirken 1 Eylül tarihinde bu rakam 170 bine gerilemiş durumda gözüküyor.

Gamesight.io

Grafikte gösterilen rakamlar incelendiğinde 1 Eylül tarihinde belirgin bir düşüş yaşandığı görülebiliyor. 1 Eylül verilerini bir önceki gün ile karşılaştırıldığında neredeyse 1 milyon izleyici kadar düşüş yaşandığı görülebiliyor. 5 bin ile 30 bin kadar yayıncı da eyleme katılarak yayın bırakmış görülüyor.

Daily Figures for Viewer Hours & Channels (Pacific Time)
8/24 noon – Viewer Hours – 4,083,518 – Channels – 189,472
8/25 noon – Viewer Hours – 4,441,477 – Channels – 185,955
8/26 noon – Viewer Hours – 4,243,226 – Channels – 185,268
8/27 noon – Viewer Hours – 3,999,300 – Channels – 192,559
8/28 noon – Viewer Hours – 4,566,239 – Channels – 195,197
8/29 noon – Viewer Hours – 4,440,355 – Channels – 198,900
8/30 noon – Viewer Hours – 4,202,554 – Channels – 184,759
8/31 noon – Viewer Hours – 4,340,980 – Channels – 176,586
9/1 noon – Viewer Hours – 3,456,576 – Channels – 171,682

Düşüşün yaşanmasına protesto haricinde başka olaylar da etki etmiş olabilir. Twitch’in büyük yayıncılarından DrLupo ve TimTheTatman, Twitch’i bırakarak daha iyi şartlar için Youtube Gaming platformuna geçiş yaptıklarını duyurdular. Bunun yanında ABD’de okullar açıldı ve geçen hafta yapılan Gamescom etkinliği sebebiyle geçen haftaki rakamlarda normalin dışında bir yükseliş yaşanmış olabilir. Yine de başka bir analiz şirketi CreatorHype yetkilisi Zach Bussey, tüm bu etkenleri dikkate alarak yaptığı analizin sonuçlarına göre Twitch rakamlarının düştüğünü şu sözlerle belirtti:

“Verilere dayanarak, #ADayOffTwitch, platformdaki hem izlenme hem de yayıncı sayılarını etkilemiştir. Veriyi inceleme şekline bağlı olarak, bu etki en az %5 iken en fazla da %15 olabilir.”

#ADayOffTwitch hashtagi ABD’de günün en popüler 10 hashtagi arasındaydı. New York’ta yaşanan Ida Kasırgası, Joe Rogan’a Covid-19  teşhisi konması ve Texas’taki kürtaj savaşı gibi yoğun bir gündem söz konusu iken ilk 10 önemli bir başarı olarak görülüyor. Ayrıca protestoya, Hasan Abi gibi büyük yayıncılar ile büyük medya kuruluşları Forbes ve USA Today tarafından da dikkat çekildi.

Twitch, nefret saldırıyla mücadele için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Ancak bununla ilgili henüz, çözüm ile ilgili somut adımlar içeren bir zaman çizelgesi paylaşılmış değil. Bu süreçte yayıncılar ve üçüncü parti şirketler nefret saldırılarıyla savaşmak için bazı araçlar geliştirmiş durumda. Popüler yayın yönetim aracı Streamlabs, yaptığı duyuru ile nefret saldırılarını durduracak olan güvenli modunu bedava sunacağını belirtti.

Protestoyu düzenleyen yayıncılardan da eylemleriyle ilgili bazı açıklamalar geldi. ShineyPen, protestonun bu kadar büyük bir etki yarattığını görmenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. RekitRaven da benzer şekilde buna tanık olmanın harika olduğunu belirtti. Protestoyu başlatan diğer bir isim Lucia Everblack de finansal etki açısından Twitch’i önemli ölçüde yaralayamamış olduklarını açıkladı. Başka bir kişi de yokluklarının hissedildiğini söyledi.

Twitch bu olaydan büyük bir yara almamış gibi gözükse de protesto eylemi genel olarak başarılı geçtiği topluluk tarafından da düşünülüyor. Esas amaç olan nefret saldırılarına da büyük bir kitle tarafından dikkat çekilmişe benziyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iOS 15 ile Gelecek Yenilikler

iOS 15 ile birlikte birçok yeni özellikte beraberinde geliyor. iPhone’unuzu güncellediğinizde; odak modu, çeşitli uyarılar ve arka plan sesleri gibi güncelemeler alacaksınız. Bununla birlikte, iOS sürümlerinde her yıl Apple’ın açılış konuşmalarında sözü geçmeyen bir dizi küçük yükseltme vardır. Bu açıklanmayan gizli özellikler, kesinlikle hayatınızı kolaylaştıracak iyileştirmeleri içerir. Bu nedenle sizlere iOS 15’in en önemli 15 özelliğini vurgulayacağız.

1. Aramalarınızda kendi mikrofonunuzu kapattığınız zaman sesli bir uyarı alacaksınız

Bir aramadaysanız ve mikrofonun sesini kapatma düğmesine dokunursanız, iOS 15, mikrofonun sesini kapattığınızı veya açtığınızı anlayabilmeniz için bir uyarı sesiyle sizleri haberdar edecek. Aramalar sırasında farkında olmadan kendimizi ne sıklıkta sessize aldığımızı veya açtığımızı düşünürsek bunun oldukça harika bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Artık mikrofonlarımızı kapattığımızda bir uyarı duyabilir ve istenilmeyen utanç verici durumlara düşmekten kaçınabilirsiniz.

2. Ekranınız kilitliyken Spotlight ile arama yapabilirsiniz

iPhone’unuzda çok fazla uygulama varsa ve bu uygulamaları bulmakta güçlük çekiyorsanız illaki Spotlight’a işiniz düşmüştür. Bu yenilik Spotlight’a sık sık işi düşenlere geliyor. Artık ona erişmek için iPhone’unuzun kilidini açmanıza gerek yok. Böylelikle kilit ekranında, önerilen uygulamaların listesini görmek için aşağı kaydırmanız yeterli olacaktır.

Bu konuda bir diğer yenilik, uygulamaları doğrudan Spotlight aramasından silme özelliğinin de olmasıdır. Spotlight’ı kullanarak herhangi bir uygulamayı arayın ve sil seçeneğini görmek için dokunup basılı tutun. Bir uygulamayı içinde olduğu klasörden seçip silmekten daha hızlı olacaktır.

3. Hangi uygulamanın verilerinize eriştiğini kontrol edin

iOS 15, uygulamaların mikrofonunuzu, konum verilerinizi, kameranızı kullandığında işletim sisteminin kayıt yapmasına sağlayan Uygulama Gizliliği Raporu adlı güzel bir özelliğe sahiptir. Haftada bir kez, bu verilerle ilgili bir rapor alacaksınız. Bu, uygulamaların verilerinize ihtiyaç duymadıklarında erişip erişmediğini kontrol etmenizi sağlayacak. Böylelikle bulunduğumuz çağın en değerli metalarından birisi haline gelen verilerimizin gizliliğini kontrol edebileceğiz.

Bunu etkinleştirmek için sırasıyla Ayarlar> Gizlilik> Uygulama İzlemeyi Etkinleştir ve böylelikle Uygulama Gizliliği Raporu özelliğini etkinleştirmiş olursunuz. Ancak bu özelliğin henüz deneme aşamasında.

4. E-Maillerinizden izlenmeyi engelleyin

Şirketler, e-mailleri ne zaman ve nerede açtığınızı kontrol etmek için birçok casus yazılım kullanır. Bu verileri, e-postalara yerleştirilmiş izleme linklerini kullanarak izlerler. iOS 15, Posta Gizliliği Koruması ile bu şekilde izlenmenizi engellemenizi sağlar. IP adresinizi casuslardan gizler ve uygulamadan sizi izlemelerini zorlaştırır. Bu özellik telefonlarınızda varsayılan olarak etkindir olacak, ancak Ayarlar > Posta > Gizlilik Koruması’na giderek emin olabilirsiniz.

5. Yeni iPhone’unuzu hızlı bir şekilde kurmak için iCloud saklama alanını ödünç alın

Eski bir iPhone’dan yenisine geçiyorsanız, iCloud saklama alanı konusunda endişelenmenize gerek yok. Tüm verilerinizi yeni iPhone’unuza kolayca aktarmak için geçici olarak bir miktar depolama alanını ücretsiz olarak ödünç alabilirsiniz. Bunu ayarlamak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya gidin .

6. Bir anda çok sayıda bildirim almayacaksınız

Gelen bildirim seslerinden, titreşimlerden ya da görüntü kirliliğinden bıktıysanız bu yenilik tam size göre. Bildirimler sizi bunaltıyorsa ve rahatsız edici uygulamalardan gelen bildirimleri tamamen devre dışı bırakamıyorsanız, iOS 15’te günün belirli bir saatinde belirli uygulamalardan gelen bildirimlerin bir özetini almanızı sağlayan Bildirim Özeti adlı bir yenilik sizleri bekliyor. Ayarlar > Bildirimler > Planlanmış Özet’e gidebilir ve bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

7. Safari’de sekmeler arasında daha hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz

iOS 15’te Safari’ye girdiğinizde web adresinin yazılı olduğu bölümden tutup kaydırarak sekmeler arasında çok daha hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

8. Resimlerden Metin Kopyalama

iOS 15, resimlerdeki metni kopyalamayı ve yapıştırmayı sağlayan harika bir özelliği daha beraberinde getiriyor. Birisi size adresinin, herhangi bir metnin veya e-posta adresinin ekran görüntüsünü gönderirse, bu metin parçalarını ikide bir bakıp yazmadan veya çeşitli OCR uygulamaları aramaya gerek kalmadan adrese kolayca dokunup basılı tutabilir ve hızlı bir şekilde kopyalayabilirsiniz. Bu özellik, metnin okunaklı olması koşuluyla çoğu resim türüyle uyumludur.

9. İnternet olmadan bile Siri’yi kullanın

İnternetin olmadığı bir yerde olsanız bile, iOS 15’teki Siri, belirli komutları yürütebilecek. İnternetten bilgi alamayacak ama alarm ayarları gibi internet gerektirmeyen temel komutları yerine getirebilecek. Artık kronometre, alarm kurmak, rehberdeki kişileri aramak veya SMS göndermek, çeşitli uygulamaları açmak için telefonumuzda internet olmasına gerek yok.

10. Ana ekranı yeniden sıralama

Ana ekranlarınızın mevcut düzenini beğenmiyorsanız, iOS 15 bunu kolayca değiştirmenizi sağlar. Bunu yapmak için, tüm simgeler titremeye başlayana kadar ekrana dokunun ve basılı tutun. Ardından, bağlantı istasyonunun hemen üzerindeki yatay nokta sırasına dokunun . Böylelikle, iPhone’unuzdaki tüm ana ekranları yeniden düzenleyebilirsiniz.

11. Notlar’da kimin neyi değiştirdiğini görebileceksiniz

Notlar uygulamasında paylaşılan bir sürü notunuz varsa, artık kimin neyi değiştirdiğini takip edebileceksiniz. Paylaşılan herhangi bir notu açın ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve ardından değişiklik kayıtlarını görüntülemek için “Not Etkinliğini Göster”i seçin .

12. Oyun oynarken dikkat dağıtıcı unsurları engelleyin

Oyun oynarken bildirimlerin görünmesini durdurmak için iOS 15’te Odak Modu’nu kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar> Odak bölümüne gittikten sonra ekranın sağ üstt köşesinde yer alan + düğmesine dokunun ve oyunu seçin. Ardından İleri’ye dokunun. Burada, oyun oynarken kimlerin aramalarına veya bildirimlerine izin vermek istediğinizi seçebilirsiniz. Herhangi bunlardan hiçbirine izin vermek istemiyorsanız bunu ayarlayabileceksiniz. Ek olarak bildirim almak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz.

13. iPad’e yeni özellikler

Yeniliklerin çoğu iOS 15’te olsa da, iPadOS 15’e de birkaç kullanışlı yeni özellik getirilmiş. Pil tüketimini yavaşlatmak için Ayarlar > Pil’e gidebilir ve Düşük Güç Modu’nu etkinleştirebilirsiniz . Üretkenliğe takıntılı olanları da memnun edecek birkaç yararlı çoklu görev modu da yeniliklerden bir tanesi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Basın Bülteni

Huawei’nin, Okula Dönüş Kampanyası’na özel MateBook indirim fırsatları devam ediyor

huawei okula dönüş kampanya

Okullar açılmışken, yeni laptop almayı ihmal eden veya geciktiren öğrenciler ve veliler için Huawei’nin MateBook serisindeki indirimin devam ettiğini yeniden hatırlatalım. Huawei’nin MateBook serisi için düzenlediği kampanyalar, 30 Eylül’e kadar da devam edecek.


İlginizi çekebilir: HUAWEI, WATCH 3 Serisi İçin Petal Haritaların Kullanımını Başlattı


Huawei’den MateBook kampanyaları

Huawei MateBook 14, 11’inci Nesil Intel Core i5-1135G7 veya Intel Core i7-1165G7 işlemci seçenekleriyle entegre Intel Iris Xe Graphics kartıyla yüksek işlem ve grafik gücü sunuyor. Performans modu etkinleştirildiğinde işlemci, toplu görüntü düzenleme ve kodlama gibi görevlerde kullanıcılara daha fazla talep için ekstra güç sağlıyor. 185 PPI ekranı ile 2160×1440 çözünürlüğü, RGB renk gamının yüzde 100’ünü, 1500:1’lik kontrast oranını ve 300 nit maksimum parlaklığı destekleyen HUAWEI MateBook 14, renge duyarlı iş yükleri ve içerik tüketimi için iyi bir performans sunuyor.

huawei matebook okula dönüş

HUAWEI MateBook 14 i7, AF30 Bluetooth Mouse ve Klasik Sırt Çantası hediyesi ile 14.397 TL yerine 12.999 TL fiyatla kullanıcılarını bekliyor.

https://shop.HUAWEI.com/tr/product/HUAWEI-matebook-14-i7/

 

HUAWEI MateBook 14 i5, Display 23.8” hediyesi ile 14.298 TL yerine 11.999 fiyatla satışa sunuluyor.

https://shop.HUAWEI.com/tr/product/HUAWEI-matebook-14-i5/

 

AMD Ryzen 7 4800H işlemcili HUAWEI MateBook 14 R7, AF30 Bluetooth Mouse ve Klasik Sırt Çantası hediyesi ile 11.397 TL yerine 9.999 TL fiyatla HUAWEI müşterilerine sunuluyor.

https://shop.HUAWEI.com/tr/product/HUAWEI-matebook-14-r7/

 

HUAWEI MateBook 13 R7, Klasik Sırt Çantası, MateDock 2, AF30 Mouse ve MateBook Kılıf hediyesiyle 10.545 TL yerine 6.999 TL fiyatla ve ayrıca 499 TL değerinde 1 yıllık uzatılmış garanti fırsatıyla HUAWEI Online Mağaza’da tüketicilere sunuluyor. HUAWEI, yenilikçi FullView ekran teknolojisini ultra ince çerçeve tasarımıyla entegre ederek, akıllı telefon teknolojisindeki tecrübe ve uzmanlığını bu kategoriye de yansıttı. HUAWEI MateBook 13 R7, yüzde 88’lik ekran/gövde oranına sahip. Parlama önleyici ve özellikle üretkenlik için tasarlanmış 3:2 IPS paneliyle de dikkat çeken dizüstü bilgisayar, 2160 x 1440 çözünürlük ve 178 dereceye kadar gövde açıklığı sunuyor.

https://shop.HUAWEI.com/tr/product/HUAWEI-matebook-13-r7/

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku