Sosyal medya

Donanım

Raspberry Pi 4, yeni donanımıyla duyuruldu!

Raspberry 4

Raspberry Pi, özellikle mekanik ve robotik teknolojilerdeki kullanımlarıyla bilinen bir hale geldi. IOT (Nesnelerin İnterneti)  sistemlerle birlikte daha etkili olacağı düşünülüyor.


İlginizi çekebilir: ASUS’un Raspberry Pi Alternatifi 4K Video Destekleyecek

reklam
Aorus reklamı

Bugün, bu aktardığım bilgiler ışığında yeni bir gelişme ortaya çıktı. Raspberry Pi Vakfı tarafından Raspberry Pie 4, otuz beş dolar fiyat etiketiyle resmen duyuruldu. Böylece yeni nesil modüler anakart önceki nesliyle aynı fiyattan piyasaya sürülmüş oldu.

Raspberry Pi 4

Adventure İstanbul

Raspberry Pi 3, 1.2 GHz dört çekirdekli ARM Cortex-A53 yonga setine sahipken, yeni model 1.5 GHz dört çekirdekli ARM Cortex-A72 işlemcili Broadcom BCM2711 kullanılıyor.

Yeni nesil cihaz, çok yönlü ve maliyetli programla işlemlerinde kullanılan aygıtlardan biri olmayı sürdürüyor. Cihaz aynı zamanda full ekran bilgisayar olarakta işlem görebiliyor. HDMI girişinden bağlanan 60fps‘de bir 4K ekran veya 30fps‘de çalışacak olan iki 4K ekranı aygıta bağlayabilmeniz mümkün. Ayrıca donanımda Gigabit Ethernet çıkışı, iki adet USB 3.0 Type-A ve iki adet USB 2.0 Type-B bağlantı noktası da konumlandırılmış.

Raspberry Pi 4

Raspberry Pi Kurucusu Eben Upton, “Rasbperry Pie 4 vizyon olarak, zengin multimedya bilgisayar deneyimini herkesin erişebileceği hale getirmeyi esas almıştır. Çoğu kullanıcı için düzgün performans sağlayacak donanım çizgisini, geleneksel bir masaüstü maliyetinin onda birine başardık” dedi.

Otuz beş dolar’lık temel model 1GB RAM ile birlikte gelirken, kullanıcılar istek doğrultusunda 2GB ve 4GB RAM’e sahip modelleri de seçebiliyorlar.Ücretlendirmeler şu anlık sadece İngiliz Sterlini olarak verilmiş. Fiyatları Türk Lirası cinsinden hesap edersek fiyatlar ortalama güncel kura göre aşağıdaki gibi olacaktır.

1GB Model: 240₺

2GB Model: 315₺

4GB Model: 389₺

Masaüstü Kullanım Seti (Klavye, Mouse, SD Kart, Güç Kaynağı dahil): 844₺

Raspberry 4, şu an 35 dolar‘dan başlayan fiyatlarla, en az 2026 Ocak ayına kadar üretimde kalması planlanıyor.

 

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Intel H570 ve B560 anakartlarında hafıza overclock işlemi aktifleşti

intel

500 serisi anakartlarıyla beraber Intel alışkanlığını bozdu ve Z anakartları dışında da hafızaya yapılan overclock işlemini aktifleştirdi. Bu jenerasyon içerisinde H570 ve B560 anakartları kullanıcılarının resmi olarak desteklenen hafıza hızının üstüne çıkmaları artık mümkün olabilecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

AMD sahipleri açısından ise bu hamle fazla bir anlam ifade etmeyebilir çünkü zaten AMD markası; A veya B serisi gibi bütçe dostu anakartlarının hafıza overclock işlemlerinde bu konuda daha esnek davranıyor. Intel kullanıcıları ise 500 serisi kartlardan önce bu özelliğe sadece Z amiral gemisi kartlarında erişebiliyorlardı. Biraz gecikmiş olsa da Intel firmasının daha düşük bütçeli anakartlar için de bu kapıyı açmış olması iyi bir haber.

Intel firmasının hafıza desteği iki farklı şekilde oluyor

Anakartlar hakkında genel bir bakış sağlayacak olursak Comet Lake-S hafıza desteği için Intel iki seviyeli bir şema kullanıyor. i9 ve i7 işlemcileri varsayılan olarak DDR4-2933 desteğine sahiplerken, i5 ve altı ise DDR4-2666 hafıza desteğine sahip. Bu nedenle de H470 ve B460 anakartları sadece DDR4-2933 desteğine kadar çıkabiliyorlardı.

Adventure İstanbul

momomo_US tarafından gelen bilgilere göre ASRock Z590 Taichi ürün sayfasında ise Intel’in Rocket Lake-S ile de aynı yolu izlediğini söylüyor. Hafıza desteği kısmında “11.Intel Core (i5/i7/i9) 3200’e kadar DDR4 bellek desteklerken; Core i3, Pentium ve Celeron 2666’e kadar DDR4 destekler” yazdığı görülebiliyor.

intel

Önceki gelen bilgiler 11.nesilin Rocket Lake-S ve Comet Lake Refresh işlemcilerine sahip olduğunu söylüyordu. ASRock tarafından gelen bu bilgiler de bunu destekler nitelikte. Core i9 ve Core i5 modelleri DDR4-3200 destekleyen Rocket Lake-S işlemcileri olarak karşımıza çıkarken, Comet Lake Refresh çipleri ise mevcut jenerasyon gibi DDR4-2666 desteğine sahip.

Böylelikle yeni gelen düzenlemeyle H570 ve B560 anakartları artık hafıza overclock işlemine olanak sağlıyor. Ancak anakarttaki işlemcinin i5 ve üzeri olması gerekiyor. i3 ve altı işlemciler DDR4-2666 desteğinde kalıyor. Bunun öncesinde ise H ve B serisi anakartlarda i9 işlemci kullanıldığında daha hızlı bir bellek kullanılamıyordu. Dolayısıyla tam bir overclock desteği sayılmasa da yine de hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

Devamını oku

Donanım

100-400 TL Arası En İyi 5 Oyuncu Kulaklığı Önerisi!

oyuncu kulaklığı

Oyuncu kulaklığı seçiminde kararsız mı kaldınız? İşte size özel hazırladığımız 100-400 TL arasında en iyi 5 oyuncu kulaklığı listesi.

Profesyonel düzeyde oyun oynamak için en gerekli ekipman olan oyuncu kulaklıkları artık çok fazla çeşit kazandı. Bildiğiniz üzere ekipmanlarınız ne kadar iyi olursa olsun, çevrenizdeki ayak seslerini duyamazsanız oyun kazanmanız çok zor. Bu düşünceyle oyuncu kulaklığı satın almak isteyen ve bu konuda kararsız kalanlar için hazırladığımız listemizde, 100-400 TL arası en iyi oyuncu kulaklıkları yer alıyor.

reklam
Aorus reklamı

Eğer bir oyuncu kulaklığı arıyorsanız ve bütçeniz bu düzeylerde ise listemize göz atmadan satın almayın deriz. Listemizde sadece 5 model olduğu için, bu yazı serisinin ikinci bölümünde farklı modelleri görebilirsiniz. Daha fazla model önerisi için sitemizi takip etmenizi öneririm.

oyuncu kulaklığı

Adventure İstanbul

Aynı zamanda ürünleri satın almak isterseniz her ürünün linkini yazı içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca ürünlerin tamamına en aşağıdaki bağlantılardan da ulaşabilirsiniz. İşte oyuncu kulaklığı arayanlara özel hazırladığımız 100-400 TL arasındaki en iyi 5 oyuncu kulaklığı listesi.


İlginizi Çekebilir: 100-400 TL Arası En İyi 5 Oyun Klavyesi Önerisi!


Gamepower Medusa 7.1!

Listemizin ilk sırasında yer alan Gamepower Medusa, 7.1 Surround ses deneyimi sunuyor. Üzerinde 50mm Neodimyum sürücüler taşıyan Medusa 7.1, bu sayede bass ve tiz kalitesini en üst seviyeye çıkarıyor. Kablosu üzerinde bir kumanda taşıyan Medusa, ses açma kapama gibi ayarları buradan yapmanıza olanak sağlıyor.

oyuncu kulaklığı

Sol tarafında bir adet mikrofon taşıyan Medusa, sesli iletişimde ayrı bir mikrofon gereksinimini ortadan kaldırıyor. Deri kaplama kulak süngerleri ile rahat ve ergonomik bir tasarım sağlayan Medusa, 2.5 metre uzunluğundaki kablosu ile kulaklığı istediğiniz mesafeden kullanmanızı sağlıyor. Eğer Gamepower Medusa 7.1 modelini satın almak veya incelemek istiyorsanız Hepsiburada için buraya, Trendyol için buraya tıklayabilirsiniz.

Rampage RGW9 Comfort 7.1!

Listemizin ikinci sırasında yer alan Rampage RGW9, yine Medusa gibi 7.1 Surround ses kalitesi sunuyor. 50mm sürücüleri üzerinde taşıyan RGW9, kablosu üzerinde bir kontrol paneline yer veriyor. Çok dayanıklı ve esnek bir tasarıma sahip olduğu iddiası taşıyan RGW9, kablo tarafında da aynı performansı sunuyor.

gaming kulaklığı

335 gram ağırlığa sahip Rampage RGW9, üzerinde dahili bir mikrofon barındırıyor. 2.2 metre kablo uzunluğuna sahip olan RGW9, PS4 ve PC kullanımı için uygun. Gürültü engelleme teknolojisine sahip Rampage RGW9’u Hepsiburada‘dan satın almak için buraya, Trendyol‘dan satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rampage Miracle-X2 Plus RGB 7.1!

Listemizin ikinci Rampage modeli olan Miracle-X2 Plus, oldukça bilinen ve sevilen bir oyuncu kulaklığı. Yine diğer modeller gibi 50mm Neodimyum sürücülere yer veren Miracle-X2 Plus, 7.1 Surround ses kalitesi sunuyor. Yine üzerinde dahili bir mikrofon taşıyan Miracle, RGB renkli tasarımı ile oyuncuların dikkatini çekiyor.

oyuncu kulaklığı

Yine diğer Rampage modeli gibi 2.2 metre uzunluğunda bir kablo ile gelen Miracle-X2 Plus, 380 gram ağırlığa sahip. Gürültü önleme teknolojisi ile dikkat çeken modellerden olan Rampage Miracle-X2 Plus’ı Hepsiburada‘dan satın almak veya incelemek için buraya, Trendyol‘dan satın almak veya incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

James Donkey 710 7.1!

Birkaç yıldır ülkemizde oldukça sevilen bir marka olan James Donkey, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı modelleri ile oyuncuların göz bebeği niteliğine. Listemize daha sade bir tasarıma sahip 710 modeli ile giren James Donkey, yine 7.1 Surround ses deneyimi sunuyor.

gaming kulaklığı

Rahat ve terletmeyen bir yapıya sahip olan James Donkey 710, 2.2 metre uzunluğunda bir kabloya sahip. Üzerinde 50mm Neodimyum sürücüler ile gelen 710, aynı zamanda dahili bir mikrofona da sahip. USB ile bağlantı sağlayan James Donkey 710‘u Hepsiburada‘dan satın almak için buraya, Trendyol‘dan satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

GameBooster H12 Rebel RGB 7.1!

Geldik listemizin son ürününe. GameBooster‘ın H12 Rebel RGB modeli, listemizdeki görünüm olarak en yakışıklı model olabilir. Tıpkı diğer modeller gibi 2.2 metre uzunluğunda bir kablo ile gelen H12 Rebel, 250 gram ağırlığındaki hafif tasarımı ile uzun süreli kullanımlarda kullanıcıyı yormuyor.

oyuncu kulaklığı

Yine 7.1 Surround ses deneyimi ile gelen H12 Rebel, 50mm‘lik sürücüleri ve 7 farklı RGB renk seçeneği ile oyuncu tasarımını ve özelliklerini yansıtıyor. Listemizdeki en uygun fiyatlı model olan GameBooster H12 Rebel 7.1‘i Hepsiburada üzerinden satın almak için buraya, Trendyol üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Listemizin sonuna geldik. Bize göre bu listede fiyat/performans anlamında en mantıklı model Rampage RGW9 Comfort 7.1. Hem daha sade hem de daha kaliteli bir tasarıma sahip olan RGW9 Comfort 7.1, ortalama fiyatı, 50mm sürücüsü ve 7.1 deneyimi ile bize göre listemizdeki en çarpıcı model. Siz olsanız bu 5 modelden hangisini satın alırdınız? Bu arada en iyi oyuncu klavyesi modellerine göz atmak isterseniz buradan yazımıza gidebilirsiniz.

Seçtiğimiz ürünleri Hepsiburada üzerinden incelemek ve satın almak için tıklayınız!

Seçtiğimiz ürünleri Trendyol üzerinden incelemek ve satın almak için tıklayınız!

Devamını oku

Donanım

Samsung, S21 Ultra ile 108MP ISOCELL HM3 sensörünü de tanıttı!

Samsung ISOCELL HM3

Samsung‘un yeni amiral gemisi modeli Samsung Galaxy S21 Ultra, kendisi ile birlikte şirketin yeni 108MP ISOCELL HM3 sensörünü de duyurdu. Bakalım ISOCELL HM3 neler sunuyor.

14 Ocak’ta CES 2021 etkinlikleri dahilinde Galaxy S21 Serisi‘ni tanıtan Samsung, S21 Ultra modelinde kullandığı kamera ile dikkatleri üzerine çekti. 108MP‘lik ISOCELL HM3 sensörünü ilk defa gözler önüne süren Samsung, daha önceki 108MP‘lik kameralara göre çok daha iyi performans sunan ISOCELL HM3 ile dikkatleri üzerine topladı.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi Çekebilir: iPhone tarafında son haberler: Ekran altı parmak izi ve daha fazlası


Samsung ISOCELL HM3

Adventure İstanbul

Samsung ISOCELL HM3’ün detayları!

ISOCELL HM3, Galaxy S20 Ultra ve Note 20 Ultra modellerinde kullanılan 108MP’lik ISOCELL HM1 modelinden daha iyi performans sunuyor. Bu modellerden farklı olarak daha düşük ışıkta daha yüksek performans sunabilen HM3, aynı zamanda daha iyi otomatik netleme performansı sunuyor.

1/1.33 inç sensörle karşımıza çıkan Samsung ISOCELL HM3, Smart ISO Pro teknolojisi ile beraber geliyor. Bu özellik ile aynı anda hem yüksek ISO hem de düşük ISO çekimi yakalıyor. Bu iki görüntüyü 12 bitlik tek bir görüntüde birleştiriyor. Bu sayede daha düzgün hareketli HDR çekim yapılmasını sağlıyor ve nesnelerin gölgelenmesini de engellemiş oluyor. Aynı zamanda bu 12 bitlik görüntü, normal bir 10 bitlik RAW görüntüden 64 kat daha fazla renk içeriyor.

ISOCELL HM3

Öte yandan ışık hassasiyetini %50‘ye kadar artıran Düşük Gürültü moduna sahip olan HM3, iyi aydınlatma koşullarında tam çözünürlüklü 108MP görüntü verebiliyor. Otomatik netleme için bünyesine yeni mikro lensler ekleyen HM3, ölçüm doğruluğunu %50 artırarak, gece çekimlerindeki performansı da artırıyor.

Bu 108MP’lik sensörü 2,4 μm piksel 12 MP’lik bir sensöre dönüştüren ISOCELL HM3, 8K 30FPS, 4K 120FPS ve 1080p 240FPS video kaydı yapabiliyor.

Samsung ISOCELL HM3 için detaylar bu şekildeydi. Gördüğünüz gibi Samsung’un yeni 108MP’lik kameraları daha önceki 108MP modellerinden epey ayrılıyor. Özellikle karanlık ve gece çekimlerinde fark yaratan ISOCELL HM3, gerçekten amiral gemisi özellikleri taşıyor. Bakalım Samsung yeni modellerinde bu sensörü kullanacak mı. Yoksa ISOCELL HM4 için çalışmalar başladı mı?

Seçtiğimiz Samsung modellerini Hepsiburada‘dan satın almak için tıklayınız!

Seçtiğimiz Samsung modellerini Trendyol‘dan satın almak için tıklayınız!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler