Sosyal medya

Mobil

NFC nedir, ne işe yarar? NFC özelliği ile ilgili bilmeniz gerekenler

NFC nedir

NFC terimi artık birçoğumuzun aşina olduğu bir sözcük. 20 yılı aşkın sürelik bir tarihi olan teknoloji,  akıllı telefonlarla birlikte bir süredir hayatımızda ciddi bir yer kaplıyor. Aslında, NFC kelimesi “Near Field Communications” öbeğinin kısaltılmış hali. Yani, Yakın Alan İletişimleri. Her ne kadar hayatımızda uzun bir süredir ciddi bir yer kaplasa da, bu herkesin NFC teknolojisi hakkında bilgi sahibi olduğu anlamına gelmiyor. Ya da bu konudaki bilgi dağarcığını genişletmek, bu önemli teknolojinin arkasındaki prensipleri daha iyi anlamak isteyen okurlarımızın olması kuvvetle muhtemel. Bundan dolayı, sizler için NFC ile ilgili aklınıza gelecek birçok soruyu cevaplayan, kapsamlı bir rehber hazırlamak istedik. Bu rehberimizde “NFC nedir?” sorusundan teknolojinin tarihine; NFC’nin günlük hayatımızdaki kullanım alanlarından “NFC ne işe yarar?” sorusuna kadar bu teknolojiyle ilgili her şeyi cevaplamaya çalışacağız…

reklam
Aorus reklamı

NFC nedir?

NFC nedir

NFC, söylediğimiz gibi, Yakın Alan iletişimleri anlamına gelen bir terim. Temelde kablosuz bir iletişim teknolojisi olarak sınıflandırabileceğimiz NFC, iki uyumlu cihaz arasında kısa mesafeli veri alışverişini mümkün kılıyor. Bu kısa mesafe ise kullanılan cihaza göre değişmekle beraber, genelde 4-10cm arasını ifade ediyor.  Peki NFC bağlantısı nasıl gerçekleşiyor? Aslında, bu sorunun cevabı çok basit. Bu işlemin gerçekleşmesi için cihazlardan birinin bilgiyi aktaran (verici) cihaz konumunda olması gerekirken, diğerinin de bu bilgiyi erişen (alıcı) durumunda bulunması gerekiyor.


Bu haberi de sevebilirsiniz: Windows 10 format nasıl atılır?


Hazır NFC bağlantısı için gerekli cihazlardan bahsetmişken, gelin bu teknolojideki cihaz sınıflandırmalarına göz atalım. Zira, NFC terminolojisinde iki tip cihaz bulunuyor. Bu cihazlardan biri aktif cihaz ve diğeri pasif cihaz diye adlandırılmakta. Pasif cihazların en yaygın örneği ise NFC tag’leri ( NFC etiketi). Pasif cihazlar isminin aksine, veriyi hem gönderen hem de alan tarafta bulunabiliyor. Ancak, eğer veri alıcı konumdalarsa, bu ulaştıkları veriyi okuma veya işleme kapasiteleri yok. Pasif cihazları duvardaki tabelalar gibi düşünebilirsiniz. Size veriyi aktarıyorlar fakat kendilerinin bu veri hakkında herhangi bir fikri yok. Diğer taraftan, aktif cihazlar, tahmin edebileceğiniz üzere hem veri alışverişinde iki rolü de oynayabilirken hem de aldıkları bilgiyi okuma/işleme kapasitesine sahip. Aktif cihazların en yaygın örneği ise NFC teknolojisine sahip akıllı telefonlar. Buna ek olarak; toplu taşımadaki kart okuyucular ve temassız ödeme okuyucuları da aktif cihaz örnekleri arasında gösterilebilir.

NFC nasıl çalışıyor?

NFC nedir

NFC nedir sorusunu cevapladıktan sonra, gelin bu teknolojinin çalışma prensiplerini inceleyelim. Tıpkı Bluetooth ve Wi-Fi vb. kablosuz iletişim teknolojileri gibi, NFC de radyo dalgaları üzerinden veri yollayarak çalışıyor. Aslında Wi-Fi, Bluetooth, NFC vb. teknolojileri bir değişik birer kablosuz iletişim standardı olarak düşünebilirsiniz. Yani, bu her değişik standardın uyması gereken farklı kurallar mevcut. NFC teknolojisini Bluetooth/Wi-Fi ikilisinden ayıran ise temelini RFID teknolojisinden alması. Peki bu ne anlama geliyor? NFC elektromanyetik edüksiyon (öz-indüklenme) kullanırken, diğer günümüz popüler kablosuz iletişim teknolojilerinde bunu görmek mümkün değil. Bunun NFC’ye sağladığı avantaj ise, pasif cihazların kendi güç kaynaklarına ihtiyaç duymadan çalışabilmesi. Meşhur kablosuz şarj teknolojisi de benzer bir prensiple çalışmakta.

NFC teknolojisinin tarihi ve NFC’nin ataları: RFID ve FeliCa

NFC nedir

NFC nedir ve nasıl çalışır konularını ele aldık. Gelin biraz da meraklıları için NFC teknolojisinin tarihinden bahsedelim. NFC’nin kökleri aslında RFID (Radyo frekansı doğrulama) teknolojisine dayanıyor. NFC’nin RFID’den farkı ise güvenlik endişeleri nedeniyle daha kısa mesafede çalışması. RFID’den sonra yine NFC’nin atası diyebileceğimiz diğer bir teknoloji de FeliCa. FeliCa, Sony’nin geliştirdiği temassız ve akıllı bir RFID kart sistemi. Bu kartlar genelde Asya kıtasındaki toplu taşımalarda kullanılmakta. NFC teknolojinin hayatlarımıza girişinin ilk adımı ise 2004’te Sony, Philips ve Nokia’nın bir araya gelip kurduğu “NFC Forum” ile atıldı. NFC teknolojisinin standartlarını ortaya koyan bu iş birliği, teknolojinin pazarlanması ve yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. 2006 yılı ise belki de teknolojinin en büyük dönüm noktasıydı. Zira, Nokia ilk NFC’li telefon olan 6131 modelini bu yılda tanıttı.

NFC ne işe yarar? NFC teknolojisinin kullanım alanları

NFC nedir

Bu kadar çok teorik bilgiden sonra gelelim işin pratik kısmına. NFC teknolojisinin kullanım alanları aslında çok geniş. Ancak gelin biz günlük hayatta karşımıza çıkması daha olası olanlara bakalım:

  • Kimlik doğrulama: Birçok kimlik doğrulama sistemi (kart okutma vb.) NFC teknolojisini kullanmakta.
  • Katılım takip etme: Tıpkı kimlik doğrulamada olduğu gibi birçok iş yeri çalışanlarının vardiya takibi ve iş alanında bulunma kontrolünü NFC teknolojisine sahip kartlarla yapmakta.
  • Ödeme sistemleri: Temassız ödemeler ve kartla toplu taşıma ödemeleri gibi işlemlerin birçoğu NFC teknolojisi ile yapılıyor.
  • Mobile ödeme sistemleri: Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay ve daha birçok mobil ödeme sistemi NFC teknolojisinden yararlanmakta.
  • NFC etiket okuyucu ve eşleştirme: NFC etiketi ve NFC etiket okuyucu içeren bir cihazla (telefonunuz) kolay bir şekilde bağlantı kurmanız mümkün.

NFC özelliği olan telefonlar hangileri? Nasıl kullanılır ve NFC açma

NFC nedir

Aslında, NFC pek de maliyetli bir teknoloji değil. Yani, telefonunuzda NFC olması muhtemel. Tabi, bu her akıllı telefon NFC özelliğine sahip anlamına gelmiyor. Özellikle bazı bütçe dostu modeller ne yazık ki bu teknolojiye sahip değil. Bu kolay adımları izleyerek telefonunuzda NFC olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:

  1. Ayarlar’a gidin.
  2. Ayarlar menüsündeki arama kısmına “NFC” yazın.
  3.  Eğer telefonunuzda NFC teknolojisi mevcut ise, bu arama sonucu ulaşmanız gerekiyor. Ya da alternatif olarak “Bağlantı Ayarları” kısmını kontrol edebilirsiniz.

NFC’yi açmak ise daha bile basit. Bulduğunuz NFC menüsündeki aç/kapa tuşunu aç konumuna getirdiğiniz NFC’niz aktive olacaktır.

Eğer NFC nedir veya yine NFC ile ilgili merak ettiğiniz başka bir konu, ya da sorunuz varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Aşılanmış Müşterileri İçin Maske Gerekliliğini Kaldıracak

Yazan:

apple

Bloomberg’in yaptığı habere göre Apple, Covid-19 için aşısını yaptırmış müşterilerin artık ABD’deki Apple mağazalarında maske takmasını zorunlu kılmayacak, bu da geçen aya göre Apple politikalarında büyük bir değişiklik olduğu anlamına geliyor.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Matematiği sevdiren uygulama ‘Nio’


Salı günü yürürlüğe girmesi beklenen yeni değişiklik, artık COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış müşterilerin ABD’deki Apple Store’larda maske takmasını gerektirmeyecek. Bloomberg, Apple’ın perakende liderlerini ve personelini değişiklik hakkında bilgilendirdiğini ve çalışanların maske takmasının zorunlu olmaya devam edeceğini belirtti.
Henüz açıklanmayan politika değişikliklerini tartışırken, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere göre, teknoloji devi perakende çalışanlarını etkilenen pazarlarda yaklaşan  bu değişiklik hakkında bilgilendirmeye başladı. Değişiklik Salı günü erken saatlerde yürürlüğe girecek ve çalışanlara müşterilerden aşı doğrulamasını istemelerinin gerekmeyecekleri söylendi.

apple

Apple, çalışanlara mağazalarda maske takmaya devam edeceklerini söyledi. Apple planlarını değiştirebilir veya kısıtlamanın gevşetilmesini geciktirebileceği Bloomberg tarafından da belirtildi. Kurumsal çalışanlara gönderilen bir nota göre, California merkezli Cupertino şirketinin ABD ofislerinden bazılarında yüzü tamamen kapatan maskelerin takılması zorunluluğu da kaldırılacak.

apple

Apple, geçen ay mağaza çalışanlarına, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) güncellenmiş yönergesinin ardından maske gereksinimlerinin yürürlükte kalacağını söylemişti. Bloomberg tarafından elde edilen dahili bir notta Apple, ABD’de kaydedilen ilerleme sayesinde artık güvenli bir şekilde “bir sonraki yeniden işe başlatma aşamasına geçebileceğini ve 3. Aşama kısmında protokol altında çalışmaya başlayacağını” belirtti. Nota göre Aşama 3 protokolü, “aşılanmış bireyler için isteğe bağlı maskesiz dolaşımına izin vermek” için Apple protokolünün güncellenmesini içeriyor. Ayrıca fiziksel mesafe gereksinimleri de “kademeli olarak azaltılıyor” ibaresi bulunuyor.

Normale dönüşün bir parçası olarak Apple, bu sonbaharda Apple Park’ta yüz yüze çalışmaya geri dönmeye yavaş ve kademeli bir geçiş başlatmayı planlıyor.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OPPO Reno5 Serisi ile Bu Yaz Çok Farklı Olacak!

Yazan:

Reno5

OPPO’nun kısa bir süre önce tüketicilerle buluşturduğu Reno5 Serisi, sunduğu üstün kamera ve fotoğraf özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Reno5 modeli, Yapay Zeka Vurgu Videosu özelliğine sahip ilk ürün olurken, 44MP çözünürlüğü bulunan selfie kamerası harika çekimler yapmanızı sağlıyor. Reno5 ve Reno5 Lite modelinde bulunan Çift Görüntülü Video özelliği de hem ön hem de arka kameradan aynı anda çekim yapmanıza imkan sunuyor.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Türk Telekom çalışanları 3 yılda 18 ton elektronik atığı dönüştürdü!


Hem ön hem de arka kameradan aynı anda video çekebilirsiniz

44MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip Reno5 ve 32MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip Reno5 Lite, kullanıcılara ilham vermek için bir dizi yaratıcı video özelliği sunuyor. Yeni Çift-Görüntülü Video (Dual View Video) ile videolar eşzamanlı olarak hem ön hem de arka kameralardan çekilebiliyor. Bir yandan arka kamerayla etrafınızı çekerken diğer yandan ön kameranın da yüzünüzdeki heyecanı ölümsüzleştirdiği anı tek bir ekranda görebilir, bunu sosyal medyanızda paylaştığınızda arkadaşlarınız arasında fark yaratabilirsiniz!

Hem fotoğraf hem de videolarınızla öne çıkın

Reno5

64MP çözünürlüğünde dörtlü arka kameraya sahip Reno5 tamamen yeni bir kamera sistemiyle birlikte geliyor. Kalite Artırma Motoru az ışıkta veya arkadan aydınlatmalı sahnelerde, hareket halinde veya sabit pozisyonda, kısacası her koşulda çekimler yapmanıza yardımcı oluyor. Portre Algı Motoru ise portre efektleri için ayrıntılara önem veren özellikler sunarak kişi ve geri plan çekimlerinde doğal sonuçlar alınmasına yardım ediyor. 48MP çözünürlüğünde dörtlü arka kameraya sahip Reno5 Lite modeli ise fotoğraf ve videolarınıza derinlik kazandırmak için ana kamera, 8MP ultra geniş açılı kamera, 2MP makro kamera ve 2MP mono kamera ile uyum içinde çalışıyor.

Yazın en eğlenceli videolarını çekebilirsiniz

Reno5

Reno5, ortamdaki ışığı tespit ettiği Yapay Zeka Vurgu Videosu özelliği ile portre video kalitesini yükseltiyor. Karanlık ortamlarda Ultra Gece Video Algoritmaları otomatik olarak devreye girerek sahneyi aydınlatıyor. Arkadan aydınlatma bulunan durumlarda ise Canlı HDR Algoritmaları fazla ışık alan bölgelerdeki ışığı azaltıyor. Bu iki fonksiyon sayesinde videoların ışığı ve parlaklığı daha kaliteli oluyor. Ultra Video Sabitleme 3.0 özelliğine sahip Reno5, kullanıcıların hareketliliklerinden ödün vermeden istikrarlı ve yüksek kaliteli videolar çekmelerini sağlıyor.

Reno5

OPPO’nun Yapay Zeka Portre Video özelliği Reno5 Lite modelinde ise güncelleştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu özellik, çekilen videodaki kişileri tanıyor ve onları akıllı bir şekilde geri plandan ayırt edebiliyor. Çekimdeki kişi parlak renklere sahip olurken geri planda kalanlara ise bir siyah beyaz portre uygulanıyor ve böylece portrenin öznesi olan kişi öne çıkıyor. Monochrome Video ise her karede tek RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) rengi vurguluyor ve diğer renk spektrumlarını filtreliyor. Böylece zıt renkleri yan yana sıralayarak çekmiş olduğunuz videoya heyecan katıyor.

Yaz fotoğraflarına yapay zeka dokunuşu

Fotoğraf özelliklerine bakıldığında, Reno5 ve Reno5 Lite Yapay Zeka Sahne Geliştirme özelliğiyle birlikte geliyor. Böylece kediler, metinler, havai fişek gösterileri, gün doğumu ve batımı gibi toplam 22 farklı sahnede renk, satürasyon ve parlaklık açısından ihtiyaç duyulan optimizasyonu gerçekleştiriyor. Her iki modelde bulunan Gece Portresi özelliği ile de sinematik gece portreleri elde etmeniz mümkün. Yaz boyunca oluşturduğunuz tüm videoları sosyal medyanızda paylaşmadan önce Soloop uygulaması ile filtreyle, altyazıyla ve müzikle paylaşılabilir film kalitesinde bir klip haline getirebilirsiniz

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Giyilebilir Teknoloji

HUAWEI yeni WATCH 3 Serisi’ni tanıttı

Yazan:

Huawei, gelişmiş etkileşim, bağımsız bağlantı ve tüm bağlantı senaryolarını destekleyen akıllı yaşam deneyimleri sunmak için HarmonyOS 2 işletim sistemiyle donatılan, HUAWEI WATCH 3 ve HUAWEI WATCH 3 Pro’dan oluşan yeni akıllı saat serisini duyurdu.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Poco X3 Pro vs Poco X3 NFC, Hangisini Almalısınız? | Krallar Kapışıyor!


Huawei giyilebilir cihazlarda temel olarak yer alan; profesyonel sağlık uygulamaları, egzersiz izleme özellikleri ve uzun pil ömrünün yanı sıra, HUAWEI WATCH 3 Serisi’nde, vücut ısısını algılayan yüksek hassasiyetli bir sıcaklık sensörü de yer alıyor. El yıkama ve cihazın düşme durumunu algılama gibi yeni özellikler de sunan Huawei’nin yeni akıllı saatleri, kullanıcıların mekan bağımsız olarak sportif aktivitelerini ve sağlık verilerini izlemelerini de sağlıyor.

HUAWEI WATCH 3 Serisi’nin HarmonyOS 2 işletim sistemi tarafından desteklendiğini, bunun yanı sıra bağımsız cihazlar olarak konumlanarak akıllı telefonlar kadar güçlü olduğunu ifade eden Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Operasyon Direktörü Kevin Ho; “Sağlık verileri takibi ve antrenman izleme özellikleri, giyilebilir cihazlarımızın değişmez temel özellikleri arasında yer almaya devam ediyor. Yeni serimizde kullanıcıların sağlık durumlarını daha detaylı ve konforlu bir şekilde kontrol edebilmeleri için farklı özellikler sunuyoruz. HUAWEI WATCH 3 Serisi; vücut ısısı desteği, el yıkama kontrolü ve düşme sensörü ile fark yaratacak” dedi.

Akıllı saat tasarımında yenilikçi bir estetik anlayışı

HUAWEI WATCH 3 Serisi, akıllı saat ve geleneksel saat arasındaki tasarımı estetik bir şekilde dengeliyor. Saatin zarif bir tasarıma sahip olan paslanmaz çelik gövdesi, kavisli 3D cam kaplama ve büyük bir ekrandan oluşuyor. HUAWEI WATCH 3 Serisi, dokunsal 3D geri bildirim özelliğine sahip ilk akıllı saat serisi olma özelliğine de sahip. Hassasiyetli dokunmatik sensörü ile kullanıcılar görüntüleri yakınlaştırıp uzaklaştırabilir ve menü seçenekleri arasında konforlu bir şekilde geçiş yapabilir. HarmonyOS 2 ayrıca, sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunmak için 3D taç ara yüzünü tamamlayan ızgara tarzı uygulama menüsüne de sahip.

HUAWEI WATCH 3 Serisi, kullanıcıların akıllı saatlerini kişiselleştirmeleri için farklı seçenekler sunan kayış yelpazesine sahip. Teknoloji, oyun, hobiler ve popüler videolar da dahil olmak üzere, yenilikçi ve ilginç temalarla gelen saat kayışları; şeffaf, deri, paslanmaz çelik ve titanyum seçenekleriyle, mükemmel birer aksesuar olarak farklı tarzlar yaratmak için de ideal.

 Bağımsız zekayla akıllı telefon kadar güçlü

HUAWEI WATCH 3 serisi bağımsız bağlantı desteğine de sahip. Kullanıcılar, akıllı telefonlarında eSIM hizmetini etkinleştirerek, ses ve veri planlarını akıllı telefonları ve akıllı saatleri arasında paylaştırabiliyor. Kullanıcılar ayrıca gelen MeeTime çağrılarını, seçtikleri cihazdaki bildirime dokunarak da yanıtlayabilirler. HUAWEI WATCH 3 serisi, aynı zamanda kişisel seyahat asistanı olarak da yenilikçi özellikler sunuyor. Yolcular basit bir bilek hareketiyle taksi konumunu ve uçuş durumlarını görüntüleyebilir, akıllı telefonlarını yolculuk süresince elde taşımaktan kurtulabilirler. HUAWEI WATCH 3 Serisi’ne, kullanıcıların üçüncü parti uygulamaları indirebileceği AppGallery de önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Uzun pil ömrüyle sağlığınız her an kontrol altında

HUAWEI WATCH 3 Serisi, 100’den fazla egzersiz modu, yüksek hassasiyetli vücut ısısı sensörü, düşme algılama ve yardım uyarısı sunan sağlık ve antrenman asistanı aynı zamanda. Kalp atış hızı, SpO2, uyku kalitesi ve basınç özellikleri kullanıcıların sağlık durumları hakkında da güncel kalmalarını sağlıyor. HUAWEI WATCH 3 Serisi, kullanıcıların veri gizliliğini korumak için kapsamlı bir koruma sağlıyor ve herhangi bir veri günlüğe kaydedilmeden önce kullanıcıların onayından geçiyor. HTTPS şifrelemesi, aktarımdaki verileri güvence altına alarak kullanıcıların gönül rahatlığıyla Huawei’nin sağlık ve antrenman özelliklerinin avantajlarından yararlanmalarını sağlıyor.

HUAWEI WATCH 3 Pro’nun ultra uzun pil ömrü[5], akıllı modda 5, ultra uzun pil ömrü modda ise 21 günlük kullanım sağlıyor. HUAWEI WATCH 3 ise akıllı modda 3 gün, ultra uzun pil ömrü modunda ise 14 gün boyunca çalışabiliyor.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval