Sosyal medya

Haber

Twitch Yayıncılarının Protesto Eylemleri Büyüyor!

Haftalardır yayıncıların maruz kaldığı nefret saldırıları nedeniyle Twitch yayıncıları organize olarak ortak bir günde yayın yapmama kararı aldılar. Yayıncılar, haftalardır kendilerine gelen nefret saldırıları ve istismarına karşı hiç bir adım atmayan Amazon ve Twitch yetkililerini protesto ediyor.

1 Eylül Çarşamba günü bir çok Twitch kanalında yayınlar yapılmayacak. #ADayOffTwitch (Twitch’e bir gün ara) hashtagiyle büyüyen akım, platformda haftalardır süren nefret saldırılarına ve tacizlerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

A Day Off Twitch protestosu, yine aynı konu sebebiyle başlatılan #TwitchDoBetter akımının ardından ilk olarak olaylardan oldukça etkilenen Twitch yayıncıları ShineyPen, Lucia Everblack, RekitRaven tarafından ortaya atıldı. Nefret saldırıları genel olarak bot hesaplar tarafından yayıncının chatinin ırkçı, cinsiyetçi, transfobik ve genellikle saldırgan mesajlar tarafından doldurulmasıyla gerçekleşiyor. Bu olaylar, Twitch platformunda yeni olmasa da artan botlar ve botların oluşturduğu yüzlerce otomatik mesajlar ile ciddi seviyede artmış durumda.

Amazon’un sahip olduğu Twitch’in ilgisiz tavırları ve verilen geç cevaplar sebebiyle yayıncı RekitRaven, #TwitchDoBetter hashtagini oluşturarak Twitch’i saldırıları önlemek için daha etkili araçlar kullanması konusunda uyardı. Twitch düzeltmelerin geleceğiyle ilgili söz verdi ve bu süreçte yayıncılar, saldırıları önlemek için topluluk tarafından yapılmış araçları ve kaynakları kullanmaya terk edildi.

Saldırılara maruz kalan Trans yayıncı ShineyPen, sorun hakkında çene çalmak yerine daha fazla aksiyonun alınması gerektiğini belirterek bir protesto hareketi başlatmaya karar verdi. ShineyPen, A Day Off Twitch hareketinin bir araya gelerek önemli bir güç oluşturmayı hedeflediğini ve değişiklikler gelene kadar 1 günlük aranın atılacak adımlardan yalnızca biri olduğunu söyledi. RekitRaven da ShineyPen tarafından yapılan açıklamaları destekledi.

A Day Off Twitch hareketine topluluk ve hatta destekleyicileri tarafından gelen cevaplar bile farklılıklar gösteriyor. Twitch’in yerel politikaları sebebiyle nefret saldırılarına maruz kalan bazı küçük yayıncılar için bir gün ara vermek ciddi bir kayıp oluşturabiliyor. Bazı içerik üreticilerinin tek gelir kaynağını Twitch oluşturuyor. Twitch tarafından desteklenen veya partner olan bazı kullanıcılar bu konumlarını korumak için bir gün ara vermenin risk taşıdığını belirtiyor. Ayrıca bazı yayıncıların üçüncü parti şirketlerle yapmış oldukları reklam ve tanıtım anlaşmaları sebebiyle bir gün atlamanın olası olmadığı belirtiliyor.

A Day Off Twitch akımına karşı çıkan diğer yayıncılar da olaya daha filozofik sebeplerle yaklaşıyorlar. Onlara göre bu nefret saldırılarının arkasındaki kişiler, marjinal yayıncıları platformdan uzaklaştırmaya çalışıyor ve bir gün ara vermek onlara tam olarak istediği şeyi veriyor. Onun yerine yayın yapmaya devam ederek ve olaylarla ilgili yüksek sesle konuşmak troll saldırılarılarını önlemek için yapılabilecek en iyi yöntem olarak görülüyor.

Şimdilik bu protesto etkinlikleri marjinal yayıncılarla sınırlı kalmış durumda. Twitch’teki yıldız yayıncılar konuyla ilgili sessizliklerini koruyorlar. Büyük yayıncılardan biri olan Asmongold, yayını esnasında “Bir gün ara vermen kimsenin umrunda değil. Kimse seni tanımıyor.” İfadelerini kullandı. Yine de diğer büyük Twitch yayıncılarının katılması halinde kendisinin de destek vereceğini belirtti. RekitRaven ise büyük yayıncılarının sessiz kalmasının umrunda olmadığını, daha şimdiden etki yaratmaya başladıklarını ve tüm dünyanın izlediğini belirtti.

Twitch de izleyenlerin arasında bulunuyor. A Day Off Twitch protestosuna Twitch de destek verdi. Konuyla ilgili konuşan Twitch sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

”Yayıncılarımızı kendilerini ifade edebilmeleri ve hizmetimizdeki önemli sorunlara dikkat çekmeleri konusunda destekliyoruz. Hiç kimse kim olduğu veya neyi savunduğu sebebiyle kötü ve nefret dolu saldırılara maruz kalmamalı. Ayrıca Twitch’i üreticiler için daha güvenli bir ortama dönüştürmek adına gelişmiş kanal seviyesi yasaklama algılama sistemi ve diğer hesap geliştirmeleri konusunda çok sıkı bir şekilde çalışıyoruz.”

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir