Sosyal medya

Donanım

RTX 3060 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı!

RTX 3060

RTX 3000 serisi geçtiğimiz hafta Nvidia tarafından tanıtıldı. RTX 3070, 3080 ve 3090’ın gösterildiği sunumda, daha uygun fiyata yüksek performans vaat eden Nvidia, kullanıcıları etkilemeyi başardı. Ailenin yüksek fiyatlı modellerine odaklanan bu sunumun ardından kullanıcılar, daha uygun fiyatlı modelleri merakla beklemeye başladı.  RTX 3000 serisi ile daha yüksek performansı daha uygun fiyatlara sunan Nvidia, RTX 3060 ile daha düşük bütçeli kullanıcıların da yüksek performans ile buluşmasını hedefliyor.


İlginizi çekebilir: RTX 3000 serisi resmen tanıtıldı! 

reklam
MSI reklamı

İki farklı RTX 3060 gelecek.

RTX 3000 serisi ile önceki seriden daha yüksek performanslı kartları çok daha uygun fiyata tanıtan Nvidia, ailenin görece uygun fiyatlı modeli ile daha düşük bütçeli kullanıcılara da yüksek performansı, uygun fiyatlarla ulaştırmayı planlıyor . Sızıntılara göre RTX 3060 GA106 kodlu GPU üzerine şekillenecek. İlerleyen zamanda ise GA104 kod adlı GPU üzerine şekillenen Super/Ti varyantının gelmesi bekleniyor.

RTX 3060

 

Teknik özellikleri nasıl?

GA104-200 yongasının 4864 CUDA çekirdeği bulunması bekleniyor. Bu sayı, bir üst model RTX 3070’ten 1024 çekirdek daha az, RTX 2060’ta ise 1920 CUDA çekirdeği bulunuyor. Buradan yola çıkarak eski seriye göre çok ciddi bir performans artışı göreceğiz.  Bununla birlikte 8GB kapasiteli DDR6 bellekle birlikte gelmesi bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknoloji ve oyun meraklısı, mühendis adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

65W Samsung güç adaptörü için sertifika alındığı iddia edildi!

65W Samsung güç adaptörü için sertifika alınmış olabilir, yeni ortaya çıkan bir belge bu iddiayı doğruluyor.


İlginizi çekebilir: Galaxy A72 beşli kamera dizilimiyle gelebilir!

reklam
MSI reklamı

65W Samsung güç adaptörü ortaya çıktı!

Güney Kore’de ortaya çıkan bir sertifika belgesine göre Samsung 65W güç adaptörünü piyasaya sürme hazırlığı içerisinde. Ortaya çıkan bu güç adaptörü sertifikası, gelmesi planlanan Galaxy S21 serisi için alınmış olabilir veya tamamen farklı bir cihaz için de olabilir, ancak model kodu bunun eski de olabileceğini gösteriyor.

Samsung 65w şarj aleti

GalaxyClub çalışanları, model numarası nedeniyle ortaya çıkan bu  şarj aletinin 65W gücünde olabileceğini düşünüyorlar. Halihazırda bulunan 45W Samsung güç adaptörünün model numarası EP-TA845 olarak geçiyordu, yeni sertifikalanan güç adaptörü EP-TA865 olarak listelendi. Elbette bütün bu iddialar, Samsung’un adaptörlerin şarj gücünü belirtmek için model numarasında geçen son iki rakamı bir kez daha kullandığı varsayımına dayanıyor. Sertifikanın ekran görüntüsü bize bunun seyehat adaptörü olması dışında hiçbir şey göstermiyor. Bu adaptör hakkında daha detaylı bilgiyi öğrenmek için Samsung’un yeni ürünlerini tanıtmasını beklememiz gerekecek.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Donanım

Nvidia RTX 3060Ti, Ekim sonunda tanıtılabilir!

Yazan:

Nvidia RTX 3060Ti, Ekim sonunda tanıtılabilir!

Nvidia, Ekim ayında piyasaya süreceği RTX 3070 ekran kartının ardından RTX 3060Ti modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nvidia’nın bu hareketi AMD‘nin RX 6000 serisine cevap olabilir.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce RTX 3080 ve 3090 karşı karşıya!

reklam
MSI reklamı

Videocardz tarafından yapılan haberle ortaya atılan iddiaya göre RTX 3060’tan önce 3060Ti modeli Ampere mimarisiyle Ekim sonunda gelmiş olacak. Şirketin ilk olarak baz 3060 modelini ardından da geliştirilmiş 3060Ti versiyonunu tanıtması beklenirken 3060’tan önce Ti modelinin gelmesi AMD’ye cevap olarak tanımlanıyor.

3060Ti, 3070 ile aynı çipi kullanacak

Ekim ayı ortasında piyasada yer alacak 3070’in ardından tanıtılacak model, 3070 ile aynı çipi paylaştığı için erken tanıtılacağı da söylentiler arasında. RTX3060’da kullanılacak olan çipin henüz hazır olmadığı belirtiliyor. Videocardz’da yer alan habere göre Nvidia, AMD tarafından gelecek güçlü bir orta seviye ekran kartına rakip olarak 3060Ti’yı erken çıkartıyor olabilir. Nvidia’ya göre ise RTX3060 ekran kartı, AMD tarafından gelecek orta seviye karta göre zayıf kalabilir.

Nvidia RTX 3060Ti, Ekim sonunda tanıtılabilir!

İsimlendirme değişebilir

Nvidia’nın 15 Ekim’de piyasaya süreceği 3070’in ardından geleceği iddia edilen 3060 versiyonu için henüz net bir isimlendirme söz konusu değil. 3060Ti olması beklenen kartın 3060 Super olarak gelmesi de kuvvetle muhtemel. İsimlendirme ne olursa olsun yeni model Ekim sonunda ortaya çıkmış olacak.

RTX3070’e nazaran 1,024 daha az CUDA çekirdeği barındıracak modelde (4,864 CUDA çekirdeği) 8GB RAM yer alacak. Ampere mimarisiyle gelecek olan model hakkında önümüzdeki ay daha fazla detayın ortaya çıkacağı belirtiliyor. Nvidia’nın AMD karşısında gerçekleştireceği bu hamlenin nasıl sonuçlanacağı da merak konusu.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Donanım

Fabrika çıkışı overclocklu bazı RTX 3080’lerdeki donmaların nedeni kapasitör kaynaklı!

Ünlü grafik kartı üreticilerinden EVGA, fabrika çıkışı overclocklu bazı Nvidia RTX 3080‘lerin yaşadığı donma sorunlarının kapasitör kaynaklı olduğu doğruladı.

İlginizi çekebilir: Google Meet, 60 dakika sınırı getiriyor

reklam
MSI reklamı

EVGA, grafik kartlarını kalite-kontrol aşamasından geçirirken 6 kapasitörlü konfigürasyonun tüm testleri aşamadığını farkettiklerini açıkladı. Daha sonra bu kapasitörlerin POSCAPS isimli kapasitörlerle değiştirildiğini ve sorunun çözüldüğünü belirtti. EVGA‘in FTW3 serisi RTX 3080‘lerinin piyasaya geç sürülme nedeninin de bu durum olduğunun altı çizildi.

RTX 3080 geçtiğimiz günlerde çıkış yapmış ve kısa süre içinde özellikle fabrika çıkışı overclocklu kartların sorunlarından forumlarda bolca bahsedilmişti. Kullanıcılar bu sorunları ancak kartların saat hızlarını düşürerek çözebilmişti. EVGA’in bu sorunların kaynağının kapasitörler olduğunu açıklamasına rağmen Tom’s Hardware, sorunun kapasitör dışında bir etken kaynaklı olabileceği konusunda ısrarcı. Çok yüksek güç tüketimine sahip olan yeni kartlar için yazılımlar da henüz ilk aşamada olduğundan şuan için sorunun gerçek kaynağını bilmek zor gözüküyor. Kartlar için daha stabil çalışma olanağı sağlayacak sürücüler sonrası bu konu da aydınlığa kavuşacak gibi gözüküyor…

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu