Sosyal medya

Kripto Para

Paraguay Bitcoin’i yasal olarak kabul etmek için ilk adımı attı!

Güney Amerika ülkesi Paraguay, Bitcoin’i El Salvador’un izinden giderek yasal bir para birimi haline getirmek için ulusal meclise bir yasa tasarısı sundu.

Paraguay Bitcoin'i

Kongre üyesi Carlitos Rejala, tasarının başarılı bir şekilde geçmesi halinde Paraguay’ı bu yeni nesil doğrultusunda ilerleyecek şekilde konumlandıracak olan Paraguaylı Bitcoin yasa tasarısını tanıttı.

“Uzun zaman önce söylediğim gibi ülkemizin yeni nesille el ele ilerlemesi gerekiyor. An geldi, bizim anımız. Bu hafta Paraguay’ı dünyanın gözü önünde yenileyecek önemli bir projeyle başlıyoruz!”

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etmenin arkasındaki fikir, kripto para birimi toplulukları arasında uzun süredir tartışılıyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele,  milletvekillerini Bitcoin’i Yasal İhale Yasası olarak geçirmeye resmen ikna ederek tarihi bir karara imza attı.

El Salvador’un mevcut mücadelelerinden öğrenilen Bitcoin yasasının uygulanmasına ilişkin yol haritası zorlu olabilir. İlk olarak, Uluslararası Para Fonu ( IMF ), El Salvador’u Bitcoin uygulaması ve nihai geçişi etkileyebilecek yasal ve ekonomik zorluklar konusunda uyardı.

Ek olarak Dünya Bankası, şeffaflık eksikliğini ve çevresel hususları öne sürerek, planların uygulanması için El Salvador’un yardım talebini reddetti. Yönetim bu yolda ısrar ederse Paraguay da benzer zorluklarla karşılaşabilir.

El Salvador, volkanlarından elde edilen jeotermal enerji yoluyla Bitcoin madenciliğine girmeyi planladığı gibi, Rejala ve Bitcoin tasarısının savunucuları da Paraguay’ın Bitcoin madenciliği için fazla hidroelektrikten yararlanabileceğine inanıyor.

Euronews’e göre, Paraguay’ın enerjisinin büyük kısmı şu anda Brezilya ve Arjantin de dahil olmak üzere komşu ülkelere satılıyor. Bitcoin tasarısı henüz ilk aşamasındayken, ülkenin Bitcoin endüstrisi paydaşları önlerindeki fırsatlar için hazırlanıyorlar.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir