Sosyal medya

Kripto Para

Rusya Kripto Para Birimlerini Yasaklayacak Mı?

Kripto para birimleri yakın zaman içerisinde Rusya’dan silinebilir. Rus haber ajansı TASS tarafından bildirildiğine göre Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vladimir Chistyukhin, kripto para birimlerinin yakında finans piyasalarında ortadan kalkabileceğinin sinyalini verdi.

rusya kripto para

Devletlerin kripto para birimlerine karşı olan savaşı sürerken, bu savaşa dahil olma sinyali şimdi de Rusya’dan geldi. TASS’ın aktardığına göre Chistyukhin, “Size bir ipucu vereceğim: Rus finans piyasasında kripto para birimine yer görmüyoruz” dedi.

Rusya, kripto paraların  ülkede kara para aklama ve terörizmi finanse etme tehdidi olacağına inanıyor.

Çin ve Hindistan’ın ayak izlerini takip eden Rusya, son zamanlarda kripto paraların  kullanımını engelleme kampanyasını hızlandırmaya başladı. Bu eylemler aynı zamanda Rus hükümetinin ekim ayında kripto paralara tam bir yasak uygulamayacağını söylemesiyle çelişmekte.


İlginizi Çekebilir: Rusya Devlet Başkanı Putin Kripto Para Birimleri İle İlgili Olumlu Düşünüyor!


TASS, Chistyukhin’in merkez bankasının Rusya’da bu tür para birimlerini sınırlamaya yönelik teklifleri detaylandıran bir rapor hazırladığını söylediğini aktardı. Reuters’in geçtiğimiz haftaki raporlarında bildirildiğine göre, Rusya Merkez Bankası artan kripto para işlemlerinden finansal istikrar için riskler gördüğü için bu tür varlıkların “tamamen reddedilmesini” savundu.

Kripto paralar doğası gereği merkezi değildir ve hiçbir otorite tarafından denetlenemez ve erişilemez. Bu özelliği ile hükümetler tarafından tehdit haline gelir. Rusya Merkez Bankası, küresel trende katılmak için kendi dijital rublesini geliştirmeyi hedefliyor. Kendi dijital para birimleri düzenlemelerini daha da artırmayı planlarken, Çin ve Hindistan’ın kripto para düzenlemesi konusundaki deneyimlerine işaret ediyor gibi görünüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval