Sosyal medya

Haber

LG, Bilim ve Teknoloji Fuarında 6G Teknolojisini Gösterecek

5G teknolojisi henüz geliştirme aşamasındayken, şirketler ve hükümetler şimdiden 6G teknolojisinden bahsediyor. LG bunlardan biri ve Berlin’de 6G‘yi gösterdikten sonra, şimdi 6G teknolojisini Kore’de devam eden 2021 Kore Bilim ve Teknoloji Fuarı‘nda sergileyeceği açıklandı.

LG, Kore’de 6G Teknolojisini Tanıtacak

Etkinlik, Ilsan’daki Kore Uluslararası Sergi Merkezi’nde (KINTEX) başladı ve 24 Aralık’a kadar devam edecek. LG, etkinlikte söz konusu kablosuz teknoloji üzerindeki araştırma ve geliştirme ilerlemesini açıklayacak.

6G kablosuz teknolojisini destekleyebilen bir güç amplifikatörü sergileyecek. Güç amplifikatörü, LG tarafından Almanya’daki Fraunhofer Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde geliştirildi. Bu, şirketin bu yılın başlarında Berlin’deki 6G demosu sırasında, 6G terahertz (THz) frekans bandını kullanarak düz hatlı bir dış ortamda 100 metreden fazla kablosuz veriyi başarılı bir şekilde iletmek ve almak için kullandığı amplifikatörün aynısıdır.

Farkında olmayanlar için, kablosuz veri iletimi için terahertz frekans bandı, 1 Tbps‘ye kadar hızlarla ultra yüksek veri aktarım hızları sağlamak için 100GHz ve 10THz frekans bantları arasında çalışır. Ancak, bu tür yüksek ultra geniş bantlar, anten iletim/alım sürecinde kısa frekans erişimi ve büyük güç kaybı gibi birkaç sorunla karşılaşır.

Bu sorunların LG ve Alman Enstitüsü tarafından geliştirilen güç amplifikatörü ile çözülmesi bekleniyor. Bu amplifikatör, bu tür yüksek frekanslı bantlarda ultra geniş bant kablosuz iletişimin çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Ayrıca LG, Keysight ile (bir kablosuz iletişim ekipmanı üreticisi) ile ortaklaşa olarak yeni bir Uyarlanabilir Hüzmeleme teknolojisinin tanıtımını yaptı. Bu yeni teknoloji, güvenilir kablosuz iletişim sağlamak için kanal değişikliklerine ve alıcı konumlarına bağlı olarak ışın yönlerini dönüştürüyor. LG, aynı zamanda ve aynı frekans bandında veri ileten ve alan yeni bir tam çift yönlü (FDR) sistemi de tanıttı.

6G‘nin 2025 yılına kadar piyasada standart hale gelmesi bekleniyor ve 2029‘da ticarileşme gerçekleşecek. 6G hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval