Sosyal medya
MSI reklamı

Konu dışı

Rusya, üreticilere kendi uygulamasını yüklemeye zorluyor!

Rusya

Rusya, ülke sınırları içerisinde satılan her telefona, bilgisayara ve TV’lere kendi uygulamasının ön yüklü gelmesi konusunda yeni bir kanun yayınladı. Kanuna uymayan şirketler, ülke içerisinde telefon satamayacak konuma gelebilir.


İlginizi çekebilir: Logitech, Black Friday kapsamında %50’ye varan indirimler uyguluyor

reklam

Rusya, resmi olarak elektronik araç gereçlerin satışının yasaklanmasıyla ilgili kanunu meclisten geçirdi. Eğer cihazınızda Rusya’nın yaratmış olduğu ön yüklü uygulama yoksa maalesef ki satış yapamayacaksınız.

Kanun 1 Temmuz 2020 itibariyle uygulanmaya başlanacak. Cihazlarda Rusya teknoloji firmalarına ait yerli uygulamalar bulunmuyorsa devlet tarafından bu firmalara çeşitli ambargolar getirilmesi bekleniyor.

Yasa tasarısı, bu ayın başlarında parlamentoda görüşülmeye başlanmıştı. Hükümetin Rus yazılımı barındıracak cihaz tiplerini yayınlaması beklendi. Ülke içerisinde satış yapan üreticiler de buna dahil edildi. Rusya Duma Meclisi üyeleri konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Yasa tasarısı Rus internet şirketlerinin çıkarlarını da korumak üzerine hazırlandı. Böylece yabancı şirketlerin kötüye kullanımı minimum düzeye indirilmiş olacak. Yasaya uymayan satıcılar, 3,140 dolardan başlayan cezalar ödemek zorunda kalacaklar.

Daha önce ülke içerisinde yerli firma olan Telegram için de benzer yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı. Kullanıcı verilerini şifreleyerek saklayan firmanın insanların güvenliğini sağlamak amacıyla bunu gerçekleştirdiğini savunmuştu.

İnternetin terörizm faaliyetlerinde kullanılmasıyla birlikte hükümetler de konuyla ilgili daha çok önlem almaya başladılar. Silahlı saldırıların mesajlaşma uygulamalarından yapılması da bunların içinden en önemli konulardan biriydi. Daha önce İran da ülke içerisinde çeşitli yaptırımlar getirerek önlem almaya kalkışmıştı.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, 2020’nin ilk çeyreğinde en çok amiral gemisi satan marka oldu

Apple counterpoint research

Counterpoint Research isimli şirket tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok amiral gemisi model satışı yapabilen marka, Apple oldu. Bu, Apple için iyi bir haber olsa da; aynı araştırmada belirtilen bir diğer bilgi ise, amiral gemisi model satışlarının dünya çapında %13 oranında azaldığı yönünde.


İlginizi çekebilir: Apple, bilgisayarlarında Intel işlemciler yerine kendi işlemcilerini kullanacak

reklam

2020 yılının 1. çeyreğinde en çok satan 5 amiral gemisi modelinin 4’ü, Apple markasına ait

Amiral gemisi satışlarının %57’lik kısmını kapsayarak 2020 yılının ilk çeyreğinde segmentini domine eden Apple, liderlik koltuğuna oturmuş durumda. Öte yandan salgın sürecinin de etkilerini hisseden Samsung için ise, haberler pek de iyi gözükmüyor. Amiral gemisi segmentinde pazarın %19’unu yakalayan Samsung; Huawei ile de ciddi bir rekabet içinde. Huawei için ise bu rakam, %12 olarak belirlenmiş durumda. Huawei’nin hemen arkasında arkasında ise, Oppo ve Xiaomi bulunuyor.

apple

İlginç bir şekilde en çok satan 5 amiral gemisi modelinin 4’ü Apple markasına ait. 2020 yılının ilk çeyreğinde açık ara fark ile en çok satış rakamı yakalayan amiral gemisi model ise, iPhone 11. Apple, iPhone 11 modeli ile, en yakın rakibi iPhone 11 Pro Max modeline göre 3 kattan daha fazla satış adedi yakalayabilmiş. Bizce bunun sebebi, 2 model arasında fiyat / performans dengesinin iPhone 11 modelinde daha iyi bir seviyede bulunması. Apple hariç listeye girebilmeyi başaran tek model ise Huawei’ye ait. Huawei Mate 30 Pro 5G, %3’lük pay ile listenin 5. sırasında kendine yer edinmiş durumda.

apple

Counterpoint Research tarafından yayınlanan verilere göre bir diğer dikkat çeken detay ise, Samsung’un bütün pazarlarda 2. sırada konumlanmış olması. Bu, birçokları için bir başarı sayılsa da; aynı zamanda Samsung gibi büyük bir markanın hiçbir pazarda lider konumda bulunamadığını da gösteriyor. Farklı pazarlardaki farklı rekabetleri göz önüne seren bu tabloları görmek, akıllı telefon sektörünün gidişatı ile ilgili yeni fikirler veriyor. Peki siz yayınlanan veriler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku

İnternet

Xiaomi CEO’su Lei Jun’un 5G ropörtajı: 8K, bulut servisler ve dahası

Lei Jun

Ulusal Halk Kongresi Başkanı ve Xiaomi CEO’su Lei Jun, Xinhuanet ile 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği 5G ana temalı röportajda dikkat çekici konulara değindi. Röportajdan ilgi çekici notlara ve orijinal metine makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

5G gelişim ve yayılım hızı nasıl arttırılabilir?

Lei Jun verdiği ropörtajda, 5G teknolojisinin gelişim ve yayılımının hızlandırılması konusunda baz istasyonları kurup yalnızca teknolojiyi yaygın hale getirmenin yetersiz olduğuna dikkat çekti. 5G istasyonlarının yayılımı kadar teknolojinin kullanım senaryolarının geliştirilmesine de yatırım yapılması gerektiğini belirten Jun, uygulama senaryoları geliştirilmediği takdirde 5G’nin istenilen seviyeye gelemeyeceğini söyledi. Peki nedir bu kullanım senaryoları?

reklam

Lei Jun’a göre 5G’nin önemli kullanım senaryoları

Çin’in Steve Jobs’ı olarak anılan Lei Jun, 5G teknolojisinin yayılımı ile ulaşılacak bağlantı hızlarının 4K ve 8K video konferanslarını popüler hale getireceğini belirtiyor. Bir diğer senaryo, 5G’nin sunduğu yüksek bant genişliği ve düşük gecikme değerleri ile bulut oyunculuk alanında yaratacağı gelişmelerden yararlanılması şeklinde. Son olarak otonom sürüş alanında da 5G ile büyük gelişmeler yaşanacağını belirten Lei Jun, hangi kullanım senaryolarının öncü nitelikte olacağını zaman alan testler ile öğreneceğimizi söylüyor.

5G ve Xiaomi

Lei Jun, içinde bulunduğumuz yılda 5G bağlantı teknolojisi destekli 5 akıllı telefon modeli duyuran Xiaomi’nin, 4G destekli cep telefonu üretimini durduğunu ve tamamen 5G’ye odaklandığını söyledi. Elbette yaşadığımız salgın herşeyi etkilediği gibi Xiaomi’nin 5G stratejilerini de etkilemiş. Şuan için stok depolarının boş olduğunu belirten firma yöneticisi, 5G cep telefonlarını tekrar üretmekte de sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor. Salgının 5G yayılım hızını gerçekten düşürdüğünü söyleyen Jun, stratejilerinin değişim göstermediğini de sözlerine eklemiş. Üretim sorunlarına çözüm olması amacıyla fabrikalarına 250.000  Yuan yatırım yapan Xiaomi, hala 5G’yi ileri taşıma hedefinde.

Xiaomi ve 5G

Bunlara ek olarak Xiaomi markalı cep telefonu ve AIoT cihazlarının 5G temelinde birlikte çalışacağı kullanım senaryoları içeren bir strateji geliştirdiklerini belirten Lei Jun, 5G’nin gelişimi için yapılması gereken üç önemli şey olduğuna inandığını söylüyor. İlk olarak sağlam bir temel oluşturmanın gerekliliğine değinen Jun, alışılmış teknolojilerden farklı düşünmek gerektiğini belirtiyor. İkinci olarak Çin pazarını savunmaya çok önem verdiğini aktaran CEO, son olarak küreselleşmek için her türlü çabayı göstermek gerektiğini söylüyor. Bu üç önemli maddenin, içinde bulunduğumuz liberal ekonomik sistemde her marka ve devletin kalkınma stratejileri arasında olması gerekiyor.

Xiaomi CEO’su sözlerine 5G ve AIoT (Yapay zeka destekli nesnelerin interneti) teknolojilerinin gelişimi ile afet durumlarında birbirine sürekli bağlı olacak olan akıllı cihazların yeni bir ulusal afet uyarı sistemi oluşturulmasında kullanmak istediklerini de ekledi.

Xiaomi’nin 6G hazırlıkları

Lei Jun, Xiaomi’nin 5G’ye ek olarak 6G üzerinde de ön araştırmalar yaptığını belirtti. Ayrıca bu konuda uydu interneti ve akıllı telefonların iş birliği içinde çalışması gerektiğine dikkat çekti. Konunun uydu kısmında direkt olarak yer almayacaklarını belirten Jun, konunun tüm süreçleri hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi. Söz konusu teknolojinin gelişimi için uydu haricinde karada bulunacak terminallere ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

6G

Makalemizin konu aldığı Lei Jun ropörtajının orijinal metnine (Çince) link üzerinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu röportajın Çince yayımlandığını ve çeviri konusunda Google Translate’den yararlandığımızı belirtelim.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ekranlarını Samsung, LG ve BOE üretecek!

iPhone

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir haberde, Samsung’un yeni iPhone 12 modelleri için tek OLED üreticisi olacağı iddia edilmişti. Ancak son söylentilere göre durum beklenildiği gibi olmayacak.

Firmalardan sızan bazı haberlere göre bu yıl tanıtılacak olan iPhone modellerinin Samsung üretimi OLED panellere sahip olacak. Geri kalan siparişler LG ve BOE tarafından karşılanacak. Cuppertino merkezli şirket tedarik zincirini çeşitlendirerek tüm işi tek tedarikçinin eline bırakmayacak.

reklam

İlginizi çekebilir: iPhone 12 de Lightning girişli olacak!


Apple’ın birden fazla tedarikçi ile çalışmasının bir diğer sebebinin, üretim adetlerinin fazlalığı olduğu düşünülüyor. Bu yılın tüm iPhone modellerinin OLED panellere sahip olacağı ve markanın satış rakamları düşünüldüğünde, Samsung’un dahi bu siparişe yetişememe ihtimali yüksek görünüyor.

Devamını oku