Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Ubuntu, SUSE Linux ve Fedora Microsoft Windows Store’a Geliyor

Microsoft bu hafta düzenlediği Build geliştirici konferansında önemli duyurular yaptı ve bunlardan bazıları geliştiricileri oldukça sevindirecek cinsten.

Microsoft’un dün yaptığı açıklamaya göre önemli Linux dağıtımları Windows Store’dan indirilebilir olacak. Bu dağıtımların arasında Ubuntu, SUSE Linux ve Fedora yer alıyor. Bu dağıtımlar direkt olarak Windows Store’dan indirilebilecek.

Bu programa daha sonra farklı Linux dağıtımlarının da eklenmesi bekleniyor. Bu yenilik sayesinde Linux uygulamaları herhangi bir Windows 10 cihazında kolay bir şekilde çalışacak. Linux kurulumları Windows ile beraber yan yana sanal bir ortamda çalışacak.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Kurulumlar tamamen eksiksiz bir şekilde olacak. Bu uygulamaların Windows Store’da yer alacak olması Windows 10 S’te de çalışabileceği anlamına geliyor. Bu da şirketi özellikle mühendislik ya da bilgisayar bilimleri bölümlerinde okuyan öğrenciler için cazip hale getiriyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Android 11, Google Pixel 2 XL üzerinde ortaya çıktı

Android 10’un akıllı telefonlara dağıtım süreci devam ederken, yeni Android sürümü üzerinde çalışmalara başlandığı ortaya çıkmıştı. Sızdırılan yeni bir görüntü ise Android 11 sürümünün Google Pixel 2 XL modelinde çalıştığını gösteriyor!


İlginizi Çekebilir: Metro Exodus Steam Kütüphanesine geliyor!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Android 11 R’den ilk görüntü ortaya çıktı: Google Pixel 2 XL sürprizi!

Geçtiğimiz haftalarda ilk kez Geekbench testinde görüntülenen Android 11 R, karşımıza çıkmak konusunda biraz aceleci gibi davranıyor. Zira ilk sızıntının üzerinden pek fazla zaman geçmemişken işletim sistemi sürümü hakkında bugün yeni bir sızıntı daha paylaşıldı. Paylaşılan görsel Google Pixel 2 XL modelinde Android R sürümünün çalıştığını ortaya koyarken, versiyon ve derleme bilgileri haricinde herhangi bir detay bulunmuyor.

android 11

Bazı kaynaklar, Pixel 2 XL’de çalışan Android 11 sürümünün geliştiriciler için dağıtılan test versiyonu olduğunu belirtiyor. Genellikle beta sürümü ile karıştırılan erken sürüm versiyonu (GSI), üreticiler ve geliştiricilerin sistem üzerindeki hataları saptaması için Google tarafından veriliyor. Pixel 2 XL modelinde çalışan sürüm de Google geliştiricileri için özel olarak derlenmiş bir versiyon olabilir.

12-14 Mayıs tarihleri arasındaki Google I/O’da duyurulacak olan yeni Android sürümü, tasarımsal yeniliklerden daha çok arka planda değişiklikler barındıracak. Medyaya yansıyan raporlara göre, işletim sistemindeki 4 GB’lık maksimum dosya boyutunun kaldırılacağı belirtiliyor. Bu da özellikle 4K çözünürlükteki video kayıtlarında yaşanan sınırlamanın ortadan kalkacağını işaret ediyor. Ayrıca katlanabilir cihazlar için deneyim kolaylığını ön planda tutan yeni bir Android versiyonunun duyurulacağı da iddialar arasında yer alıyor.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Vladimir Putin, Windows XP’den vazgeçemiyor!

Bir dönemin favori işletim sistemi Windows XP, 2014 yılında resmi destek sürecinin sonlanmasının ardından kullanıcı kitlesinin önemli kısmını kaybetti. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ise yaklaşık 11 yıldır güncelleme almayan işletim sistemini bırakmaya pek niyetli görünmüyor.


İlginizi Çekebilir: Kablosuz kulaklık alırken bilinmesi gerekenler – Tavsiye ettiklerimiz

reklam
HONOR MagicWatch 2

Vladimir Putin, Windows XP’yi kullanmaya devam ediyor

Kremlin Basın Bürosu’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı fotoğraflar, teknoloji dünyasında büyük bir şaşkınlığa sebep oldu. Yayınlanan karelerde Rus lider Putin’in çalışma ofisinde bir dizi görüşme gerçekleştirdiği görülüyor. Ancak fotoğraflarda yer alan ve Putin’in kişisel kullanımına tahsis edilen bilgisayarda Windows XP’nin kurulu olması, teknoloji gündeminde yer edinmeyi başardı. Windows XP’nin mavi renkteki ikonik görev çubuğu ve Kremlin Sarayı’nın yer aldığı arka plan görseli göze çarpıyor.

2014 yılında destek süreci sona eren Windows XP, virüsler ve güvenlik açıkları konusunda dezavantajlı konumda bulunuyor. 2000’lerin popüler işletim sistemi, buna rağmen Rusya Savunma Bakanlığı’nın güvenlik sertifikasına sahip son Microsoft işletim sistemi olarak dikkat çekiyor. Popüler işletim sistemi Windows 10 ise devletin önemli sırlarını barındırmayan bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Teknolojiyi aktif olarak kullanan Vladimir Putin’in internete neredeyse hiç girmediği biliniyor. Dolayısıyla Rus liderin kasıtlı olarak yeni bir işletim sistemi kullanmadığı tahmin ediliyor. Son olarak siber güvenlik alanına yoğunlaşan Rusya’nın önemli devlet birimleri için geliştirilen Astra Linux adında bir işletim sistemi geliştirdiğini belirtelim.
Devamını oku

Güncelleme

Pardus 19.1 güncellemesi yayımlandı!

Pardus

Tübitak Ulakbim tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 19.1 sürümü yayınlandı. Bu sürüm Pardus 19 ailesini ilk arasürümü olarak karşımıza çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Yeni BMW 2 serisi tanıtıldı: Önden çekişli!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Tübitak’ın Ulakbim birimi tarafından geliştirmeye devam eden ve milli işletim sistemi olarak anılan Pardus’un yeni sürümü yayınlandı. Bu yeni sürümle birlikte birçok paket güncellenirken, bazı tasarım değişikliklerine de gidildi. Pardus Sunucu, Xfce ve Gnome taraflarına yayınlanan güncelleme şu anda indirilebilir durumda.

Yapılan güncellemeler arasında Firefox, Thunderbird, VLC Player ve Libreoffice programlarının son sürümleri de bulunuyor. Pardus, tüm bu programları ön yüklü olarak son sürüme güncellemiş durumda.

Başlıca değişiklikler

  • Güncelleme bildirim desteği Xfce ve Gnome sürümlerine eklendi.
  • Pinta ve GIMP resim düzenleyici uygulaması Xfce ve Gnome sürümlerinde yüklü halde gelecektir.
  • Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.
  • Pardus Mazağa uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.
  • Kurulu sisteme 200‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirilmiştir.
  • Depoda 2000‘in üzerinde paket güncellenmiştir.
  • Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 68.2 a güncellendi.
  • Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 68.2.2 e güncellendi.
  • Öntanımlı media oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.8 e güncellendi.
  • Öntanımlı ofis döküman uygulaması Libreoffice versiyonu 6.1.5 e güncellendi.

Devamını oku