Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Android 11 tabanlı OxygenOS 11, beta olarak OnePlus 8’e geldi!

Android 11 işletim sistemini temel alan OxygenOS 11 kullanıcı arayüzünün herkese açık beta sürümü, OnePlus 8 için resmi olarak yayınlandı. Bugünden itibaren OnePlus 8 kullanıcıları, yeni güncellemeyi yükleyebiliyor.


İlginizi çekebilir: Uygun fiyatlı yeni nesil konsol: Xbox Series S

reklam
Aorus reklamı

Dün Google’ın Android 11 işletim sistemini Pixel telefonlar için yayınladığını duyurmasının ardından, bir müjde de OnePlus’tan geldi. Resmi OnePlus forumlarında paylaşılan duyuruya göre, bugünden itibaren OnePlus 8 ve OnePlus 8 Pro kullanıcıları, Android 11 tabanlı OxygenOS 11 kullanıcı arayüzünün herkese açık beta sürümünü yükleyebilir.

“Google ile yakın iş birliğimiz sayesinde OnePlus, OxygenOS 11’in ilk herkese açık beta sürümü ile Android 11’i resmi olarak piyasaya çıktığı gün size sunabilen ilk akıllı telefon markalarından biridir. Yeni OxygenOS 11’in neler sunduğunu tam olarak anlamak için bugün kontrol edin ve kendiniz görün.”

Adventure İstanbul

OxygenOS 11, yeni Android’deki bildirim penceresi değişiklikleri, güncellenen uygulama izinleri ve yeni API’lar gibi bütün Android 11 özelliklerini benimsiyor. Ek olarak bu kullanıcı arayüzünde OnePlus’ın eklediği yazılımsal özellikler, birbirleriyle uyum içinde yaşayan estetiksel düzenlemelerle kullanıcılara sunuluyor.

OxygenOS 11 Android 11

OxygenOS 11 beta sürümündeki öne çıkan özellikler

Sistem

◾ Yeni arayüz tasarımı, çeşitli optimizasyonlar ile size daha rahat bir deneyim sunuyor.
◾ Gün doğumu ve gün batımı arasında dinamik geçişler sağlayan yepyeni hava durumu kullanıcı arayüzü.
◾ OxygenOS 11 ile durum çubuğundaki parlaklık çubuğu ekranı optimize edildi. Hızlı ayarları aşağı çekerek parlaklığı kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ambient display

◾ OxygenOS 11 sürümünde Always On Display (sürekli açık ekran) özelliği eklendi. Yol: Ayarlar – Ekran – Ambient display
◾ 10 yeni saat stili eklendi. Yol: Ayarlar – Özelleştirme – Saat Stili

Zen Modu

◾ 5 yeni tema (okyanus, uzay, otlak, Zen alanı 1, Zen alanı 2) ve daha fazla zamanlama seçeneği eklendi.
◾ Zen Moduna grup özelliği eklendi, artık arkadaşlarınızı davet edebilir ve Zen Modunu birlikte etkinleştirebilirsiniz.

Diğer özellikler: Karanlık mod için kısayol tuşu, yanlış dokunmayı engelleme özelliği; tek bir yerde Fnatic modu, WhatsApp, Instagram ve Ekran Kaydedicinin kullanışlı anahtarları için yeni eklenen oyun araçları kutusu.

OxygenOS 11 tanıtım videosu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Microsoft yakında “yeni Windows” tanıtımı yapabilir

microsoft

Söylentilere göre Microsoft “yeni Windows” ismini verdiği sistemini tanıtmak için hazırlık yapıyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.159TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Bilgiler Microsoft sızıntılarıyla tanınan WalkingCat tarafından Twitter üzerinden geldi. Paylaşılana göre “yeni Windows” ifadesinin kast ettiği şeyin tanıtımı gelecek ay olacak. Sonrasında paylaşımına eklemede bulunan WalkingCat, tanıtımın yaklaştığını ancak gelecek ay olmayabileceğini söyleyerek bir düzeltme de yaptı.

Dolayısıyla Windows 10X olduğunu tahmin ettiğimiz “yeni Windows” için Mart hala bir seçenek olsa da; Nisan ayı daha muhtemel gözüküyor. Çünkü Microsoft Windows 10X için çıkış tarihini 2021 ilkbaharı olarak planlıyor. Bu nedenle Nisan bu planlara daha çok uyuyor gibi.

Adventure İstanbul

microsoft

Bununla beraber bahsedilen şeyin Windows 10’a önemli yenilikler getirecek Sun Valley güncellemesi olabileceği de konuşuluyor. Ancak daha çok görünüş yenilikleri getirecek bu güncellemenin “yeni Windows” ismini almış olma olasılığı düşük. Ayrıca Sun Valley yenilemesinin 2021 yılının ikinci yarısındaki 21H2 güncellemesine kadar gelmesi beklenmiyor. Sızıntıların Sun Valley’in bir şekilde tanıtılacağına işaret etme ihtimali de var; ancak bahsedilen projenin Windows 10X olma ihtimali daha yüksek gibi. Ama bunların hepsinin birer söylentiden ibaret olduklarının tekrardan altını çizelim.

Son olarak bu tweeti tespit eden Windows Latest’ın kendi kaynaklarından da paylaştığı bilgilere göre; Microsoft aynı zamanda Nisan veya Mayıs ayında “Windows yenilikleri” isimli bir etkinlik yapmak istiyor. Bu etkinliğin Big 2021 konferansında yer alması da mümkün. Aynı zamanda yine Twitter üzerinden belirtildiğine göre; 23 Mart için planlanan “Oyunculuk için yenilikler” adlı bir etkinlik daha yolda. Windows etkinliğinin de bu tarihten sonra olması bekleniyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Microsoft Windows 10 güncelleme sürecini kolaylaştıracak

microsoft windows 10

Sistem için yeni bir indirme türünün keşfedilmesiyle Microsoft firmasının Windows 10 güncellemelerinde yapacağı değişim ortaya çıktı. Şirket bütün güncelleme ve düzeltmeleri bir paket altında toplayan bir güncelleme piyasaya çıkaracak. Böylelikle güncellemeleri indirme ve kurma başarı oranlarının artması ve görülen sorunların azalması planların arasında.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.159TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Microsoft güncellemeler için bazı özel durumlarda bu yolu izleyebiliyor. Servicing stack update (SSU) denilen güncelleme versiyonlarıyla birlikte güncelleme sürecine önemli değişiklikler yapan firma; bu şekilde farklı iyileştirmeler için oluşabilecek sorunları çözmeyi hedefliyor. Son güncellemeyle paylaşılan yazıda ise firma bu güncellemelerin sağlam ve güvenli yükseltmeler yaptığını not düşüyor.

microsoft windows 10

Adventure İstanbul

Normalde bu SSU güncellemeleri ayrı bir şekilde yapılıyorlar. Ancak Microsoft firmasının geçen sene söylediğine göre artık Windows 10 düzenli güncellemeleriyle birlikte bu güncellemeleri görebileceğiz. Dolayısıyla normal güncellemelerle SSU güncellemeleri arasında oluşabilen bazı sorunların da önüne geçilmesi muhtemel. Ki bu tip sorunları genelde yönetici hesaplarda görsek de; normal kullanıcıların da güncellemelerle uğraşırlarken karşılarına çıkabiliyorlar.

Sözü geçen Windows Update ile sunulan toplu güncellemenin ilki geçtiğimiz senenin sonlarındaki Windows 10 2004/20H2 KB4601382 güncelleme ön izlemesi ile geldi. Microsoft’un yine notlarında söylediğine göre bu güncellemeyle başlayarak firma güncellemeleri toplu verecek. Bu işlevin kullanılması için ise SSU (KB4598481) isimli ayrı güncellemenin indirilmesi gerektiği de belirtilenlerin arasında.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Microsoft sonunda Windows 10’un bu özelliğini kaldırıyor

microsoft

Windows 10 işletim sistemi üzerinde 3D Nesneler kısmının ne işe yaradığını daha önce merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Ama muhtemelen bu bölümü sisteminizde bir daha görmek durumunda kalmayacaksınız. Öyle ki Microsoft 3D Nesneler’i sistemden kaldırıyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Özellikle birkaç yıl önce 3D konusu Windows 10 için bir mesele haline gelmişti. 3D’ye odak veren Microsoft, sisteme çeşitli 3D uygulamaları ve özellikleri eklemişti. Ancak bu durum o zamandan beridir tepki almaya devam ediyordu. Dolayısıyla da Microsoft bu özellikleri yavaş yavaş sisteminden kaldırmaya başlamıştı. 3D Nesneler hariç.

microsoft

Adventure İstanbul

3D Nesneler uygulaması ise bu süreç içerisinde Windows 10 üzerinde hala aktif olarak varlığını sürdürdü. Kullanışsız bir uygulama olmasının yanında sistem üzerinde görmezden gelinmesi de oldukça zor olan 3D Nesneler; Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu gibi alanlarda sıkça kullanıcıların önüne çıkıyordu. Bilgisayardan kolayca silinmeyen bu uygulama dolayısıyla fazlalık oluşturup sinir bozucu olabiliyordu.

Neyse ki sene sonuna doğru gelmesi beklenen 21H2 güncellemesiyle birlikte; 3D Nesneler dosyası artık gözükmeyecek. Ancak ilginç bir şekilde Microsoft dosyayı sistemden tamamen kaldırmıyor. Gizli kalacak olan 3D Nesneler dosyasına Kullanıcılar kısmından ulaşmak hala mümkün olacak.

Her ne kadar çok az da kullanılsa görünüşe göre Microsoft 3D Nesneler dosyasını tamamen kaldırmak istemiyor. Ama yine de boş bir dosya olup yer kaplamayacak olması ve gizli olmasıyla göz önünden uzak olacak olması iyi bir haber diyebiliriz.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler