Sosyal medya

Kripto Para

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) küresel blockchain standartlarını yayınladı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Küresel Standartlar Haritalama Girişimi (GSMI) olarak bilinen blockchain standartlarını yayınladı.

GSMI 185 yargı bölgesinden, 30 teknik standart belirleyen kuruluştan ve yaklaşık 400 endüstri grubundan oluşuyor. Bu denli kapsamlı raporlar blockchain sektörünü ileriye taşımak için bir kaynak olmayı hedefliyor.

Blockcahin ekosisteminin haritasını çıkarmak

Küresel Blockchain İş Konseyi ile işbirliği içerisindeki WEF, dijital varlık ve blockchain alanına dayalı raporları üç başlıkta yayınladı: Teknik standartlar, egemen ve uluslararası kuruluşlar tarafından çıkarılmış mevzuatlar, sektörün en iyi uygulamaları ve standartları.

Blockchain endüstrisi alanlarında faaliyet gösteren uygulamalar/şirketler arasında bazı örtüşmezlikler ortaya çıktı ve bu da bir standardizasyon geçersizliğine yol açtı. Bu sorunun ortaya çıkmasının nedenlerinden biri, blockchain teknolojisinin kullanımına ilişkin dinamik bir rehberin olmaması.

İlginizi çekebilir: G7 taslağına göre Facebook’un Libra lansmanı bir süre durdurulacak

WEF Blockchain Başkanı Sheila Warren şunları söyledi:

Sorumlu dağıtım ve birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için bir köşe taşı olarak hizmet edebilecek standartlarla ilgili bir faaliyet kataloğu için güçlü bir talep sinyali var. Ekosistem, politika yapıcılar ve ötesi tarafından, teknolojiye ve ileriye dönük standartlara yaklaşımlarını bilgilendirmek için kullanılabilecek bu açık kaynağı oluşturmak üzere Global Blockchain İş Konseyi ve Blockchain Konsey üyelerimizle işbirliği yapmaktan heyecan duyduk.

Küresel Blockchain İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı David Treat şunları söyledi:

Bir sonraki yenilik dalgası, blok zinciri ve çok taraflı sistemler tarafından desteklenen işbirliğine dayalı ekosistemler tarafından yönlendirilecek. Teknoloji hızla ilerliyor, ancak en iyi uygulamalara uyum sağlamak için gerekli olan standartların, çerçevelerin ve politikaların karmaşıklığı, ilerlemeyi geniş tabanlı benimsemeye doğru yavaşlatma riskini aldı. Accenture olarak, bu önemli girişimin, müşterilerimizin iş dönüşümünü yönlendirmelerine ve geleceği daha esnek, şeffaf ve güvenli altyapılar ile şekillendirmelerine yardımcı olurken, ileriye doğru önemli bir sıçrama sunduğuna inanıyoruz.

Blockchain’in küresel bir şekilde benimsenmesini sağlayabilmek için güçlü bir sinerji gerekiyor. GSMI, bu alanın gerçek değerinin ortaya çıkarabilmek için dijital varlık sektöründe küresel standartlara ihtiyacın olduğunu kabul ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval