Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Windows 10 sisteminin yeni görünüşünden ekran görüntüleri geldi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Windows 10 işletim sisteminin bu yılın sonlarına doğru bir ara yüz yenilemesi alması muhtemel. Bizi bekleyen şeylerle ilgili de yeni ipuçları gelmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de yuvarlak kenarlar.


İlginizi çekebilir: Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

reklam
Aorus reklamı

Hatırlanacağı üzere daha önceden de Microsoft firmasının keskin kenarları, pencere veya diğer ara yüz araçlarından çıkarabileceği; onun yerine ise eskisi gibi yuvarlak kenarlara geçiş yapabileceği duyulmuştu. Yakın zamanda ise Ayarlar panelinin görüntüsünde yuvarlak bir kenar modeli sızdırılmıştı. Bu tip bir yeni görünüşün de Sun Valley ismiyle bilinen bu büyük ara yüz yenilemesi projesinde başrol oynayacağı düşünülüyordu.

windows 10

Adventure İstanbul

Windows Latest tarafından gelen bilgiler de Windows 10 sisteminin güncel ön izleme versiyonlarında Microsoft firmasının; Başlat menüsü, Eylem merkezi ve Ayarlar gibi masaüstü ara yüzü ana elementlerinin kenarlarına hafif yuvarlak görüntüsü veren yeni bir prototip denemesi yaptığını bizlere söylüyor.

Microsoft’un amacının bu olduğu görülebiliyor ancak 2021 yılının ikinci güncellemesinde gelecek olan Sun Valley ile beraber yuvarlak kenarlar hayata geçer mi bekleyip görmek gerekecek. Her ne kadar Microsoft bu süreçte fikrini değiştirebilecek olsa da; güncellemeyle amaçlanan daha yeni bir görüntü için bu fikrin uygun gözüktüğünü söyleyebiliriz.

Windows 10 21H2 güncellemesinin ise Haziran gibi RTM versiyonuyla bitebileceği duyulanlar arasında. Ancak yeniliklerin büyüklüğü düşünüldüğünde Microsoft’un test için biraz daha zaman kullanması beklenebilir. Normal şartlarda ise sistemin ikinci yıllık güncellemesi Ekim-Kasım gibi kullanıcıya ulaşıyor ancak bundan daha erken gelmesi de olasılık dahilinde.

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

EMUI 11 kullanıcıları, 100 milyonu aştı!

EMUI 11

Bugün Huawei, Weibo üzerinden paylaştığı bir duyuruda EMUI 11 kullanıcılarının 100 milyonu aştığını resmi olarak duyurdu. Şirket, duyurudaBir sonraki durak HarmonyOS” cümlesine vurgu yaptı. Bu, şirketin artık HarmonyOS için daha fazla çaba göstereceği anlamına geliyor. Huawei‘nin işletim sistemi tarafındaki adımları, rekabeti arttıracağı için kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme. Ayrıca akıllı telefonlar için iOS veya Android ikilisi haricinde yeni bir seçeneğin ortaya çıkması çeşitlilik açısından da önemli bir adım olacak.


İlginizi çekebilir: Apple M1 MacBook Air, kripto para madenciliği yapabilecek!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, EMUI 11 ile hangi yenilikleri getiriyor?

EMUI 11, 10 Eylül 2020‘de gerçekleşen Huawei Geliştirici Konferansı‘nda resmi olarak piyasaya çıktı. Sistem akıcılığındaki artışın yanı sıra EMUI 11’de akıllı çoklu pencere gibi önemli özellikler mevcut. Bunlara ek olarak, büyük dosyaların sorunsuz aktarımı, çoklu ekran iş birliği ve kesintisiz alarm takibi gibi yenilikler de yeni arayüzde bulunmakta. EMUI 11‘e sahip olan kullanıcılar, HarmonyOS 2.0’a daha önce geçiş yapacak. Son üç yılda şirketin piyasaya sürdüğü neredeyse her cihaza EMUI 11 güncellemesi gelecek. Bununla birlikte bu cihazların HarmonyOS işletim sistemine daha önce geçiş yapması mümkün olacak.

EMUI 11

Adventure İstanbul

Huawei Mate 40 serisi, geçtiğimiz günlerde EMUI 11’e yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile sistem kararlılığı optimize hale geldi. Ayrıca güncelleme, arayüzdeki bazı efekleri de iyileştirdi. Şirketin geçtiğimiz hafta piyasaya sürdüğü Mate X2 ise ilk güncellemesini aldı. Huawei‘nin yeni arayüz ve HarmonyOS için cihazlara sık güncelleme getirmesi oldukça önemli bir adım. Bununla birlikte, HarmonyOS‘un nisan ayında resmi çıkışını yapmasının ardından yeni gelişmeler görebiliriz.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Microsoft Windows 10 sistemindeki bu hard disk hatasını çözüyor

microsoft windows 10

Yakın zamanda Windows 10 üzerinde keşfedilen bir hatayı Microsoft çözüme kavuşturdu. Ancak çözüm şu anda sadece Windows Insiders kullanıcıları için geçerli.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Sorunla alakalı Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 üzerinde belli bir dosyaya (C:\$i30:$bitmap, ancak açmaya çalışmayın) ulaşmaya çalışan kullanıcılar; “dosya dizini bozuk ve okunamaz halde” hatası alıyorlardı. Ancak diskte bir sorun olmadığı ve chkdsk çalıştırılarak sorunun çözüleceği söyleniyordu. Ama BleepingComputer’ın disklerde yaptığı testlere göre diskler gerçekten de sorun yaşıyor. Bu nedenle de Windows 10 sistemi dosyayı açamıyor.

Dolayısıyla Firefox gibi bazı firmalar kendi çözümlerini getirirken; genelde sorun, birçok kişiyi Microsoft’un çözüm getirmesi için bekletecek kadar ciddi durumda idi.

Adventure İstanbul

microsoft windows 10

Şimdi ise Microsoft bu sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Windows Insider 21322 versiyonunda yapılan denemelere göre Windows 10 artık dosyanın bozuk olduğunu söylemiyor. Onun yerine dizin isminin yanlış olduğunu ibaresi çıkıyor.

Bahsi geçen dosyanın bulunma zorluğu nedeniyle genel anlamda bu hatanın belirmesi düşük ihtimal. Ancak olması durumunda ciddi sorunlara yol açabiliyor ve sistemde açık oluşturabiliyor. Dolayısıyla firmanın sorunu kısa sürede çözmüş olması önemli.

Ancak şimdilik Windows Insider programının bir parçası değilseniz bu çözümün gelmesi biraz daha zaman alabilir. Öyle ki görünüşe göre Windows 21H1 güncellemesi bu çözümü içermeyecek. Ama firmanın yakın zamanda bununla alakalı bir yama getirmesi olası. O zamana kadar ise dosyaya girmemek en iyisi gibi duruyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10 bazı oyunlardaki takılmalar için güncelleme alıyor

Windows 10

Windows 10 işletim sistemi, bir toplu güncellemenin ön izleme versiyonunu aldı. Güncelleme bazı oyunlardaki takılma ve titreme sorunlarına da çözüm getiriyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 823-4.155TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine göz atabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Microsoft firmasının belirttiğine göre Windows 10 2020 Mayıs ve Ekim güncellemesine gelen KB4601382 yaması; bazı donanımlarda görülen oyun açarken oluşan görüntü sorunlarına güncelleme getiriyor.

Ön izlemede olduğu için bu çözümler serisini içeren güncellemeyi Windows Update üzerinden bulmanız gerekecek. Normal şartlarda ise zaten gelecek ayın toplu güncellemesine bu yama da dahil olacak. Ancak bu tip sorunlar yaşayan kişiler güncellemeyi önden yapmak isteyebilirler.

Adventure İstanbul

Windows 10

Bununla beraber güncelleme başka sorunlara da çözümler getiriyor. Bunların arasında ise görüntü ile alakalı “bazı monitörlerde videonun titremesine neden olan sorun” bahsi geçiyor. Ayrıca HDR kalitesine sahip monitörlerde görülebilen yanlış yenileme hızlarının gösterilmesinin de çözüldüğü bahsedilenler arasında. KB4601382 güncellemesi aynı zamanda Windows 10 kurulum ekranında beklenmedik başka ekranların belirmesine de çözüm getiriyor.

Ama eğer bu sorunları siz yaşamıyorsanız veya sizin için çok da rahatsız edici seviyede değillerse; şimdilik bu ön izleme güncellemesinden uzak durmanızın daha iyi olması muhtemel. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere hala test aşamasında olan güncelleme bazı beklenmedik sorunlara da yol açabilir. Hatta son haldeki güncellemeler bile bazen yeni sorunlar getirebiliyorlar. Dolayısıyla genel olarak konuşursak ön izleme güncellemesinin bitmiş halini beklemekte yarar var.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler