Sosyal medya

Oyun Konsolu

Qualcomm, Nintendo Switch benzeri bir oyun konsolu geliştiriyor!

Qualcomm
Darüşşafaka

Qualcomm, aslında işlemci ve internet teknolojileriyle tanıdığımız bir firma. Ancak görünüşe göre, ABD merkezli firma yeni arayışlar içinde. Bugüne kadar kullanıcı elektroniği endüstrisinde direkt olarak yer almayan marka, bu alana oyun sektörüyle açılmayı planlıyor. Hem de, görünen o ki, firma piyasadaki rekabeti kızıştıracak çok iddialı bir ilk ürünle geliyor…


Hazır konumuz oyunlarken, sizler için özenle hazırladığımız  oyuncu laptopları listemizi paylaşmak isteriz!


Qualcomm, taşınabilir bir oyun konsoluyla geliyor

Qualcomm

AndroidPolice bugün çok önemli bir sızıntıyla karşımıza çıktı. Kaynağın iddiasına göre, Qualcomm taşınabilir bir oyun konsolu geliştiriyor. Hatta, gelen bilgilerin konsol hakkında her türlü detayı içerdiğini de söyleyebiliriz. Öncelikle, Qualcomm’un bu konsolunun Nintendo Switch’e tasarım açısından bir hayli benzediği söylenmekte. Hatta, AndroidPolice, bunu “neredeyse aynı” şeklinde tanımlamış. Ürünü görenlerin diğer bir benzetmesi de “kaba ve ağır bir akıllı telefon gibi” şeklinde. Bir diğer benzerlikse kol (kontrolcü) tarafında. Zira, Qualcomm’un konsolu da tıpkı Switch gibi ekranın sağ ve solunda iki ayrı joystick kısmı barındırıyor. Tasarım konusundaki bir diğer bilgi de ekran tarafında. Her ne kadar diğer bilgiler kadar kesin olmasa da, konsolun 6.65 inç’lik bir ekrana sahip olması bekleniyor. Ayrıca, ürünün kaliteli malzemelerle geleceği de sızan bilgiler arasında. Hatta, kaynak, Qualcomm’un kontrolcü tarafında “çok kaliteli bir tedarikçi” ile çalıştığını söylüyor.

reklam
Aorus reklamı

Bu haberi de sevebilirsiniz: 4K destekli yeni Nintendo Switch konsolları bu yıl gelebilir


İşlemcisi Snapdragon, işletim sistemi Android

Qualcomm

Konsol işlemci tarafında da iddialı gelecek. Her ne kadar kesin bir bilgi olmasa da, cihazın muhtemel çıkış tarihi düşünüldüğünde (2022 ilk çeyreği), konsolun silikon temelli bir Snapdragon işlemciyle gelmesi muhtemel. Bu güçlü işlemcinin çalışacağı platform ise Android. Hatta, konsolun Android 12 ile piyasaya çıkması ise neredeyse kesin. Sızıntının son detayları ise donanım departmanında. Cihaz 6000mAh bir bataryaya sahip olacak. Tabi ki, bu bataryayı Qualcomm’un QuickCharge teknolojisiyle hızlı şarj edebileceksiniz. Buna ek olarak, cihazı tıpkı Switch gibi, ikincil bir ekrana bağlayabileceksiniz. Bunun özel bir HDMI ile mi yoksa cihazda halihazır bulunan USB Type-C ile mi yapılacağı ise henüz belli değil. Bir diğer önemli donanım detayı ise konsolun 5G ile gelecek olması. Sadece Wi-Fi’lı model olup olmayacağı ise henüz kesin değil. Son olarak, fiyatın 300 ABD Doları civarında olacağını belirtelim. Ürün hakkında gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Kaynak: AndroidPolice

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

PlayStation 5 için USB ile ilave depolama alanı desteği geliyor!

Yazan:

playstation 5 üretim arttı
Darüşşafaka

PlayStation 5 oyuncuları için oldukça önemli bir özellik daha ekleniyor. Sony depolama sıkıntısı çeken oyuncuların derdine son vermek üzere. Teknoloji devi yeni nesil oyun konsoluna ilave depolama alanı ekleme özelliğini resmen getiriyor. Oyunculara USB ile ilave depolama alanı oluşturma desteği geliyor. Merakla beklenen özellik firmanın yayınlayacağı ilk büyük sistem güncellemesi ile gelecek. Ayrıca güncelleme öncesi sistemin nasıl çalışacağına dair görseller de ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: ORTA SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | OPPO A91, P40 Lite, TCL 10 Plus | Kör Randevu #3


PlayStation 5 sahipleri için depolama alanı sorunu ortadan kalkıyor!

Depolama alanı, teknoloji dünyasının hemen hemen her dalında önemli bir etken. Birçok teknolojik cihaz kullanıcısına bu konuda belli bir alan sunarak hareketini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Oyun dünyası için de önemli bir etken olan depolama alanı, çoğu konuda sorun yaratabiliyor. Özellikle günümüz oyun dünyasında artan teknolojik gelişmeler nedeniyle, oyunların boyutları oldukça büyük seviyelere ulaşıyor. Mesela Call of Duty: Modern Warfare ve Warzone oyunlarını aynı anda sisteminizde bulundurmak yine sisteminizde neredeyse 200 GB‘lık alan kaybına yol açıyor. Bu durum oyun konsolları için daha sıkıntılı bir durum desek yanlış olmaz. Zira PC‘ler gibi ilave yükseltmelere pek açık olmayan oyun konsolları, oyuncuların başını sıkça ağrıtıyor. 1 TB‘lık bir oyun konsolu dahi tam kapasite kullanıma izin vermez iken, geriye kalan depolama alanı nedeniyle oyuncular sıkça sil yükle yaparak kütüphanelerindeki oyunları bir nevi değiştiriyor. Ancak yeni nesil oyun konsolları ile birlikte bu durum ortadan kalkabilir.

PlayStation 5

reklam
Aorus reklamı

Özellikle Sony cephesi PlayStation 5 için önemli bir güncelleme çıkarmaya hazırlanıyor. Sony yakında PlayStation 5 oyun konsolları için ilk büyük sistem güncellemesini yayınlayacak. Firma, bu güncelleme ile uzun zamandır talep edilen bir özelliği de oyuncuların karşısına çıkaracak. Teknoloji devi büyük sistem güncellemesi ile birlikte oyunculara ilave USB girişi ile depolama alanı arttırma özelliğini getiriyor. Bu sayede oyuncular oyun konsolundaki USB portuna, HDD veya SSD bağlayarak depolama alanı sorunundan tamamen kurtulabilecekler. Playstation 4 için bir süredir kullanımda olan bu özellik yeni nesil oyun dünyasına da böylelikle giriş yapacak. Bununla birlikte bu özellik sayesinde oyuncular, hali hazırda sistemlerinde kayıtlı olan dosyaları da istedikleri gibi taşıyabilecekler. Ancak oyunun yüklemesi doğrudan ilave depolama alanlarına yapılamayacak. Oyuncular şimdilik bu sistem ile birlikte yedekleme imkanına kavuşabilecekler. Böylelikle oyuncular sürekli oyun silip yükleme sorunundan kurtulacaklar. Sony günümüz oyun dünyası için oldukça önemli bir güncellemeyi oyunculara sunacak. Ayrıca güncellemeye gelen özellikler bununla sınırlı değil.

PlayStation 5

Share Play’e çapraz platform desteği geliyor!

Depolama alanındaki büyük gelişme ile oyuncuları rahatlatacak Sony, başka özellikler daha getiriyor. Share Play sistemi artık çapraz platform desteğine kavuşacak. Böylelikle PlayStation 4 sahibi kullanıcılar Share Play ile birlikte PlayStation 5 sahibi arkadaşlarının oyunlarına katılabilecekler. Buluttan oyun oynatma imkanı sunan bu özellik ile birlikte eski nesil oyun konsolu sahipleri yeni neslin özelliklerinden faydalanabilecekler. Ancak oyuncular için önemli bir hatırlatma yapmak gerek. Yazıda şu ana kadar bahsettiğimiz depolama alanı ve Share Play için sunulan özelliklerinden PlayStation Plus kullanıcıları yararlanabilecekler. Sony‘nin paralı abonelik sistemine dahil olmayan oyuncular için bu iki özellikten abone değilseniz ne yazık ki yararlanmanız mümkün gözükmüyor. Bununla birlikte yeni güncelleme ile gelecek bu iki geliştirmenin, ilerleyen zamanlarda da paralı olarak kullanılma ihtimali oldukça yüksek gözüküyor. Büyük sistem güncellemesinin bir yeni özelliği daha var. Hem de bedava.

PlayStation 5

PlayStation 5 oyuncuları artık, Steam arkadaş listesinde görmeye alışık olduğumuz bir yeniliğe sahip olacaklar. Oyuncular artık katılabilecekleri grupları ve oyunlar daha kolay bir arayüz ile takip edebilecekler. Game Base adı verilen bu arayüz sayesinde, oyuncular birçok “sosyal” özelliğe sahip olacaklar. Arkadaşlarının kupa koleksiyonundan hızlı sohbet odası kontrollerine kadar birçok yeni detay Game Base ile oyuncuların karşısına çıkacak. Bununla birlikte Game Base ile oyun güncellemelerini önceden indirme sırasına alabileceksiniz. Tabi bu özellik biraz da oyun geliştiricilerin iznine bağlı olarak kullanıma açık olacak. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu özellik için PlayStation Plus abonesi olmanıza gerek yok. Her oyuncu bu özelliğe kolayca ulaşacak.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Tencent, oyun konsolu pazarına girmeye hazırlanıyor!

Tencent
Darüşşafaka

Tencent, geçtiğimiz günlerde ilk görüntüleriyle internette ortaya çıkan yeni el konsolunu önümüzdeki aylarda piyasaya sürecek. 19 Mart’ta şirket, “Oyun Konsolu” adı altında bir cihazın piyasaya çıkması için gerekli onayları aldı. Firma, ilgili belgeleri geçtiğimiz yıl ekim ayında resmi olarak teslim etmişti. Cihazın ilk görüntüleri, yeni konsolun taşınabilmesi kolay ve diğer el konsollarına benzer bir tasarım ile geleceğini gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Black Shark 4 serisi, resmi olarak tanıtıldı!


Tencent ve oyun endüstrisi arasında nasıl bir bağ var?

2018’de Tencent, 500 milyar dolarlık piyasa değerini aşan ilk Asyalı teknoloji şirketi oldu. Firma şu anda, 770 milyar doların üstünde bir değere sahip ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Tencent, bugüne kadar her zaman oyun endüstrisinde önemli bir oyuncu olmuştur. Ancak oyun endüstrisinden daha önce şirket, oyun içeriği ve yazılımına odaklanmıştır. Marka, yakın zamanda Asus, Red Magic ve Black Shark gibi akıllı telefon markalarıyla ortaklık kurdu.

Tencent

reklam
Aorus reklamı

Kaynaklar, cihazla ilgili iki farklı görüntü paylaştı. Bununla birlikte, belki de üretici iki farklı tasarıma sahip konsol piyasaya sürecek. Ayrıca konsol, muhtemelen Windows 10 işletim sistemiyle çalışacak. Çünkü, Windows 10 logosu düğmelerden birinde açıkça görülebiliyor. Henüz cihazla ilgili herhangi bir teknik detay ortaya çıkmadı. Önümüzdeki aylarda Tencent’in yeni konsolu ile ilgili daha fazla bilginin ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

4K destekli yeni Nintendo Switch konsolları bu yıl gelebilir!

Yazan:

Darüşşafaka

Nintendo Switch oyun konsolu 4K desteğine kavuşuyor. Samsung‘un yeni nesil konsollara OLED ekran ürettiği iddia ediliyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Samsung Galaxy A72 4G Google Play Console’da ortaya çıktı!


OLED ekranlı ve 4K destekli Nintendo Switch Pro modeline hazır olun!

Nintendo oyun dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. Switch oyun konsolu ile başarılı işlere imza atan firma, yeni bir versiyon için kolları sıvadı. Hali hazırda yeni bir oyun konsolu çıkartmayacaklarını daha önceden açıklayan firma, kararından dönmüş gibi gözüküyor. İlginç işlere imza atan Japon devi oyun konsolunda yükseltme yapmayı planlıyor. Bloomber‘de ortaya atılan iddiaya göre, Nintendo Switch Pro geliyor. Hem de OLED ekranlı ve 4K destekli olarak.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Nintendo Switch

Söylentilere göre Samsung‘un üreteceği yeni nesil OLED ekranlar, Nintendo Switch Pro modelinde yer alacak. Bu sayede firma kullanıcılarına el konsolu olarak daha net ve canlı bir görüntü vadedecek. Ayrıca oyun konsolunun TV‘ye bağlandığı anda 4K desteğine sahip olacağı da gelen bilgiler arasında. 7 inçlik ekranı ile piyasaya çıkması beklenen oyun konsolunun Haziran 2021‘de piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Bakalım Nintendo son anda karar değişikliği yapacak mı bekleyip göreceğiz. Ayrıca konsolun “yeni nesil” olarak adlandırılıp adlandırılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler