Sosyal medya

Donanım

Toshiba Canvio Advance 3 TB USB 3.0 Taşınabilir Disk

SSD’lerin kapasitesi artıyor ve fiyatları düşüyor olsa da TB ve üstü kapasiteler söz konusu olduğunda sabit disklerin cazibesi sürüyor. Bu açıdan bakıldığında artık 3.5 yerine 2.5 inç diskleri tercih ediyoruz çünkü dahili ya da harici kullanılıyor olsa da çok daha ufak, sessiz ve düşük güç tüketimli 2.5 inç modeller bile 5 TB’a kadar kapasite sunabiliyor. Toshiba’nın Canvio adını verdiği harici disk ailesinde Basics, Advance, Premium, Desktop ve Premium Mac serileri yer alıyor. Advance serisinin bir üyesi olan 3 TB kapasiteli disk bizlerle.

Bize gelen Advance modeli kırmızı renkte ve 3 TB kapasitedeydi. Aynı diskin siyah, beyaz, mavi renk seçenekleri ve 1 ya da 2 TB kapasiteli olanları da aynı fiyattan temin edilebiliyor. Kutulama sağlam ve disk net biçimde görülebiliyor.

Kutudan disk dışında çok dilde kullanma kılavuzu ve 50 cm uzunlukta kısa bir bağlantı kablosu çıkıyor. USB 3.0 bağlantılı kablonun görevi güç ve veri akışını sağlamak yani herhangi adaptör olmadan kullanılabiliyor.

Son derece göz alıcı olan kırmızı versiyonun üst kısmı piyano gibi parlak olmasa da yarı parlak denebilir. Bu nedenden ötürü leke tutma riski yüksek. Sadece Toshiba logosu ve durum LED’i olduğundan çok sade. Genişlik 78 mm, uzunluk 109 mm yani 100 mm uzunluğundaki 2.5 inç sabit disklerden pek uzun değil.

Alttan bakınca taban kısmında siyah renkli plastik fark ediliyor. Kırmızı ve siyah birleşimi ideal görünüyor. Dikkat çeken bir eksik, kayma ve titreşim engelleyici kauçuk ayak olmaması. Bizdeki model 3 TB olduğundan kalınlığı 19.5 mm ama 1 ve 2 TB modellerde kalınlık sadece 14 mm. Ağırlıksa 210 gram ve alt modellerde 149 gram.

İşte en can sıkıcı ana geldik. Sabit disklerin kapasiteleri hesaplama farklarından ötürü daima ifade edilenden daha düşük çıkıyor. Formatlı kapasiteye bakınca gerçekte 2.72 TB olduğunu görüyoruz. Fabrika çıkışı NTFS seçilmiş yani eski nesil bilgisayarlar görmeyebilir.

Diskin içinde yer alan kısayola tıklayınca Canvio sitesinde yer alan destekçi yedekleme ve güvenlik uygulamalarının en yeni sürümlerini indirebiliyoruz.

Yedeklenecek klasör ya da klasörleri seçtikten sonra zaman aralığını belirleyin ve bu şekilde program listesine ekleyin.

Yedekten geri dönmeniz gerekirse ikinci sekmeye tıklayın ve alınan yedekleri tarihleriyle gördükten sonra istediğinizi seçin ve geri yükleneceği yeri belirleyin.

Diğer ücretsiz uygulamaysa diski güvenli hale getirmeye odaklanıyor. İlk etapta diskin güvenli biçimlendirilmesi için epey beklemeniz gerekiyor.

İşleme onay verin ve parolayı iki kez girdikten sonra hatırlatıcı açıklama girmeyi unutmayın. Bunu unutursanız diskteki verilere erişmeniz imkansızlaşacak ve ancak format atarak kullanabilir olacaksınız!

Diskin durumunu görmek adına CrystalDiskInfo ile kontrol ettiğimizde model numarasını, 16 MB önbelleğini, 5400 devir motoru ve kullanım süresini, güncel sıcaklığı öğrenebiliyoruz.

Aynı firmanın diğer uygulaması olan CrystalDiskMark ise performansı gözler önüne seriyor. Sıralı değerler en yüksek sonuçlara imza atarken rastgele değerler etkileyici olamıyor. Ne de olsa rastgele erişimin ustası SSD’ler olmakta.

AIDA64 disk testi de son derece başarılı sıralı okuma değerlerini onaylıyor. Ortalama sıralı okuma değeri 117 MB/saniye olarak kabul edilebilir. Erişim süresiyse 18 ms’nin hemen altında.

Dosya boyutunu değiştirerek okuma ve yazma testleri yapan ATTO da en yüksek okuma değerini 145 MB/saniye, yazma değerini 145 MB/saniye olarak görüyor. Dosya boyutu azaldıkça hız değerleri düşüyor.

Son olarak HD Tune ile analiz ediyoruz ve diskin en dış kısmından en iç kısmına kadar okuma hızındaki değişimi görebiliyoruz. En yüksek hız 143.5 MB/saniye ve ortalama değer 111.7 MB/saniye olarak beliriyor. Ortalama erişim süresiyse 18.1 ms.

İşin güzeli aynı testi yazma olarak gerçekleştirdiğimizde belirgin bir performans düşüşü yaşanmıyor. Bir kez daha en yüksek sıralı hız 139.9 MB/saniye ve ortalama değer 108.1 MB/saniye. Erişim süresiyse ister istemez 19 ms değerine çıkıyor.

Yüksek kapasiteyle performansı bir araya getiren ve uyum sorunu olmayan bir taşınabilir disk. Ayrıca renk ve kapasite seçenekleriyle farklı kullanıcılara hitap ediyor. Advance olmasının getirisiyse ücretsiz yedekleme ve güvenlik yazılımları. Bunlar lazım değilse Basics versiyonuna bakılabilir. Advance’in tek eksiği, basit de olsa koruyucu bir kılıf içermemesi.

1 yorum

1 yorum

  1. SERHAT

    12 Şubat 2020 at 23:35

    Merhaba,
    Toshiba Canvio Advance ve Canvio Alu arasında kararsızım. Tavsiyeniz hangisidir?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!


Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700


ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

  1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
  2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Donanım

TP-Link Archer C80: Şirketin yeni router’ı neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Archer C80 inceleme makalemizde, şirketin yeni router modelinin özelliklerine yakından bakıyoruz. Bakalım orta segmente yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu model bizlere neler sunuyor?

TP-Link Archer C80 kutu içeriği ve ilk izlenimler

Modelin kutu içeriğine baktığımızda ürünün kendisi, güç adaptörü ve bir adet ethernet kablosunun olduğuun görüyoruz. Tasarımsal açıdan ürün ilk bakışta bugüne kadar gördüğümüz TP-Link router modellerinden farklı görünüyor. Zira bu sefer piyano siyahı tasarımı yerine, yine siyah renkli ancak bu sefer mat ve ızgara görünümünün olduğu daha hoş bir tasarım kullanılmış.

Dahili dört antene sahip router modelinin arka bölümünde açma kapama tuşu, adaptör yuvası, WAN ve dört adet gigabit ethernet yuvası yer alıyor. Tüm ethernet yuvalarının gigabit desteğine sahip olması gayet güzel.

Ön tarafta ise güç ve bağlantı durumlarını gösteren LED aydınlatmalar mevcut.

Wi-Fi performansı nasıl?

Orta düzeyde başarılı Wi-Fi özellikleriyle öne çıkan bir router modeli olan Archer C80, bu anlamda konuşulması gereken önemli özellikler sunuyor. Bunlardan ilki 802.11ac Wave2 Wi-Fi desteği. Bu sayede ürün 5 GHz bandında 1300 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 600 Mbit hızı kullanıcılara sunuyor.

Wi-Fi konusunda mutlaka değinilmesi gereken bir diğer nokta da, ürünün 3×3 MIMO teknolojisine sahip olması. MIMO teknolojisi, bant genişliği sınırlamalarından dolayı oluşan hız porblemine çözüm olan bir “çoklu alma ve gönderme” teknolojisidir. Günümüzde bu teknolojisi 2×2, 3×3 ve 4×4 olarak kullanan cihazlar var. TP-Link Archer C80 ise orta düzeyde yer almasına karşın 3×3 desteğiyle, selefi 2×2 MIMO‘ya göre çok daha efektif bir performans sunuyor.

Son olarak konu Wi-Fi olduğunda tabii ki her şey hız ve verimlilik değil. Çekim kapasitesi de bir o kadar önemli. Burada da şirket dört adet yüksek performanslı dahili anten ve Beamforming teknolojisi sayesinde oldukça güzel işler ortaya koymuş.

Kurulum ve özelleştirme

TP-Link’in son dönemde incelediğimiz birçok ürünü, bildiğiniz gibi Deco veya Tether uygulamaları üzerinden kolayca kuruluyor ve özelleştiriliyor. Archer C80 modeli için de iOS ve Android platformlarında yer alan Tether uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Hız testi

Ofisimize router modelinin kurulumu gerçekleştirdikten sonra, Wi-Fi bağlantısı üzerinden bir de hız testi yaptık. Ofisimizde 100 Mbit indirme, 4 mbit yükleme hızı sunan fiber bir internet kullanıyoruz. Sonuç aşağıda:

Son sözler

 

Bu makaleyi yazdığımız günlerde, ürünün Türkiye fiyatı henüz belli değil. Ancak cihazın sunduğu özellikleri değerlendirecek olursak, özellikle iyi bir Wi-Fi performansı isteyenler için orta düzeyde son derece güzel bir performans aldığımızı söyleyebiliriz.

Devamını oku