Sosyal medya

Konu dışı

UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

UBER

UBER şirketi son bir yıldır hakkında dönen davalardan muzdarip olan bir firma haline geldi. Şimdi de Asli Ticaret Mahkemesi’nden gelen karara göre dava sonuçlandırıldı.


İlginizi çekebilir: UBER vs Taksi – Onlar ne diyor? (VİDEO)


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın üst seviye taksicilik hizmeti veren UBER’e karşı açtığı davada karara varıldı. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, UBER’in haksız rekabet oluşturduğu kararını hükmetti.

Mahkeme kararına yönelik verine sonuçta, şirketin piyasadaki rekabet halinde bulunduğu şirketlere karşı haksızlık yaptığından dolayı, mobil uygulamaya ve  websitesine erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Hükümet nezdinde,  “o iş bitti” söylemleriyle olaylar daha da alevlenmiş. Davanın görüşülmelerine başlanmıştı. Firmanın Türkiye ofisi, konuyla yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki XL servisini durduğunu açıklamıştı.

Sadece sarı taksileriyle piyasada yerini korumaya çalışan firma için yolun sonu geldiği anlaşılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan aktif taksi uygulaması UBER için kullanıcılarını hayliyle üzeceğe benziyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Apple, iPhone 12’de Qualcomm X60 kullanma şansını kaçırdı

Qualcomm X60

Bildiğimiz üzere uzun bir süredir Apple yazılım konusunda dış üreticilere karşı mesafeli davranmakta; diğer üreticilerin çıkardığı güncel ürünleri pek takip etmemekteydi. Şimdi de Qualcomm X60 için fırsatı kaçırdılar.


İlginizi çekebilir: Apple kulak üstü kulaklık yakın zamanda tanıtılacak


Qualcomm X60 tanıtıldı fakat Apple cihazlarında X60 kullanabilme şansını kaçırdı

Qualcomm 3. jenerasyon 5G çipi olan X60’ı geçtiğimiz günlerde San Diego’da tanıttı. Qualcomm’un verdiği bilgilere göre X60 dünya üzerinde 5 nanometrelik süreçle üretilen ilk baseband. 5 nanometrelik süreçle üretilmiş olmasıyla aynı zamanda enerji tüketimini azaltarak cihaza katkıda bulunabiliyor ve 7.5 Gbps hıza kadar transfer desteği sunabiliyor. Qualcomm X60 aynı zamanda geriye dönük destekli de çalışabiliyor. Yani hala 3G, 4G gibi daha eski teknolojide kalan frekansları da algılayıp destekleyebiliyor. Qualcomm bu sene akıllı telefon üreticilerine ellerindeki X60’ların satışını yapacak ve firmalar gelecek yıl kullanacakları modellerde X60’ı kullanabilecekler. Fakat Apple çoktan gemiyi kaçırdığı için önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak iPhone modellerinde büyük ihtimalle X60’ı kullanamayacak. iPhone 12 ise çok büyük bir ihtimalle X60 yerine X55 ile gelecek. Son sızıntılara göre iPhone 12 serisi cihazlar da dahil olmak üzere minimum dört adet daha cihaz açıklayacak olan Apple’ın  piyasaya yeni çıkacak telefonlarının daha eski ve daha yavaş bir 5G teknolojisine sahip olacakları anlamına geliyor. Umarız Apple bir sonraki teknoloji hamlesinde Qualcomm gibi önemli tedarikçilerden gelecek yenilikleri kaçırmaz.

Qualcomm X60

Devamını oku

Konu dışı

Elon Musk’tan, Bill Gates’e Porsche tepkisi

Elon Musk'tan Bill Gates'e

Geçtiğimiz günlerde Bill Gates elektrikli araçların teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması ile ilgili demeçler vermiş; bu sektörde inovasyon kovalayan firmaların da desteklenmesi gerektiğini belirtmişti. Bu açıklamaların üstünden çok geçmeden Bill Gates’in bir adet Porsche Taycan satın alması üzerine Elon Musk’tan Bill Gates’e tepki geldi.


İlginizi çekebilir: Tesla, Almanya’da kuracağı fabrika için yargı engeline takıldı


Elon Musk'tan Bill Gates'e tepki

Elon Musk’tan, Bill Gates’e tepki

Bill Gates’in satın aldığı Porsche’den haberdar olan Elon Musk ardından attığı tweet ile Bill Gates’in bu davranışından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. İş dünyasında rakip olarak görülen bu ikilinin aslında pek çok ortak noktası var. İkisi de İsveçli bir filozof olan Nick Bostrom hayranı. İkisi de gelecekte yapay zekanın insan zekasıyla baş edebileceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra ikisini de The Big Bang Theory adlı seride gördük. İkilinin birçok konuda ortak paydada bulunmasına rağmen Bill Gates’in, elektrikli araçlar konusunda inovasyon öncüsü Elon Musk’ın Tesla modelleri yerine Porsche Taycan alması bizi de şaşırttı. Her ne kadar Bill Gates zeki ve sıra dışı fikirlere sahip bir insan olarak bilinse de birçokları tarafından ezberci olarak görüldüğü ve çağın şartlarını yeteri kadar iyi okuyamadığı düşünüldüğü için asla Steve Jobs kadar dikkat çekemeyeceği düşünülmekte. Elon Musk ise Bill Gates ile bu kadar ortak paydada olmasına rağmen; Bill Gates yerine Steve Jobs ile kıyaslanan bir isim. Bakalım Elon Musk ve Bill Gates arasında ilk kıvılcımlarını veren bu çekişme iş dünyasındaki rekabetlerine nasıl yansıyacak?

Devamını oku

Konu dışı

BTK’dan Turkcell, Vodofone ve Türk Telekom’a deprem cezası!

Turkcell

BTK’dan Turkcell, Vodofone ve Türk Telekom’a ceza geldi. Bildiğiniz gibi Türkiye’de telekomünikasyon hizmeti veren şirketler. İletişim hizmeti veren şirketlere, deprem veya herhangi doğal afet durumunda daha çok ihtiyaç oluyor. Ama ne yazık ki yaşadığımız depremlerde, üç şirket de geçer not alamadı.


İlginizi çekebilir: Samsung, 6 nm EUV işlemci üretimine başladı!


İstanbul’da 26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen ve 5,8 büyüklüğünde etkisini gösteren depremde iletişim sıkıntıları oluşmuştu. BTK’dan yaşanan kriz anında pasif kalan şirketlere yaptırım uygulama kararı geldi.

Habertürk’den Necdet Çalışkan’ın haberine göre; BTK, Turkcell 2 milyon 90 bin 364 TL, Vodofone’a 2 milyon 459 bin 57 TL ve TT Mobil’e (Türk Telekom) 15 milyon 64 bin 874 TL idari para cezası verdi.

14 Ocak 2020’de verilen ve 20 Şubat 2020’de yayımlanan kararda, söz konusu deprem sonrasında trafik artışına bağlı olarak Turkcell’in yaklaşık 1 saat 15 dakika, Vodafone’un yaklaşık 1 saat 45 dakika ve TT Mobil’in yaklaşık 27 saat boyunca haberleşmeyi kesintisiz sunamadığı ifade edildi.

Bu demek oluyor ki, gerçekten başımıza gelen depremin şiddeti daha yüksek olsa şu an birçok yaralı ve enkaz altında kalan şahısla iletişim kurulması zorlaşacaktı. Yaşanan olayların ardından, üç operatör şirketin de güçlerini birleştirerek “ortak deprem baz istasyonu” kurma kararı almışlardı. Umarız ki bu kararın ardından, böyle bir sorunun tekrardan yaşanmamasını diliyoruz. Tüm dünyada olan büyük depremlere üretilen çözümlerin üretilmesi, uygulanması ve daha tedbirli yaklaşılmasını umut ediyoruz.

Devamını oku