Sosyal medya

Güncelleme

WhatsApp beta sürümü yenilendi: ‘Sürekli sessize alma’ ve dahası

whatsapp beta

WhatsApp beta sürümünü güncelledi. Güncellenen uygulama, beraberinde her zaman sessize alma, yeni depolama yönetimi arayüzü ve doğrulanmış işletme hesaplarında arama butonunun gizlenmesi gibi birçok yenilik getiriyor.


İlginizi çekebilir: WhatsApp, çoklu cihaz desteğini yakında kullanıma sunacak!

reklam
Aorus reklamı

WhatsApp, yayınlamayı planladığı yeni özellikleri beta olarak sınırlı sayıda kullanıcı kitlesi üzerinde test ediyor. Şirketin son yayınladığı 2.20.201.10 sürümü, bugüne kadar pek alışık olmadığımız şekilde bir sürü önemli yeniliği kullanıcıların hizmetine sundu. Yeni özelliklerin betadan çıkıp tam sürümüne ekleneceği zaman ise bilinmiyor.

WhatsApp beta güncellemesiyle gelen yenilikler

WhatsApp

Adventure İstanbul

WhatsApp görüşmelerini her zaman sessize alma

WhatsApp, bu beta sürümünde sessize alma özelliği için küçük ama çok önemli bir yenilik getirdi. Sessize alma seçenekleri arasında bulunan “1 sene”nin yerine gelen “Her zaman” seçeneği sayesinde, istediğiniz sohbeti süre sınırlaması olmaksızın sessize alabileceksiniz.

WhatsApp sessize alma

Özellikle çıkmak istemediğiniz ama kalmak da istemediğiniz gruplar için her zaman sessize alma imkanı büyük kolaylık sağlayacak. Aslında 1 sene seçeneği de gayet yeterliydi, ancak WhatsApp anlaşılan geri bildirimler doğrultusunda böyle bir yenilik yapmaya ihtiyaç duymuş.

Yeni depolama yönetim paneli

WhatsApp, yeni beta sürümünde depolama kullanımı bölümünü de tasarımsal olarak tepeden tırnağa revize ediyor. ‘Depolama alanını yönet’ olarak adlandırılan bu bölüme, ayrıca insanların WhatsApp tarafından kullanılan depolama alanları üzerinde yoğun kontrole sahip olmalarını sağlamak için de daha sadece bir biçimde yeni ayrıntılar eklendi.

WhatsApp beta

Örneğin iletilmiş mesajların ve diğer türdeki mesajların ne kadar alan kapladığını görebilir, ek olarak hangi sohbetin ne kadar depolama kullandığını ayrı ayrı inceleyebilirsiniz. Görebilmenin yanı sıra isterseniz sohbetleri ve medyaları çok kolay bir şekilde silebilirsiniz.

Medyaları hizalamak için kılavuz desteği

WhatsApp’ın sunduğu bir diğer yenilik de görüntüleri, videoları ve GIF’leri düzenlerken veya bir yerde paylaşırken kolayca hizalamanıza izin vermesi oldu. Örneğin durum bölümünde paylaşacağınız bir fotoğrafın üzerine GIF eklemek istediğinizde parmağınızla sağa sola doğru kaydırırken çıkan kılavuz sayesinde görüntüyü rahatça ortalayabilirsiniz.

Medya kılavuzları

İşletme hesaplarındaki arama butonu gizlendi

Bu beta sürümüyle birlikte WhatsApp, doğrulanmış işletme hesaplarındaki sesli ve görüntülü arama düğmelerini gizledi. Hatta işletme hesabının iletişim bilgilerinde bile görünmüyor. Arama düğmeleri, ancak hesabın profil simgesine dokunulduğunda karşımıza çıkıyor.

WhatsApp’ın bunu bilerek yapıp yapmadığı belli değil. Ama her halükarda yeni bir değişiklik olmadığı sürece işletme hesapları için arama düğmeleri sohbet kısmında görünmeyecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 20 serisi artık güvenlik güncellemesi almayacak!

Huawei’nin dünya çapındaki ününün artmasında bir hayli katkısı bulunan Huawei Mate 20 serisi, bugünden itibaren artık güvenlik güncellemesi almayacak. Huawei’nin 2018 yılında tüketicilerin karşısına çıkardığı Mate 20 serisi EMUI 11 sürümüne yükseldikten sonra da güncelleme serüvenini tamamlamış olacak.


İlginizi çekebilir: Honor cihazları Huawei internet mağazasından çıkartıldı

reklam
Aorus reklamı

Huawei Mate 20 serisi için yolun sonu göründü

Huawei’nin 2018 yılında piyasaya sürdüğü Mate 20 serisi, o dönemin şartlarını düşündüğümüzde rakiplerine göre oldukça dişliydi. Kirin 970 işlemcinin halefi olan Kirin 980 yonga setinden güç alan Mate 20 serisi artık güvenlik güncellemelerinden mahrum kalacak. Huawei tarafından alınan bu karar, telefonlarda ileride meydana gelebilecek herhangi bir güvenlik zaafiyetinin giderilmeyeceği anlamına geliyor.

Huawei Mate 20 serisi

Adventure İstanbul

Huawei, geçtiğimiz aylarda yaptığı duyuruda Mate 20 serisine (Lite hariç) EMUI 11 güncellemesini vereceğini açıklamıştı. Nitekim açıklamasından sonra, bu ayın başlarından itibaren belirli bölgelerde Mate 20 kullanıcılarına EMUI 11’i dağıtmaya başlayan şirket, global pazara da 2021’in birinci çeyreği bitmeden güncellemeyi tamamen ulaştırmayı planlıyor. Fakat EMUI 11 güncellemesi görünüşe bakılırsa Mate 20 serisinin alacağı son güncelleme olacak. Bundan sonra ne güvenlik güncellemesi ne de kullanıcı arayüzü güncellemesi serinin üyelerine gelmeyecek.

Bu arada Huawei’nin aldığı bu karardan yalnızca Mate 20, Mate 20 Pro ve Mate 20 X etkileniyor; Mate 20 X’in 5G versiyonu ise, kardeşlerinden daha sonra duyurulduğu için bir süre daha güncelleme desteğini almaya devam edecek. Yani eğer Huawei Mate 20 X’in 5G’li varyantını kullananlardansanız, bir süre daha güvenlik güncellemesi alacağınızı söyleyebiliriz.

Mate 20 Pro inceleme

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Fold, Android 11 güncellemesini almaya başladı

Galaxy S10

Samsung’un ilk katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Fold için Android 11 tabanlı One UI 3.0 güncellemesi bugün itibarıyla dağıtılmaya başlandı. Telefonun hem LTE hem de 5G’li versiyonu için aynı anda yayınlanan güncelleme, iki farklı ürün yazılımı sürümüne sahip. Android 11’in Ocak 2021’de çıkan güvenlik yamalarını da telefona nakşettiren güncelleme, One UI 3.0’daki arayüz değişikliklerini de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S20 FE için One UI 3.0 yayınlandı

reklam
Aorus reklamı

Hepimizin malumu olduğu üzere Samsung’un, akıllı telefonlarına yönelik uyguladığı güncelleme çalışmalarındaki geçmişi pek parlak değil. Ancak 2020’den beri şirket bu kara geçmişinin izlerini silmek adına yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu kapsamda Galaxy S10 Lite gibi giriş seviyesi akıllı telefonlarına bile Android 11 tabanlı One UI 3.0 kullanıcı arayüzünü OTA yoluyla veren Samsung, katlanabilir telefonlarını da Android 11’den mahrum bırakmıyor.

Bugün itibarıyla Samsung, Galaxy Fold adlı katlanabilir telefonu için Android 11 tabanlı One UI 3.0 güncellemesini yayınladı. Galaxy Fold’un LTE ve 5G’li varyantlarının ikisine birden dağıtılan güncelleme evvela Fransa, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kullanıcılar tarafından indirilebilecek. Sonrasında dünya çapındaki diğer Samsung Galaxy Fold kullanıcılarına da erişime açılacak olan Android 11 güncellemesi, One UI 3.0 arayüzüyle beraber telefona bambaşka bir hava katacak.

Adventure İstanbul

Bu arada güncelleme iki farklı ürün yazılımı sürümüyle birlikte kullanıcılara sunuluyor. Eğer 4G destekli bir Galaxy Fold kullanıyorsanız F900FXXU4DUA1; 5G destekli bir Galaxy Fold kullanıyorsanız da F907BXXU4DUA1 ürün yazılımı sürümüyle beraber Android 11 tabanlı One UI 3.0 güncellemesi telefonunuza OTA yoluyla geliyor. Güncellemeyi cihazınıza Ayarlar > Yazılım güncellemesi > İndir ve yükle bölümüne giderek yükleyebilirsiniz.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Samsung Galaxy Fold, Android 11 güncellemesiyle ne gibi özelliklere sahip olacak?

Samsung One UI 3.0

Ana ekran

 • İlişkili bir widget eklemek için bir uygulamaya dokunun ve basılı tutun.
 • Ana ekranın boş bir alanına çift dokunarak ekranı kapatın. Bunu Ayarlar > Gelişmiş özellikler > Hareketler ve İşaretler bölümünden açabilirsiniz.

Galaxy Fold kilit ekranı

 • Dinamik Kilit ekranında artık daha fazla kategori var ve birden fazla seçim yapabilirsiniz.
 • Kilit ekranı widget’ları geliştirildi.

Hızlı panel

 • Ekranın üstünden aşağı kaydırdığınızda konuşmalarınızı ve medya kontrollerinizi daha düzenli bir biçimde görebilirsiniz.

AOD

 • Always on Display için sunulan widgetlar geliştirildi.

Galaxy Fold erişilebilirlik özellikleri

 • Cihaz kurulumu sırasında en önemli erişilebilirlik ayarlarına hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Kullandıklarınıza göre önerilen erişilebilirlik özelliklerini edinebilirsiniz.
 • Erişilebilirlik kısayollarını daha kolay ayarlayabilirsiniz.
 • Ses dedektörleri artık size daha fazla görünürlük sağlamak için TV’ler ve ışıklar gibi SmartThings cihazlarınızla birlikte çalışıyor.

Samsung Klavye

 • Klavye ayarlarını Ayarlar > Genel yönetim altında daha kolay bulabilirsiniz. Ayarlar ayrıca en önemlilerini ilk sıraya koymak için yeniden düzenlenmiştir.

Samsung DeX

 • Artık desteklenen TV’lere kablosuz olarak bağlanabilirsiniz.
 • Yeni dokunmatik yüzey çoklu hareket desteği, bağlandığınız ekranı yakınlaştırabilmenizi ve yazı tipi boyutunu daha kolay değiştirmenizi sağlar.

Galaxy Fold İnternet uygulaması

 • Geri düğmesine dokunduğunuzda web sitelerinin sizi yeniden yönlendirmesini engelleme özelliği eklendi. Çok fazla açılır pencere veya bildirim gösteren web siteleri için uyarılar ve engelleme seçenekleri eklendi.
 • Ayarların bulunmasını kolaylaştırmak için menüler yeniden düzenlendi. Web siteleri için çevirici de dahil olmak üzere birkaç yeni eklenti eklendi.
 • Daha sürükleyici bir göz atma deneyimi için durum çubuğunu gizleme seçeneği eklendi.
 • Maksimum açık sekme sayısı 99’a çıkarıldı.
 • Sekmeleri kilitleme ve yeniden sıralama özelliği eklendi.
 • Tüm cihazlarda desteklenen sekme çubuğunun tasarımı geliştirildi.
 • Samsung İnternet kenar paneli desteği sona erdi.

Kişiler ve Telefon

 • Yinelenen kişileri hızla silmenize yardımcı olacak bir seçenek eklendi.
 • Arama deneyimi geliştirildi.

Telefon / Çağrı geçmişi

 • Çağrı ekranını kendi resimleriniz ve videolarınızla özelleştirme özelliği eklendi.

Mesajlar

 • Yakın zamanda silinen mesajları içerecek bir çöp kutusu eklendi.

Takvim

 • Aynı başlangıç ​​saatine sahip etkinlikler artık ay ve ajanda görünümünde birlikte gösteriliyor.
 • Etkinlik ekleme ve düzenleme seçeneklerinin genel düzeni yeniden yapılandırıldı.
 • Tam ekranda gösterilen uyarıların düzeni iyileştirildi.

Galaxy Fold – Dijital sağlık ve Ebeveyn kontrolleri

 • Haftalık raporunuza trendler eklendi. Kullanımınızın önceki haftadan bu yana nasıl değiştiğini görebilir ve her özellik için kullanım sürenizi kontrol edebilirsiniz.
 • Haftalık rapora sürüş sırasında telefon kullanım süresi eklendi.
 • Telefonunuzun kilidini açmadan ekran sürenizi kontrol edebilmeniz için bir kilit ekranı widgetı eklendi.
 • Ekran sürenizi ayrı ayrı izleyebilmenizi sağlayacak kişisel ve çalışma modları için ayrı profiller eklendi.

Kamera

 • Otomatik odaklama ve otomatik pozlama işlevi ve kullanılabilirliği geliştirildi.

Fotoğraf Editörü

 • Düzenlenen resimleri orijinal sürümlerine geri döndürme özelliği eklendi.
Devamını oku

Güncelleme

Apple M1 Mac cihazları için Microsoft Edge geliyor

apple m1 mac

MacBook Pro ve Macbook Air cihazlarda bulunabilen Apple firmasının kendi işlemcisi M1 çipleri çıktığından beri; yazılım geliştiricileri programlarını yeni işlemci için uyumlu hale getirmeye çalışmaya devam ediyorlar.

Yakın zamanda Office 365 programını Apple’ın yeni cihazlarında çalışmaya uygun hale getiren Microsoft da dikkatini amiral gemisi Edge tarayıcısına çevirdi. Geçen ay M1 için çıkartılan bir versiyon erken erişime açılmıştı. Şimdi de tarayıcının stabil sürümünün çıkışı oldukça yakın.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir:


M1 cihazları için Edge, Microsoft Insider Canary kanalında Aralık 17’de yayınlanmıştı. Sonrasında da Geliştirici ve Beta kanallarına geçiş olmuştu. 16 Ocak’ta paylaşılan bir tweette de Microsoft, artık Microsoft Edge Insider versiyonunun macOS ARM64 desteğiyle birlikte indirilebileceğini paylaştı. Canary, Beta veya Dev (Geliştirici) versiyonlarını indirip denemek için ise Insider internet sitesine gidilmesi gerektiğini hatırlattı. Edge tarayıcısının artık bütün erken erişim kanallarında erişime açık olduğu düşünüldüğünde tam bir genel çıkış yapması yakın gibi.

Adventure İstanbul

apple m1 mac

Apple M1 Mac bilgisayarlarda normalde emülatör ile de bazı programlar kullanılabiliyor

Mac sahipleri normalde Apple Rosetta gibi emülatörler kullanarak M1 çiplere uyumlu olmayan programları kullanabiliyorlar. Ancak tahmin edilebileceği gibi bu, performansta gözle görülebilir bir düşüş oluşturabiliyor. Özellikle de günümüzdeki tarayıcıların kullandıkları kaynakları göz önüne alacak olursak performanstaki bu düşüş önemli bir sorun teşkil edebiliyor. Dolayısıyla bu açıdan da Edge tarayıcısı daha önceden M1 çiplerine uyumlu hale gelen rakipleri Chrome ve Firefox tarayıcılarını da yakalamaya yakın gibi.

Çıkış takvimine göre bakacak olursak bir sonraki Microsoft Edge v88 stabil sürümünün gelecek hafta içerisi civarında çıkması gerekiyor. Ancak bu süreçte M1 için stabil bir sürümün gelip gelmeyeceği meçhul. Her ne kadar Microsoft tarafından konuyla alakalı net bir bilgi gelmemiş olsa da; programın Geliştirici ve Beta kanallarına gelmiş olması tam bir çıkış yapma tarihinin de oldukça yakın olduğunu bizlere gösteriyor diyebiliriz.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler