Sosyal medya

Kripto Para

Vodafone, Dünyanın İlk SMS’ini NFT Olarak Satışa Çıkarıyor!

Cep telefonu telekomünikasyon ağ hizmetleri sağlayıcısı Vodafone, “Mutlu Noeller” yazan dünyanın ilk Kısa Mesaj Hizmetini (SMS) açık artırmaya çıkararak Fungible Token (NFT) ekosistemine giriş yapacağını açıkladı.

vodafone nft


İlginizi Çekebilir: Burger King NFT Koleksiyonunu Duyurdu!


Dünyanın ilk kısa mesajı (SMS) olan “Mutlu Noeller”, Vodafone tarafından NFT şeklinde satışa çıkarılıyor. Yaklaşık 29 yıl önce, 3 Aralık 1992 yılında gönderilen SMS, 21 Aralık’ta Fransa’daki Aguttes müzayede evinde satışa sunulacak. 15 karakterlik SMS, dünyadaki en önemli dönüm noktası yeniliklerinden biri olan bağımsız bir parça olarak satılacak.

NFT’yi satın alacak kişi Ethereum ile ödeme yapabilecek ve dünyanın ilk SMS’ini gönderen orijinal iletişim protokolünün ayrıntılı ve benzersiz bir kopyasına sahip olma imkanı yakalayacak. Açıklandığına göre, satıştan elde edilen gelir  zorla yerinden edilmiş kişileri desteklemeyi amaçlayan bir oluşum olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacak.

NFT’lerin geçtiğimiz yıldan beri hızla artan popülaritesi, pek çok önemli markanın bu sektöre girmesiyle beraber yükselişini sürdürdü. Sektörün büyüklüğü zaman zaman sektördeki oyuncuları hayrete düşürdü. NFT şeklinde akıl almayacak pek çok dijital varlık, inanılmaz fiyatlara satıldı. Bugüne kadarki en pahalı NFT satışı, ETH’de 69.3 milyon dolara satılan Beeple’ın “Gündelik: İlk 5000 Gün” kolajı olmaya devam ederken, geçtiğimiz yıl bir dizi pahalı bağımsız parça satıldı.

Sektöre dahil olan oyucular arasına büyük isimler dahil olmaya devam ediyor. Ünlü spor giyim üreticisi Adidas, geçtiğimiz günlerde “Into the Metaverse” isimli NFT koleksiyonunu başlattığını duyurmuştu. Adidas’tan birkaç gün önce de  Nike, sanal sneaker ve koleksiyon markası RTFKT’yi satın alarak metaverse dünyasına olan ilgisini gözler önüne sermişti.

NFT sektörüne olan ilgi artmaya devam ederken, bu yeni teknolojinin birçok savunucusu, kullanım durumlarının henüz deşifre edilmediğine inanıyor ve teknolojinin geleceği için iyimser düşünüyor. NFT’ler ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval