Sosyal medya

Haber

Imgur’a artık Türkiye’den erişilebiliyor!

2015 yılından bu yana ülkemizde erişimi engellenen imgur.com, bugün itibariyle ulaşılabilir durumda. Çevrim içi görsel paylaşım platformu, ilk olarak 2015 yılında erişim engeliyle karşılaşmıştı, akabinde 2017 yılında Sağlık Bakanlığı ve Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin aldığı kararla günümüze kadar erişim engeli devam etmekteydi.


İlginizi çekebilir: Netflix, Türkiye için ücretsiz deneme sürümünü kaldırdı!


Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak tarafından erişim engelinin kaldırılmasıyla ilgili bir itiraz davası açılmıştı ve dava halen sürmekte, bugün itibariyle erişebildiğimiz imgur.com’un, erişim kısıtlamasının kalkmasında bu davanın etkili olduğu söylenmekte.

Davanın avukatı, Sn. Güray Balıktay’ın mail yoluyla bize durumla ilgili bilgiler verdi. Imgur’un Türkiye kanadıyla ilgili resmi açıklama şu şekilde:

Imgur’un erişime açılması, mevcut erişim engeli yasağının kaldırılmasına ilişkin olarak açtığımız davada alınan yürütmeyi durdurma kararı sonucunda gerçekleşmiştir. Bahse konu dava, erişim engeli kararını alan devlet kurumları ile yaptığımız görüşmelerden ilk etapta sonuç alamamamız üzerine Ekim 2019 sonuna doğru açılmıştır. Davada ilgili kurumun erişim engelinin devamına yönelik kararının kaldırılması talep edilmiştir.
Henüz yargı aşaması devam etmekle birlikte, Sayın Mahkeme 22.01.2020 tarihinde, davalı kurum kararının yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. İlgili yürütmeyi durdurma kararı, davalı kurum tarafından Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletilmiş ve www.imgur.com alan adı üzerindeki erişim engelinin, dava sonuçlanana kadar kaldırılması mümkün olmuştur.
Sosyal medyada bazı kullanıcıların Imgur’un alt domain adresi olan i.imgur.com’a erişim engeli devam ettiği için siteyi görüntülemekte sıkıntı çektiğini gözlemlemekteyim. Bu konuyla ilgili olarak da Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gerekli başvurular bugün itibarıyla yapılmıştır. Sizlere bu e-postayı gönderdiğim saat olan 14:53 itibariyle de “i.imgur.com” üzerindeki engelin de kalkmış olduğunu görmekteyim. Bu durum, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin e-Devlet üzerindeki “Web Sitesi Erişim Engeli Sorgulama” arayüzünden de teyit edilebilir.

 

Kullanıcılar kısıtlama esnasında çeşitli DNS adresleri ve imgur’un kendi bünyesinde barındırdığı 0imgur.com uzantısı ile platforma giriş sağlayabiliyordu. Bugünden itibaren bu tarz yöntemlere gerek kalmadan platform tamamen erişilebilir durumda.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Furkan Can

Oyun ve teknoloji tutkunu, sıkı bir stream sever

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval