Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Xiaomi’den Mi 10 ve Mi 10 Pro için Android 11 müjdesi!

Xiaomi Android 11 MIUI 12

Xiaomi, bugün yaptığı resmi duyuruda Android 11 güncellemesini ilk alacak cihazlarının Mi 10 ve Mi 10 Pro olduğunu açıkladı.


İlginizi çekebilir: OPPO, Android 11 tabanlı ColorOS 11’i beta olarak yayınladı

reklam
Aorus reklamı

Android 11′in resmi çıkışını dün gerçekleştirmesinin ardından, akıllı telefon üreticilerinden beta programı ve güncelleme haberleri gelmeye devam ediyor. OPPO ve OnePlus’a ek olarak şimdi de Xiaomi resmi blog sayfasında yaptığı duyuruda yeni Android’le alakalı bilgi paylaştı. Duyuruya göre Android 11 güncellemesini ilk alacak Xiaomi telefonlar, Mi 10 ve Mi 10 Pro olacak. Bu noktada Xiaomi, Android 11′i yeni bir MIUI sürümü yerine direkt MIUI 12 ile entegre bir şekilde yayınlayacak.

Xiaomi’nin açıklamasına göre yeni MIUI 12, başta cihaz kontrol yönetimi olmak üzere Android 11′in beraberinde getirdiği muazzam özelliklerle birleştirilen kesintisiz bir kullanım deneyimi yaşatıyor. Ek olarak sistem genelinde yapılan teknik yeniliklerle de MIUI 12, bünyesinde barındırdığı her yeniliği kullanıcıya en ince ayrıntısına kadar hissettirecek sürükleyici animasyonlara ve görsel iyileştirmelere sahip.

Adventure İstanbul

Xiaomi Android 11

Android 11 tabanlı MIUI 12 özellikleri

Peki Android 11 ile beraber ne gibi yenilikler sunuluyor? Şimdi onlara bir göz atalım. Android 11′in Xiaomi Mi 10 ve Mi 10 Pro’ya getirdiği en dikkat çekici yenilik, sohbet bildirimleri tarafında oldu. Bu bağlamda kullanıcılar, artık birden fazla mesajlaşma uygulaması üzerinden gelen bildirimleri bildirim ekranında tek yerden yönetebilecek. Ek olarak bu Xiaomi, kullanıcılara bu bildirimleri önem düzeyine göre diledikleri şekilde ayarlayabilme imkanı da sunuyor.

Xiaomi’nin açıkladığı bir başka yenilik, mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimlerin baloncuk şeklinde ekranda görülmesi oluyor. Bu özelliği Facebook’un Messenger platformunda uzun süredir görüyorduk, Android 11 ile beraber artık WhatsApp gibi tüm mesajlaşma uygulamalarında da sohbet balonlarını görmeye başlayacağız.

Android 11 ile MIUI 12′ye gelen bir diğer yeniliğin ise cihaz kontrolleri tarafında olduğu, Xiaomi’nin açıkladığı bilgiler arasında yer alıyor. Buna göre Mi 10 ve Mi 10 Pro kullanıcıları, akıllı ev ekosistemine dahil olan ürünlerini tek tuşla kontrol edebilecek. Xiaomi, bu sayede kullanıcıları her bir ürün için ek uygulama açma derdinden kurtarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

EMUI 11 kullanıcıları, 100 milyonu aştı!

EMUI 11

Bugün Huawei, Weibo üzerinden paylaştığı bir duyuruda EMUI 11 kullanıcılarının 100 milyonu aştığını resmi olarak duyurdu. Şirket, duyurudaBir sonraki durak HarmonyOS” cümlesine vurgu yaptı. Bu, şirketin artık HarmonyOS için daha fazla çaba göstereceği anlamına geliyor. Huawei‘nin işletim sistemi tarafındaki adımları, rekabeti arttıracağı için kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca akıllı telefonlar için iOS veya Android ikilisi haricinde yeni bir seçeneğin ortaya çıkması çeşitlilik açısından da önemli bir adım olacak.


İlginizi çekebilir: Apple M1 MacBook Air, kripto para madenciliği yapabilecek!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, EMUI 11 ile hangi yenilikleri getiriyor?

EMUI 11, 10 Eylül 2020‘de gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansı‘nda resmi olarak piyasaya çıktı. Sistem akıcılığındaki artışın yanı sıra EMUI 11’de akıllı çoklu pencere gibi önemli özellikler mevcut. Bunlara ek olarak, büyük dosyaların sorunsuz aktarımı, çoklu ekran iş birliği ve kesintisiz alarm takibi gibi yenilikler de yeni arayüzde bulunmakta. EMUI 11‘e sahip olan kullanıcılar, HarmonyOS 2.0’a daha önce geçiş yapacak. Son üç yılda şirketin piyasaya sürdüğü neredeyse her cihaza EMUI 11 güncellemesi gelecek. Bununla birlikte bu cihazların HarmonyOS işletim sistemine daha önce geçiş yapması mümkün olacak.

EMUI 11

Adventure İstanbul

Huawei Mate 40 serisi, geçtiğimiz günlerde EMUI 11’e yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile sistem kararlılığı optimize hale geldi. Ayrıca güncelleme, arayüzdeki bazı efekleri de iyileştirdi. Şirketin geçtiğimiz hafta piyasaya sürdüğü Mate X2 ise ilk güncellemesini aldı. Huawei‘nin yeni arayüz ve HarmonyOS için cihazlara sık güncelleme getirmesi oldukça önemli bir adım. Bununla birlikte, HarmonyOS‘un nisan ayında resmi çıkışını yapmasının ardından yeni gelişmeler görebiliriz.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Microsoft Windows 10 sistemindeki bu hard disk hatasını çözüyor

microsoft windows 10

Yakın zamanda Windows 10 üzerinde keşfedilen bir hatayı Microsoft çözüme kavuşturdu. Ancak çözüm şu anda sadece Windows Insiders kullanıcıları için geçerli.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Sorunla alakalı Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 üzerinde belli bir dosyaya (C:\$i30:$bitmap, ancak açmaya çalışmayın) ulaşmaya çalışan kullanıcılar; “dosya dizini bozuk ve okunamaz halde” hatası alıyorlardı. Ancak diskte bir sorun olmadığı ve chkdsk çalıştırılarak sorunun çözüleceği söyleniyordu. Ama BleepingComputer’ın disklerde yaptığı testlere göre diskler gerçekten de sorun yaşıyor. Bu nedenle de Windows 10 sistemi dosyayı açamıyor.

Dolayısıyla Firefox gibi bazı firmalar kendi çözümlerini getirirken; genelde sorun, birçok kişiyi Microsoft’un çözüm getirmesi için bekletecek kadar ciddi durumda idi.

Adventure İstanbul

microsoft windows 10

Şimdi ise Microsoft bu sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Windows Insider 21322 versiyonunda yapılan denemelere göre Windows 10 artık dosyanın bozuk olduğunu söylemiyor. Onun yerine dizin isminin yanlış olduğunu ibaresi çıkıyor.

Bahsi geçen dosyanın bulunma zorluğu nedeniyle genel anlamda bu hatanın belirmesi düşük ihtimal. Ancak olması durumunda ciddi sorunlara yol açabiliyor ve sistemde açık oluşturabiliyor. Dolayısıyla firmanın sorunu kısa sürede çözmüş olması önemli.

Ancak şimdilik Windows Insider programının bir parçası değilseniz bu çözümün gelmesi biraz daha zaman alabilir. Öyle ki görünüşe göre Windows 21H1 güncellemesi bu çözümü içermeyecek. Ama firmanın yakın zamanda bununla alakalı bir yama getirmesi olası. O zamana kadar ise dosyaya girmemek en iyisi gibi duruyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 bazı oyunlardaki takılmalar için güncelleme alıyor

Windows 10

Windows 10 işletim sistemi, bir toplu güncellemenin ön izleme versiyonunu aldı. Güncelleme bazı oyunlardaki takılma ve titreme sorunlarına da çözüm getiriyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.155TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine göz atabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 2020 Mayıs ve Ekim güncellemesine gelen KB4601382 yaması; bazı donanımlarda görülen oyun açarken oluşan görüntü sorunlarına güncelleme getiriyor.

Ön izlemede olduğu için bu çözümler serisini içeren güncellemeyi Windows Update üzerinden bulmanız gerekecek. Normal şartlarda ise zaten gelecek ayın toplu güncellemesine bu yama da dahil olacak. Ancak bu tip sorunlar yaşayan kişiler güncellemeyi önden yapmak isteyebilirler.

Adventure İstanbul

Windows 10

Bununla beraber güncelleme başka sorunlara da çözümler getiriyor. Bunların arasında ise görüntü ile alakalı “bazı monitörlerde videonun titremesine neden olan sorun” bahsi geçiyor. Ayrıca HDR kalitesine sahip monitörlerde görülebilen yanlış yenileme hızlarının gösterilmesinin de çözüldüğü bahsedilenler arasında. KB4601382 güncellemesi aynı zamanda Windows 10 kurulum ekranında beklenmedik başka ekranların belirmesine de çözüm getiriyor.

Ama eğer bu sorunları siz yaşamıyorsanız veya sizin için çok da rahatsız edici seviyede değillerse; şimdilik bu ön izleme güncellemesinden uzak durmanızın daha iyi olması muhtemel. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere hala test aşamasında olan güncelleme bazı beklenmedik sorunlara da yol açabilir. Hatta son haldeki güncellemeler bile bazen yeni sorunlar getirebiliyorlar. Dolayısıyla genel olarak konuşursak ön izleme güncellemesinin bitmiş halini beklemekte yarar var.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler