Sosyal medya

Genel

VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü İnekler Üzerinde Test Edildi!

VR

Teknoloji günden güne gelişmeye ve ilerlemeye devam ederken her gün yeni olayar ve çığır açan yeni bilgiler edinmeye devam ediyoruz. Rusya’da bir çiftlikte ineklere VR (sanal gerçeklik gözlüğü) takıldı ve ilginç sonuçlar ortaya çıktı.


Bakmakta fayda var: LG, Bilim ve Teknoloji Fuarında 6G Teknolojisini Gösterecek


Rusya’da Moskova yakınlarındaki RusMoloko mandırasını ziyaret ederseniz, tuhaf bir fütüristik film setine geldiğinizi düşünebilirsiniz. Burada, ineklerin VR gözlükler ile birlikte  dolaştığı iddia ediliyor. Ancak VR gözlükleri bir film için takmadıkları da aşikar. Moskova Tarım ve Gıda Bakanlığı’ndan yapılan bir basın açıklamasına göre, VR gözlükler süt ineklerinin daha fazla süt üretebilmeleri için daha rahatl bir süreç geçirmelerine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmışlar.

VR gözlükler verimliliği arttırıyor

Dünyada giderek azalan gıda daha çok talebin karşısında zamanla yetmediği ve temel gıda ürünlerinin gün geçtikçe azaldığını birçok kesim biliyor. Süt ve süt ürüneri de temel gıda ürünlerinden birisi ve süte olan talepte giderek artıyor. Bilgi Teknolojileri uzmanları süt üretiminde endüstri liderlerini yüksek teknolojili bir çözüm bulmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Bu çözümlerden biri, ineklerin “benzersiz bir yaz tarlası simülasyon programı” izleyebileceği sanal gerçeklikti. Tarımsal Güvenlik ve Sağlık’a göre, ineklerin derinlik algısı zayıf. İneklerin gezinebileceği bir VR manzarası yaratmak, araştırmacıların daha yüksek kırmızı renk algılarını, ancak daha zayıf mavi ve yeşil algılarını hesaba katmaları gerektiği anlamına geliyordu.

Simülasyonu geliştirmek için araştırmacılar, ineklerün süt üretiminde nasıl bir duygusal durumun  katkıda bulunduğunu düşündüler. Dünyadaki süt çiftlikleri örneklerine baktılar ve sakin bir atmosferin daha düzenli ve daha fazla süt üretimi ile sonuçlandığı sonucuna vardılar. Bu VR gözlükler, veterinerlerin yanı sıra bir VR stüdyosunda geliştiriciler tarafından dikkatle tasarlandı. İneklerin kafalarının yapısal özellikleri dikkate alınarak, tipik olarak insana uyan VR gözlükleri inekler için çalışacak şekilde uyarlandı. Uzmanlar, başlıklarını taktıktan sonra ineklerin kaygılarının azaldığını ve sürünün genel ruh halinde artış gösterdiğini bildirdi.  Ayrıca süt miktarında ve sütün kalitesinde %80 oranında verimin arttığını da bildirdiler. Bugün çiftlik, Rusya Federasyonu’ndaki en büyük üç süt üreticisi arasında yer alıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat Sönmez

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval