Sosyal medya

Kripto Para

Solana Tabanlı Merkeziyetsiz Finans Protokolü Luna Yield 6.7 Milyon Dolar ile Kayıplara Karıştı!

Solana ağında kurulmuş merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Luna Yield’ın geliştiricileri, açılıştan 2 gün sonra müşterilerinden gelen 6.7 milyon dolar ile kayıplara karıştılar. İnternet sitelerini ve tüm sosyal medya hesaplarını kapatan geliştiriciler, aynı zamanda platformun havuzunda biriken tüm likiditeyi de çekmiş gözüküyor.

Bilinmeyen bir kaynağın Coindesk’e yaptığı açıklamaya göre Luna Yield geliştiricileri, Luna Yield’ın orjinal havuz adresindeki yaklaşık 6.7 milyon dolar değerindeki kripto paraları çalarak kaçtıkları belirtildi. Kripto paraların çalınma işlemi farklı farklı işlemlerle WBTC, WETH, LUNY ve USDT olarak anonim bir Tornado cüzdanına aktarılmış. WBTC ve WETH, Bitcoin ve Ethereum’un wrapped (sarılmış) tokenları. Wrapped Bitcoin (WBTC), fiyatı Bitcoin’le aynı olan ancak Ethereum ağında çalışan temsili bir coindir. Wrapped Ethereum (WETH) ise yine WBTC’ye benzer şekilde fiyatı Ethereum ile aynı ancak Bitcoin ağında çalışan tokendır. LUNY, Luna Yield platformunun kendi kripto parası. USDT ise değeri 1 dolar olan sabit bir kripto para.

Luna Yield, henüz bu hafta Salı günü hayata geçmişti ve Solana tarafından desteklenen fon toplama platformu SolPAD tarafından çıkan Solstarter’ın ardından ikinci IDO olma özelliğini taşıyordu. IDO, bir blok zinciri projesinin yeni kripto paralarını merkeziyetsiz bir platformda satışa sunarak para toplaması anlamına geliyor. Bu durumda da LUNY tokenı satışa sunulmuş idi.

Luna Yield’ın sosyal medya hesaplarının kapanmasının ardından, neredeyse 200 yatırımcı toplanıp hayal kırıklıklarını paylaşmak için Telegram’da “Luna Yield RUG PULL” adında bir kanal oluşturdular. Rug pull, kripto paralarla birlikte çıkmış bir terim. Türkçe’de ayağının altındaki halıyı çekmek gibi bir anlam taşısa da aslında desteğini çekmek, yarı yolda bırakmak gibi anlamlar taşıyor ve özellikle bu tarz durumlardaki gibi kripto paralarla yapılan hırsızlık veya dolandırıcılık olaylarında kullanılıyor. Dolandırıcı projeler ise yatırımcıları, yüksek faiz oranları vaat ederek kandırıyor.

Olayın ardından Luna Yield’ın çıkışından sorumlu olan SolPAD, Pazartesi günü Luna Yield’ın bir çok kez reklamını yaparak insanları yeni açılacak token satışına davet etmişti. Salı günü satışa açılan token ile geliştiriciler insanlardan paraları toplamaya başladı ve Cumartesi günü SolPAD’den gelen başka bir açıklama ile Luna Yield’ın faaliyetlerini durdurduğu, durumun araştırıldığı söylendi ve olayla bağlantısı olan kişilerden kendilerine bilgi verilmesi istendi. Olayın bir hırsızlık vakasının kesinleşmesi üzerine ise SolPAD, tüm sosyal medya hesaplarından bir bildiri yayımladı. Bildiride özetle yaşanan bu olayın kendi topluluklarına büyük bir zarar verdiği, hırsızların çaldıkları kripto paraları kullanamaması için gerekli herşeyi yaptıkları, kendi havuzları SolPAD Finance’in Luna Yield ile doğrudan bağlantısı olmadığı ve Luna Yield’ın yalnızca satışının başlayacağının reklamını yaptıkları, dolayısıyla hiçbir sorumluluk kabul etmedikleri belirtildi.

SolPAD, tüm bunların ardından yaptığı açıklama ile Luna Yield kampanyasına katılıp mağdur olan kişilere bir çeşit telafi planı hazırladıklarını söyledi. Hazırlanan telafi planının ise mağdurların Luna Yield’ı satın aldıkları miktarın %60’ının USDC biriminde kendilerine iade edilmesini kapsadığı öğrenildi.

Kripto paralarda yaşanan dolandırıcılık olayları son bulmuyor ve azalmıyor. Dolayısıyla yatırımcılara, yeni ve henüz güvenilirliğini sağlamlaştırmamış olan platformlara yatırım yaparken çok dikkatli olunması ve risklerin farkında olunması öneriliyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku