Sosyal medya

Oyun

Xbox Game Pass; xCloud, PC ve konsolda ne özellikler sunuyor?

Xbox Game Pass Microsoft xCloud

Xbox Game Pass, bünyesinde Microsoft xCloud servisi gibi birden fazla abonelik seçeneği ve hizmet barındırıyor. Biz de bu haberimizde Xbox Game Pass’in aboneliklerini derinlemesine karşılaştırıp, hangisini satın almanız gerektiğine dair sizleri bilgilendirmek istiyoruz.


İlginizi çekebilir: EA Origin yerini farklı bir platforma bırakacak

reklam
MSI reklamı

Dün Microsoft’un oyun akış hizmeti Project xCloud (diğer adıyla Xbox Cloud Gaming) Android için beta sürecinden çıkıp kullanıcıların hizmetine sunuldu. Microsoft xCloud’ın çalışma prensibinden daha önce de bahsetmiştik; normalde güçlü bir Xbox’a sahip olarak oynayabileceğiniz oyunları, sadece internet bağlantısıyla akıllı telefonunuzda oynayabilmenizi sağlayan muhteşem bir servis.

Xbox Game Pass: xCloud, PC ve konsol karşılaştırma

Xbox GamePass Ultimate Xbox GamePass (Konsol) Xbox GamePass (PC)
Platform PC / Xbox / Android Xbox PC
Oyun sayısı 250’den fazla oyun 250’den fazla oyun 200’den fazla oyun
Xbox Live Gold Evet Hayır Hayır
xCloud Evet Hayır Hayır
EA Play Evet Hayır Evet
Fiyat İlk ay 5.90; sonra 44.99 TL/ay 29.99 TL/ay İlk ay 5.90; sonra 14.99 TL/ay

Microsoft xCloud’un nimetlerinden faydalanabilmek için bir adet Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine sahip olmanız gerekiyor. Microsoft, bu noktada xCloud için ayrı bir abonelik gereksinimi ortaya koymayı tercih etti. Dolayısıyla yalın haliyle Xbox Game Pass aboneliği yetmiyor.

Xbox Game Pass Ultimate satın almak isterseniz ilk ay 5.90, sonraki aylar için 44.99 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Ayrıca Ultimate aboneliği normalde 29.99 TL/ay değerinde olan Xbox Live Gold hizmetini de bünyesinde barındırıyor. Ek olarak Ultimate,  EA Play’i de 2020 sonlarına doğru ücretsiz olarak içereceği için bu noktada hayli avantajlı oluyor.

Gelin ufak bir hesaplamayla buradaki ‘avantaj’ın tam olarak ne olduğunu daha iyi açıklayalım:

Xbox GamePass fiyatı: 29.99 TL/ay
Xbox Live Gold fiyatı: 29.99 TL/ay

Eğer yukarıdaki iki servisi ayrı ayrı satın almak isterseniz, toplam 59.98 TL/ay gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekecek; ama Xbox Game Pass Ultimate sayesinde sadece 44.99 TL/ay ödeyerek, 14.99 TL/ay kârda olacaksınız.

Xbox Game Pass PC Microsoft xCloud

Xbox Live Gold neler sunuyor?

Xbox Live Gold’un avantajı aslında, arkadaşlarınızla birlikte çevrim içi ortamda hep beraber oyunlar oynayabilmenizi sağlamak. Bunun yanı sıra her ay 2 -4 adet ücretsiz oyun ve zaman zaman yapılan oyun ve eklentilerde %50′ye varan indirimler de yine Live Gold’un birer parçası olarak sunuluyor.

Eğer Live Gold’a da ihtiyacı olan bir oyuncuysanız, Xbox Game Pass Ultimate aboneliğini tercih edebilirsiniz. Nitekim Live Gold’a ihtiyacınız olmayıp sadece Android’de Microsoft xCloud deneyimini yaşamak istiyorsanız, yine de Ultimate abonesi olmanız gerekiyor.

Ama bu kadar alengirli şeylerle uğraşmak istemeyip, sadece konsol veya PC’de oyun oynamak istiyorsanız, Xbox GamePass veya PC için GamePass aboneliklerinden birisi size fazlasıyla yetecektir.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Xbox Game Pass EA Play desteğine 10 Kasım’da kavuşuyor!

Yazan:

Microsoft, Xbox Game Pass için verdiği EA Play sözünü nihayet tutuyor. Şirket, yeni oyun konsollarıyla birlikte eş zamanlı olarak EA Play’i Game Pass Ultimate abonelerine sunmaya başlayacak.


İlginizi çekebilir: EA Play, yakın zamanda Xbox Game Pass’e dahil edilecek

reklam
MSI reklamı

EA Play, Xbox Game Pass Ultimate’e geliyor!

Hatırlayacak olursanız Microsoft, bu yıl bitmeden EA Play desteğini Xbox Game Pass için sunacağını müjdelemişti. Bu sayede hem EA oyunları hem de bulut tabanlı Xbox oyunları artık tek bir yerden oynanabilecek. Microsoft, kullanıcılara verdiği sözü nihayet tutmaya başlıyor. Bu bağlamda şirketin Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarını piyasaya süreceği 10 Kasım 2020 tarihinden itibaren Xbox Game Pass’e EA Play desteği resmi olarak entegre edilecek.

Microsoft’un yalnızca Xbox GamePass Ultimate aboneleri için sunacağı EA Play desteği, beraberinde The Sims, FIFA, Mass Effect gibi altmıştan fazla EA oyununu kullanıcılarla buluşturuyor. Böylelikle, normalde sadece EA’nın oyunlarına özel olan EA Play’i ayrıca satın almadan, sadece Xbox Game Pass Ultimate aboneliğiyle erişebileceksiniz.

Xbox Game Pass PC

Ek olarak Microsoft, Bethesda oyunlarını da yakında konsol ve PC için Xbox Game Pass’e ekleyecek. Geçtiğimiz günlerde yazılım devi, Bethesda Softworks’ü bünyesinde bulunduran ZeniMax şirketini 7.5 milyar dolara satın almıştı. İşte bu eklemeler de söz konusu satın almanın bir meyvesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hatta Microsoft, ilk olarak Doom Eternal oyununu 1 Ekim’de Game Pass’e ekleyecek. Sonrasında ise daha fazla oyunla birlikte Xbox Game Pass dopdolu bir oyun platformu olarak hayatına devam edecek. Yalnız Game Pass’te yayınlanacak olan Bethesda oyunlarının tam listesi belirsizliğini koruyor.

EA Play abonelikleri, Game Pass’e dönüşecek

Bu arada şu an halihazırda hem EA Play hem de Xbox Game Pass aboneliğiniz varsa, bu durumda ne olacağı da Microsoft resmi sayfasında belirtildi. Açıklamaya göre EA Play abonelikleri, süresinin dolacağı zamana göre yuvarlak hesapla Xbox GamePass Ultimate aboneliğine dönüştürülecek.

Kalan EA Play aboneliği Kaç günlük Ultimate aboneliği verilecek?
1 ay 10 gün
2 ay 21 günler
3 ay 1 ay
4 ay 1 ay 14 gün
5 ay 1 ay 21 gün
6 ay 2 ay
7 ay 2 ay 14 gün
8 ay 2 ay 21 gün
9 ay 3 ay
10 ay 3 ay 14 gün
11 ay 3 ay 21 gün
12 ay 4 ay

Örneğin hesabınızda 3 aylık bir EA Play aboneliği varsa, 1 ay; 4 – 6 aylık EA Play aboneliği varsa da 2 aylık Game Pass Ultimate aboneliğine sahip olacaksınız. Yukarıda yer alan tabloda tam detayları görebilirsiniz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İnternet

FarmVille, 31 Aralık’ta veda ediyor!

Arkadaşlarınızın komşu olarak birlikte çalışmasına ve bununla ilgili her şeyi Facebook zaman çizelgelerinde yayınlamasına izin veren bir çiftçilik simülatörü oyunu olan FarmVille, 11 yılın ardından kapılarını tamamen kapatılıyor. Oyun geliştirici şirket Zynga, oyunun 31 Aralık’ta kapatılacağını duyurdu. Günümüzde çoğu insan muhtemelen FarmVille’i artık çok sık oynamasa da, 11 yıllık serüveni boyunca oyun milyonlarca kullanıcıyı çekti, bu nedenle bu değişiklik yine de birçok insan açısından üzücü olabilir.

İlginizi çekebilir: Zynga, Peak Games’i satın alıyor.

reklam
MSI reklamı

Oyun neden kapatılıyor?

Eurogamer’ın da belirttiği gibi FarmVille, Facebook’ta yıllardır en çok oynanan oyundu. FarmVille geliştiricileri oyunu sonlandırmaya kararının Microsoft’un Flash desteğini bitirmesi sebebiyle olduğu söylense de daha sonra, Adobe’un, web tarayıcıları için Flash Player‘ı dağıtmayı ve güncellemeyi durdurmayı planladığından kaynaklandığı belirlendi. Zynga, veda hakkında”Birçoğunuzun en başından beri bizimle birlikte olduğunuzun ve yıllar boyunca bu oyundan bizim kadar zevk alan inanılmaz bir küresel oyuncu topluluğu oluşturmaya yardımcı olduğunuzun farkındayız. Bunun için teşekkür ederiz diyoruz.” dedi.

Uygulama içi satın alımlar, oyunun ödeme sisteminin kapatılacağı 17 Kasım’a kadar mevcut olacak. 31 Aralık’a kadar oynamaya devam edebileceksiniz ve kalan krediler o zamana kadar kullanılabilecek.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

Resident Evil: Infinite Darkness animasyonu Netflix’e geliyor!

Yazan:

Resident Evil: Infinite Darkness

Resident Evil: Infinite Darkness animasyon dizisi Netflix‘e geliyor. Sevilen korku oyununun, yeni uyarlamasından bir adet de fragman yayınlandı.


İlginizi çekebilir; Fabrika çıkışı overclocklu bazı RTX 3080’lerdeki donmaların nedeni kapasitör kaynaklı!

reklam
MSI reklamı

Resident Evil yine film oluyor, ama bu sefer farklı!

Son dönemlerde sayıları artan oyun uyarlamalarına yeni bir üye daha katılıyor. Capcom yapımı Resident Evil serisi, Netflix‘e animasyon dizisi olarak geliyor. The Witcher dizisinin ardından yine bir oyun uyarlaması ile kullanıcılarını karşılayacak Netflix ise, animasyona ait bir adet fragman yayınladı. Daha önceden Milla Johovic‘in başrolünde yer aldığı seri ile beyaz perdeye taşınan sevilen oyun, bu sefer de animasyon filmi ile hayranlarının beğenisine sunulacak. Resident Evil: Infinite Darkness ismiyle birlikte ekranlara gelecek yapımda hayranların sevdiği karakterlerin yer alacağı öğrenildi.

Claire Redfield ve Leon S. Kennedy karakterlerini gördüğümüz fragmana göre Resident Evil: Infinite Darkness, 2021 yılı içerisinde bizlerle birlikte olacak. Son dönemlerde hareketli günlerin yaşandığı Capcom ise, hayranlarına bolca Resident Evil sunmayı amaçlıyor gibi gözüküyor. Resident Evil 2 ve 3‘ü baştan yapan firma, yeni nesil oyun konsolları ile birlikte Resident Evil: Village‘ı geliştiriyor. Öte yandan Netflix‘in elindeki ikinci Resident Evil uyarlaması olacak olan yapım, “canlı aksiyon” uyarlamasından da oldukça farklı olacak. İlerleyen günlerde yeni detayların karşımıza çıkmasını beklediğimiz yapım bakalım beklentileri karşılayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu