Sosyal medya

Genel

Xiaomi, gerçekleştirilen toplantıda gizliliğin korunmasına dikkat çekti

Xiaomi

Xiaomi, Güvenlik ve Gizlilik Farkındalık Ayı ve gizlilikle ilgili iki yeni teknik dokümanı açıklayarak güvenlik ve gizlilik alanında sektör standartlarını benimsediğini gösterdi.


Bakmakta fayda var: Xiaomi 200MP kamera sensörü üzerinde çalışıyor olabilir!


Xiaomi, Xiaomi Bilim ve Teknoloji Parkı’nda çeşitli etkinlikler düzenlediği Güvenlik ve Gizlilik Farkındalık Ayı’nı başarıyla tamamladı. Xiaomi, düzenlediği etkinliklerle çalışanların, sektör yöneticilerinin, uzmanlar ve kamuoyunun dikkatini bilgi güvenliği ve gizliliğin korunmasına yönelik uygulamalara çekti. Marka güvenlik ve gizliliğe ilişkin çeşitli teknik dokümanların yanı sıra güvenliğe yönelik bir şeffaflık raporu yayınladı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Güvenlik ve Gizlilik Farkındalık Ayı’nın teması “Güvenlik ortak sorumluluğumuzdur. Harekete geçmeden önce her zaman düşünün” oldu. Xiaomi, etkinlikle güvenlik ve gizlilik alanında sektör standartlarını takip etme kararlılığını gösterirken şeffaflığa olan bağlılığını güçlendirdi.

Xiaomi Başkan Yardımcısı ve Xiaomi Güvenlik ve Gizlilik Komitesi Başkanı Cui Baoqiu, “Lider bir Android akıllı telefon üreticisi olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Tüketicilere kişisel bilgilerinin nasıl toplandığını, kullanıldığını ve korunduğunu bildirmeyi taahhüt ediyoruz. Xiaomi’nin güvenlik, gizlilik ve şeffaflık konusunda en iyi standartları desteklediğini söylemekten gurur duyuyoruz” dedi.

Xiaomi, bu doğrultuda 2014 yılında Güvenlik ve Gizlilik Komitesini hayata geçirdi. 2016 yılında TrustArc’tan sertifika alan ilk Çinli şirket oldu. 2018 yılında Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) kabul etti. 2019 yılında güvenlik ve gizlilik uygulamaları ile ilgili ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27018 sertifikalarını aldı. Ayrıca MIUI güvenlik ve gizlilik teknik dokümanının ilk sürümünü yayınladı.

Bu yıl düzenlenen etkinliklerde, bir ay boyunca çalışanlara ve ziyaretçilere güvenlik ve gizlilikle ilgili bilgiler verildi. Etkileşimli demolar aracılığıyla kişisel bilgilerin nasıl korunacağına yönelik bilgiler de yer aldı. Ayrıca çalışanlara Xiaomi Güvenlik Akademisi tarafından “Ürün Geliştirmede Gizlilik Korumasına Bağlı Kalma”, Genel Güvenlik Araştırma ve Geliştirme Süreçleri” ve “İşle İlgili Risklerin Kontrolü” gibi çeşitli eğitimler verildi. Xiaomi Cup CTF yarışmasıyla binlerce mühendise bir “siber korsan” gibi davranma ve gizlilikle ilgili sorunların çözülmesine yönelik bir kodlama yarışmasına katılma fırsatı sunuldu. Ayrıca, çalışanlara mesleki eğitim vermek üzere Uluslararası Gizlilik Uzmanları Birliği (IAPP) sertifikalı eğitmenler davet edildi.

Etkinlik kapsamında güvenlik ve gizlilik alanında uzman sektör paydaşlarıyla bir IoT Güvenlik Paneli ve Gizliliğin Korunması Paneli düzenlendi. Katılımcılar arasında IAPP Küresel Araştırma Yöneticisi Margaret Honda, BSI Küresel Dijital Ürün Sertifikasyonu Direktörü David Mudd, Google Android Güvenlik Güvencesi Direktörü Scott Roberts, EY APAC Siber Güvenlik Risk Yönetimi Lider Ortağı Richard Watson, TrustArc Küresel Politikalar ve AB Stratejileri Direktörü Paul Breitbarth yer aldı.

EY APAC Siber Güvenlik Risk Yönetimi Lider Ortağı Richard Watson, tüketici verilerinin güvenli bir şekilde toplanmasını ve saklanmasını beklediklerini belirtti. Kişisel verilerin bir kuruluşla paylaşılırken en önemli faktörler arasında güvenli veri toplama ve depolama süreçleri (yüzde 63), hangi verilerin paylaşıldığına dair denetim (yüzde 57) ve güven (yüzde 51) bulunduğuna dikkat çekildi. TrustArc Küresel Politikalar ve AB Stratejileri Direktörü Paul Breitbarth, kullanıcı verilerinin ülkeler arasında aktarımıyla ilgili tavsiyelerde bulundu. Veri ihracı yapanların uluslararası yasalara bağlı kalmaları ve diğer doğrulanabilir eylemlerde temel eş değer düzeyde bir veri koruması sağlamalarının önemini aktardı.

Xiaomi ayrıca bu ay MIUI Gizlilik ve Xiaomi IoT Gizlilik Teknik Dokümanı olmak üzere iki önemli belgeyi paylaştı. Xiaomi’nin MIUI ve IoT ürünlerindeki gizlilik politikaları ve uygulamalarını özetleyen belgelerde, ne tür kullanıcı verilerinin toplandığı ve bu verilerin nasıl kullanıldığı ve korunduğu açıklanıyor. Belgeler ayrıca, MIUI ve yaygın olarak kullanılan loT ürünleriyle birlikte gelen tüm uygulamaların gizlilik politikalarını da içeriyor. Belgelere Xiaomi’nin https://trust.mi.com/ adresinde bulunan güven merkezinden ulaşılabiliyor. Şirket, https://trust.mi.com/ adresinde yayınladığı 2020 Şeffaflık Raporu ile dünya genelinde hükümetlerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen veri talepleri ve bu taleplere nasıl yanıt verildiğini ayrıntılarıyla aktardı. 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Siz Sordunuz Yıldıray Cevapladı | Sorun Söyleyelim #21

Yazan:

Sorun Söyleyelim #21 bölüm ile karşınızdayız. Yeni konseptimizle beraber Dilşah, her hafta bir konuk alacak ve konuğa yönlendiren sorular cevaplanacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Mi 11 Lite 1 Ay Geçirmek | Dilşah’la 1 Ay


Sizlerde sorularınızın cevaplanmasını isterseniz hafta içinde sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız Sorun Söyleyelim gönderilerine sorularınızı iletebilirsiniz. Bu bölümde Yıldıray yönlendirdiğiniz soruları cevapladı. İyi Seyirler..

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Huawei P50 Pro’nun DXOMARK Puanı Açıklandı!

Yazan:

huawei

Kamera konusunda akıllı telefonlarda uzun zamandır iddiasını sürdüren Huawei, dün tanıtımı yapılan Huawei P50 serisiyle de bu iddiasını bir kez daha kanıtlamış oldu. Zirveyi bu sene içerisinde tanıtılan Xioami Mi 11 Ultra’ya kaptıran Huawei, birinciliğini geri aldı.


Bakmakta fayda var: Merakla beklenen Huawei P50 Serisi Tanıtıldı!


Huawei daha önceleriyle Leica ile iş birliği yaparak mobil kameralar konusunda kendisi çok geliştirmişti. Şimdi ise Leica lensler kullanarak bu başarısını devam ettiriyor. Her türlü kamerayı teste tabii tutan bir oluşum olan ve mobil dünyada kamera testleri konusunda söz sahibi olan DXOMARK Huawei P50 Pro’yu mercek altına aldı. Çıkan sonuçlara göre zirvenin yeni sahibi Huawei P50 Pro!

144 puanla birincilik Huawei P50 Pro’nun!

Şimdiye kadar test edilen ve en yüksek skoru almayı başaran Huawei P50 Pro, Xiaomi Mi 11 Ultra’nın sadece bir puan önünde kendine yer buldu. Detaylara baktığımız zaman ise fotoğraf kısmından 149 puan, zoom yeteneğinden 107 puan ve video çekimi kısmından da 116 puan almayı başarmış.

Kısaca Huawei P50 Pro’nun kamera özelliklerine değinecek olursak; 50MP çözünürlüğe sahip f/1.8 diyafram açıklığında OIS destekli bir ana kameraya sahip. İkinci kamerasında ise 40MP çözünürlüğünde f/1.6 diyafram açıklığına sahip siyah-beyaz çekim yapabilen bir kamera mevcut. Üçüncü kamerası ise1 3MP çözünürlük sunan bir ultra geniş açı kamerası. f/2.2 diyafram açıklığı olan bu kamera serbest biçimli lens olarak dikkat çekiyor. Huawei’nin telefonların en dikkat çekici noktalarından birisi olan zoom kamerası da 64 MP çözünürlük sunan bir telefoto kamera. Bu kamera f/3.5 diyafram açıklığına sahip olması, OIS bulunması ve otofokusu desteklemesi ile dikkat çekiyor. Ön tarafta ise ekranın ortasında delik ekran olarak yerleştirilen 13 MP çözünürlük sunan f/2.4 diyafram açıklığına sahip otofokus yapabilen bir ön kamera bulunuyor. Video konusunda da iddialı olan Huawei P50 Pro, [email protected]/60fps, [email protected]/60fps, [email protected] çekimler yapabiliyor. Ayrıca  [email protected] de ultra yavaş çekim videolarda yapabiliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının iyi olduğu noktalar

 • Birincil ve ultra geniş kameralar için her koşulda düşük gürültü seviyeleri ve geniş dinamik aralık sunuyor,
 • Doğru ve doğal beyaz dengesi sağlamayı başarıyor,
 • Orta ve uzun menzilli tele iç mekanlarda ve gün ışığında iyi detay veriyor,
 • Videolarda iyi pozlama ve geniş dinamik aralık,
 • Videolarda iyi beyaz dengesi geçişi ve kararlı otomatik odaklama,
 • İç mekan ve gün ışığı videolarında iyi detay vermesi,
 • Etkili video sabitleme olarak lanse ediliyor.

Dxomark tarafından açıklanan Huawei P50 Pro’nun kamerasının eksik olduğu noktalar

 • Sığ alan derinliği olması, çok düzlemli portrelerde bazı konuların odak dışında kalabiliyor,
 • Düşük ışıkta ara sıra otomatik odaklama hataları,
 • Fotoğraf çekilmeden önce ön izlemeden renk tonu farklılıklarının olması,
 • Düşük ışıklı videolarda dokularda gürültü ve kumlanma olması,
 • İç ve dış mekan videolarında ara sıra beyaz dengesinin değişmesi
 • Bazı videolarda hafif pozlama kararsızlıkları olarak belirtiliyor.

Huawei

Sonuç olarak eksileriyle ve artılarıyla Huawei P50 Pro testten geçmeyi ve birinciliği hak etmeyi başarıyor. İleriki dönemde güncellemelerle birlikte eksi görülen taraflarını da bir nebze düzelteceğini varsayarsak daha iyi hale gelecektir. Sizler Huawei P50 Pro’nun kamerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aldığı puanı hak ediyor mu?

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval