Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Video

TELEFONUNUZU TANIYAMAYACAKSINIZ! – Tavsiye ettiğimiz 5 launcher

2020 yılında gördüğümüz telefonların tasarımları kadar, artık içerisinde çalışan başlatıcılar da önemli olmaya başladı. Kullanıcılar sırf farklı bir arayüz deneyimi için akıllı telefonlarından vazgeçebiliyorlar. Peki bunu yapmak için illa telefonunuzu değiştirmeniz şart mı? Elbette değil. Bugünkü videomuzda, gündelik yaşamda kullanmaktan zevk duyduğum 5 Android başlatıcısını sizler için derledim.

reklam

AIO Launcher

AIO Launcher- Uzun bir süredir kendi telefonumda da kullanmış olduğum “basitlik ve sadelik” üzerine kurulu Android başlatıcılarından biri. Animasyon efektleri üzerine kurulu, çeşitli temalarla zenginleştirilmiş başlatıcılar yerine her istediğim tek ekranda bulunsun, haberimi de okuyayım, hava durumuna da bakayım. Borsayı da takip edeyim tweet de atayım diyorsanız işinizi oldukça görecektir. Sekmeler halinde sıralanan ana ekranınız üzerinde telefonunuzda bulunan hafızanın doluluk oranı, sık kullandığınız uygulamalar, bildirimleriniz, aktif olarak başlatıcıdan kurabileceğiniz zamanlayıcı işlevi ve başlatıcıdan çıkmadan gerçekleştirebileceğiniz numara çevirici bulunuyor.

Decluttered launcher

Son dönemlerin popülerleşen akımlarından birisi minimalizm. Hayatın her dalında sadeleşmeyi telkin eden bu yeni akım, decluttered başlatıcısı ile akıllı telefonlarımıza da girmeyi başarıyor. Henüz erken erişimde olan yeni yazılım, size sadece istediklerinizi sunmak için tasarlanmış. Uygulama kurulum ekranında size dört adet uygulamayı ana ekrana eklemenizi istiyor. Siz de en çok kullandığınız dört uygulamayı seçiyorsunuz. Ana ekran beyaz tema üzerine yerleştirilmiş siyah yazılardan oluşuyor. En üst solda saat, en üst sağda ise tarih bulunuyor.

Bu kadarla kalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama işin aslı öyle değil 😊. Basit jestlerle farklı fonksiyonları da kullanabiliyorsunuz. Mesela, dört uygulamanın bulunduğu alandan, yukarıdan aşağıya çektiğinizde yine tüm uygulamaları görebiliyorsunuz. Biraz üstünden aynı hamleyi yaparsanız Google arama uygulamasına ulaşabiliyorsunuz. Sol ve sağ tarafa kaydırma jestlerini de yine uygulama ayarlarından ekleyebiliyor, istediğiniz her uygulamayı bu işlevler için tanımlayabiliyorsunuz.

Launcher iOS 14

Android kullanıcıları arasında hala bir kitlenin nasıl telefonumu iOS’e dönüştürürüm dediğini duyar gibiyim. iOS 14’de gördüğümüz başlatıcının neredeyse birebir diyebileceğimiz Launcher iOS 14, tamamen uygulamalardan oluşan bir ana ekran vadediyor. Yukarıdan bir parmak hamlesiyle karşımıza çıkan tavsiyeler panelinden tutun, ana ekranın en solunda bulunan araç takımlarına kadar her şeyi size sunabiliyor. Oldukça fazla fonksiyon sunan başlatıcımızda, uygulamalara uzun bastığımızda çeşitli işlevleri gerçekleştirebileceğimiz haptic touch sistemi bile çalışıyor. Bununla da yetinmiyor, tamamen telefonunuzu iOS’a çevirmeniz için Assistive Touch ve Kontrol merkezini de başlatıcıya uyumlu olarak sisteme dahil etmenize izin veriyor.

Smart Launcher 5

Sadelikten öte, dibine kadar özelleştirme istiyorum. Her ayarını ben yapayım istiyorum diyenlere güzel bir başlatıcı önerisi geliyor. Senelerdir aslında kullanıcıların tercih ettiği ve sürekli kullanıcılarından aldığı geri dönüşlerle gelişmekte olan bir başlatıcı. Tüm işlevlerini kullanmak için yıllık 7 lira vermenizi tavsiye ediyorum. Keza, 18 TL’ye ömür boyu Smart Launcher 5’e sahip olabiliyorsunuz. Sonucunda ise, reklamları kaldırma, özelleştirilebilir simge paketleri, akıllı ekran kapatma, tam ekran modu gibi seçenekleri edinebilirsiniz.

POCO Launcher 2.0

POCO’yu bilenler bilir. Geçtiğimiz sene Xiaomi’den bağımsız hale gelen, fiyat/performans ürünleriyle öne çıkan bir teknoloji şirketi. POCO’nun kendi cihazlarında kullandığı başlatıcıyı Play Store’dan sahip olmanız mümkün. Yeni nesil başlatıcının genel görünüşü MIUI işletim sistemlerinde gördüğümüz başlatıcı sistemine oldukça benziyor. Uygulama çekmecesi alanının standart olarak karşımıza çıktığı POCO başlatıcısında, uygulamalar haberleşme, eğlence, fotoğraf, araçlar, haberler, okuma, alışveriş ve oyunlar gibi seçeneklerle A-Z’ye istifleniyor.. Aynı zamanda Poco Launcher’ın ayarlarından da açabileceğiniz renklerine göre simgeleri sınıflama özelliğimiz de mevcut. Açıkçası, kullanmış olduğum telefonları her kurduğum zaman, renk skalasına göre baştan dosyalama yapmam gerekiyor. Fakat Poco’nun başlatıcısı sayesinde böyle bir dertten kurtulmuş oldum. Çekmecenin alt kısmından renklerine göre uygulamalarıma daha kolay erişebildim.

MSI reklamı

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

TÜM DETAYLARI İLE GALAXY NOTE 20, TAB S7, GALAXY WATCH 3 VE DAHASI!

Yazan:

TÜM DETAYLARI İLE GALAXY NOTE 20, TAB S7, GALAXY WATCH 3 VE DAHASI!

Yarın saat 17:00’da tanıtılacak olan Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 2, Samsung Galaxy Watch 3, Samsung Galaxy Tab S7, Samsung Galaxy Tab S7+ ve Samsung Galaxy Buds Live ürünlerinin detaylarını bu videoda anlatıyoruz.

TÜM DETAYLARI İLE GALAXY NOTE 20, TAB S7, GALAXY WATCH 3 VE DAHASI!

reklam

İyi seyirler…

MSI reklamı
Devamını oku

Video

HANGİ TELEFONUN EKRANI DAHA GÜZEL, DAHA DOĞRU?

telefonun ekranı

Hangi telefonun ekranı daha güzel, daha doğru sorusunun cevabını aradığımız bu videoda; Realme 6 Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi Note 10 Lite, Huawei P40 Lite ve Oppo A91’i karşılaştırıyoruz.


İlginizi çekebilir: Zoom, Çin’de doğrudan hizmet satışlarını durdurdu

reklam

RGB nedir? Ne işe yarar?

Testimize başlamadan önce RGB nedir, biraz bahsetmek istiyorum. RGB aslında bir kısaltmadır. İngilizce’de Red, Green ve Blue, yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi kelimelerinin kısaltmasıdır. Monitörlerden tutun, yazıcılara kadar birçok alanda kullanılan RGB renk skalası bu üç rengin birbirine karıştırılması ile elde edilir. Yani telefonunuzda herhangi bir görsele baktığınızda bu görselin oluşmasını sağlayan RGB standartlarıdır.

Kıyasladığımız akıllı telefonların ekran panelleri nedir?

Huawei P40 Lite: LTPS IPS LCD

Realme 6 Pro: IPS LCD

Oppo A91: AMOLED

Xiaomi Mi Note 10 Lite: AMOLED

Xiaomi Redmi Note 9 Pro: IPS LCD

RGB renk alanları ve renk doğruluğu testi:

İki aşama halinde yaptığımız testimizin ilk aşamasında RGB renk alanının temel renkleri olan kırmızı (red), yeşil (green) ve maviyi (blue) akıllı telefonlarımızda açıp, sizlere gösteriyoruz. Aynı zamanda testimiz dahilinde akıllı telefonların ekran parlaklık (nit) değerlerine de videomuzdan erişebilirsiniz. Sizce, hangi telefonun ekranı daha güzel ve daha doğru değerleri verebiliyor? Lütfen yorumlarda belirtmeyi ihmal etmeyin. 

Hangi telefonun ekranı daha iyi?

Tabii ki bu konuya öznel bir yorum getirebilmek mümkün. Fakat ekran tarafında kullanılan panellere bakıldığı zaman hangi telefon daha canlı gösteriyor, sorusunun cevabını Oppo A91 olarak verebiliyoruz. Bununla birlikte en yüksek parlaklık oranı sunan ekrana da Oppo A91 sahip. Testimizde renkleri kıyaslarken diğer fark ettiğimiz detay ise Redmi Note 9 Pro’nun ekranının daha koyu gösterdiği ve diğer ekranlara göre biraz daha düşük parlaklık oranı sunduğu.

60 Hz ve 90 Hz karşılaştırma testi

İlk aşamada testini gerçekleştirdiğimiz Oppo A91 ve Realme 6 Pro’nun ekran tazeleme hızlarını kıyaslıyoruz. Realme 6 Pro 90 Hz’e kadar destekliyken Oppo A91, 60 Hz’e kadar destekli bir ekran ile geliyor. Aralarındaki farkı videomuzda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

2K, 165 HZ VE 1 MS KAVİSLİ MONİTÖR! TUF Gaming VG27WQ

2K, 165 HZ VE 1 MS KAVİSLİ MONİTÖR! TUF Gaming VG27WQ

TUF Gaming VG27WQ monitör incelemesiyle karşınızdayız. Asus‘un tam bir üstün özellikli fiyat/performans oyuncu monitörü konumundaki VG27WQ’nun detaylarını videomuzda görebilirsiniz.


İlginizi çekebilir; Hz ve MS nedir? Monitörde tazeleme hızı ve tepki süresi neden önemli? | TUF Gaming VG27BQ

reklam

2K, 165 HZ VE 1 MS KAVİSLİ MONİTÖR! TUF Gaming VG27WQ

İyi seyirler…

MSI reklamı
Devamını oku