Sosyal medya

Konu dışı

UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

UBER

UBER şirketi son bir yıldır hakkında dönen davalardan muzdarip olan bir firma haline geldi. Şimdi de Asli Ticaret Mahkemesi’nden gelen karara göre dava sonuçlandırıldı.


İlginizi çekebilir: UBER vs Taksi – Onlar ne diyor? (VİDEO)


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın üst seviye taksicilik hizmeti veren UBER’e karşı açtığı davada karara varıldı. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, UBER’in haksız rekabet oluşturduğu kararını hükmetti.

Mahkeme kararına yönelik verine sonuçta, şirketin piyasadaki rekabet halinde bulunduğu şirketlere karşı haksızlık yaptığından dolayı, mobil uygulamaya ve  websitesine erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Hükümet nezdinde,  “o iş bitti” söylemleriyle olaylar daha da alevlenmiş. Davanın görüşülmelerine başlanmıştı. Firmanın Türkiye ofisi, konuyla yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki XL servisini durduğunu açıklamıştı.

Sadece sarı taksileriyle piyasada yerini korumaya çalışan firma için yolun sonu geldiği anlaşılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan aktif taksi uygulaması UBER için kullanıcılarını hayliyle üzeceğe benziyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir öğretmen adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Elektronik sigara, kansere yol açıyor olabilir!

Elektronik sigara

Elektronik sigara, bilindiği üzere geleneksel sigaradan oldukça zararsız lanse ediliyor. Fakat son durum bunun tam tersi olduğunu gösteriyor.


İlginizi çekebilir: eSigaralar normallerine göre %95 daha güvenli


Amerika Hastalık Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda e-sigara kullanımıyla ilintili olarak akciğer hastalıklarında patlama yaşandığı aktardı.

CDC Ajansı, 14 eyalette 94 vakanın ciddi akciğer vakalarına bakıldığında vaping dediğimiz elektronik sigara kullanımına bağlı olduğu anlaşıldı. Hastalıkların bulaşıcı olmadığı belirtildi.

Amerikanın dört büyük eyaletinden yapılan araştırmalarda doksan dört vakanın yalnızca otuzunda böyle bir hastalığın nüks ettiği söylendi.

Wisconsin Sağlık Departmanı, yapılan sağlık araştırmasında hastaların nefes darlığı, halsizlik, göğüs ağrısı, öksürük ve kilo kaybı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olduğunu aktardı.

Departman, vakaların başta gençler ve genç erişkinlerde daha yaygın olduğunu ancak son dönemlerde olgun erişkinlerde de görülmeye başladığını ekledi.

Araştırmacılar, etki maddesi olarak tanımlanan e-sigara ürünleri hakkında daha fazla bilgiye uğraşmaya çabalıyorlar. Yetkililer, konuyla ilgili Gıda ve İlaç Dairesi‘ne çeşitli etken maddeleri göndermeye başladı.

Elektronik sigara

Şüpheli maddeler tespit edildi!

Wisconsin’de yaşayan 26 yaşındaki bir genç sokaktan aldığı THC içerikli likidi (aromalı e-sigara materyali) kullandıktan sonra nefes almakta zorlandı ve astım krizine girdi. Kriz sonrası genç uzun süre yoğun bakımda yatmak zorunda kaldı.

Tetrahydrocannabinol (THC), bilimsel adıyla bilinen etken madde kandaki oksijen seviyesini %10‘a düşürerek bu maddeyi kullananların komaya girmesine yol açıyor.

Uzmanlar,  eğer kullanıcılar elektronik sigara kullanmak istiyorlarsa kullandıkları sıvıları mutlaka dispanserlerine göstermelerini öneriyorlar.

Sağlık görevlileri, nikotin kullanımına bağlı olarak yaşam boyu süren bağımlılıkların dışında çok çeşitli kimyasallara ve bileşenlere sahip olduğu bulunan elektronik sigara sıvılarının uzun vadede sıkıntılara yol açacağının farkında olmaları gerektiğini aktardı.

 

Devamını oku

Konu dışı

Hot Wheels, Apple mağazalarında oyuncak satacak

Yazan:

Dünyaca ünlü oyuncak araba markası Hot Wheels, NFC çipine sahip yeni arabalarını Apple mağazalarında satacak. Telefon üzerinden takip edilebilen oyuncakların uygulamaları Google Play Store’dan da indirilebilecek.

İlginizi çekebilir : Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019 (VİDEO)

Hot Wheels oyuncakları telefon üzerinden takip edilebilecek

Dijitalleşme yoluna giren Hot Wheels yeni oyuncaklarını tanıttı. Şirket, arabaların alt kısımında bulunan NFC modülü ile oyuncaklarına akıllı takip sistemini getiriyor. App Store veya Google Play Store üzerinden indirecek Hot Wheels uygulamasına arabanın altında bulunan NFC barkodu okutan çocuklar oyuncak hakkında bilgileri cihazlarda görebilecek. Araba animasyonları, puanlama ve koleksiyon görünümüne sahip olacak uygulamada dikkat çekici bir başka özellik ise hız takibi olacak. Sanal garajlar kuran oyuncak severler kızıl ötesi sensörler yardımı ile arabaların hızlarını ölçebilecek. Yeni oyuncakların satımı noktasında Apple ile anlaşma sağlayan şirket, yeni oyuncaklarını Apple.com ve Apple mağazalarında satacak.

Çocuklar oyuncak ile oynamak istediğinde sürekli olarak annelerinin telefonlarını alacak 10 Haziran tarihinde Android ile uyumlu olan oyuncaklar farklı kategorilerde kullanıcılara sunulacak. 6.99 dolar etiketine sahip olan bir adet HotWheelsid, Race Portal ile iki adet araba 39.99 dolar, akıllı takip sistemine sahip iki oyuncak ( 16 parça ) 179.99 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Anki Drive bu süreçte başarısız olmuştu

Apple’ın özel oyuncak olarak sunduğu bir başka araba Anki Drive olmuştu. iPhone üzerinden takip edilebilen oyuncak 69.95 dolar fiyat etiketi ile Amazon ve Apple mağazalarında satışa sunulmuştu. Ancak firma beklediği geri dönüşü uygulamada alamamıştı. The Verge’e göre bu durum Hot Wheels oyuncaklarında da tekrarlanacak. Teknolojiyi klasik yarış otomobillere dahil etmeye çalışan firmanın hayal kırıklığına uğrayacağı düşünülüyor.

Anki drive

Devamını oku

Haber

LG’den TWINWash çamaşır makinesi hediyeli dans yarışması!

#TWINWashiledanset

LG Türkiye, TWINWash çamaşır makinesine özel bir yarışma başlattı. 14 Haziran – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında devam edecek #TWINWashiledanset yarışması ile, Facebook AR filtresi kullanarak dans şovunu sergileyecek olan kullanıcılar LG TWINWash çamaşır makinesi kazanmak için yarışacak!


İlginizi çekebilir; LG Türkiye’den Dilovası’ndaki öğrencilere karne hediyesi!


#TWINWashiledanset

Facebook üzerinden Facebook AR ile katılabilirsiniz

Yarışmaya katılmak isteyenlerin LG Türkiye’nin Facebook hesabına girerek #TWINWashiledanset gönderisi aracılığıyla AR Kamera TWINWash filtresine bağlanması gerekecek. Katılımcılar AR filtreleri kullanarak LG TWINWash’a özel bestelenen şarkı eşliğinde dans ederek kendi videolarını oluşturacaklar. Daha sonra, kullanıcıların oluşturdukları videoyu #TWINWashChallenge etiketiyle LG’nin Facebook hesabındaki yarışma gönderisinin altına yorum olarak yazmaları yeterli olacak. Ayrıca dileyen katılımcılar yüzlerini dans eden 2D karaktere monte ederek video oluşturabilecekler. Bu yöntemle kullanıcılar yine Facebook AR kamera filtresi kullanarak eğlenceli dans videoları oluşturabiliyorlar.

Büyük ödülün LG TWINWash çamaşır makinesi olduğu yarışmada ayrıca ilk 50’ye girenler de Netflix hediye kartı ve NeoCHEF mikrodalga fırın kazanacaklar.

Devamını oku