Sosyal medya

Sosyal Medya

PlayStation VR’a Bir Sürü Yeni İçerik Eklendi

Her yeni platformda olduğu gibi VR platformu da az içeriğe sahipti ancak PlayStation bu konuda önemli bir ilerleme kaydetti.

Oculus Rift ve HTC Vive’dan sonra çıkan PlayStation VR içerik konusunda rakiplerine göre iyi durumda bile olabilir. Bir platform kullanıma sunulduğunda içerik sağlayıcılar o platform yaygınlaşana kadar pek bir şey üretmez. Müşteriler ise yeni platforma ürün çıkmaya başlayana dek o platformu desteklemez. Ancak ilk çıktığında cihazı satın alan PSVR sahipleri artık 150’den fazla içeriğe sahip. Bunlardan en son eklenen ise yayın uygulaması Jaunt.

Jaunt’u Netflix gibi düşünebilirsiniz ancak sanal gerçeklik videoları içeriyor. Android, İOS, HTC Vive, Oculus Rift ve Google Daydream VR platformunda olan uygulama şimdi de PSVR’a geldi. Uygulama şimdilik ücretsiz ve yer alan videolar 8-10 dakika aralığında kısa videolar. Ancak 360 derece desteği sayesinde son derece eğlenceli ve insanı kendine çekiyor. Uygulama şu an indirilebilir durumda.

reklam
Aorus reklamı

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Apple Wimkin uygulamasını App Store’dan kaldırdı

Yazan:

apple wimkim

Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı. Uygulama başkanlık seçimleri protestocuları tarafından yoğun olarak kullanılıyordu.


İlginizi çekebilir: Twitter CEO’su, Donald Trump’ın hesabının kapatılması hakkında konuştu

reklam
Aorus reklamı

ABD’de sular durulmuyor. Başkanlık seçiminde mevcut Başkan Donald Trump’ın kaybetmesinin ardından ülke adeta karışmıştı. Trump destekçisi protestocular, senato binasına kadar girmiş ve geniş çaplı saldırgan eylemler gerçekleştirmişti. Başkan Trump, sosyal medyadan protestoculara destek olmak ve deyim yerindeyse “ateşe körükle gitmekle” suçlanmıştı. Bunun sonucu olarak, aralarında Twitter, Facebook, YouTube ve TikTok’un da bulunduğu pek çok sosyal medya uygulaması, Trump’ın resmi hesaplarını askıya aldı. Trump’ın sosyal medya sürgünü devam ederken, eylemcileri sığınmacı olarak kabul eden sosyal medya platformları sektörden tepki görmeye devam ediyor. Son olarak Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

apple wimkim

Adventure İstanbul

Apple, Wimkin uygulamasını mağazasından kaldırdı

Wimkin, yaklaşık 300.000 kullanıcısı olan, ABD merkezli bir sosyal medya uygulaması. Uygulama özellikle % 100 düşünce özgürlüğü ve sansürsüz sosyal medya sloganıyla öne çıkıyor. Son dönemde sosyal medyadan adeta sürgün edilen Trump destekçilerinin sığınağı olan uygulama, Apple tarafından App Store’dan kaldırıldı. Protestocular yasaları çiğnemek, eylemlerinde şiddet kullanmak ve kamu malına zarar vermekle suçlanıyor. Apple, Wimkin uygulamasını kaldırırken, başkanlık geçişi sırasında tehlikeli içeriğe ve bu içeriğe sığınak olan uygulamalara hoşgörülü olmayacaklarını açıkladı. Şirketin yöneticisi, sadece beş adet moderatörlörleri olduğunu ve Apple’ın daha hoşgörülü davranmasını beklediğini belirtti. Wimkin, App Store ve kaldırılma ihtimali olan Play Store arasındaki görüşmeler devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

Haber

Instagram, beğeni sayılarını gizleme/gösterme özelliğini test ediyor

Instagram DM'lerine müşteri hizmetleri sohbetleri geliyor

Sosyal medya şirketi Instagram, insanların paylaştıkları gönderilerdeki beğeni sayılarını gizleyebilme veya gösterebilmesine olanak sağlayacak yeni bir özelliğin testlerine başladı. Yeni özellik sayesinde, eğer paylaşımlarınızdaki beğeni sayıları gizli durumdaysa tekrar açabilecek; açık durumdaysa da istediğiniz zaman gizli hale getirebileceksiniz.


İlginiz çekebilir: Facebook ve Instagram’a reklam yasağı geliyor!

reklam
Aorus reklamı

Hatırlarsanız Instagram, 2019 yılından itibaren platformdaki çoğu kullanıcıdan (bende halâ var) paylaşımlardaki beğeni sayılarını kaldırmıştı. Yapılan değişiklik sonrası, hem kendi paylaşımlarınızdaki hem de başkalarının paylaşımlarındaki beğeni sayılarını göremiyordunuz. Ancak 2021 yılında şirket bu politikasından bir nebze taviz verecek gibi görünüyor. Zira Instagram’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik, beğeni sayılarını göstermenin veya gizlemenin artık kullanıcının tercihine bırakılacağını gözler önüne serdi.

Instagram, beğeni sayılarını gizlemeyi veya göstermeyi kullanıcının keyfine bırakacak

Tersine mühendislik yöntemiyle ortaya çıkarılan yeni özelliğe göre, Instagram uygulamasında paylaşımların menüsüne “beğeni sayılarını göster” ve “beğeni sayılarını gizle” olmak üzere iki yeni özellik gelecek. Eğer paylaşımlarınızdaki beğeni sayıları gizlenmiş durumdaysa, beğeni sayılarını “göster” butonuna tıklayarak yeniden herkese açık hale getirebileceksiniz; beğeni sayılarınız herkese açıksa da, “gizle” butonuna tıklayarak istediğiniz vakitte gizli hale getirebileceksiniz.

Adventure İstanbul

instagram

Aslına bakacak olursanız Instagram, beğeni sayılarını gizlemeye başladığı günden beri neden böyle bir değişiklik yaptığını açıklamamıştı ve bu konudaki sessizliğini hep korumuştu. Fakat kimisine göre Instagram’ın bu kararı alması kullanıcıların birbirlerini beğeni sayılarına göre yargılamalarının ileride yol açacağı kutuplaşma tehlikesinin önüne geçmek istemesinden kaynaklanıyor.

Gerçekten de Instagram, Facebook, Twitter gibi medya uygulamaları hayatımıza girdiklerinden beri insanlar artık birbirlerini beğeni, takipçi ve izlenme sayılarına göre yargılamaya başlar oldu. Özellikle genç kullanıcılar arasında “beğeni” sayısı çok olanın neredeyse küçük dağları ben yarattım psikolojisine bile girdiği görülüyor. Instagram’daki beğeni sayılarının kaldırılması, kullanıcılar arası bu kutuplaşmayı nasıl engelleyecek veya engelleyebilecek mi, orası tartışılabilir. Ancak beğeni sayılarını gizlemek istemeyenlerin sayısının epey fazla olduğunu da unutmamak gerekiyor. İşte son güncelleme, bu kullanıcı kitlesinin gazını alma yönelik olarak yapılacak.


Instagram’a kaliteli fotoğraflar yükleyebileceğiniz akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Devamını oku

Genel

WhatsApp Uygulamasında Gizlilik Politikası İle İlgili Durum Paylaştı!

WhatsApp gizlilik politikası

Gizlilik politikasında yaptığı değişiklik ile dikkat çeken WhatsApp, uygulamasında konu ile ilgili durum paylaştı. WhatsApp, gizlilik politikası değişikliğinin herhangi bir ihlal taşımadığını anlatmaya çalıştı.

Piyasanın en çok sevilen ve en çok kullanılan haberleşme uygulaması olan WhatsApp, gizlilik politikası değişikliği ile tüm dünyada tepki gördü. Kişisel verilerin korunması kanununu ihlal ettiği veya edeceği iddia edilen WhatsApp‘a karşı büyük bir tepki oluştu.

reklam
Aorus reklamı

Gizlilik politikasındaki güncellemeyi 8 Şubat yürürlüğe sürecek olan WhatsApp, tepkileri azaltabilmek amacıyla bu tarihi 15 Mayıs‘a ertelemişti. Daha sonra bugün yaptığı paylaşım ile gündeme gelen WhatsApp, Twitter‘da gündem olmayı da başardı.

WhatsApp gizlilik politikası

Adventure İstanbul

İlginizi Çekebilir: Honor V40 5G’nin Lansmanı Yeniden Ertelendi!


WhatsApp, Durum’da gizlilik politikası açıklaması yaptı!

WhatsApp, uygulamasında uzun süredir bulunan Durum sekmesinde bir paylaşım yaptı. Gizlilik politikası ile ilgili açıklamalarda bulunan WhatsApp, bu durumun tehlikeli olmadığını ve WhatsApp’ın verilerinizi güvende tutacağını bildirdi.

İlk paylaştığı durumda “Gizliliğinizi korumaya kararlıyız” sloganı ile yaptıkları düzenlemenin zararlı olmadığını belirten şirket, daha sonra üç farklı açıklamada daha bulundu. Sonraki durumunda, kişisel sohbetlerin uçtan uca şifreli olduğunu ve WhatsApp‘ın bunları okuyamadığını ve dinleyemediğini açıklayan şirket gizlilik politikasında herhangi bir ihlal olmadığı mesajını verdi.

WhatsApp gizlilik politikası

WhatsApp‘ın konumunuzu göremeyeceğini ve kişisel verilerinizi üst firması olan Facebook ile paylaşmayacağını dile getiren şirket, yaptığı bu açıklamalar ile Twitter‘da trend oldu. Ancak yaptığı açıklama biraz olsun kullanıcıları rahatlattı. Zaten insanlar da WhatsApp’ı silmemek için bu tarz açıklamalar arıyordu.

WhatsApp bu karar ile birçok kullanıcı kaybetti. Bu durum Bip ve Telegram gibi diğer uygulamalara yaradı diyebiliriz. Kullanıcı sayılarını artıran Bip ve Telegram, şimdilik daha güvenilir bir uygulama gibi gözüküyor. WhatsApp eğer gizlilik ile ilgili güveni kullanıcılara veremezse, bu uygulamalar ilerde daha fazla değer kazanacaktır. Bakalım WhatsApp konu ile ilgili ne tür çalışmalar ve açıklamalar yapacak. Sizce WhatsApp gizlilik politikasındaki değişiklikten vazgeçecek mi?

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler