Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

İşlemci

Qualcomm, Snapdragon 865+ 5G işlemcisi ortaya çıktı

Qualcomm Snapdragon 865+ 5G

Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisi olan Snapdragon 865 modelinin, Snapdragon 865+ 5G versiyonu da ortaya çıktı. Qualcomm, yeni işlemcide, 865 modeline göre %10 civarlarında hız ve performans artışı olduğunu belirtiyor. Hatta bazı verilere göre 865+ 5G, 3.1 GHz hızlara kadar çıkabiliyor.


İlginizi çekebilir: Qualcomm akıllı saatler için tasarladığı yeni işlemcileri tanıttı!

reklam

Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 865+ 5G hakkında neler biliyoruz

Qualcomm tarafından birçok düzeltme, yenilik ve ekleme bulunduğu belirtilen Snapdragon 865+ 5G işlemcisi, tam bir amiral gemisi işlemci olarak göze çarpıyor. Bir önceki versiyonuna göre performansının %10 arttırıldığı belirtilen işlemci, günümüz teknolojisinde hemen hemen her türlü işlemi takılmadan yapabilmeyi garanti edecek düzeyde bir performansa sahip. Öyle ki, 144 Hz’e varan ekran yenileme hızlarını sağlaması bile mümkün. İşlemcideki en büyük yeniliklerden biri ise, Wi-Fi 6E desteği, Bluetooth 5.2 desteği ve Qualcomm apt X desteği. Böylece Snapdragon 865+ 5G’ye sahip cihazlarda, kablosuz bağlantılar adeta kristal berraklığında olacak. Kablosuz teknolojilerin hızla ilerlediği günümüzde, firmaların bu teknolojilere daha da fazla yatırım yapması bizleri de sevindiriyor. Hatırlar iseniz, geçtiğimiz günlerde de ses ürünleri pazarını başta TWS kulaklıklar olmak üzere, kablosuz ürünlerin domine etmeye başladığı açıklanmıştı.

Snapdragon 865+ 5G ii

Hangi cihazlar, Snapdragon 865+ 5G’yi kullanacak

Bu işlemci henüz yeni tanıtıldığı için hangi cihazların bu işlemciye sahip olacağını şimdiden söylemek çok zor. Fakat adı bu işlemci ile anılmaya başlanan iki model ise, Asus ROG Phone 3 ve Lenovo Legion. Fakat bize kalırsa, yakın zamanda tanıtılacak birçok amiral gemisinde bu işlemciyi görebilmemiz olası. Siz Snapdragon 865+ 5G ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlar sekmesinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Snapdragon 875 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı!

Yazan:

Snapdragon 875 çıkışına yakın yeni bilgiler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yeni nesil işlemcinin kod adı ve mimarisine dair yeni bilgiler sızdırıldı.


İlginizi çekebilir; Huawei Talkband B6, 4 farklı renk seçeneği ile satışa sunulacak

reklam

Snapdragon 875, “Lahaina” kod adıyla geliyor!

Akıllı telefon piyasasında ürettiği işlemcilerle adından söz ettiren Qualcomm, yeni işlemci serisi Snapdragon 875 için kolları sıvadı. Firmanın amiral gemisi cihazlar için ürettiği seri, performans olarak oldukça üst düzey kalite sunmakta. Lahaina kod adıyla geleceği öğrenilen işlemcinin, mimarisine dair de bazı detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Cortex X1 ve Cortex A78 çekirdeklerinin birleşiminden meydana geleceği iddia edilen işlemci, bir önceki nesle göre daha performanslı olarak karşımıza çıkacak. Cortex X1‘in, Cortex A77′den %30,Cortex78‘den ise %23 daha performanslı çalışacağı öğrenildi. Ayrıca Cortex X1 çekirdeklerinin makine öğrenme bakımından Cortex A78‘den iki kat daha yetenekli olduğu da kayıtlara geçti.

Snapdragon 875

Ortaya çıkan bilgilere göre 5nm‘lik bir üretime sahip olacak işlemci, daha önce de belirttiğimiz gibi Lahaina kod adıyla üretime başlayacak. Yeni nesil işlemci kod adını Hawaii‘de yer alan bir şehirden alıyor. Yıl sonunda tanıtılması beklenen amiral gemisi işlemcinin, 2021 yılında artık telefonlara girmesi bekleniyor. Ayrıca işlemcide yer alan ana bant tasarımının artık işlemciye entegre bir şekilde gelmesi bekleniyor. Özellikle MediaTek‘in de tekrardan amiral gemisi işlemci üretmesi ile birlikte kızışan bu rekabette Snapdragon bakalım ne tür yenilikler sunacak bekleyip göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku

Haber

MediaTek, 4G işlemci üretimini durduruyor!

Tayvanlı çip üreticisi MediaTek, Qualcomm’a karşı işlemci pazarındaki payını bir süredir yükseltmeyi başarıyor. Özellikle 5G uyumlu Dimensity serisi ile olumlu hava yakalayan şirket, bunu bozmamak için 4G işlemci üretimini geçici olarak durduruyor.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy M51, kamera özellikleri belli olmuş olabilir!

reklam

MediaTek, 5G’ye odaklanmak için 4G işlemci üretimine ara veriyor!

Tayvan medyasından yansıyan haberlere göre, MediaTek’ten 4G işlemci satın almak isteyen markalara olumsuz cevap verildiği belirtiliyor. Şirketin stoklarında Helio serisi işlemci kalmadığı ifade edilirken, bu yıl daha fazla üretim yapılmayacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani en erken ihtimalde önümüzdeki yıla kadar MediaTek Helio işlemciye sahip yeni bir akıllı telefon modeli göremeyeceğiz.

mediatek

Oluşan bu durumun en büyük nedeni ise markanın bütün üretim bantlarını Dimensity serisi işlemcilere ayırması gibi görünüyor. 5G modeme sahip olan işlemci serisi son dönemde yoğun talep görüyor ve MediaTek’in bu talepleri yetiştirmekte zorlandığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla şirkete uzun vadede pek de yararı olmayan 4G modemli işlemciler şimdilik ikinci plana atılmış olabilir.

Öte yandan akıllı telefon üreticileri tamamen 5G’ye geçmek için henüz hazır görünmüyor. Yeterli kapsama alanının olmaması ve giriş seviyesi 5G işlemcinin bulunmaması, markaların bir süre daha 4G modemli cihazlar üreteceğini gösteriyor. Analistlere göre bu sürecin tamamlanıp pazarın tamamen 5G modeme sahip işlemcilere kalması en erken önümüzdeki yılın sonlarında gerçekleşebilecek.

MSI reklamı
Devamını oku

Haber

MediaTek Dimensity 2000 serisi detaylanıyor!

Geçtiğimiz yıllarda işlemci pazarının etkisiz aktörlerinden biri olan MediaTek, 5G destekli Dimensity serisi sayesinde beklenen atılımı gerçekleştirdi. Özellikle orta seviyede Qualcomm’dan önemli bir sipariş yüzdesi çalmayı başaran marka, MediaTek Dimensity 2000 serisi ile başarısını pekiştirmeye çalışacak.


İlginizi çekebilir: Huawei Talkband B6, teknik özellikleriyle sızdırıldı!

reklam

MediaTek Dimensity 2000 serisi önemli yenilikler ile geliyor!

Geçtiğimiz yıl duyurulan MediaTek Dimensity serisi, 7 nm üretim tekniği sayesinde doğrudan amiral gemisi cihazları hedef alıyor. Şirketin performans tarafında büyük bir atılım yaptığı işlemci serisine Oppo, Xiaomi, ZTE ve Huawei gibi pek çok markadan yoğun talep geliyor. Aktarılan son bilgilere göre, olumlu tablodan memnun olan MediaTek serinin ikinci jenerasyonu için kolları sıvadı. Erken geliştirme çalışmalarına başlayan yonga üreticisinin, Dimensity 2000 serisini önümüzdeki yılın ikinci çeyreğine yetiştirmeye çalıştığı bildiriliyor.

MediaTek Dimensity 2000 serisi hakkında dikkat çeken en önemli detay ise üretim tekniği oluyor. Yeni jenerasyonla 5 nm tekniğine geçiş yapmaya hazırlanan yonga üreticisi, bu sayede performans artışı ve enerji verimliliğini ileri boyuta taşıyacak. Ayrıca işlemci üretimindeki silikon kalitesinin iyileştirilmesi ile beraber termal anlamda da avantaj sağlanacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde serinin orta seviyeye hitap eden yeni modeli Dimensity 720 duyurulmuştu. 5G deneyimini giriş seviyesine de taşımak isteyen MediaTek’in yıl sonuna kadar Dimensity 600 ve Dimensity 400 işlemcilerini tanıtması planlanıyor. Öte yandan MediaTek ile önemli bir anlaşma yapan Huawei’nin, ikinci nesil Dimensity işlemcilerini ilk kullanan marka olabileceği iddia ediliyor. Bu durumda önümüzdeki yılın amiral gemisi cihazı olacak P50 serisinde Dimensity 2000 modelini görmek sürpriz olmayacaktır.

MSI reklamı
Devamını oku