Sosyal medya

Donanım

Tp-Link Archer VR300 satışa sunuldu

Ofislerin yanı sıra artık evlerde de daha fazla cihazla internete bağlanıldığından ve oyun, film gibi uygulamalar nedeniyle daha güçlü ve hızı WiFi gerekiyor. Bunun yanı sıra ev ağının güvenliği de daha önemli hale geliyor. Kablosuz ağ pazarında dünya lideri olan TP-Link®, bu iki gereksinimi çözen yeni modem/router modeli olan Archer VR300’ü Türkiye’de satışa sundu.

Türkçe dahil altı dil desteği olan arabirimi ile hem kurulumu hem kullanımı son derece rahat olan Archer VR300’de yer alan Ebeveyn Kontrolü özelliği, çocukların internette daha güvenli dolaşmalarını sağlıyor. Akıllı telefonlar üzerinden bile ayarlanabilen bu özellik ile anne-babalar, çocukların hangi saatlerde internete erişebileceğinden gezebilecekleri sitelere değin engellemeleri, düzenlemeleri yapabiliyorlar. Ayrıca eve gelen misafirlerin ağ şifresini kullanmadan ve ağın güvenliğini koruyarak WiFi’a bağlanmasını sağlayan Konuk Ağı uygulaması da Archer VR300’de yer alan özelliklerden biri. Bu uygulama ile adı ve şifresi farklı bir alt ağ oluşturulabiliyor. Böylece kendi ağımız ve şifremiz güvende kalıyor.

reklam
MSI reklamı

Archer-VR300

TP-Link Archer VR300, güçlü güvenlik duvarı sayesinde ağın fiziksel olarak da güvenliğini üst düzeyde sağlıyor.  DoS, SPI güvenlik duvarı, IP Adresi/Alan Süzgeci ve IP/MAC adres bağlaması destekleri olan cihaz, daha güvenli bir WiFi oluşturuyor.

1200 Mb/s WiFi Hızı

TP-Link’in yeni modem/router’ı yüksek hızlı ve geniş bir WiFi sunuyor. Hem VDSL hem de ADSL desteği olan ürün, AC teknolojisi sayesinde toplamda 1200 Mbps’ye varan kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Çift bant desteği olan ürün, 2.4GHz bandında 300 Mbps, 5 GHz bandında ise 867 Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor. En yeni VDSL2 teknolojisi sayesinde ADSL2+’a oranla WiFi hızını beş kat artırıyor. Böylece 100 Mb/s VDSL geniş bant hız desteği sunuyor.

Üzerinde dört adet gelişmiş anten yer alan Archer VR300, bu antenler ile WiFi sinyallerinin evin her yerine ulaşmasını sağlıyor. Geniş ev ve ofislerde bile WiFi sinyalleri en uç noktaya kadar ulaşabiliyor. TP-Link’in kullanımı kolay web arabirimi ve güçlü Tether uygulaması sayesinde Archer VR300’ün kurulumu birkaç dakikada yapılabiliyor. Herhangi bir Android ve iOS destekli cihazdan Ebeveyn Kontrolü, erişim kontrolü gibi tüm ağ ayarlar yönetilebiliyor. Tether uygulaması aynı zamanda otomatik yazılım güncellemeleri de yapıyor.

Archer VR300’ün tavsiye edilen satış fiyatı KDV dahil 369 TL olarak açıklanıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Hangisini almalı: PlayStation 5 ve Xbox Series S karşılaştırması!

Yazan:

Geçtiğimiz günlerde Sony ve Microsoft yeni nesil oyun konsollarını tanıttı. Modellerle ilgili tüm teknik detaylar ve fiyatlar ortaya çıkınca iki marka arasındaki kıyaslamalar da gündem oldu. Özellikle Microsoft’un 299 dolarlık fiyat etiketi ile duyurduğu Xbox Series S modelinin 399 dolarlık PlayStation 5 Digital Edition karşısında neler yapabileceği merak konusu oldu. Bu yazımızda PlayStation 5 ve Xbox Series S modellerini karşılaştırdık.


İlginizi çekebilir: Tanıtılan PS5 oyunları: Çıkış tarihleri, fragmanlar ve dahası!

reklam
MSI reklamı

PlayStation 5 ve Xbox Series S arasındaki farklar

Xbox Series S PlayStation 5 Digital Edition
Fiyat     $299 $399
GPU   4 TFLOPS, 20 CUs @ 1.55 GHz Custom RDNA 2 GPU   10.28 TFLOPS, 36 CUs @ 2.23 GHz Custom RDNA 2
CPU(İşlemci)   8 çekirdekli 3.6 GHz Custom Zen 2 CPU   8 çekirdekli 3.5 Ghz Custom Zen 2 Cpu
RAM   10GB GDDR6   16GB GDDR6
Çözünürlük   1440p, 4K’ya yükseltilmiş(upscaled)   4K, 8K’ya kadar çıkabilir
Kare hızı (FPS)   60FPS, 120 FPS’e kadar   60FPS, 120 FPS’e kadar
Ray-tracing   Evet   Evet
Depolama Alanı   512GB SSD   825GB SSD
Kontrolcüler   Xbox Series S kontrolcü   DualSense
Geriye dönük uyumluluk   Evet   Evet
Optik sürücü   Yok   Yok

Bu farklar ne anlam ifade ediyor?

CPU ve GPU neye güç verir?

Mümkün olan en iyi oyun deneyimini sunmak için birlikte çalışan CPU (merkezi işlem birimi) ve GPU‘yu (grafik işleme birimi) bir konsolun beyinleri olarak düşünebilirsiniz.

Ekranda gördüğünüz her görüntü, bir görüntünün ne kadar güzel göründüğünü belirleyen GPU tarafından oluşturulur ve işlenir. PS5 Digital Edition daha güçlü bir GPU’ya sahip olduğu için, görüntüleri 4K (Ultra HD)‘da rahatça oynatabilecek gibi duruyor. Hatta Sony 8K (Full Ultra HD) çözünürlüüğü bile hedefliyor. Xbox Series S ise 1440p (Quad HD) çözünürlüğü hedefliyor. Bunu perspektife koymak için 4K, 1080p (Full HD) görüntünün dört katı piksel miktarına sahiptir. Her iki durumda da çarpıcı görüntüler elde edersiniz, ancak 4K teknik olarak 1440p’den daha keskin ve daha nettir. Bu fark çok bariz bir şekilde fark edilmiyor. Ancak konsolunuzu bağladığınız televizyona ve ya monitöre göre farkı hissetmeniz de mümkün.

CPU ise her şeyin çalışmasından sorumlu birimdir. Tüm bilgileri işler ve dakika başına sayısız hesaplama yapar. Konsolunuz yavaş çalışıyorsa bu güzel görüntüler pek bir şey ifade etmeyecektir. Microsoft bunun ne kadar önemli olduğunu biliyor ve Xbox Series S’yi PS5’lerle aynı  CPU ile donattı. Bu işlemci Xbox Series X’te kullanılan işlemci ile de aynı.

Depolama alanından ne beklemeliyiz?

Hem PS5 Digital Edition hem de Xbox Series S, depolama için SSD teknolojisini kullanıyor. Önceki konsollarda kullanılan HDD‘lerle karşılaştırıldığında, SSD‘ler daha fazla verinin daha yüksek hızlarda okunmasına izin veriyor. Bir SSD, herhangi bir hareketli parçası olmadığı ve veriler flash bellek yongalarında saklandığı için bir HDD’den farklıdır. HDD’ler bilgileri okumak / yazmak için hareketli mekanik parçalar kullanır ve tüm süreci yavaşlatır.

PlayStation 5 ve Xbox Series S

Depolama alanlarına bakacak olursak Xbox Series S 512GB‘lık SSD ile gelirken PlayStation 5 Digital Edition ise 825GB’lık bir SSD ile karşımıza çıkıyor. Neyse ki, her iki konsol içi de ekstra depolama alanı satın alabileceksiniz. Xbox Series S, 1 TB hafızaya kadar yükseltebileceğiniz ekstra bir yuvaya sahip.

Sonuç: PlayStation 5 ve Xbox Series S

Çoğu insan için Xbox Series S‘i almak daha akıllıca bir seçenek olacaktır. PS5 Digital Edition‘ın kendi tarafında özellikleri varken, Xbox Series S hala uygun bir fiyata yeni nesil performans sunabilir. Özellikle doviz kurunun fazla olduğu ülkelerde 100 dolarlık fiyat farkı ciddi bir önem taşıyor.

Ancak Horizon Forbidden West ve Spider-Man: Miles Morales gibi PS5′e özel oyunlar istiyorsanız ve ya kesinlikle birinci sınıf ürüne ihtiyacınız varsa, PS5‘i tercih etmeniz kaçınılmaz.

Devamını oku

Donanım

Çip üreticisi SMIC, Huawei’ye ürün satmak için ABD’den izin istedi

Yazan:

Çinli yarı iletken ve yonga üreticisi SMIC, Çinli teknoloji firması Huawei ile iş birliği yapabilmek için ABD’den izin istedi. Peki bu cümledeki ilginç paradoksu fark ettiniz mi? Gelin daha detaylı bilgilerle merakınızı giderelim.


İlginizi çekebilir: Huawei için uygulanan donanım yasağı bugün başladı!

reklam
MSI reklamı

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ile arasındaki bitmek bilmeyen gerilim gölgesinde Huawei’yi adeta büyük bir koz olarak parmağında döndürdükçe döndürüyor. İlk başta basit bir Google yasağıyla başlayan süreç, sonradan ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelgeyle beraber donanım yasağına kadar ilerledi.

Bunun sonucunda ise Huawei, 15 Eylül 2020′den sonra artık kendi işlemcilerini üretemeyeceğini açıkladı ve bu durum gerçekleşti. İşin ilginç tarafı Huawei, yoluna Qualcomm veya MediaTek gibi bir firmayla da devam edemiyor; çünkü ABD, donanım yasağını diğer ülkelere bile sıçrattı.

SMIC, Huawei ile ortaklık yapmak için ABD’den izin istedi

Huawei

Bununla da bitmedi. Huawei, kendisiyle aynı ana vatanı paylaşan şirketlerle bile iş birliği yapıp onlardan donanım satın alamıyor. İşte onlardan birisi, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) isimli Çin merkezli bir çip üreticisi. ABD Hükümeti’nin izni olmadan Huawei’ye ürün satamayan SMIC, bugünlerde Huawei ile ortaklık yapabilmek için ABD’den izin istediğini duyurdu. Bir Çinli şirketin, diğer Çinli şirketle iş birliği yapabilmek için neden başka bir ülkenin iznine ihtiyaç duyduğunu merak ediyorsanız, kısaca özetleyelim.

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı genelge gereğince donanım üreticisi eğer Amerikan teknolojilerinden faydalanıyorsa, ürettiği donanımları Huawei’ye satmak için ABD Hükümeti’nden izin almak zorunda. SMIC da çip fabrikasında kullandığı bazı ekipmanlar noktasında American Applied Materials ve Lam Research gibi ABD’li şirketlerden yardım alıyor.

İşte SMIC firmasını Huawei ile iş yapmak için ABD’ye muhtaç bırakan detayın arkasında bu sebep yatıyor. Ek olarak SMIC, ilgili ülke ve bölgelerin kanun ve yönetmeliklerine kesinlikle uyacağının da altını çiziyor. Şu ana kadar Qualcomm, MediaTek ve TSMC gibi şirketler de aynı şekilde ABD’ye lisans başvurusu yapmıştı. Ancak ne yazık ki henüz hiçbirisi ABD’den izin alabilmiş değil.

Devamını oku

Donanım

MediaTek, ikinci çeyrekte işlemci satışıyla Qualcomm’u yakaladı!

Yazan:

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı sıkıntılar, MediaTek ve Qualcomm’un işine yaramış görünüyor. Pazar payını arttıran MediaTek ise Qualcomm’u köşeye sıkıştırmış durumda.


İlginizi çekebilir: MediaTek, 5G ekipmanlara güç verecek T750 yonga setini duyurdu

reklam
MSI reklamı

Counterpoint Araştırma şirketinden gelen raporlara göre akıllı telefon işlemcisi satışlarında, telefon satışlarına paralel olarak yüzde 26 düşüş yaşandı. Pandemi göz önüne alındığında bu düşüşün yaşanması kaçınılmaz olarak görülüyordu. 2019 yılının aynı çeyreğinde mobil işlemci pazarında yüzde 33 pazar payı ile öncü olan Qualcomm, bu sene yaşadığı yüzde 3’lük düşüşe rağmen pazar lideri konumunda.

MediaTek, Qualcomm’u yakalamış gibi görünüyor

Counterpoint Araştırma şirketi tarafından yayınlanan veriler göz önüne alındığında pazar payını geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 2 arttıran MediaTek, Qualcomm’u yakalamış gibi görünüyor. Uzmanlara göre önümüzdeki sene Huawei tarafındaki satışlarda, işlemci üretimi olmaması nedeniyle ciddi düşüş yaşanacak. Bu düşüşün başta Qualcomm olmak üzere MediaTek ve Unisoc’a fayda sağlaması öngörülüyor.

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

HiSilicon ve MediaTek pazar payını arttırdı

Agresif satış stratejileriyle beraber Huawei, ABD ile yaşadığı sıkıntılara karşın pazar payını arttırmayı başardı. Araştırma şirketinin verilerine göre Huaewi, ABD ambargosu nedeniyle kendi üretimi olan  Kirin işlemcisini daha çok cihazda kullanmak zorunda kaldı. Bu bağlamda Qualcomm tarafında yaşanan pazar kaybının Huawei’ye kaydığı söylenebilir.

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

Boşalan pazar payı diğer Çinli üreticilere kalıyor

Ambargolar nedeniyle birçok Amerikan şirketiyle iş yapamayan Huawei, akıllı telefon pazarında önemli bir pazar payına sahip. Huawei, ABD ile yaşanan anlaşmazlığı gidermezse pazar payının büyük kısmını kaybedecek gibi görünüyor. Huawei’den boşalan payın Xiaomi, Oppo ve VIVO gibi diğer Çinli üreticilere kalacağı düşünülüyor.

5G atılımıyla beraber veriler değişebilir

Uzmanlara ve raporlara göre 5G teknolojisi barındıran yonga setlerinin üretilmesiyle beraber kayıp yaşanan pazarda önümüzdeki 3 yıl içerisinde toparlanma yaşanabilir. Oldukça revaçta olan oyun odaklı cihazlarda 5G bağlantısı destekli yonga setlerinin kullanılmasıyla beraber telefonlara olan talebin daha da artması bekleniyor.  

Devamını oku