Sosyal medya

Haber

Türksat-6A Uydusunu SpaceX Fırlatacak!

Elon Musk’ın ABD merkezli SpaceX’i, 2023’te Türkiye’nin ilk yerli üretim iletişim uydusu Türksat 6A’yı fırlatmaya hazırlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Cuma günü yaptığı açıklamada, çeşitli şirketlerin tekliflerini ve seçeneklerini inceledikten sonra, SpaceX’in teknik, idari ve finansal açıdan “en iyi seçenek” olan Falcon 9 roketinin seçildiğini söyledi.

Türksat ve SpaceX’in de bu konuda anlaşmaya vardığını sözlerine ekledi.

Bakan, uydunun üretim, entegrasyon ve test aşamalarının başkent Ankara’daki Uzay Sistemleri Montaj, Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde yürütüldüğünü kaydetti. 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildiğini anlatan Karaismailoğlu, “Projenin, mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak test aşamasına geçildi. 2021 yılında uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor. Türksat 6A uydusu; uydu endüstrisinde kabul gören standart ve ticari test aşamalarına da tabi tutulacak” dedi.

Projenin Türkiye’yi kendi haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülkeden biri yapacağının altını çizdi. Uydunun 2023’ün ilk çeyreğinde fırlatılması bekleniyor.

Uydu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yanı sıra önde gelen savunma firması ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve CTech gibi kurum ve kuruluşların yanı sıra Türksat ve ülkenin en üst düzey bilimsel kuruluşu Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun iş birliğiyle oluşturuldu. Türkiye Konseyi (TÜBİTAK).


İlginizi çekebilir: SpaceX’in Uzay Turizmi Yolcuları Dünya’ya Döndü!


Daha önce, Türksat 5A uydusu da SpaceX tarafından Ocak 2021’de fırlatılmıştı. Uydu, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın geniş bölgelerinin yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsayan önümüzdeki 30 yıl boyunca Türkiye’nin yörünge haklarını güvence altına aldı.

2023’ün ilk çeyreğinde fırlatılması planlanıyor

Projenin, Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacağını söyleyen Karaismailoğlu, üretilecek uydunun üretim ve test sürecinin 2022 yılı sonunda tamamlanarak, 2023 yılı ilk çeyreği içinde fırlatılmasının planlandığını vurguladı.

Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmetleri temininin Türksat AŞ’nin sorumluluğunda olduğunu bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar, proje yöneticisi kurum TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlarla koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD’de yerleşik Space X firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi. Bu kapsamda Türksat ile Space X firması arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Sözleşme aynı zamanda Türksat AŞ olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firmayla doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat AŞ uzman kadrosuyla yürütülecektir.”

Kaynak: AA, Daily Sabah

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval