Sosyal medya

Donanım

RAM nedir, ne işe yarar? RAM alırken nelere dikkat edilmeli?

RAM nedir

Hala etkisini hissettirmekte olan Covid-19 pandemisi, evde her zamankinden daha çok vakit geçirmemize neden oluyor. Dolayısıyla, bugünlerde evde yaptığımız aktivitelere çok daha fazla vakit ayırmaktayız ve bu da elektronik aletlerimize daha içli dışlı olmamız anlamına geliyor. Tabi, bu vakit geçirmemize yardımcı olan elektronik aletler listesinin başlarında şüphesiz ki bilgisayarlarımız var. Pandemi döneminde patlamaya yaşayan bilgisayar satışlarından da görülebileceği üzere, birçok insan bu dönemde bilgisayar alma veya mevcut cihazlarını yenileme yönünde adımlar attı. Her ne kadar bu dönem laptoplar daha çok tercih edilse de, masaüstü bilgisayarlar da bir hayli rağbet gördü. Bundan dolayı, bu satın almalarınızda daha bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmak adına sizler için bilgisayarların en önemli donanım birimlerinden olan RAM’ler hakkında bir rehber hazırladık. Bu rehberimizde “RAM nedir?” ve “RAM alırken nelere dikkat edilmeli?” gibi önemli soruları cevaplamaya çalışacağız…

reklam
Aorus reklamı

RAM nedir?

RAM nedir

Okuyucularımızın birçoğunun RAM’in ne olduğuna dair bilgileri olduğuna eminiz. Ancak yine de detaya inmeden, gelin kısaca RAM’in ne olduğunun üstünden geçelim. Aslında, RAM terimi Random Access Memory öbeğinin kısaltılmış hali. Yani, Rastegele Erişimli Bellek veya daha yaygın kullanımıyla RAM bellek. Peki RAM ne işe yarıyor? Kısaca tanımlamak gerekirse, RAM için bilgisayarınızın kısa süreli hafızası demek mümkün. Bilgisayarınızda o an yaptığınız işlemlerin anlık verisi RAM’de tutulmakta. İşte RAM’in temel amacı da bu.


Bu haberi de sevebilirsiniz: NFC nedir, ne işe yarar? NFC özelliği hakkında bilmeniz gerekenler


“RAM nedir?” sorusunu kısaca cevapladıktan sonra, gelin biraz daha detaya inelim. Dediğimiz gibi, RAM bilgisayarınızın en önemli donanımlarından biri. Peki bu önemli komponentin bilgisayarınızdaki rolü ne? RAM’i bilgisayarınızdaki çok hızlı hareket eden cache (önbellek) ve göreceli yavaş çalışan hard drive (hard disk) veya SSD gibi depolama birimleri arasında orta hızda çalışan bir hafıza gibi düşünebilirsiniz. Sisteminiz bu tarz hız gerektiren ve o an kullanmakta olduğunuz anlık verileri depolamak için RAM’i kullanır. RAM’i, SSD veya hard disk gibi birimlerden ayıran en büyük özellik ise bilgileri geçici olarak depolamasıdır. Bu karışık işleyişi bir örnekle, daha kolay anlaşılır şekilde anlatalım. Bilgisayarınızı bir ofismiş gibi düşünün. Hard drive (hard disk) veya SSD’nin köşedeki dolabı doldurduğunu hayal edin. Şu an üstünde çalıştığınız belgeyi de önbellek (cache) olarak düşünebilirsiniz. Bu durumda, RAM ise tüm çalışma alanı oluyor. İhtiyacınız olduğunda, her ne kadar geçici bir süre için de olsa, her an yanınızda ve kullanılabilir.

RAM’in günlük kullanımınızdaki en büyük etkilerinden biri ise açık olan programlar veya uygulamalar arası hızlı geçiş yapmanızı sağlamasıdır çünkü bu bilgileri RAM saklar. Yani, RAM olmasaydı her programı kapadıktan sonra sıfırdan açmak zorunda kalacaktık.

RAM çeşitleri nelerdir?

RAM nedir

Aslında RAM’leri birçok şekilde kategorize etmek mümkün. Ancak biz bu rehberimizde iki ana sınıflandırmadan bahsedeceğiz. Bunlardan ilkinde RAM’i boyutuna ve kullanım alanına göre sınıflandırırken, diğerinde de DDR jenerasyonlarına göre konumlandıracağız. Hemen ilk sınıflandırmamızla başlayalım.

DIMM vs. SO-DIMM

Bu sınıflandırmamız tamamen RAM’in boyutlarıyla alakalı. DIMM, yani Dual In-Line Memory Module, alışık olduğumuz geçmeli, kart şeklindeki RAM’ler. DIMM RAM masaüstü veya sunucu bilgisayarlarda kullanılmakta. Diğer taraftan, SO-DIMM RAM’ler ise daha kompakt boyutta ve genelde laptoplarda kullanılan çeşit. SO-DIMM’ler için DIMM’lerden diğer bir farkı da değiştirmenin çok daha zor olması.

DDR3, DDR4 ve DDR5

DDR, bir RAM standartı ve Double Data Rate anlamına geliyor. Başka bir deyişle, DDR, RAM’inizin her döngüde iki kez veri transferi yapabilecek kapasitede olduğunu ifade etmekte. Eğer bundan önce RAM satın aldıysanız, muhtemelen DDR4, DDR5 gibi terimlerle karşılaşmışsınızdır. Gelin bunlar arasındaki farka yakından göz atalım. Özetle, DDR kısaltmasının yanındaki rakamlar teknolojinin jenerasyonunu ifade ediyor. Yani; DDR5, DDR4’ten daha güncel bir teknoloji. İşlemciler zaman içinde geliştikçe, bunlarla çalışacak RAM’lerin de doğal olarak bu işlemcileri desteklemesi gerekti. İşte bu yüzden sürekli daha yeni ve hızlı bir DDR serisi ortaya çıkmakta. Bu konuyla ilgili söyleyebileceğimiz bir diğer madde de, RAM’inizin DDR neslinin anakartınıza uygun olması gerektiği. DDR3 destekleyen bir anakarta DDR4 takmanız mümkün değil. Bu sebepten, alışveriş yaparken bu konuyu gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

RAM alırken nelere dikkat edilmeli?

RAM nedir

RAM nedir sorusunu cevapladıktan ve RAM çeşitlerine göz attıktan sonra işin biraz da pratik kısmına eğilelim. İşte RAM satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

1- Hangi amaçlarla kullanmak için RAM aldığınıza karar verin:

Her satın alma işleminden önce olduğu gibi RAM alırken de ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek. Günlük işler ve içerik tüketmek için kullanacağınız bir bilgisayarın RAM ihtiyacı ile oyun oynamak, kreatif işler üretmek vb. gibi amaçlarınızın olduğu bir bilgisayarın ihtiyacı arasında dağlar kadar fark olacaktır. Bu yüzden, ihtiyaçlarınızı belirleyip alışverişe çıkmak paranızı çok daha iyi bir şekilde harcamanızla sonuçlanacaktır.

2- RAM ve anakart uyumuna dikkat edin:

Daha önce de söylediğimiz gibi, satın alacağınız RAM’İN anakartınızın desteklediği DDR nesliyle uyumlu olması gerekiyor. Eğer anakartınızı 2015-2016 sonrası aldıysanız, büyük ihtimalle DDR4 destekleyecektir. Ancak her ihtimale karşı kontrol etmekte fayda var.

3- Ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğuna karar verin:

Tabi, ne kadar çok RAM o kadar çok performans demek. Ancak bu her kullanıcının 32GB gibi yüksek RAM’lere ihtiyacı olduğu anlamına gelmiyor. Her ne kadar 4GB da gündelik işlerinizi çok sıkıntı yaşamadan halletmenize yetecek olsa da, içinde bulunduğumu 2021 yılında en az 8GB’lık bir RAM’e sahip olunması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer performans gerektiren oyunlar oynuyorsanız 16GB büyük ihtimalle yeterli olacaktır. CAD programları kullanacak veya 3D dizayn gibi işler yapacaksanız 32GB’a çıkmak mantıklı olabilir.

4- Hız (Frekans ) ve Gecikme:

RAM hızını, daha doğrusu transfer hızını, MHz şeklinde görmeniz mümkün. Ya da DDR4-1600 şeklinde de görebilirsiniz. Bu öbekteki  “1600” MHz’yi ifade ediyor. Her ne kadar ne bu rakam ne kadar yüksekse o kadar hız anlamına gelse de, günlük kullanımda çok da farkını hissedeceğiniz bir unsur değil. Tabi, eğer sunucu bilgisayarı topluyorsanız iş başka. RAM konusundaki bakmanız gereken diğer bir parametre ise gecikme. RAM gecikmesini arasında tire olan 4 haneli rakamlar şeklinde görebilirsiniz. Örneğin, “9-10-9-27” gibi. Bu rakamlar ne kadar düşükse RAM’in gecikmesi o kadar az diyebiliriz. Her ne kadar hız ve gecikme önemli unsurlar da olsa, eğer standart bir kullanıcıysanız her zaman en büyük önemi RAM’inizin GB’ına vermenizi öneririz. 16GB 1600MHz RAM her zaman 8GB 2400MHz RAM’den daha iyi performans verecektir.

Umarız RAM nedir sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplamış, RAM alırken dikkat edilmesi gereken unsurları sizi sıkmadan anlatabilmişizdir. RAM konusunda başka bir sorunuzu olursa yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Samsung yeni oyuncu monitörleri Odyssey G3,G5 ve G7’yi tanıttı!

samsung odyssey g7

Samsung Odyssey oyuncu monitörü ailesine yeni üyeler kattı. İşte Samsung’un yeni oyun odaklı monitörleri Samsung Odyssey G3,G5 ve G7.

reklam
Aorus reklamı

Son dönemde monitör alanında da kendini oldukça geliştiren Samsung, yeni oyuncu monitörlerini tanıttı. Odyssey serisine yeni üreler ekleyen Samsung, dört yeni Odyssey oyuncu monitörünü bünyesine kattı. İşte yeni Samsung Odyssey G3, G5 ve G7 modelleri.


İlginizi Çekebilir: AMD tabanlı yeni Exynos GPU’su eski Mali GPU’dan daha hızlı!


samsung odyssey g7

Samsung Odyssey G7!

İlk olarak serinin en üst modeline bakacak olursak, Samsung bu tarafta 28 inç büyüklüğündeki devasa bir monitör ile bizleri karşılıyor. Söylediğimiz gibi 28 inç büyüklüğündeki ekran taşıyan Odyssey G7, bu ekranda 144Hz yenileme hızı ve 1ms tepkime süresi sunuyor. 400 nit‘e kadar parlaklık sunan G7, 4K çözünürlüklü LCD bir panele sahip.

samsung odyssey g7

VESA tarafından DisplayHDR 400 sertifikasına sahip olan Odyssey G7 oyuncu monitörü, Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync Premium Pro ile uyumlu. Aynı zamanda PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi birçok platform ile de uyumlu. Üzerinde bir adet HDMI 2.1 ve 2 adet USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktası taşıyan Odyssey G7 şu anda modeller arasındaki en büyük boyuta sahip oyuncu monitörü.

Samsung Odyssey G5!

Odyssey serisinin bir diğer yeni modeli olan Odyssey G5 ise üzerinde 27 inç büyüklüğünde QHD bir ekran taşıyor. 165Hz yenileme hızına sahip bu ekran maksimum 350 nit parlaklık sunarken, aynı zamanda 1ms tepkime süresine sahip.

samsung odyssey g5

Yine Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync ile uyumluluk sağlayan Odyssey G5, bir adet Display Port 1.4 ve bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktasına sahip. Ek olarak HDR10 desteği sunan Odyssey G5, boyut olarak yeni modeller arasında ikinci bir G3 modeli ile paylaşıyor.

Samsung Odyssey G3!

Gelelim iki versiyonu bulunan Samsung Odyssey G3 modeline. Samsung bu tarafta 24 inç ve 27 inç boyutlarında iki farklı monitör ile geliyor. İki monitör de Full HD çözünürlüğe, maksimum 250 nit parlaklığa, 1ms tepkime süresine ve 144Hz yenileme hızına sahip.

samsung odyssey g3

Aynı zamanda yine iki monitör de AMD FreeSync Premium desteği sağlarken, üzerlerinde bir adet Display Port 1.2, bir adet HDMI 1.2 bağlantı noktası taşıyorlar. Yani bu iki monitörü ayıran tek fark boyutları diyebiliriz.

Samsung’un yeni oyuncu monitörlerinin özellikleri bu şekildeydi. Ek olarak bütün modellerde siyah ekolayzır, göz koruyucu modu, yenileme hızı optimize edici, Samsung UX, ultra geniş oyun görünümü ve RGB CoreSync aydınlatma özellikleri mevcut. Monitörlerin fiyatı ise şimdilik bilinmiyor. Bakalım Samsung’un bu yeni oyuncu monitörlerinin fiyatı ne kadar olacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

AMD tabanlı yeni Exynos GPU’su eski Mali GPU’dan daha hızlı!

samsung exynos

Samsung ve AMD ortaklığında geliştirilen yeni Exynos yonga setlerinin GPU’ları şaşırtıyor. AMD tabanlı yeni Exynos GPU‘ların, Mali-G78’den daha hızlı olduğu açıklandı.

reklam
Aorus reklamı

Samsung‘un beklenilen yonga seti yeni Exynos hakkına yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Son gelen haberle Haziran ayında tanıtılması beklenilen yeni Exynos yonga setinin Temmuz ayına ertelendiğini öğrenmiştik. Şimdi ise AMD tabanlı yeni Exynos yonga setinin performans raporları ulaştı diyebiliriz.

2019 yılında başlayan Samsung ve AMD ortaklığı, Exynos yonga setinin gelişmesinde epey fayda sağladı. Galaxy S21 serisine kadar Mali grafik işlemcileri kullanan Samsung, AMD ile yaptığı anlaşma ile Exynos‘u bambaşka bir boyuta taşıdı. GPU tarafında AMD logosunu taşıyan yeni Exynos‘un eski serilere göre çok daha performanslı olduğu açıklandı.

samsung exynos


İlginizi Çekebilir: Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!


Samsung ve AMD ortaklığında geliştirilen yeni Exynos yonga seti, içerisinde AMD imzalı bir GPU taşıyor. Önceki Exynos modellerinde Mali GPU kullanan Samsung, bu tarafta AMD’ye güvenmiş gibi gözüküyor. Gelen raporlar ise güvenin boşa çıkmadığını gösteriyor.

Gelen bilgilere göre AMD tabanlı yeni Exynos yonga seti RDNA 2 grafik işlemciyi kullanıyor. Bu grafik işlemci ile Galaxy S21 Ultra‘da kullanılan Mali-G78 grafik işlemcisi karşılaştırıldığında arada uçurum gibi bir fark gözlendi. Yapılan testlerde AMD tabanlı yeni GPU‘nun Mali-G78’den %30’a kadar daha hızlı ve daha performanslı olduğu ortaya çıktı. Öte yandan yapılan tahminlerde RDNA 2 grafik işlemcisinin Mali-G710‘dan %10 daha performanslı olduğu söyleniliyor.

samsung exynos amd

Ancak burada kötü olan kısım AMD tarafından geliştirilen grafik işlemcisinin testlerde stabil değer vermemesi. Çünkü testler tekrarlandıkça AMD‘nin performans değeri yavaş yavaş düşüş gösteriyor. Bu da AMD tarafından geliştirilen grafik işlemcinin performansını uzun süre korumakta zorlandığını gösteriyor. Ancak grafik işlemci üzerinde hala çalışıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu sorunun büyük ihtimalle çözüleceği tahmin ediliyor.

samsung exynos

Yapılan testlere genel olarak baktığımızda Samsung ve AMD ortaklığının gerçekten kaliteli bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Yeni Exynos yonga setinin GPU tarafında bu denli performans artışı göstermesi gerçekten takdire şayan.

İsminin muhtemelen Exynos 2200 olması beklenilen Samsung‘un yeni yonga seti Temmuz ayında karşımıza çıkacak. Bakalım Samsung ve AMD yeni yonga setlerindeki ufak performans sorunlarını giderebilecek mi. Sizce Samsung ve AMD tarafından geliştirilen yeni Exynos yonga seti Snapdragon 888’den daha mı güçlü olacak? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!

Samsung exynos

Samsung ve AMD ortaklığında üretilecek olan yeni Samsung GPU‘larının lansmanı ertelendi. Samsung daha gelişmiş GPU modelleri ile piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

reklam
Aorus reklamı

İki yıl önce kullanıcılarına daha iyi GPU modelleri ile hitap etmek isteyen Samsung, AMD ile anlaşmıştı. 2019 yılında yapılan bu anlaşma ile çalışmalara başlayan iki şirket, bu sene yeni GPU modellerinin lansmanını yapmayı planlıyorlardı. Ancak son gelen haberle Samsung‘un yeniAMD tabanlı GPU modellerinin lansmanının ertelendiği ortaya çıktı.


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy M32’nin teknik özellikleri sızdırıldı!


Samsung exynos

Samsung tarafından üretilen Exynos yonga setleri artık bambaşka bir döneme giriş yapıyor. 2019 yılında Exynos yonga setinin grafik işlem birimini daha güçlü kılmak için AMD ile anlaşan Samsung, bu sene yeni Exynos yonga setini piyasaya sürecek. 2021 yılının başında bir sonraki amiral gemisinde AMD GPU‘ya sahip bir Exynos yonga setini kullanacağını açıklayan Samsung, bu tarihi biraz ötelemiş gibi gözüküyor.

Sızıntıları ile ün kazanan Ice Universe tarafından gelen bu bilgi Samsung’un Haziran ayında gerçekleştireceği lansmanı Temmuz ayına ötelediğini gösteriyor. Sızıntılara göre ilk olarak Galaxy Z Fold 3 modelinde kullanılacak olan AMD GPU’lu Exynos yonga seti, kısa bir süre daha pazarda olmayacak. Ancak muhtemelen daha iyi bir performans ile tekrardan karşımıza çıkacak.

Hatırlarsanız önceki gelen sızıntılarda yeni GPU‘nun ışın izleme ve değişlen oranlı görüntüleme gibi yeni yeteneklere sahip olduğu söyleniliyordu. Bu erteleme ile yeni AMD imzalı grafik işlemciye daha ne gibi yenilikler getirilecek bilinmiyor. Ancak ertelemenin yeni AMD GPU‘lu Exynos yonga setini daha iyi kılmak amacıyla yapıldığı aşikar.

Genel olarak baktığımızda Samsung Exynos yonga setlerini geliştirmekten vazgeçmiyor. Yıllardır pazarın bir kısmına Snapdragon, bir kısmına Exynos ile giriş yapan Samsung, artık Ortadoğu ve Avrupa‘da sunduğu Exynos işlemciyi geliştirmeye kararlı.

Samsung exynos amd

Exynos işlemciyi daha güçlü kılarak Snapdragon ve Exynos arasında oluşan ufak farkı kapatacak olan Samsung, bakalım Snapdragon 888‘den çok daha güçlü bir yonga seti üretebilecek mi? Sizce Samsung yeni nesil AMD destekli Exynos yonga setleri ile Snapdragon’ı aratmayan performans değerleri sunabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval