Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Nasıl Yapılır

Windows 10 depolama alanında nasıl yer açılır?

Windows 10 depolama alanında nasıl yer açılır?

SSD depolama çözümlerine sahip sistemlerin arttığı şu günlerde özellikle ülkemiz için bu teknolojinin hala ulaşılabilir fiyat seviyelerinde olduğunu söylemek mümkün değil. Bu yazımızda sınırlı depolama kapasitesine sahip sistemler için Windows 10 depolama alanında nasıl yer açılır? sorusunun cevabını veriyoruz.

Çoğumuzun sınırlı depolama kapasitesine sahip olan sistemlerinde Windows 10 oldukça fazla yer kaplıyor. Tüm özelliklerin sağlıklı çalışması için gereken alan dışında oldukça fazla gereksiz dosya ve güncelleme artığı barındırılıyor. Windows 10 depolama alanında yer açmak için aşağıda bulunan adımları takip edebilirsiniz.

1. İlk olarak sistemimizde Başlat – Ayarlar – Sistem – Depolama yolunu izlememiz gerekiyor.

2. Burada “Geçici dosyalar” sekmesine tıklayın (4).

Windows 10, depolama alanında nasıl yer açılır?

3. Açılan pencerede sisteminizde bulunan dosya kategorilerini ve ne kadar alan harcadıklarını göreceksiniz. Her kullanıcı için farklı olsa da genellikle en çok depolama alanını Windows Update dosyaları kaplıyor olacaktır.

4. Temizlemek istediğiniz dosyaların solunda bulunan kutucuklara tıklayın ve kategorilerin üstündeki “Dosyaları kaldırın” butonuna tıklayın. Bu işlem depolama biriminizin hızına göre bir kaç dakika sürebilir.

Depolama alanında nasıl yer açılır?


İlginizi çekebilir: Windows 10 KB4532693 ile silinen dosyalar nasıl kurtarılır?


5. İşlem sırasında bilgisayarınızı kullanmanızda bir sakınca bulunmuyor. İşlemin tamamlanmasının ardından pencereyi kapatabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Başlat – Ayarlar – Sistem – Depolama yolunda pencerenin üst kısmında bulunan Akıllı depolama özelliğini aktifleştirerek sistemin depolamada otomatik olarak yer açmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi aktifleştirmeden önce veri kaybını önlemek amacıyla silinmesini istediğiniz veriler konusunda ki ayarları dikkatle yapmanızı öneririz.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İpuçları

Eski telefondan Oppo telefona nasıl geçilir? (Oppo Find X2)

Eski telefondan Oppo telefona nasıl geçilir? (Oppo Find X2)

“Nasıl Yapılır?” serimizde Oppo Find X2’yi ve dolayısıyla da Oppo ve Realme telefonlara geçiş sağlayan OPPO Clone Phone uygulamasına göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; OPPO Find X2 derinlemesine inceleme | Türkiye’ye gelen en iyi telefon mu?


Söz konusu OPPO Clone Phone yöntemi ile Android ve iOS cihazlardan kolayca tüm verilerinizi kolayca yeni Oppo ve Realme telefonunuza taşıyabilirsiniz.

*OPPO Clone Phone İndir: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coloros.backuprestore&hl=tr İyi seyirler..

Devamını oku

Google

Google Play Store abonelik iptali nasıl yapılır?

Google Play Store üzerinden gerçekleştirdiğimiz uygulama aboneliklerinin nasıl duraklatılacağını ve iptal edileceğini haberimizde sizler için anlattık.

Google Play Store abonelik duraklatma nasıl yapılır?

Play Store üzerinde bulunan uygulama aboneliklerini iptal etmenin yanında bir süreliğine duraklatma seçeneği de bulunuyor. Bu seçenek her uygulamada sunulmuyor olsa da bakmanızda fayda var.

 • Android işletim sistemli cihazınızda Google Play Store’u açın.
 • Aboneliğe sahip olduğunuz Google hesabının seçili olduğundan emin olun.
 • Ekranın sol üst kısmında bulunan menü tuşuna ve ardından “Abonelikler” seçeneğine dokunun.
 • Duraklatmak istediğiniz aboneliği seçin.
 • Yönet butonuna tıklayın. Eğer söz konusu uygulama duraklatma seçeneği sunuyor ise “Aboneliği durdur” butonuna tıklayın.

Bu seçenek ile bir sonraki ödeme dönemine kadar aboneliğinizi durdurabilirsiniz.

Google Play Store abonelik iptali nasıl yapılır?

Eğer abonelikten ayrılmaya kararlıysanız ve bu kısa süreli bir iptal değilse abonelik iptalini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 • Android işletim sistemli cihazınızda Google Play Store’u açın.
 • Aboneliğe sahip olduğunuz Google hesabının seçili olduğundan emin olun.
 • Ekranın sol üst kısmında bulunan menü tuşuna ve ardından “Abonelikler” seçeneğine dokunun.
 • İptal etmek istediğiniz aboneliği seçin.
 • “Aboneliği iptal et” butonuna tıklayın.
 • İptal nedeninizi seçin ve tekrar “Aboneliği iptal et” butonuna tıklayın.

Ödemesini yaptığınız bir aboneliğin kullanım süresi bulunuyorsa bir sonraki ödeme tarihine kadar aboneliğinizin devam edeceğini ve tüm avantajlarından yararlanabileceğinizi belirtelim.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

Nasıl Yapılır

MacOS’a yazı fontu nasıl yüklenir?

MacOS'a yazı fontu nasıl yüklenir?

Windows işletim sisteminden kullanmaya alışık olduğumuz bazı yazı fontları macOS işletim sistemi içinde ön yüklü gelmiyor. İstediğiniz yazı fontunu macOS işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarınıza yüklemenin oldukça kolay bir yolu var. Bu yazımızda macOS’a yazı fontu nasıl yüklenir? sorusuna cevap veriyoruz.

Windows içinde ön yüklü olup da macOS içinde bulunmayan yazı tiplerine Calibri yazı fontunu örnek verebiliriz. Bu fontu veya ihtiyacınız olan herhangi bir fontu macOS işletim sistemine sahip bilgisayarlar üzerine yüklemek için öncelikle font dosyalarını edinmeniz gerekiyor. Link içinde sunduğumuz siteden veya Google üzerinde yapacağınız kolay bir arama ile bu dosyalara ulaşabilirsiniz. Font dosyası formatlarının Windows ve macOS işletim sistemleri için aynı olduğunu belirtelim. İstediğiniz yazı fontu dosyasını bilgisayarınıza indirin ve sonrasında mac içinde Font İzlencesi’ni açın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğimiz + butonuna tıklayın. MacOS'a yazı fontu nasıl yüklenir?

Ardından ttf. uzantılı font dosyasını seçin ve “Aç” butonuna tıklayın. Çok kısa bir yükleme ekranından sonra yazı fontunuz kullanılmaya hazır durumda olacak.

MacOS'a yazı fontu nasıl yüklenir?

macOS’a yazı fontu nasıl yüklenir? sorusunun iki cevabı bulunuyor.Bunlardan ilki yukarıda anlattığımız gibiydi. Bir diğer cevap ise şöyle; Çin alfabesi için kullanılan bazı yazı fontları Font İzlencesi içinde bulunuyor fakat deaktif şekilde görünüyor. Bu yazı fontlarını indirmek isterseniz, aşağıda bulunan görselde olduğu gibi fontun üzerine tıklayıp “İndir” butonuna tıklayarak font dosyasını aramanıza gerek olmadan Font İzlencesi üzerinden indirebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: MacOS ile mutlaka kullanmanız gereken 5 uygulama!


MacOS'a yazı fontu nasıl yüklenir?

Devamını oku