Sosyal medya

Donanım

Sağlık, konfor ve verimlilik: AOC’nin ergonomik bilgisayar ekranları bireye odaklanıyor

Çoğu kişi, yeni monitörünü seçerken çok az faktörü göz önünde bulundurur. Böyle olsa da, yeni nesil ekranlar aslında çok sayıda faydalı özellik sunar: gözlerin yanı sıra, sırtı ve boynu da zararlardan koruyup ek olarak tamamen yeni bir görsel deneyim de sunarlar. Dahası, yeni nesil ekranlar hem üretkenliği hem de konforu geliştirmeye yardımcı da olur. Giderek dijitalleşen bir yaşam tarzının yarattığı zorlukların üstesinden gelen ekran uzmanı AOC, kullanıcıların ihtiyaçlarını son derece ciddiye alıyor ve en düşük fiyatlı ekranlarının bile bu özelliklerin çoğunu taşımasına dikkat ediyor.

Daha ergonomik ve daha sağlıklı 
İşverenler, işyerinde ya da home ofiste kullanışlı ergonomik özelliklerin bulunmasını sağlayarak her bir çalışanın en iyi şekilde performans göstermesine yardımcı olabilirler. Bu ergonomik özelliklerin bazıları, üretkenliği en yüksek düzeye çıkarmayı ve yorgunluğu ve rahatsızlığı azaltarak kullanıcıların sağlığını korumayı amaçlar. Bu nedenle, AOC’nin ürettiği pek çok ekran, pivot gibi tam teşekküllü bir ergonomik çokyönlülük sunar. Pivot özelliği, kullanıcının paneli 90° döndürmesini sağlar. Böylece izleyici, ekranı manzara modundan portre moduna kolayca çevirebilir. Ayrıca, bir metin üzerinde çalışırken monitörü portre modunda kullanarak metnin daha geniş bir kısmı görüntülenebilir, böylece  metin belgelerinin ya da tabloların içinde görüntü kaydırma ihtiyacı da azaltılır.

reklam


Pivot özelliği, kullanıcının paneli 90° döndürmesini sağlar.

Optimal görüntüleme için doğru açıyı elde etmek amacıyla, monitörü sağa sola döndürmek de faydalı olabilir, böylece izleyicinin göz hizası mümkün olduğunca ekrana dik hale getirilebilir. Aynı ekrana bakan çok sayıda kullanıcı için ise, sağa sola döndürme ayarları kullanılarak okunaklılık herkes için artırılabilir  – ekip çalışması için mükemmel.

Son olarak, 130 mm’ye kadar bireysel yükseklik ayarı ise en yüksek konfora ve artan üretkenliğe katkı sağlayan kullanışlı ekran özelliklerinden bir başkasıdır. Kullanıcılar, monitörün yüksekliğini değiştirerek ekranı kendi boylarına, yaptıkları işe ya da bireysel tercihlerine göre mükemmel şekilde ayarlayabilirler. Bu da, boyun, sırt, omuz ağrısının ya da benzer sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.


130 mm’ye kadar bireysel yükseklik ayarı

Bu ergonomik özellikler, çalışma yeri her kullanıcının bireysel ihtiyaçlarına göre kolayca ayarlanabildiği için, masa paylaşılan ortamlarda özellikle kullanışlıdır. Ek olarak, bu ergonomik özelliklerden bazıları meslektaşlara hızlı sunumlar yapmak için ya da evde aile ve arkadaşlarla içerik paylaşmak için özellikle faydalıdır.

Kullanışlı ergonomik avantajlarının yanı sıra, AOC iki ekranına (E2276VWM6 and E2476VWM6), kullanıcı sağlığını düşünen ek bir özellik daha dahil etti: Anti-Blue Light. Bu teknoloji, zararlı mavi ışığı azaltır ve kullanıcıların göz yorgunluğunu engellemeyi amaçlar.

Geliştirilmiş görüntüleme deneyimi
Günümüzün en sofistike ekranları, sunduğu ileri ekran teknolojisi ile hem profesyonellerin hem de beklentileri yüksek ev kullanıcılarının yüksek standartlarını karşılıyor.

4K-Ultra HD çözünürlük (3840 x 2160) 8.29 milyon piksel ile Full HD panellerin dört katı piksel miktarına sahip. Sonuç olarak 4K, kullanıcıların gerçeğe daha önce hiç olmadığı kadar yakın görüntü elde etmelerini sağlıyor. 

Bir monitörün piksel tepki süresi de ultra akıcı görüntüler kadar önemlidir. Tepki süresi ne kadar kısalırsa izleyicinin yaşadığı -ince detayları tanınamayacak şekilde belirsizleştiren- hareket bulanıklığı da o kadar azalır. AOC U2868PQU gibi ekranlar, 5 ms’ten az ideal tepki süresi ile, çalışmak ya da hız dolu aksiyon videolarını izlemek veya oyunların keyfini çıkarmak için mükemmeldir.

Daha fazla üretkenlik için daha büyük ekranlar
Multimedya editörleri, borsa analistleri ya da çoklu görev yürütmeyi seven herhangi bir özel kullanıcı, büyük ekranlı monitörlerin faydalarının farkında. 28 inç ve üzerindeki ekran ölçüleri, farklı pencereler arasındaki bitmek bilmeyen görüntü kaydırmalarının ya da geçişlerin en aza indirgenmesini sağlıyor.

Film ve oyun tutkunları için ise büyük ekranların avantajları açık. “Picture-in-picture” ve “picture-by-picture” özelliklerinin yanı sıra, büyük bir ekranı dörde kadar pencereye bölebilen ve farklı kaynaklardan eşzamanlı olarak görüntü izlemeyi sağlayan AOC’nin yenilikçi Screen+ yazılımı, bu açıdan eşit derecede göze çarpıyor. Böylece, ekran ne kadar büyürse, çoklu görev yürütmeye de o kadar uygun oluyor. Yukarıda belirtilen bütün özellikleri birleştiren AOC monitörlerinin bir örneği AOC U3477PQU – 34 inç ölçüsüyle,ekran üreticisinin şimdiye kadar ürettiği en büyük model.

AOC EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Thomas Schade şunları söyledi: “Müşterilerimiz, full ergonomik esnekliğin, daha büyük ekranların ve göz sağlığını koruyan özelliklerin hepsinin heyecan verici bir eğlence deneyimine, artan üretkenliğe, daha  yüksek çalışan memnuniyetine  ve daha az yorgunluk ve hastalık sebepli izinlere katkıda bulunduğunu belirtiyor. Ancak bu, insanların ekranlar arasında farklar olduğunu anlamalarını gerektiriyor. Bir başka deyişle, çok iyi bir fiyat-performans oranına sahip bir AOC ekranına yatırım yapmak, aslında her düzeyde yaşam kalitesine yapılan bir yatırım.”

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

MediaTek Helio P95 platformu tanıtıldı!

MediaTek’in yapay zeka ve kamera geliştirmelerine odaklandığı yeni işlemci platformu MediaTek Helio P95 tanıtıldı. Yeni platformun özelliklerine haberimizde yakından bakıyoruz.

MediaTek’in yeni işlemci platformu Helio P95, bir önceki nesil olan Helio P90 platformunun yapay zeka ve kamera geliştirmeleri içeren bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Yeni platform MediaTek Helio P90 ile işlemci, grafik işlemcisi ve bağlantı teknolojileri bakımından birebir aynı özellikleri taşıyor. MediaTek’e göre Helio P95 yapay zeka ölçümleri için kullanılan EHTZ performans testinde bir önceki nesiline göre %10 daha yüksek performans sağlıyor. Bunlara ek olarak yonga setini kullanan markaların isteğe göre aktifleştirebileceği yapay zekaya dayalı özelliklerde bulunuyor. Aynı anda 5 kişinin olduğu poz takibi, 3 boyutlu poz takibi, çoklu nesne ve sahne optimizasyonu ile birlikte çoklu nesne ve sahne tanıma bu özelliklerden bazıları.

reklam

Mediatek Helio P95


İlginizi çekebilir: MediaTek, mobil oyunculuk alanında iki yeni yonga seti duyurdu!


Günümüzde orta sınıfta dahi 64 megapiksel çözünürlüklü kamera modüllerine sahip telefonlar sıkça karşımıza çıkıyor. Hal böyleyken bir önceki nesilde 48 megapiksele kadar olan kamera desteği MediaTek Helio P95 ile 64 megapiksele çıkarılmış.

Yeni platform bir önceki nesilde olduğu gibi 12 nm FinFET üretim teknolojisi ile üretilmiş. 2 adet yüksek performanslı Cortex A75 çekirdeği ve 6 adet enerji tasarruflu Cortex A55 çekirdeği yonga setinin 8 çekirdekli işlemci ünitesini oluşturuyor. Yonga seti grafik gücünü bir önceki nesil ile aynı olan IMG PowerVR GM 9446 grafik işlemcisinden sağlıyor. Helio P95, ekran tarafında 2520 x 1080 piksel (Full HD+) çözünürlüğe kadar destek veriyor. Wi-Fi 802.11 ac ve Bluetooth 5.0 teknolojileri de platform tarafından destekleniyor.

Yeni yonga setini kullanacak ilk telefonların hangileri olduğu ve ne zaman piyasaya sürülecekleri hakkında bir bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Helio P90 ile pek çok yönden aynı olan Helio P95’in göstereceği performansı ilerleyen günlerde görüyor olacağız.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 865 ile birlikte gelecek olan akıllı telefonlar

Yazan:

qualcomm snapdragon 865 5g

Qualcomm, bir süredir Snapdragon 865 5G işlemci birimi ile gelecek olan cihazlar hakkında açıklamalarda bulunuyor. Şirket aynı zamanda 865 5G’nin yeteneklerini göstermek amacıyla mobil cihaz üreticileriyle birlikte bazı çalışmalar yürütüyor ve bizler için paylaşıyor. Henüz açıklanmayan ancak işlemciye sahip olacak telefonların bulunduğu listeyi ve günümüz koşullarını göz önüne aldığımızda neredeyse tüm yeni nesil amiral gemilerinin 865 5G çipseti ile geleceğini söylemek mümkün.

İlginizi çekebilir: Black Shark 3, 12 GB RAM ile Geekbench testlerinde görüldü

reklam

Şu günlerde Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Sony Xperia 1 ve Realme’nin yeni modeli X50 Pro 5G’nin hâli hazırda işlemci birimine sahip olduğunu görmekteyiz. Bu cihazlarla beraber Galaxy S20 ve Oppo Find X2 de Snapdragon 865 5G işlemci birimine sahip olacak. Bilgileri göz önüne aldığımızda Qualcomm’un akıllı telefon üreticileri için, ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu tekrar anlamış oluyoruz.


Qualcomm çipsete sahip olacak cihazları içeren bazı listeler paylaştı, 16 adet akıllı telefona yer verilen listede henüz açıklanmayan modellerin olması dikkat çekiyor. Ayrıca çoktan duyurulan ancak listede yer bulamayan modellerin olduğunu da ekleyelim.

Snapdragon 865 5G ile gelen ve gelecek olan telefonlar;

 • Black Shark 3
 • FCNT arrows 5G
 • Lenovo Legion Gaming Phone
 • Nubia Red Magic 5G
 • Oppo Find X2
 • iQOO 3
 • Realme X50 Pro
 • Redmi K30 Pro
 • Asus ROG Phone 3
 • Samsung Galaxy S20, S20 Plus ve S20 Ultra
 • Sharp AQUOS R5G
 • Sony Xperia 1 II
 • Vivo APEX 2020 Concept Phone
 • Xiaomi Mi 10 ve Mi 10 Pro
 • ZenFone 7
 • ZTE Axon 10s Pro
Devamını oku

Basın Bülteni

Huawei yeni MateBook D serisinin lansmanını gerçekleştirdi

Huawei MateBook D

Huawei, ultra hafif Huawei MateBook D Serisi’ni Barselona’da düzenlediği lansmanda duyurdu. Genç kullanıcılar için tasarlandığı ifade edilen, farklı ekran boyutlarına sahip serinin detayları da belli oldu.

Huawei PC ve Tablet Ürün Bölümü Başkanı Wang Yinfeng, ürünle ilgili yaptığı açıklamada; “Bilgisayar kategorisi ürünlerimizde, her yenileme döneminde farklı deneyimler sunma misyonumuzu bu seride de sürdürüyoruz. Huawei MateBook D ile genç tüketicilerimiz için en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya odaklandık. Şık tasarımı ve güçlü yapısıyla yeni MateBook D serisi, üretkenlik yeteneklerinin yanı sıra, oyunlarda da mükemmel bir performans sergilemek için tasarlandı” dedi.

reklam

Huawei MateBook D

Seri, yüzde 87‘lik ekran/gövde oranına sahip, incelen çerçeveler ve entegre kamera, cihazın form faktörünü daha kompakt bir hale getirdiği söyleniyor. FullView olarak adlandırılan ekran teknolojisine ve parlama önleyici 16: 9 IPS paneline sahip seri, Full HD 1920 × 1080 çözünürlük ve 178 dereceye kadar gövde açıklığı sunuyor. Kullanıcılar için daha güçlü göz koruması sağladığını iddia edilen cihaz düşük mavi ışık emisyonu ise TÜV Rheinland sertifikasına sahip olarak piyasaya çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate XS tanıtıldı: Kirin 990, 5G desteği ve dahası!


MateBook D teknik özellikleri neler sunuyor?

Huawei MateBook D AMD serisi, AMD Ryzen işlemci desteğine sahip, AMD Radeon Vega 8 Graphics ile grafik desteği sunan seri, Huawei Shark Fin Fan 2.0 adlı  soğutma sistemini içeriyor. Bu sistemin, dizüstü bilgisayar performansının artışı için hava akışını dinamik olarak optimize ettiği ifade ediliyor.

Serinin 10. nesil Intel Core işlemcili sürümü de görüntü ve video düzenleme, 3D model oluşturma işlevlerinde ve oyunlarda kadar yüksek bir performans iddiasıyla geliyor. 2 GB yüksek hızlı GDDR5 VRAM ve NVIDIA® GeForce® MX250 grafik kartı, görüntü ve video düzenleme görevleri için kullanılıyor.

Huawei MateBook D

Huawei MateBook D Serisi’nin Intel ve AMD işlemcili modellerinin ayrıca kendi içinde versiyon seçenekleri de bulunuyor.

Huawei MateBook D Serisi’nin 15,6 inçlik versiyonu 357,8 × 229,9 × 16,9 mm boyutlara sahip olarak geliyor. 14 inç’lik versiyonu ise 322,5 x 214,8 x 15,9 mm olarak ölçülüyor. Seri 56 WH  pile sahip bulunuyor.

Huawei MateBook D Serisi, 65W USB-C şarj cihazı ile geliyor. Cihaz aynı zamanda ısı dengesini korumak amacıyla, ısı miktarı belli bir eşiği geçtiğinde şarj işlemini otomatik olarak durduruyor. 8 GB çift kanallı DDR4 belleğe sahip Huawei MateBook D Serisi PCIe arabirimini kullanıyor. SSD ve SSD+ sabit disk seçenekleri ise ek depolama alanı ihtiyacı olan kullanıcılar için farklı seçenekler olarak sunuluyor. Cihazın düşmesi durumunda sabit diskte saklanan verileri koruyan G-sensörü bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca çift antenli WLAN modülü de cihazda entegre olarak yer alıyor.

Seri, yenilendiği söylenen Huawei Share özellikleriyle sayesinde diğer cihazlarla daha etkin bir bağlantı sağlayabildiği iddiasında da bulunuyor.

Yenilikçi, hafif ve güçlü sloganıyla çıkan seriye dair, -özellikle Türkiyeli tüketicilerin günümüzde birincil önceliği haline gelen- fiyat konusunda ise henüz bir veri bulunmuyor.

Devamını oku